Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dopłaty do domów energooszczędnych a zużycie energii elektrycznej na wentylację mechaniczną

Subsidies for energy-efficient buildings and energy consumption in mechanical ventilation
Jak zmniejszyć koszty pracy instalacji wentylacyjnych, aby spełnić wymagania NFOŚiGW i uzyskać dopłatę do domu energooszczędnego?
Jak zmniejszyć koszty pracy instalacji wentylacyjnych, aby spełnić wymagania NFOŚiGW i uzyskać dopłatę do domu energooszczędnego?
www.sxc.hu

W przypadku najczęściej stosowanych obecnie rozwiązań ze wstępną nagrzewnicą elektryczną w układach z wysokosprawnymi wymiennikami do odzysku ciepła bardzo trudne będzie spełnienie wymagań NFOŚiGW.

Brak naturalnego (wymiennik gruntowy) lub mniej energochłonnego (pompa ciepła) wstępnego podgrzania powietrza dopływającego do wymiennika do odzysku ciepła spowoduje problemy z osiągnięciem współczynnika nakładu energii elektrycznej wymienianego w wymaganiach programu dotacji dla domów energooszczędnych.

Wytyczne NFOŚiGW [2] nie przewidują wykorzystywania wymiennika gruntowego w strefach klimatycznych I–III dla budownictwa pasywnego oraz we wszystkich pięciu strefach dla budownictwa niskoenergetycznego.

W rzeczywistości jego pominięcie lub niezastosowanie w układzie dodatkowej pompy ciepła sprawi, że praca nagrzewnicy elektrycznej zabezpieczającej wymiennik przed oszronieniem pochłonie tak dużą ilość energii, iż spełnienie wymagań dotyczących współczynnika nakładu energii elektrycznej stanie się właściwie niemożliwe (patrz poprzedni artykuł [5]).

Analiza pracy wymiennika rekuperacyjnego

Na potrzeby publikacji przeanalizowano pracę typowego systemu wentylacji nawiewno­‑wywiewnej dla niskoenergetycznego domku jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 [4]. Strumień powietrza określony na podstawie polskich norm [3] wynosi dla tego budynku 250 m3/h, dostarczany jest on przez wentylatory o współczynniku poboru mocy elektrycznej wynoszącym po 0,3 W/(m3/h) (dwa wentylatory po 75 W każdy).

Układ wyposażony jest w wymiennik do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Uwzględniono najczęściej spotykane sprawności odzysku ciepła jawnego dla typowych wymienników krzyżowych (50–70%) i krzyżowych przeciwprądowych (75–80%) oraz najwyższe sprawności zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW (85–93%).

Jako zabezpieczenie przed zamarzaniem wymiennika zastosowano nagrzewnicę elektryczną. Ma ona zapewnić pośrednie zwiększenie temperatury powietrza usuwanego z budynku do 5°C, ale tylko w przypadku, kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Nie przewidziano zastosowania w układzie nagrzewnicy wtórnej.

Przeczytaj także: Standard energetyczny NF15 i NF40 oraz dopłaty do budownictwa energooszczędnego >>

Założono, że pokrycie ewentualnych strat ciepła wynikających ze zbyt niskiej temperatury powietrza nawiewanego do pomieszczeń realizowane będzie przez układ centralnego ogrzewania. Dla uproszczenia obliczeń przyjęto całodobową pracę systemu wentylacyjnego ze stałą wydajnością.

W tabeli 1 przedstawiono temperatury za wymiennikiem do odzysku ciepła, powietrza nawiewanego oraz usuwanego w zależności od sprawności temperaturowej wymiennika. Warto zwrócić uwagę na prawą część tabeli oraz moment pojawienia się dodatniej temperatury powietrza usuwanego.

Gdy temperatura powietrza zewnętrznego spada poniżej 0°C, pracuje nagrzewnica elektryczna. Kolorem szarym oznaczono okres, w którym temperatura powietrza usuwanego z budynku nie osiągnęła jeszcze 5°C, ale w układzie nie pojawiają się już ujemne temperatury, a więc osadzanie się szronu jest niemożliwe. Im wyższa sprawność temperaturowa odzysku ciepła, tym dłuższy czas działania nagrzewnicy wstępnej, a co za tym idzie większe zużycie energii i koszt pracy urządzeń.

Z drugiej strony, im wyższa sprawność rekuperatora, tym mniejsza potrzeba podgrzewania powietrza nawiewanego przed wlotem do pomieszczenia. W przypadku zastosowania wymienników ciepła o sprawnościach 85–93% w całym zakresie temperatur zewnętrznych okresu zimowego osiągamy wysokie parametry powietrza na wylocie z centrali: 13,4–19,3°C.

Praca nagrzewnicy byłaby więc konieczna tylko ze względu na zabezpieczenie wymiennika, a straty ciepła niesione przez powietrze wentylujące mogłyby zostać z powodzeniem pokryte przez układ grzewczy budynku.

Dla wymienników o sprawnościach 50–60% w zakresie temperatur zewnętrznych od 0 do 5°C kiedy nagrzewnica elektryczna już nie pracuje, może pojawić się konieczność podgrzewania powietrza w nagrzewnicy wtórnej do bezpiecznej temperatury ok. 14°C przed wprowadzeniem go do pomieszczenia. Pamiętać jednak trzeba, że nagrzewnica ta jest najczęściej nagrzewnicą wodną i jej koszt eksploatacyjny jest zdecydowanie mniejszy.

Na podstawie średniego czasu występowania temperatur zewnętrznych w 40 miastach na terenie kraju określono, jak długo musiałaby pracować wstępna nagrzewnica elektryczna oraz ile energii elektrycznej zostałoby zużyte na uzdatnienie i przetłoczenie powietrza wentylującego.

Średni czas występowania temperatur wyznaczony został na podstawie danych meteorologicznych z 30-letnich pomiarów, udostępnionych na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej [1].

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Przeczytaj także: Eksploatacja central wentylacyjnych a dotacje dla domów energooszczędnych >>

Okres w ciągu roku, kiedy wymiennik jest narażony na zamarzanie, może być bardzo długi. W zależności od sprawności urządzenia oraz lokalizacji może on wynosić od paru dni w przypadku wymiennika o sprawności 50% do kilkudziesięciu dni przy sprawnościach 80–93%.

Rekordowym miastem w zestawieniu jest Zakopane, w którym taka nagrzewnica musiałaby pracować przez ponad 110 dni w roku! Średni czas pracy urządzenia dla całego kraju wynosi przy najwyższych sprawnościach odzysku ciepła 73,5 doby. Wyniki obliczeń przedstawiono w tabelach 2 i 3.

W tym miejscu należy wspomnieć o innym wymaganiu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a mianowicie o maksymalnej wartości współczynnika nakładu energii elektrycznej. Parametr ten informuje, ile maksymalnie energii możemy zużyć na przygotowanie i przetłoczenie 1 m3 powietrza dostarczanego do budynku i dla budynków objętych dofinansowaniem wynosi 0,40 Wh/m3.

W przypadku zastosowania rozwiązania zgodnego z analizowanym przykładem pojawia się problem możliwości jednoczesnego spełnienia wszystkich wymagań narzuconych w programie dotacji. Przy uwzględnieniu zużycia energii do napędu wentylatorów o współczynniku poboru mocy elektrycznej po 0,3 W/(m3/h) każdy i zasilania nagrzewnicy współczynnik nakładu energii elektrycznej w większości przypadków nie spełnia wymaganego 0,4 Wh/m3.

Czytaj dalej >>

   03.07.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl