Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kotły, paleniska i palniki w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych

www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

W tabeli 4 oceniono możliwość spełnienia wymagań § 172.1 w połączeniu z przepisami § 93 ust. 2 i 3. Okazuje się, że warunki zawarte w tym pierwszym przepisie nie są spełniane w części pomieszczeń w istniejących budynkach, a także w nowowznoszonych budynkach o średnim i niskim standardzie planowania pomieszczeń. Nie wydaje się celowe łagodzenie wymagań, jednak sprawa wymaga przemyślenia i podjęcia stosownych decyzji (być może dodatkowego uszczegółowienia wymagań).

W tabeli 5 oceniono zasadność stosowania minimalnej kubatury w kotłowniach z kotłami na olej opałowy o mocy nominalnej od 30 do 2000 kW oraz z kotłami opalanymi gazem o mocy od 30 do 2000 kW, określanej z warunku nieprzekraczania obciążenia cieplnego 4650 W/m3.

Można się domyślać, że rozwiązanie to ma swoje źródło w przepisach dotyczących stosowania w pomieszczeniach kuchennych równocześnie czteropalnikowej kuchni gazowej, czyli urządzenia typu A (moc maks. 10 694 W [wg 4]), i gazowego przepływowego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej, czyli urządzenia typu B (moc maks. 27 222 W [wg 4]).

Przekłada się to na wymaganie dotyczące minimalnej kubatury pomieszczenia kuchennego równej 8,16 m3, co znalazło odzwierciadlenie w przepisie rozporządzenia o warunkach technicznych.

Świadczyłyby o tym zapisy w tabeli w § 172.1: „Pomieszczenia nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi, w tym pomieszczenia kuchenne w mieszkaniach”, w których dopuszczamy stosowanie, zarówno urządzeń typu A, jak i urządzeń typu B, oraz treść § 172.2, z którego wynika, że oba te rodzaje urządzeń mogą być stosowane w tym samym pomieszczeniu równocześnie pod warunkiem nieprzekroczenia łącznie granicznego obciążenia cieplnego kubatury podanego w § 172.1, a wymaganego dla urządzeń typu B.

Przenoszenie tego wymagania na wydzielone pomieszczenia techniczne, których budowa i wyposażenie są dodatkowo uwarunkowane wymaganiami Polskich Norm, nie ma sensu.

Powoduje to zbędne przewymiarowanie powierzchni pomieszczenia, w którym instalowane są kotły, i wzrost kosztów inwestycyjnych budowy kotłowni. Nie bez znaczenia są względy bezpieczeństwa – pomieszczenia kotłowni z kotłami na paliwa gazowe o gęstości mniejszej od jedności nie są klasyfikowane jako pomieszczenia zagrożone wybuchem, jednak nieszczęście zawsze może się zdarzyć, a wówczas siła wybuchu jest proporcjonalna do kubatury tego pomieszczenia.

Podane w ostatniej kolumnie tabeli 5 wielkości powierzchni niezbędnej do zainstalowania kotłów o maksymalnej mocy podanej w kolumnie pierwszej tej tabeli zostały oszacowane z punktu widzenia stosowania pojedynczych urządzeń danej mocy. Zastosowanie większej liczby kotłów wpłynie oczywiście na zmianę tego oszacowania. Liczba zastosowanych kotłów jest zależna od profilu zapotrzebowania na ciepło przez odbiorcę.

Przy dużym zróżnicowaniu tego zapotrzebowania w czasie liczba kotłów rośnie, moc pojedynczego kotła zmniejsza się (kotły włączane kaskadowo), a powierzchnia pomieszczenia kotłów zwiększa.

Nie należy zapominać, że przy kotłach o większej mocy i większej masie jednostki kotłowej niezbędne jest zainstalowanie w kotłowni, na stałe, suwnicy lub wciągarki koniecznej do montażu kotłów i późniejszych przeglądów – wpływa to również na zwiększenie kubatury pomieszczenia kotłów. Nie ma to jednak nic wspólnego z obciążeniem cieplnym kubatury ustalonym w przepisach rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

Możliwa i celowa wydaje się zmiana tego przepisu na następujący: „Kubatura kotłowni z kotłami pobierającymi powietrze z pomieszczenia, opalanymi olejem i kotłami na paliwa gazowe o gęstości mniejszej od jedności, w zakresie mocy od 30 kW do 2000 kW, powinna być ustalana zgodnie z wymaganiami wynikającymi z ich montażu i obsługi. W pomieszczeniu, w którym instalowane są ww. kotły, należy zapewnić zorganizowany dopływ powietrza do spalania w ilości wynikającej z maksymalnej mocy zainstalowanych kotłów”.

Uwagi porządkowe

Z przedstawionych ocen, dokonanych na podstawie zestawień podanych w tabelach 3, 4 i 5 oraz analizy sformułowań (języka, nazewnictwa) przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), a także na podstawie zestawienia w tabeli 2 wynika potrzeba rozwiązania kilku kwestii o charakterze porządkowym:

 • Należy wykorzystać propozycję dotyczącą utworzenia odrębnego rozdziału WT poświęconego źródłom ciepła.
 • Trzeba na nowo zredagować wymagania w stosunku do poszczególnych grup urządzeń spalających paliwa, a nie poprawiać dotychczasowe sformułowania.
 • Konieczne jest zdefiniowanie pojęcia „kocioł grzewczy”, uwzględniając „wkłady kominkowe z płaszczem wodnym”.
 • Należy zdefiniować „palenisko otwarte” i „palenisko zamknięte” lub tylko jedno z tych pojęć, przyjmując, że drugie będzie przeciwstawne do pojęcia zdefiniowanego.
 • Trzeba zdefiniować pojęcie „zamknięta komora spalania”, ewentualnie poprzez odwołanie się do normy (choć takie odwołanie może ograniczać się do urządzeń gazowych i nie obejmować kotłów z palnikami na olej opałowy).
 • W stosunku do pomieszczeń, w których lokowane są urządzenia spalające paliwa, stosowane są niejednolite określenia. Należy rozważyć możliwość ujednolicenia tych pojęć.
 • Należy rozważyć możliwość:
 1. pozostawienia w warunkach technicznych regulacji dotyczących pieców, trzonów kuchennych, kominków i kotłów na paliwo stałe o mocy nominalnej do 10 kW, pobierających powietrze z pomieszczenia, w którym urządzenia te są zainstalowane,
 2. wprowadzenia zakazu stosowania wymienionych w pkt. 2a urządzeń w budynkach.

Takie postawienie sprawy wynika z faktu, że stosowanie wymienionych w pkt. 2a urządzeń wiąże się nierozerwalnie ze stosowaniem w pomieszczeniach, w których się one znajdują, wentylacji grawitacyjnej. Jak wynika z analizy wymagań dotyczących wartości wskaźnika EP, budynek jednorodzinny będzie spełniał wymagania dotyczące charakterystyki cieplnej tylko w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Przeprowadzona analiza dotyczy wprawdzie tylko budynków jednorodzinnych, ale nie należy się spodziewać, że w jakimkolwiek innym budynku będzie inaczej.

Literatura

1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej (DzUrz UE L 315/1).
2. Ogrzewanie i wentylacja. Poradnik, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1966.
3. Matuszek K., Możliwości zastosowania układów automatycznych palników na pelety drzewne. Cz.1 Modernizacja węglowych kotłów c.o. z ręcznym zasypem paliwa; Cz.2 Modernizacja pieców kaflowych, INSTAL nr 12/2012 i 1/2013.
4. Zajda R., Gebhardt Z., Instalacje gazowe oraz lokalne sieci gazów płynnych. Projektowanie, wykonanie, eksploatacja, Wyd. COBO-PROFIL, Warszawa 1995.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   13.08.2013

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:44
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Regulacja odzysku ciepła
 • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl