Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych
Wiadomości ogólne

Air humidifying in air conditioning systems – general information
Zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i budynek.
Zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i budynek.
Ecorelax

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie), jak i jeden z najważniejszych problemów dotyczących utrzymania parametrów komfortu cieplno-wilgotnościowego dla użytkowników pomieszczeń.

Zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i budynek. Suche i ciepłe powietrze podrażnia śluzówkę górnych dróg oddechowych i utrudnia oddychanie.

Obniżona wilgotność powietrza powoduje m.in. uczucie suchości w nosie i jamie ustnej; jest to szczególnie odczuwane w nocy, niektóre osoby mogą mieć wtedy problem z zaśnięciem. Mogą też wystąpić bóle głowy, wzmożone ataki astmy i złe samopoczucie. Również skóra negatywnie reaguje na niską wilgotność powietrza.

Może to prowadzić do obniżenia odporności na infekcje i gorszej pracy systemu immunologicznego. U niemowląt pojawia się wtedy sapka – dzieci zaczynają oddychać przez usta, co może zwiększyć podatność na infekcje. Wilgotność względna powietrza o wartości poniżej 30% nie jest wskazana ze względów fizjologicznych.

W mieszkaniu czy w biurze takie warunki nie wpływają dobrze także na meble. Na drewnianych meblach mogą się pojawić pęknięcia, a papierowe przedmioty stają się bardziej kruche i łamliwe [1].

Przeczytaj także: Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym >>

Kolejnym problemem związanym z suchym powietrzem jest zwiększona ilość ładunków elektrostatycznych, gdy wilgotność względna powietrza jest utrzymywana na poziomie poniżej 35% (szczególnie istotny problem np. w pomieszczeniach komputerowych, drukarniach, przemyśle elektronicznym, przy produkcji błon fotograficznych). U ludzi mogą pojawić się również dodatkowe dolegliwości spowodowane nadmiernym promieniowaniem elektrostatycznym z komputera i monitora.

Z kolei nadmierna ilość wilgoci obecna w budynku wpływa niekorzystnie zarówno na materiały budowlane, wykończeniowe, meble itp., jak i na zdrowie ludzi oraz zwierząt przebywających w zawilgoconych obiektach, w sposób bezpośredni poprzez wysoką wilgotność powietrza i pośrednio przez reakcje ich organizmów na obecność i namnażanie się w wilgotnym środowisku grzybów pleśniowych, bakterii i owadów ksylofagicznych, czyli „drewnojadów” (jeśli zastosowano drewno lub materiały drewnopodobne).

Taki budynek jest atakowany także z zewnątrz – porośnięty mchem, porostami i glonami oraz grzybami domowymi i pleśniowymi. Mykotoksyny, czyli toksyny wydzielane przez niektóre gatunki grzybów, mogą być przyczyną ostrych i przewlekłych zatruć, oddziaływać alergicznie, wywoływać choroby układu oddechowego i pokarmowego, głębokie grzybice oraz stany zapalne skóry [11].

Nadmierne zawilgocenie powoduje obniżenie się izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, przyspieszenie procesu starzenia materiałów i konstrukcji (np. zmniejsza się wytrzymałość mechaniczna materiałów, koroduje stal, pojawia się korozja mikrobiologiczna) [8].

Poziom akceptacji u ludzi wdychanego powietrza maleje wraz ze wzrostem jego wilgotności i temperatury [20]. Przyjęty powszechnie i uznany za odpowiedni dla zdrowia i samopoczucia ludzi zakres wilgotności względnej powietrza to 30–70%. Jednak ze względu na brak odpowiedniego organu zmysłu człowiek nie może precyzyjnie rozpoznawać poziomu wilgotności powietrza w typowym dla budynków użyteczności publicznej zakresie wilgotności względnej.

Przy jednocześnie występujących umiarkowanych temperaturach powietrza wewnętrznego człowiek co prawda nie jest w stanie precyzyjnie wskazać wartości wilgotności względnej powietrza, ale nie będzie odczuwał dyskomfortu związanego z jego niewłaściwymi parametrami cieplno-wilgotnościowymi.

Przeczytaj także: Jakość powietrza i wentylacja w budynkach szkolnych >>

W systemach klimatyzacji powietrze nawilżane jest najczęściej przy pomocy wody rozpylanej w komorach zraszania, wody natryskiwanej na złoża zraszane lub rozpylanej przez nawilżacze rozpylające oraz wtryskiwanie pary wodnej wytwarzanej w nawilżaczach parowych. W obiektach przemysłowych, w których konieczne jest dodatkowe nawilżanie powietrza wewnętrznego, stosuje się także nawilżacze montowane bezpośrednio w pomieszczeniu.

Zalecane wartości wilgotności względnej

Według normy PN-B-03421:1978 [17], będącej zgodnie z [22] normą obowiązującą, optymalne wartości wilgotności względnej wynoszą:

 • dla obiektów wyposażonych w instalacje, w których zamontowane są urządzenia umożliwiające zmianę wartości wilgotności względnej:
  - w zimie wartość optymalna to 40–60% (dla wszystkich rodzajów aktywności fizycznej),
  - w lecie 40–55% dla małej aktywności fizycznej, 40–60% dla aktywności fizycznej średniej i dużej;
 • w pozostałych przypadkach: wartość dopuszczalna minimalna wynosi 30% (zima), a maksymalna 70% (lato).

Wymaganiem prawnym dotyczącym wartości wilgotności względnej w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy przy komputerach jest zapis w rozporządzeniu [23] stanowiący, że wilgotność względna powietrza wewnętrznego powinna być wyższa od 40%. Łącząc zalecane wartości wilgotności względnej z właściwą temperaturą powietrza wewnętrznego, uzyskuje się obszary komfortu wewnętrznego (patrz rys. 1).

Klasyfikacja metod nawilżania powietrza

Nawilżanie powietrza zachodzi według trzech metod fizycznych [20]:

 • odparowania,
 • rozpylania,
 • parowania dyfuzyjnego.

Ze względu na sposób dostarczania czynnika powodującego wzrost wilgotności powietrza metody nawilżania można podzielić na:

 • centralne nawilżanie powietrza (powietrze jest nawilżane w instalacji klimatyzacyjnej przez nawilżacze umieszczone w centrali klimatyzacyjnej lub w przewodzie wentylacyjnym za centralą i później przewodami wentylacyjnymi transportowane do pomieszczeń),
 • lokalne (bezpośrednio w danym pomieszczeniu).

Jako czynnik powodujący wzrost zawartości wilgoci w nawilżanym powietrzu stosowana jest woda albo para wodna.

Czytaj dalej: Nawilżanie woda i parą >>

   09.07.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl