Standard energetyczny NF15 i NF40 oraz dopłaty do budownictwa energooszczędnego

The NF15 and NF40 as a new building energy standards, and subsidies for low-energy buildings
Dopłaty NFOŚiGW do budynków energooszczędnych mają na celu likwidację barier inwestycyjnych w tego rodzaju obiekty, jak podwyższone koszty: projektu budynku, przeprowadzenia audytu energetycznego, materiałów budowlanych i wyposażenia
Dopłaty NFOŚiGW do budynków energooszczędnych mają na celu likwidację barier inwestycyjnych w tego rodzaju obiekty, jak podwyższone koszty: projektu budynku, przeprowadzenia audytu energetycznego, materiałów budowlanych i wyposażenia
www.sxc.hu

Wprowadzany aktualnie przez NFOŚiGW Program Priorytetowy dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych [1] ma w założeniu niwelować dwie główne przeszkody w tego typu inwestycjach: zwiększone koszty projektu i budowy oraz brak oficjalnych wytycznych dotyczących projektowania, metodologii obliczeń i klasyfikacji energetycznej budynków energooszczędnych.

Program ma również przygotowywać inwestorów, projektantów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych oraz stanowić impuls do zmiany standardów budowania w Polsce.

Zainteresowanie budownictwem energooszczędnym w Polsce stale rośnie. Świadomi inwestorzy i projektanci coraz częściej zwracają się w stronę rozwiązań gwarantujących niskie zużycie energii w budynku.

  1. Z punktu widzenia inwestora największą przeszkodą w tego rodzaju realizacjach są zwiększone koszty wykonania projektu oraz budowy i wyposażenia instalacyjnego takiego obiektu.
  2. Z punktu widzenia projektanta trudności powoduje brak wytycznych odnośnie do projektowania budynków energooszczędnych w naszym kraju, co w praktyce prowadzi do dużej dowolności w projektowaniu i klasyfikowaniu energetycznym budynków.
  3. Z kolei z punktu widzenia wykonawcy realizacja budynku energooszczędnego jest bardziej „kłopotliwa” ze względu na wymaganą jakość wykonania, stosowanie nowych materiałów i technologii oraz konieczność zrozumienia idei i znaczenia zastosowanych w budynku rozwiązań.

Suma powyższych czynników niejednokrotnie sprawia, że inwestor rezygnuje z wznoszenia energooszczędnego budynku lub też powstają budynki energooszczędne jedynie w założeniu, o przypadkowej charakterystyce energetycznej.

Dopłaty do mieszkań i budynków energooszczędnych

Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych ma w założeniu wspomagać i promować budownictwo energooszczędne w Polsce.

Jest pierwszym krokiem przygotowania rynku budowlanego do spełnienia wymagań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która zobowiązuje państwa członkowskie do wznoszenia od 2021 r. wszystkich nowych budynków w standardzie niemal zerowego zużycia energii.

Przeczytaj także: Wpływ otoczenia na bilans energetyczny budynku energooszczędnego >>

To pierwszy ogólnopolski program wsparcia dla osób fizycznych budujących energooszczędny dom jednorodzinny lub kupujących taki dom czy mieszkanie od dewelopera. Obok dopłat do zakupu kolektorów słonecznych oraz przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków jest to trzeci program Funduszu wspierający inwestycje osób fizycznych.

Wsparcie indywidualnych inwestorów wyniesie łącznie 300 mln zł, co według szacunków Funduszu pozwoli dofinansować budowę lub zakup 12 tysięcy domów i mieszkań energooszczędnych.

Wsparcie finansowe NFOŚiGW przeznaczone jest na częściową spłatę kapitału kredytu hipotecznego.

Program nakłada więc na beneficjenta obowiązek zaciągnięcia kredytu na kwotę wyższą od wnioskowanej dotacji, co jednak nie oznacza, że kredyt musi pokrywać koszt całego przedsięwzięcia – wystarczy kwota przekraczająca wysokość dopłaty.

Dopłata NFOŚiGW uzależniona jest od osiągniętego jednostkowego wskaźnika rocznego zapotrzebowania budynku lub mieszkania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji EUco w kWh/m2rok i wynosi odpowiednio:

  • 30 tys. zł brutto dla budynków jednorodzinnych o standardzie NF40 (EUco ≤ 40 kWh/m2rok),
  • 50 tys. zł brutto dla budynków jednorodzinnych o standardzie NF15 (EUco ≤ 15 kWh/m2rok),
  • 11 tys. zł brutto dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych o standardzie NF40 (­EUco ≤ 40 kWh/m2rok),
  • 16 tys. zł brutto dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych o standardzie NF15 (­EUco ≤ 15 kWh/m2rok).

Ważną informacją dla beneficjentów jest to, że wartość dotacji podawana jest brutto i stanowi przychód, który należy uwzględnić przy corocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przeczytaj: Budynek energooszczędny – wprowadzenie >>

Dokumentacja Programu Priorytetowego [1] dokładnie podaje okres wdrażania programu, terminy i sposób składania wniosków, podstawy prawne i zasady udzielania dofinansowania, jego wysokość i warunki, określa beneficjentów i rodzaje dofinansowywanych przedsięwzięć, koszty kwalifikowane oraz kryteria i procedurę wyboru przedsięwzięć do dofinansowania.

Szczegółowe informacje oraz aktualności dotyczące Programu dostępne są na stronie internetowej NFOŚiGW (www.nfosigw.gov.pl) wraz z listą banków biorących udział w projekcie oraz listą weryfikatorów.

Kosztem kwalifikowanym w Programie są koszty budowy lub zakupu domu jednorodzinnego albo zakupu lokalu mieszkalnego w nowym budynku wielorodzinnym wraz z kosztem projektu budowlanego oraz kosztem wykonania weryfikacji projektu budowlanego i potwierdzenia osiągnięcia standardu energetycznego.

Dotacja ma w założeniu pokrywać część wyższych kosztów inwestycyjnych oraz dodatkowe koszty weryfikacji projektu i potwierdzenia standardu energetycznego.

Czytaj dalej: Standard NF15 i NF40 >>

   01.07.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl