RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Całoroczne zapotrzebowanie na energię do uzdatniania powietrza wentylującego obliczane na podstawie danych klimatycznych

Year-round energy demand for air treatment obtained on the base of climatic data

Współcześnie coraz większą uwagę zwraca się na konieczność ograniczenia energochłonności systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Capstone

Współcześnie coraz większą uwagę zwraca się na konieczność ograniczenia energochłonności systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.


Capstone

Nowoczesne rozwiązania stosowane w technice wentylacyjnej i klimatyzacyjnej powinna cechować odpowiednio wysoka wydajność działania przy możliwie niskim zużyciu energii. W urządzeniach wentylacyjnych znaczną część energii przeznacza się na uzdatnianie powietrza, w tym jego ogrzewanie i oziębianie.

Niezbędnym warunkiem właściwej oceny każdego projektowanego systemu wentylacyjnego pod względem efektywności jest prawidłowe określenie całorocznego zapotrzebowania energii na te cele. Decydują o tym chwilowe moce urządzeń do uzdatniania powietrza.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

W poprzednim artykule [8] zwrócono uwagę na występowanie istotnych różnic w chwilowych mocach chłodnicy obliczanych na podstawie danych klimatycznych z kilku źródeł.

Wysunięto przypuszczenie, że trudne do zaakceptowania różnice mogą wystąpić również w przypadku obliczeń całorocznego zapotrzebowania na energię do oziębiania powietrza, i podjęto próbę weryfikacji tej hipotezy.

W tym celu przeanalizowana została całoroczna praca urządzenia wentylacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem działania chłodnicy w odniesieniu do parametrów tzw. krzywych klimatycznych [1, 3, 6] i szczegółowych danych klimatycznych uzyskanych na podstawie pomiarów wielo- letnich [10].

Całoroczne zapotrzebowanie na energię do ogrzania i oziębiania powietrza

Całoroczne zapotrzebowanie na energię do ogrzania EN i oziębiania ECH powietrza wentylującego można obliczyć z zależności:

gdzie:

QNi – chwilowa moc nagrzewnicy obliczona dla i-tej temperatury powietrza zewnętrznego [kW],

QCHi – chwilowa moc chłodnicy obliczona dla i-tej temperatury powietrza zewnętrznego [kW],

τi – czas trwania i-tej temperatury powietrza zewnętrznego w roku kalendarzowym [h].

Zapotrzebowanie na energię EN i ECH określa się zatem na podstawie chwilowej mocy nagrzewnicy i chłodnicy. Moce te oblicza się z kolei w oparciu o parametry powietrza zewnętrznego uzyskane z uśrednionych danych klimatycznych, jakimi są tzw. krzywe klimatyczne wyznaczane dla poszczególnych obszarów Polski.

Obecnie można jednak skorzystać z bardziej szczegółowych, statystycznie opracowanych danych z okresów wieloletnich zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej [10].

W celu porównania wyników uzyskanych z dostępnych źródeł wykonano szereg obliczeń całorocznej pracy nagrzewnicy i chłodnicy w urządzeniu wentylacyjnym z całorocznym normowaniem temperatury powietrza w pomieszczeniu.

W przypadku obliczeń mocy chłodnicy na podstawie pełnych danych klimatycznych zapotrzebowanie na energię do ogrzewania EN i oziębiania ECH obliczono dla każdej godziny osobno (tzn. dla i-tego parametru powietrza zewnętrznego). I tak np. dla całodobowego czasu pracy urządzenia wentylacyjnego wymagało to wykonania 8760 obliczeń.

Założenia do analizy

Analizę całorocznej pracy urządzenia wentylacyjnego przeprowadzono przy następujących założeniach:

Analizę całorocznej pracy urządzenia wentylacyjnego przeprowadzono przy następujących założeniach:

  • pomieszczenie zlokalizowane jest we Wrocławiu;
  • zastosowano urządzenie wentylacyjne z chłodzeniem pracujące odpowiednio:
    • - 24 godziny w ciągu doby – 8760 h/rok,
    • - 16 godzin w ciągu doby (od 6.00 do 22.00) – 5840 h/rok,
    • - 10 godzin w ciągu doby (od 6.00 do 16.00) – 3650 h/rok;
  • temperatura powietrza w pomieszczeniu w okresie zimnym wynosi tpoz = 20°C;
  • temperatura powietrza w pomieszczeniu w okresie ciepłym tpoc zmienia się w funkcji temperatury zewnętrznej i dla tzoc > 20°C obliczana jest ze wzoru:
  • strumień powietrza wentylującego wynosi V = 1,0 m3/s;
  • różnica temperatur między powietrzem wywiewanym a nawiewanym zmienia się liniowo w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego (założono, że tw = tp); rozpatrzono następujące przypadki (Δtoc dla tz = 30°C, Δtoz dla tz = –18°C):
    • - Δtoc = 6 K, Δtoz = 2 K,
    • - Δtoc = 6 K, Δtoz = –2 K,
    • - Δtoc = 8 K, Δtoz = 2 K,
    • - Δtoc = 8 K, Δtoz = –2 K;
  • zastosowano odzysk ciepła w rekuperatorze o sprawności h = 60%;
  • chłodnica zasilana jest czynnikiem chłodniczym o różnych parametrach; średnia temperatura ściany chłodnicy Θśc wynosi odpowiednio:
    • - Θśc = 8°C,
    • - Θśc = 10°C,
    • - Θśc = 12°C;
  • występuje znikoma emisja pary wodnej w pomieszczeniu;
  • wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu nie jest normowana;
  • parametry powietrza zewnętrznego uzyskano z:
    1. danych godzinowych wg [10],
    2. krzywej klimatycznej wg opracowania własnego na podstawie [10],
    3. krzywej klimatycznej wg [3],
    4. krzywej klimatycznej wg [1,6].

Wykresy t-tz i h-tz

Korzystając z uśrednionych danych klimatycznych (krzywych klimatycznych), wyniki obliczeń można zobrazować na wykresach t-tz oraz h-tz, które przedstawiają przebiegi charakterystycznych temperatur lub entalpii powietrza: zewnętrznego (tz, hz), w pomieszczeniu (tp, hp), nawiewanego (tn, hn) oraz za wymiennikiem do odzysku ciepła (tzw, hzw) w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego (tz).

Wykresy te umożliwiają określenie zakresu temperatur zewnętrznych, a tym samym pozwalają na określenie czasu, przez jaki pracują poszczególne elementy do uzdatniania powietrza, takie jak nagrzewnica, chłodnica oraz wymiennik do odzysku ciepła. Mogą być również pomocne przy formułowaniu ogólnych wytycznych dla automatycznej regulacji i sterowania systemu wentylacyjnego.

W odróżnieniu od wykresu t-tz wykres h-tz umożliwia ponadto odczyt chwilowych spadków entalpii powietrza w chłodnicy, wartości niezbędnych do prawidłowego obliczenia jej mocy przy i-tej temperaturze zewnętrznej, co pozwala określić zapotrzebowanie na energię do oziębiania powietrza.

Przykładowe wykresy t-tz i h-tz dla urządzenia wentylacyjnego pracującego 24 godziny na dobę i przy założonych różnicach temperatur Δtoc = 8 K i Δtoz = 2 K przedstawiono na rys. 1 i 2. Wykresy te sporządzono na podstawie parametrów powietrza uzyskanych z krzywej klimatycznej wg własnego opracowania.

Przykład wykresu t-tz

Rys. 1. Przykład wykresu t-tz opracowanego dla całodobowej pracy urządzenia wentylacyjnego we Wrocławiu dla Δtoc = 8 K i Δtoz = 2 K zgodnie z przebiegiem krzywej klimatycznej

Przykład wykresu h-tz

Rys. 2. Przykład wykresu h-tz opracowanego dla całodobowej pracy urządzenia wentylacyjnego we Wrocławiu dla Δtoc = 8 K i Δtoz = 2 K zgodnie z przebiegiem krzywej klimatycznej


Źródło: Oprac. własne autora na podstawie [10]

Do prawidłowego określenia całorocznego zapotrzebowania na energię do ogrzania EN i oziębiania ECH powietrza wentylującego niezbędna jest znajomość czasu trwania poszczególnych temperatur powietrza zewnętrznego w ciągu roku.

Na podstawie szczegółowych danych klimatycznych [10] sporządzono wykres (rys. 3) średniego czasu występowania tych temperatur dla miasta Wrocławia przy różnym okresie pracy urządzenia wentylacyjnego (24, 16 i 10 godzin w ciągu doby).

Średni czas trwania temperatur

Rys. 3. Średni czas trwania temperatur zewnętrznych w ciągu roku dla Wrocławia przy różnym czasie pracy urządzenia wentylacyjnego w ciągu doby (10, 16 i 24 h)


Źródło: Oprac. własne autora na podstawie [10]

Wyniki analizy

Wybrane wyniki przeprowadzonych analiz przedstawiono w formie tabelarycznej (tab. 1–8). Zawarto w nich m.in. wartości mocy chłodnic, zapotrzebowania na energię do oziębiania powietrza, a także czas pracy urządzeń do uzdatniania powietrza dla kilku typowych przypadków.

Obliczeniowa a maksymalna moc chłodnicy QCH

W tabeli 1 przedstawiono maksymalne moce chłodnic QCH obliczone na podstawie danych klimatycznych z różnych opracowań. Druga część tabeli przedstawia procentowy niedobór mocy chłodnic określony na podstawie krzywych klimatycznych w stosunku do największej występującej chwilowo.

W najniekorzystniejszych warunkach obliczeniowa moc chłodnic jest od kilkunastu do niespełna trzydziestu procent mniejsza od niezbędnej do zapewnienia w tych warunkach żądanej temperatury wewnętrznej. Praca urządzenia wentylacyjnego z tak dobranymi chłodnicami może spowodować w tym przypadku chwilowy wzrost temperatur powietrza w pomieszczeniu maksymalnie o ok. 2 K.

Moc chłodnicy QCH

Tabela 1. Moc chłodnicy QCH dla różnych założonych wartości Δtoctoz (całodobowa praca urządzenia wentylacyjnego, temperatura ściany chłodnicy ϑśc = 12°C)

Całoroczne zapotrzebowanie   na energię do oziębiania powietrza ECH

W tabeli 2 przedstawiono wartości całorocznego zapotrzebowania na energię do oziębiania powietrza ECH uzyskane na podstawie danych klimatycznych z różnych opracowań. Druga część tabeli przedstawia różnice względne zapotrzebowania na energię ECH obliczone na podstawie krzywych klimatycznych w stosunku do wartości uzyskanych ze szczegółowych danych statystycznych.

Można zauważyć, że w przypadku wykonania obliczeń na podstawie uśrednionych danych klimatycznych (zarówno wg krzywych z opracowania własnego, jak i na podstawie [3]) występuje kilkunastoprocentowy niedobór energii ziębniczej w stosunku do wartości, które można uznać za najbardziej wiarygodne.

Wartości ECH uzyskane na podstawie danych z krzywej wg starszego opracowania [1,6] są nawet większe od tych, które uzyskano na podstawie wartości chwilowych. Jest to spowodowane przede wszystkim kształtem samej krzywej, której przebieg w okresie ciepłym charakteryzuje się większymi wartościami zawartości wilgoci i dłuższym czasem pracy samej chłodnicy.

Zapotrzebowanie na energię

Tabela 2. Zapotrzebowanie na energię do oziębiania powietrza ECH dla różnych założonych wartości Δtoctoz (całodobowa praca urządzenia wentylacyjnego, temperatura ściany chłodnicy ϑśc = 12°C)

Wpływ temperatury ściany chłodnicy Θśc na maksymalną i obliczeniową moc chłodnicy QCH

Średnia temperatura ściany chłodnicy uzależniona jest od rodzaju i parametrów czynnika (ziębiwa) zasilającego chłodnicę. Zazwyczaj przyjmuje się, że temperatura ta jest o ok. 1–2 K wyższa od średniej temperatury czynnika na zasilaniu i powrocie.

W tabeli 3 przedstawiono przykładowe wartości maksymalnych (obliczonych na podstawie danych szczegółowych) i obliczeniowych (określonych na podstawie danych z krzywych klimatycznych) mocy chłodnicy QCH przy najczęściej występujących temperaturach jej ściany Θśc.

Wraz ze wzrostem temperatury Θśc moc chłodnicy QCH spada, a rosną różnice między wartościami obliczonymi ze szczegółowych danych statystycznych i z krzywych klimatycznych.

Moc chłodnicy QCH

Tabela 3. Moc chłodnicy QCH przy różnych wartościach ϑśc (całodobowa praca urządzenia wentylacyjnego, Δtoctoz = 8/–2)

Wpływ temperatury ściany chłodnicy Θśc na zapotrzebowanie na energię do oziębiania powietrza ECH

W pomieszczeniach, w których nie jest normowana wilgotność względna powietrza, parametry powietrza mogą przez pewien czas przekraczać wartości z zakresu komfortu. W okresie letnim wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu może zatem chwilowo wzrosnąć powyżej wartości maksymalnej Φpmax = 60%.

Jak duży może być to wzrost przy stałym strumieniu powietrza wentylującego, zależy w głównej mierze od parametrów powietrza zewnętrznego, emisji pary wodnej w pomieszczeniu oraz temperatury ściany chłodnicy Θśc.

W urządzeniach wentylacyjnych obsługujących takie pomieszczenia chłodnica jest przy danej temperaturze zewnętrznej tz odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza nawiewanego tn. W związku z tym zarówno na moc chłodnicy, jak i na sezonowe zapotrzebowanie energii do oziębiania powietrza wpływ ma wartość temperatury ściany Θśc.

W tabeli 4 przedstawiono zależność całorocznego zapotrzebowania na energię do oziębiania powietrza ECH uzyskanego na podstawie danych klimatycznych z różnych opracowań od temperatury ściany chłodnicy Θśc.

Z wyników obliczeń widać, że zapotrzebowanie na energię ECH maleje wraz ze wzrostem temperatury ściany chłodnicy Θśc. Spowodowane jest to niższymi mocami chłodnicy z uwagi na mniejszy strumień masy skondensowanej pary wodnej, a także znacznie częściej występującą pracą chłodnicy w trybie „sucha” – bez kondensacji pary wodnej na jej ścianie (por. tab. 5).

Zapotrzebowanie na energię

Tabela 4. Zapotrzebowanie na energię do oziębiania powietrza ECH przy różnych wartościach ϑśc (całodobowa praca urządzenia wentylacyjnego, Δtoc/Δtoz = 8/–2)

Roczny czas pracy nagrzewnicy

Tabela 5. Roczny czas pracy nagrzewnicy i chłodnicy dla różnych założonych wartości Δtoc/Δtoz (całodobowa praca urządzenia wentylacyjnego) – obliczenia na podstawie szczegółowych danych klimatycznych [10]

Interesujące jest również spostrzeżenie, że różnice w wynikach zapotrzebowania na energię do oziębiania powietrza ECH uzyskanych ze szczegółowych danych klimatycznych oraz z krzywych klimatycznych pogłębiają się wraz ze wzrostem średniej temperatury ściany chłodnicy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że przy wyższej temperaturze ściany chłodnicy proces kondensacyjnego osuszania powietrza jest mniej efektywny, przez co parametry powietrza w pomieszczeniu charakteryzują się większą wilgotnością względną.

Czas pracy urządzeń do uzdatniania powietrza

Łączny czas pracy w ciągu roku nagrzewnicy i chłodnicy w urządzeniu wentylacyjnym obsługującym dane pomieszczenie zależy w znacznej mierze od bilansu ciepła.

Dla urządzeń wentylacyjnych o stałym strumieniu objętościowym powietrza czas ten można określić z przebiegu zmian temperatury powietrza nawiewanego, a co za tym idzie z wartości

Δt = tw – tn.

W tabeli 5 podano, w zależności od założonych wartości Δtoctoz, obliczone na podstawie szczegółowych danych klimatycznych oraz czasu trwania poszczególnych temperatur powietrza zewnętrznego w ciągu roku:

  • czas pracy nagrzewnicy,
  • czas pracy chłodnicy,
  • czas pracy bez konieczności używania nagrzewnicy i chłodnicy (wentylacja odbywa się wówczas jedynie przy wykorzystaniu odzysku energii z powietrza wywiewanego ze zmienną sprawnością),
  • oraz dla porównania czas pracy chłodnicy „mokrej” (z kondensacją pary wodnej na ścianie wymiennika) dla dwóch różnych wartości Θśc.

Na podstawie tych wyników można stwierdzić, że czas pracy poszczególnych elementów do uzdatniania powietrza wyraźnie zależy od założonych wartości Δtoctoz. Czas pracy chłodnicy, na ścianie której wystąpi kondensacja pary wodnej („mokrej”), jest znacząco krótszy przy większej wartości średniej temperatury ściany wymiennika.

Przedstawione do tej pory wyniki analiz zostały opracowane przy założeniu, że różnice temperatur Δt = tw – tn zmieniają się liniowo w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego tz.

Nie zawsze jednak maksymalna różnica temperatur powietrza wywiewanego i nawiewanego, będąca podstawą do obliczania strumienia powietrza wentylującego, występuje przy najwyższej obliczeniowej temperaturze powietrza zewnętrznego (dla Wrocławia temperatura ta wynosi tzoc=30°C). Przyrost temperatury powietrza w pomieszczeniu Δt osiąga największą wartość, gdy występują maksymalne zbędne zyski ciepła jawnego.

Sytuacja taka ma często miejsce przy niższej temperaturze zewnętrznej. Wówczas zmiana parametru Δt nie przebiega liniowo w stosunku do zmiany temperatur powietrza zewnętrznego.

W takim przypadku czas działania chłodnicy w całym roku jest z reguły również dłuższy, gdyż w okresie ciepłym temperatury zewnętrzne o wartości mniejszej od tzoc = 30°C występują częściej (por. rys. 3). Poniżej przedstawiono kilka przykładowych wyników analizy dla takich założeń przy różnym czasie pracy urządzenia wentylacyjnego w ciągu doby.

Obliczeniowa i maksymalna moc chłodnicy QCH dla różnego czasu pracy urządzenia wentylacyjnego w ciągu doby

Obliczeniowa moc chłodnicy praktycznie nie zależy od czasu pracy urządzenia wentylacyjnego w ciągu doby (w niektórych przypadkach niewielkie różnice w mocy można zaobserwować dla wyższych temperatur zewnętrznych przy jej określaniu z krzywej klimatycznej wg własnego opracowania, gdyż każdą taką krzywą opracowano dla konkretnego czasu pracy urządzenia i w okresie ciepłym ich kształty się różnią).

Czas pracy urządzenia ma jednak nieznaczny wpływ na maksymalną moc chłodnicy obliczanej na podstawie danych chwilowych (tabela 6). Jest to spowodowane tym, że najbardziej niekorzystne chwilowe warunki zewnętrzne nie występują w czasie krótszej pracy urządzenia wentylacyjnego.

Moc chłodnicy QCH

Tabela 6. Moc chłodnicy QCH dla różnego czasu pracy urządzenia wentylacyjnego w ciągu doby (Δt30 oc/Δt20 oc/Δtoz = 4/6/2, temperatura ściany chłodnicy ϑśc = 12°C)

Zapotrzebowanie na energię

Tabela 7. Zapotrzebowanie na energię do oziębiania powietrza ECH dla różnego czasu pracy urządzenia wentylacyjnego w ciągu doby (Δt30 oc/Δt20 oc/Δtoz = 4/6/2, temperatura ściany chłodnicy ϑśc = 12°C)

Czas pracy chłodnicy z mocą niezapewniającą utrzymania założonej temperatury powietrza w pomieszczeniu

W tabeli 8 podano czasy pracy w ciągu roku chłodnicy, której moc jest niewystarczająca do utrzymania w pomieszczeniu wynikających z chwilowych warunków wymaganych parametrów powietrza.

Przy założeniu, że różnice temperatur między powietrzem wywiewanym a nawiewanym wynoszą odpowiednio: Δt30oc = 4 K, Δt20oc = 6 K, Δtoz = 2 K, czas pracy chłodnicy z mocą mniejszą od wymaganej stanowi kilkanaście procent czasu całkowitego we wszystkich analizowanych okresach pracy urządzenia w ciągu doby. Należy przypuszczać, że przy innych założeniach wartość ta może osiągnąć, a nawet przekroczyć 20%.

Okres kilkuset godzin w ciągu roku, w którym istnieje problem z zapewnieniem w pomieszczeniu odpowiedniego mikroklimatu pomimo standardowo wykonanej procedury doboru mocy chłodnicy, powinien niewątpliwie zastanawiać.

Trzeba przy tym pamiętać, że sytuacja taka może się zdarzyć nie tylko przez jedną lub dwie godziny w ciągu doby, ale w szczególnie niekorzystnych przypadkach nawet przez wiele kolejnych dni.

W związku z tym nawet w pomieszczeniach o stosunkowo ciężkiej konstrukcji, a tym samym charakteryzujących się większym współczynnikiem akumulacji ciepła, problem z okresowym niedotrzymaniem założonych parametrów powietrza wewnętrznego może się stać realny.

Podsumowanie

Na podstawie przeprowadzonych analiz można sformułować następujące wnioski.

  1. Analizę pracy chłodnicy należy przeprowadzać dla każdego przypadku osobno, gdyż poszczególne obiekty wentylowane lub klimatyzowane różnią się znacząco, przede wszystkim zmiennością w czasie bilansów ciepła, wilgoci i/lub zanieczyszczeń oraz założonymi parametrami powietrza w pomieszczeniu. Na wyniki analiz wpływ mają ponadto przyjęte do obliczeń wartości parametrów powietrza zewnętrznego, a także czas pracy urządzenia w ciągu doby, zmieniająca się w całym roku temperatura powietrza nawiewanego oraz średnia temperatura ściany chłodnicy.
  2. Należy potwierdzić potrzebę korzystania z możliwie aktualnych i szczegółowych danych klimatycznych [2, 4, 5, 8] przy projektowaniu każdego większego systemu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego.
  3. Analiza pracy chłodnicy na podstawie szczegółowych danych klimatycznych, niezależnie od ich źródła, jeżeli tylko są one miarodajne, daje znacznie większe możliwości oceny systemu wentylacyjnego lub klimatyzacyjnego niż analiza przeprowadzona na podstawie uśrednionych danych z krzywych klimatycznych.
  4. Obliczenie mocy chłodnicy na podstawie uśrednionych danych uzyskanych z krzywych klimatycznych może okazać się niewystarczające, szczególnie dla pomieszczeń, w których wymagany jest wysoki reżim utrzymania temperatury powietrza na zadanym poziomie (np. w niektórych pomieszczeniach produkcyjnych). Może się bowiem okazać, że przez stosunkowo długi czas temperatura powietrza będzie nieakceptowalna (np. z uwagi na prowadzony proces technologiczny).
  5. Określenie całorocznego zapotrzebowania na energię do oziębiania powietrza, a tym samym jej kosztów, na podstawie przebiegu krzywej klimatycznej może w niektórych przypadkach prowadzić do stosunkowo dużych, bo sięgających kilkunastu procent błędów.
  6. Należy obecnie zalecić wykonywanie obliczeń mocy chłodnicy oraz całorocznego zapotrzebowania na energię do oziębiania powietrza w oparciu o jak najbardziej szczegółowe dane klimatyczne, stosując do tego celu odpowiednie narzędzia informatyczne. W tym celu wykorzystane mogą być nie tylko zaawansowane programy symulacyjne, także służące do obróbki statystycznej, ale nawet proste w obsłudze i powszechnie dostępne arkusze kalkulacyjne.
  7. W trakcie działania urządzenia wentylacyjnego lub klimatyzacyjnego w warunkach rzeczywistych trzeba się liczyć z większymi chwilowymi wartościami mocy i całkowitego czasu pracy chłodnicy oraz zapotrzebowania na energię do oziębiania powietrza w porównaniu z wartościami uzyskanymi z obliczeń na podstawie dostępnych danych klimatycznych. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najbardziej szczegółowe dane statystyczne z pomiarów wieloletnich stanowią pewne uśrednienie parametrów powietrza. Z tego też powodu nie zawierają parametrów o wartościach ekstremalnych, zarówno w okresie zimnym, jak i ciepłym. Tym samym nie uwzględniają występujących w rzeczywistych latach kalendarzowych warunków, które z punktu widzenia prawidłowego działania chłodnicy są niezmiernie istotne.

Literatura

  1. Besler G., Krzywe klimatyczne dla obszaru Polski, „COW” nr 12/1972.
  2. Kostka M., Zając A., Obliczeniowe i rzeczywiste temperatury powietrza zewnętrznego a efektywność działania ogrzewania i wentylacji, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2013.
  3. Pełech A., Wentylacja i klimatyzacja – podstawy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2011.
  4. Pełech A., Klimat w Polsce. Parametry powietrza zewnętrznego w projektowaniu urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, „Instal” nr 1/2013.
  5. Pełech A., Oszczędność energii w wentylacji i klimatyzacji. Rozważania nad wyborem obliczeniowych parametrów powietrza zewnętrznego, „Instal” nr 2/2013.
  6. Przydróżny S., Ferencowicz J., Klimatyzacja, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1988.
  7. Zając A., Kostka M., Cepiński W., Całoroczna analiza pracy urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, w: Anisimov S. red., „Nowoczesne rozwiązania w inżynierii i ochronie środowiska”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2011.
  8. Kwiecień D., Moce nagrzewnicy i chłodnicy powietrza wyznaczane w oparciu o dane klimatyczne, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2013.
  9. PN-76/B-03420 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego.
  10. Typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków, http://bip.transport.gov.pl/pl/bip/rejestry_i_ewidencje/swiadectwa_energetyczne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.