Oferta rynkowa
Na rynku są dostępne systemy regulacyjne dla poszczególnych pomieszczeń. Umożliwiają nie tylko zaprogramowanie różnych temperatur w ciągu całego dnia pracy, ale także włączanie i wyłączanie ogrzewania w poszczególnych dniach tygodnia. Systemy te pomyślane zostały także dla takich obiektów, jak przychodnie lekarskie czy biura z kilkoma pomieszczeniami.
Radiowe sterowanie poszczególnymi elementami układu regulacyjnego i stałe odczyty parametrów w pomieszczeniu to oferta, którą można znaleźć u prawie każdego producenta. Przykładem może być system oferowany do sterowania i regulacji ogrzewania podłogowego. Instalatorzy i użytkownicy ogrzewania płaszczyznowego wiedzą, jak trudno je wyregulować.
Przeczytaj także: Rozdzielacze do c.o. >>
Ogrzewanie podłogowe składa się najczęściej nie z jednej pętli grzejnej, a z kilku. W zależności od ich mocy i sposobu zasilania lub gdy wykonane zostały na „oko”, a nie obliczone, potrafią sprawić użytkownikom różne niespodzianki.
Chyba najczęściej spotykaną jest grzanie jednej lub najwyżej dwóch pętli, podczas gdy inne pozostają chłodne. Dzieje się tak zwykle dlatego, że pętle zostały przewymiarowane i źle ustawiono termostaty sterujące poszczególnymi pętlami. Gdy pierwsza (umownie) strefa dobrze się nagrzeje, termostaty następnych stref otrzymują sygnał, że są dostatecznie ciepłe i blokują zasilanie.
Odpowiedni system pozwala na uniknięcie takich sytuacji. Nie zapominajmy jednak, o czym już była mowa, że nawet najlepszy system regulacji nie wyeliminuje całkowicie skutków błędów popełnionych przy projektowaniu i wykonawstwie.
Instalowanie systemów regulacji i sterowania umożliwiających wpływanie na parametry w poszczególnych pomieszczeniach wciąż jest przez wielu użytkowników uważane za niepotrzebny wydatek, jedynie zwiększający koszty inwestycyjne. Jednak coraz więcej fachowców uważa, że o oszczędnościach czy niepotrzebnych wydatkach można rozmawiać tylko wtedy, gdy uwzględni się koszty eksploatacji.
Co może nam dać indywidualna regulacja centralnego ogrzewania?
W Niemczech przebadano pod tym kątem 72 mieszkania, a wyniki wykazały nie tylko konkretne oszczędności energetyczne – zaobserwowano także wzrost zadowolenia mieszkańców, którzy mogli wpływać na warunki panujące w ich mieszkaniach [2].
Przeczytaj także: Ograniczanie zużycia energii w budynkach >>
W raporcie z badań wymieniono korzyści, jakie odnoszą użytkownicy budynków, w których wprowadzono indywidualną regulację. Najważniejsze to:
- dowolne programowanie grzania i chłodzenia,
- możliwość ustawiania minimalnej i maksymalnej temperatury,
- tworzenie stref obejmujących pomieszczenia o podobnej charakterystyce cieplnej (np. pomieszczenia w szkołach i biurach znajdujące się po przeciwnych stronach budynku względem słońca),
- wykorzystanie ogrzewania powierzchniowego do chłodzenia, z ograniczeniem temperatury, by nie doszło do wykraplania się pary wodnej,
- stały pomiar temperatury w pomieszczeniu i szybka reakcja na zmieniające się obciążenie cieplne,
- łatwe programowanie procesu grzania lub chłodzenia dzięki elektronicznym urządzeniom z wyświetlaczem.
Inwestor i projektant często będą sobie zadawali pytanie, czy korzystać z kablowego lub radiowego zasilania i pracy układu regulacyjnego. Jak zwykle każde z rozwiązań ma wady i zalety. W trakcie modernizacji bezprzewodowa instalacja nie wymaga prowadzenia kabli, a przez to kucia ścian. W przypadku nowych budynków kablowe połączenia zwyciężają.
Literatura
1. Steimle F., Kurs klimatyzacji, Arkady 1979.
2. Wärme und Kühlung
komfortabel geregelt, IKZ-Haustechnik No. 23-24/2012.
3. www.honeywell.com.pl.
4. www.danfoss.com.pl.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |