Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Perspektywiczny rynek kotłów i urządzeń wykorzystujących biomasę
Raport IEO

Zauważalny jest rozwój sektora produkcji kotłów na biopaliwa stałe oraz ich rosnący udział w ofertach polskich producentów.
Zauważalny jest rozwój sektora produkcji kotłów na biopaliwa stałe oraz ich rosnący udział w ofertach polskich producentów.
www.sxc.hu

Wykorzystanie kotłów na biomasę do celów ogrzewania w warunkach krajowych staje się obecnie coraz bardziej uzasadnioną ekonomicznie i technologicznie alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych.

Pomimo ciągłej dominacji na rynku urządzeń wykorzystujących paliwa konwencjonalne, zauważalny jest rozwój sektora produkcji kotłów na biopaliwa stałe oraz ich rosnący udział w ofertach polskich producentów.

Specyfika rynku dedykowanych kotłów na biomasę wiąże się nieodłącznie z charakterystyką rynku paliw, w tym przypadku biomasy i biopaliw stałych. W toku analizy krajowego rynku biomasy i biopaliw stałych zidentyfikowano 191 zarejestrowanych przedsiębiorstw funkcjonujących w tym obszarze, m.in. producentów, pośredników w obrocie, dostawców maszyn i firmy usługowe (np. oferujące transport, czy ubezpieczenia).

Rynek kotłów na biomasę w Polsce

Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w Polsce użytkowanych jest blisko 90 tys. kotłów dedykowanych na biomasę, które wykorzystują drewno opałowe, bądź pelet.

Roczna sprzedaż przewyższa 15 tys. sztuk, co oznacza że rocznie przybywa ponad 300 MW. Tylko w roku ubiegłym roczna wartość sprzedaży wyniosła ponad 150 mln zł.

Zasadniczy obrót realizowany jest w segmencie kotłów do 70 kW - w przypadku kotłów dedykowanych na biomasę jest to segment o mocach poniżej 40 kW i 40-70 kW, natomiast wśród kotłów wielopaliwowych dominuje segment poniżej 40 kW. Polscy producenci eksportują swoje produkty głównie do Niemiec, Hiszpanii, Republiki Czeskiej oraz na Ukrainę, Litwę oraz Mołdawię. Szacunkowa roczna wartość eksportu wynosi 150 mln zł.

Rys. 1. Lokalizacja producentów kotłów na biomasę według województw

 

Z raportu IEO Na polskim rynku działa 115 firm, które oferują zarówno kotły na biomasę, jak również wielopaliwowe, w których biomasa stanowi paliwo dodatkowe. Wśród nich 59 to producenci kotłów i urządzeń grzewczych wykorzystujących biomasę jako paliwo podstawowe.

W większości są to małe przedsiębiorstwa o zatrudnieniu do dwudziestu osób. Uzupełnieniem ich podstawowej produkcji - są inne urządzenia grzewcze, m.in. kominki oraz piece. Krajowy rynek w tym segmencie to oferta ponad 500 kotłów i przeszło 130 kominków i pieców na biomasę.

Charakterystyka urządzeń dostępnych na rynku

Dostępne na rynku kotły klasyfikowane są według stosowanego paliwa, stopnia automatyzacji i specyfiki konstrukcji. W kategorii kotłów, gdzie biomasa jest paliwem podstawowym dominują droższe kotły zasilane peletem drzewnym i tańsze, w których spala się drewno kawałkowe.

Rys. 2. Struktura udziału kotłów na biomasę dostępnych na krajowym rynku (według paliwa podstawowego)

 

Ceny urządzeń i okres gwarancji

Jednostkowe ceny kotłów na biomasę w najpopularniejszym segmencie urządzeń do 40 kW oscylują wokół 200 zł/kW, natomiast najwyższe koszty dotyczą automatycznych kotłów na pelet i wynoszą około 600 zł/kW.

Analiza cen wykazuje, że średnia cena jednostkowa wraz ze wzrostem mocy urządzenia maleje. Największa stabilność cenowa dotyczy kotłów zasilanych drewnem kawałkowym, które są najtańsze na rynku. Średni jednostkowy koszt tego sprzętu wynosi ok. 207-335 zł/kW.

Większość producentów oferuje pięcioletnie gwarancje na zakupiony sprzęt. Dłuższy okres gwarancji przewidziany jest dla urządzeń wykorzystujących drewno kawałkowe oraz automatycznych kotłów na pelet.

Perspektywy rozwoju sektora i finansowanie inwestycji

Rozwój sektora wiąże się jednoznacznie z równoległym rozwojem technologii. Obecnie dostępne urządzenia do spalania biomasy osiągają wysokie wskaźniki efektywności energetycznej sięgające nawet 94% (automatyczne kotły na pelet). Rozwijane są ponadto kierunki prowadzące do automatyzacji obsługi kotłów oraz ich integracji z innymi źródłami oze, np. kolektorami słonecznymi.

Finansowanie inwestycji wspierają programy dopłat do zakupu kotłów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej takie jak „KAWKA”, „Domy Energooszczędne”. Potencjalnie największy wpływ na rynek kotłów na biomasę może mieć przygotowywany z inicjatywy IEO i we współpracy ze Związkiem Pracodawców Forum Energetyki Odnawianej nowy program finansowania mikroinstalacji OZE „Prosument”.

Informacje nt. rynku kotłów i urządzeń na biomasę wraz z możliwościami wsparcia finansowego w programach krajowych i zagranicznych oraz zasady certyfikacji kotłów i kierunki rozwoju sektora będą prezentowane na I Forum Małych Kotłów i Urządzeń na Biomasę podczas targów Poleko w październiku 2013. Organizatorem spotkania jest Instytut Energetyki Odnawialnej.

Na podstawie pierwszej edycji raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej – „Rynek kotłów i urządzeń na biomasę w Polsce – podsumowanie 2012 r.”

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   22.08.2013

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:43
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl