Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Przykład oznakowania klasą energetyczną
pompy tzw. niskotemperaturowej
i pozostałych pomp ciepła [2]
Przykład oznakowania klasą energetyczną pompy tzw. niskotemperaturowej i pozostałych pomp ciepła [2]

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą mogły wejść niskoefektywne urządzenia grzewcze.

Unia Europejska od lat prowadzi zintegrowaną politykę produktową, która obejmuje m.in. stosowanie klas i etykiet energetycznych, wymogi ekoprojektu oraz „zielone” zamówienia publiczne. Jej celem jest zminimalizowanie negatywnego wpływu produktów na środowisko w całym cyklu ich życia.

Oznakowanie klasami energetycznymi urządzeń zużywających energię stosowane jest już powszechnie w Europie dla wielu grup produktów. Dotyczy to nie tylko urządzeń AGD, takich jak lodówki i pralki, ale również pomp obiegowych c.o. czy klimatyzatorów. Z kolei ekoprojekt oznacza projektowanie konkretnych wyrobów z uwzględnieniem ich wpływu na środowisko w całym cyklu życia – począwszy od produkcji, poprzez eksploatację, po unieszkodliwianie odpadów. Natomiast w „zielonych” zamówieniach publicznych stosuje się kryteria i/lub wymagania środowiskowe.

Przeczytaj także: KE przyjęła etykiety dla urządzeń grzewczych >>

Kwestie tzw. ekoprojektu reguluje dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią [1]. Jest to dyrektywa ramowa i nie zawiera wymagań dla poszczególnych produktów, a konkretne wymogi są sukcesywnie wprowadzane przez Komisję Europejską w formie rozporządzeń.

Co oznacza LOT?

To symbol grupy urządzeń objętych wymogami ekoprojektu. W 2005 r. dyrektywa 2005/32/WE, tzw. dyrektywa EuP, zwana też dyrektywą w sprawie ekoprojektu (ang. Energy using Products – produkty zużywające energię), wprowadziła konieczność konstruowania urządzeń wykorzystujących energię w sposób przyjazny dla środowiska.

W 2009 r. zastąpiła ją nowa dyrektywa 2009/125/WE, tzw. ErP (ang. Energy related Products – produkty związane z energią).

Zgodnie z nomenklaturą używaną w rozporządzeniach do dyrektywy ErP każda grupa produktów nazywana jest Lot i dla każdej grupy prowadzone są rozległe badania produktu, które analizują dane rynkowe, status technologiczny i zalecenia Komisji Europejskiej.

W ich wyniku powstają wymagania i rozporządzenia wykonawcze, które mają bezpośredni skutek prawny we wszystkich państwach UE.

Te same grupy produktów Lot obejmują także wymogi dotyczące oznakowania energetycznego urządzeń.

13 marca 2013 r. Komisja zakończyła wieloletnie prace nad objęciem wymaganiami etykietowania energetycznego kolejnych grup produktów, m.in. kotłów i urządzeń grzewczych zasilanych gazem, olejem i energią elektryczną [2]. Przepisy te powinny zostać wprowadzone niebawem, po wcześniejszej pozytywnej decyzji Parlamentu Europejskiego. Równolegle powstał też projekt wymagań ekologicznych [3] dla tej samej grupy urządzeń grzewczych. Według ekspertów w projektach tych nie wystąpią już raczej żadne zasadnicze zmiany i we wrześniu powinny one zostać opublikowane w oficjalnym dzienniku UE.

W ramach projektu Lot 1 planowane są dwa rozporządzenia: o wymogach ecodesign, które zawierać będzie m.in. szczegółowe wymagania ekologiczne i dotyczące efektywności energetycznej urządzeń do c.o. zasilanych paliwami gazowymi, olejowymi lub energią elektryczną o mocy do 400 kW, oraz rozporządzenie dotyczące oznakowania energetycznego urządzeń grzewczych do c.o. zasilanych paliwami gazowymi, olejowymi lub energią elektryczną o mocy do 70 kW.

Dyrektywa 2010/30/EU [4] o oznakowaniu energetycznym urządzeń przewiduje wprowadzenie klas efektywności energetycznej dla wszystkich urządzeń zużywających energię, w tym dla urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania. W zatwierdzonym przez Komisję Europejską projekcie rozporządzenia jako aktu delegowanego dyrektywy 2010/30/EU w zakresie projektu Lot 1 występuje orientacyjny podział klas energetycznych dla urządzeń grzewczych (rys. 1).

Podstawą przypisania urządzenia do konkretnej klasy energetycznej jest wyliczona wartość jego sezonowego współczynnika efektywności. Określa on stosunek wykorzystanej energii do zużytej energii pierwotnej. Wartość współczynnika nakładu energii pierwotnej w ramach tego projektu rozporządzenia została zmodyfikowana tak, że nie obejmuje energii związanej z transportem paliwa.

Przyjęto, że średni europejski współczynnik nakładu energii pierwotnej dla energii elektrycznej wynosi 2,5 (nie uwzględniono strat przesyłowych energii elektrycznej), a dla gazu ziemnego lub olejowego 1,0 (a nie 1,1, czyli również bez strat przesyłowych energii).

 

 

W trakcie wieloletnich negocjacji w ramach projektu Lot 1 zrezygnowano z pierwotnego planu umieszczenia na etykietach energetycznych wartości współczynnika efektywności energetycznej hs. Pozwoliłoby to lepiej rozróżniać efektywność urządzeń w ramach konkretnych klas energetycznych. Prawdopodobnie jednak producenci urządzeń grzewczych będą powszechnie używać współczynnika hs w nowych reklamach urządzeń.

W przypadku wykorzystywania przez urządzenie grzewcze energii z odnawialnych źródeł oraz systemów kogeneracji ciepła i prądu możliwe będzie uzyskanie wysokiej efektywności, powyżej 100%, a urządzenie może uzyskać klasę powyżej A (A+, A++, A+++). Najwyższe klasy energetyczne A++ i A+++ osiągną tylko sprężarkowe pompy ciepła zasilane energią elektryczną.

Etapy wprowadzania etykiet energetycznych

Projekt rozporządzenia [2] przewiduje trzy etapy wprowadzenia oznakowania energetycznego urządzeń grzewczych:

  • dobrowolny, możliwy do wprowadzenia od momentu publikacji rozporządzenia w oficjalnym dzienniku urzędowym UE – planowanej na wrzesień 2013 r. (rys. 2),
  • obowiązkowy ze skalą od G do A++ (bez obowiązku pokazywania A+++) – od września 2015 r.,
  • obowiązkowy ze skalą od G do A+++ (z obowiązkiem pokazywania A+++) – od września 2018 r.

Należy się spodziewać, że większość producentów urządzeń grzewczych zacznie stosować oznakowanie energetyczne już od momentu opublikowania rozporządzenia w oficjalnym dzienniku Unii Europejskiej, czyli najprawdopodobniej od września 2013 r.

Pompy ciepła i klasy energetyczne A+, A++, A+++

Według projektu rozporządzenia dotyczącego oznakowania energetycznego pompy ciepła będą mogły osiągać najwyższe klasy energetyczne (A+++, A++, A+) w klasyfikacji urządzeń grzewczych. Podstawą klasyfikacji jest współczynnik efektywności w odniesieniu do zużytej energii pierwotnej.

Przykładowo kocioł elektryczny charakteryzuje się sprawnością w stosunku do energii końcowej wynoszącą ok. 97%, ale w stosunku do energii pierwotnej współczynnik efektywności hs to 40% (hs = 97%/2,5). Przyjęty współczynnik nakładu energii pierwotnej dla energii elektrycznej wynosi 2,5 i jest stosowany dla całego obszaru UE. W przypadku pomp ciepła tak liczony współczynnik efektywności powinien wynosić ponad 100%.

Czytaj dalej: Pompy ciepła typu powietrze/woda i specjalne pompy niskotemperaturowe >>

   07.08.2013

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:45
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl