Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Obecnie na rynku dominują klimatyzatory typu split i multisplit
Obecnie na rynku dominują klimatyzatory typu split i multisplit
Klimor

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych rozwiązań, gwarantujących energooszczędną eksploatację oraz najwyższy komfort temperatury i wilgotności.

Wielu producentów i dystrybutorów oferuje aplikacje do projektowania złożonych systemów. Programy te pozwalają na bardzo dokładny dobór urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych wraz z osprzętem.

Zdarza się też, że instalatorzy korzystają przy doborze z bardzo uproszczonych metod, np. uwzględniając tylko powierzchnię pomieszczenia. Jednak zapewnienie komfortu użytkownikom wymaga uwzględnienia wielu czynników, a dyskomfort powoduje różnica nawet 1–2°C.

Moc i rodzaj klimatyzatora

Moc klimatyzatora powinna być tak dobrana, by zbilansowała zyski ciepła w pomieszczeniu. Warto brać pod uwagę sumę zysków ciepła od urządzeń, oświetlenia, nasłonecznienia, ludzi przebywających w pomieszczeniu itd., a także wilgoci zawartej w powietrzu. Poczucie komfortu zapewnia użytkownikowi wilgotność na poziomie 40–60%.

O ile w klimatyzatorach można bardzo precyzyjnie regulować temperaturę, regulacja wilgotności nie jest już tak dokładna. Tolerancja wilgotności wynosi przeważnie do ±30% – standardowe urządzenia są zwykle wystarczające, a kiedy wymagania są wyższe, warto zastanowić się nad urządzeniami do klimatyzacji precyzyjnej.

W typowych warunkach wiele firm korzysta z tabel umożliwiających obliczenie zysków ciepła w pomieszczeniu. Po dokonaniu obliczeń przy pomocy uśrednionych współczynników uzyskuje się sumę zysków ciepła. Jednak w niektórych przypadkach, np. pomieszczeń o dużych powierzchniach przegród przezroczystych i mocno wyeksponowanych na promieniowanie słoneczne, warto dokonać szczegółowego bilansu zysków ciepła. Przewymiarowanie nie jest korzystne, gdyż jednostka pracuje niewydajnie, a ludzie mogą odczuwać mniejszy komfort.

Producenci podają przeważnie znamionową moc chłodniczą w odniesieniu do różnicy temperatur powietrza zewnętrznego i powietrza w pomieszczeniu wynoszącej 7°C. Tylko część całkowitej wydajności chłodniczej służy do rzeczywistego schłodzenia powietrza i jest nią efektywna wydajność chłodnicza.

Pozostała część służy do osuszania powietrza. W danych technicznych urządzenia powinna znaleźć się informacja o charakterystyce wydajności chłodniczej klimatyzatora w zależności od temperatury zewnętrznej i pożądanej w pomieszczeniu.

Obecnie na rynku dominują klimatyzatory typu split i multisplit, głównie inwerterowe. W urządzeniach inwerterowych proces rozruchu sprężarki odbywa się poprzez stopniowe zwiększanie prędkości obrotowej. Ten miękki start powoduje mniejsze zużycie energii i obciążenie elementów mechanicznych.

Klimatyzatory ze stałą wydajnością nie mają tak szerokich możliwości dostosowania układu chłodniczego do warunków panujących w układach parownika i skraplacza i niezależnie od zmian temperatury następuje częste włączanie i wyłączanie sprężarki, a tym samym większe zużycie energii, nawet o 40–50%. Ponadto system inwerterowy umożliwia poprowadzenie do 70 m linii freonowej przy różnicy poziomów między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną ok. 15 m.

Do zalet zaliczają się też duże możliwości konfiguracji jednostek wewnętrznych i zewnętrznych oraz niski poziom hałasu pracujących jednostek. Dostępne są jednostki ścienne, kasetonowe, kanałowe oraz przysufitowo-przypodłogowe o szerokich zakresach mocy chłodzącej i grzewczej.

Przeczytaj także: Obowiązujące etykiety dla klimatyzatorów >>

Wybór konstrukcji jednostki wewnętrznej zależy od przeznaczenia pomieszczeń i ma wpływ nie tylko na estetykę, ale też na rozchodzenie się strumieni − ruch powietrza powinien być równomierny w strefie przebywania ludzi i nie może powodować uczucia przeciągu, tj. przekraczać 0,2 m/s. Jednocześnie jednostka wewnętrzna powinna się komponować z wystrojem wnętrza.

Większość obecnie oferowanych klimatyzatorów ma funkcje ogrzewania i chłodzenia, które realizuje pompa ciepła. Pompy wykorzystują ciepło niskotemperaturowe z powietrza – ta niewielka ilość energii dobrze nadaje się do podgrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych.

Ciepło z pompy ciepła jest trzykrotnie „tańsze” od ciepła z grzałki elektrycznej. Pomimo że niektóre z klimatyzatorów mogą pracować wydajnie nawet w temperaturach ujemnych, taka instalacja nie zastąpi ogrzewania budynku zimą.

Filtrowanie powietrza

Filtry mogą wychwytywać kurz, pył, bakterie, wirusy, nieprzyjemne zapachy i dym papierosowy. Powszechnie stosowane są filtry usuwające kurz i pył oraz przykre zapachy, a także roztocza. Do zatrzymywania większych cząsteczek stosuje się filtry tkaninowe, a do mniejszych filtry elektrostatyczne, które za pomocą wysokiego napięcia jonizują powietrze i „łapią” małe cząstki kurzu.

Filtry antybakteryjne nasycane są antywirusowymi i antybakteryjnymi wyciągami roślinnymi (biofiltry) lub występują jako katalityczne i jonowe. Filtry węglowe usuwają zapachy. W filtrach fotokatalitycznych wiązki mocnego światła padają na związki tytanu, z których powstają silne utleniacze niszczące bakterie, wirusy i roztocza.

Na uwagę zasługują różne rozwiązania filtrów plazmowych – to technologia nowa, ale szybko rozwijana przez wiele firm. Filtry plazmowe oczyszczają powietrze z kurzu, roztoczy, pyłków roślin, sierści zwierząt domowych, zarodników pleśni, grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów, jak np. dym tytoniowy.

W filtrze plazmowym wysokie napięcie, bliskie nawet 5 kV, powoduje wyładowania elektryczne, które działają na różne zanieczyszczenia o wielkości od 0,001 do 100 mikrometrów zawarte w przepływającym strumieniu powietrza i ładują je ładunkiem elektrycznym o różnym potencjale. Zanieczyszczenia te są następnie wychwytywane, np. na siatce ekranującej.

Czytaj dalej: Etykiety, SEER i SCOP >>

   04.07.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl