Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ochrona przez drganiami i hałasem

Jak uchronić się przed hałasem z instalacji?
Jak uchronić się przed hałasem z instalacji?
URSA

Stale narażeni jesteśmy na hałas i drgania. Wpływają one negatywnie na zdrowie ludzi i żywotność urządzeń. Można temu zapobiegać, stosując odpowiednie izolacje i technologie montażu.

Przekraczanie poziomów emisji hałasu i wibracji (drgań mechanicznych) szkodzi zdrowiu ludzi, powoduje też straty materialne wynikające z możliwych uszkodzeń infrastruktury technicznej budowli i urządzeń wywołanych przez drgania (Czytaj więcej na ten temat). Dlatego ważne są wszelkie działania prewencyjne, zgodne z wymaganiami regulowanymi przez prawo i normy techniczne.

Projektanci i wykonawcy muszą sięgać po specjalistyczne materiały wibroizolacyjne i technologie niwelujące lub znacznie ograniczające te niekorzystne zjawiska.

Wpływ wibracji na urządzenia

Wibracje (w tym infradźwięki) wytwarzane są przez urządzenia techniczne rezonujące w trakcie pracy (np. ruchome zespoły i podzespoły maszyn i urządzeń, elementy wirujące pomp, sprężarek, wentylatorów itp.), a także przez hałas, wstrząsy podłoża, przepływy cieczy przez niesprawnie działające instalacje, stąpanie itp.

 

Przeczytaj także: Ochrona przed hałasem. Obliczenia akustyczne przy doborze wentylatorów >>

Wibracje, poza określonymi przypadkami, jak np. maszyny do zagęszczania czy separacji, są czynnikiem niepożądanym, a pozostawione bez zabezpieczeń (wibroizolacji) mogą zakłócać prawidłowe funkcjonowanie urządzeń, obniżać ich trwałość i niezawodność, wpływać niekorzystnie na elementy zewnętrzne (konstrukcje i budowle) oraz powodować hałas.

Drgania a zdrowie

Hałas, w tym infradźwiękowy (niskoczęstotliwościowy), atakuje głównie narząd słuchu i układ nerwowy, co pogarsza sprawność umysłową, efektywność, jakość pracy i samopoczucie. Działanie wibracji jest złożone. Przenoszone do organizmu człowieka drgania powodują rezonowanie struktur komórkowych kości, miękkich tkanek narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych i krwi. Długotrwałe ich nasilenie rujnuje organizm, niosąc za sobą nieodwracalne zmiany chorobowe.

 

Istnieje ścisła zależność pomiędzy stwierdzonymi zmianami chorobowymi a wibracją. Niedomagania pracy narządów wewnętrznych wynikają głównie z ich pobudzania do rezonansu. Tę chorobę zawodową określa się mianem „zespół wibracyjny”. Typową jej przypadłością jest postać naczyniowa określana „chorobą białych palców” z symptomami napadowych zaburzeń krążenia krwi w palcach rąk (napadowych skurczy naczyń krwionośnych) objawiających się bladnięciem opuszek palców.

Przy zaburzeniach układów kostno-stawowych dochodzi m.in. do zniekształceń szpar stawowych czy zwapnień torebek stawowych, a przy zaburzeniach kręgosłupa do zwyrodnień odcinków lędźwiowych i szyjnych.

W dolegliwościach układu nerwowego typowe są zaburzenia czucia dotyku, wibracji i temperatury oraz drętwienie/mrowienie palców i rąk. Inne możliwe reakcje organizmu człowieka na wibracje to m.in. spowolnienia ruchowe i wzrokowe, zakłócenia w koordynacji ruchów, nadmierne zmęczenie, bezsenność, rozdrażnienie i osłabienie pamięci.

Wibracje a prawo

Wymóg prawny stosowania ochrony przed hałasem i drganiami w konstrukcji budynków zawiera rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).

Aby nie narażać zdrowia użytkowników budynków oraz umożliwić im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach, projektanci i wykonawcy obiektów i urządzeń z nimi związanych powinni przekazywać do użytkowania budowle z urządzeniami, dla których nie zostały przekroczone określone w normach poziomy izolacyjności akustycznej.

Sprawdź wymagania zawarte w warunkach technicznych >>

Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej muszą być chronione zarówno przed hałasem zewnętrznym mogącym przenikać do jego wnętrz, jak i pochodzącym od wszelkich instalacji i urządzeń stanowiących techniczne jego wyposażenie oraz hałasem powietrznym i uderzeniowym wytwarzanym przez użytkowników innych mieszkań, lokali lub pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych.

Poziomy emisji hałasu i wibracji przenikających z pomieszczeń budynków fabrycznych również nie mogą przekraczać wartości dopuszczalnych. Należy rozpoznawać potencjalne miejsca powstawania drgań i hałasu, minimalizować ich występowanie i skutecznie zabezpieczać przed przekraczaniem dopuszczalnych wartości.

Ponadto należy zachowywać odpowiednie odległości od źródeł emisji dźwięku oraz stosować elementy amortyzujące drgania, a także osłaniające i ekranujące przed hałasem.

Trzeba też zwrócić uwagę na konieczność racjonalnego rozmieszczenia pomieszczeń w budynkach i zapewnienia wymaganej izolacyjności przegród zewnętrznych od dźwięków powietrznych (dla ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych, drzwi i okien wewnętrznych) oraz od dźwięków powietrznych i uderzeniowych dla stropów.

Podobne wymagania i zalecenia zawiera także rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (DzU nr 157/2005, poz. 1318).

Przeczytaj także: Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych >>

Jak przeciwdziałać hałasowi

Najlepszą ochronę przed szkodliwym działaniem hałasu i wibracji zapewnia profilaktyka. W przypadku konstrukcji budowlanych i obecnych w nich instalacji technicznych będą to określone technologiczne rozwiązania materiałowe, a więc dylatacje, właściwe fundamentowanie (z wibroizolacją) maszyn i urządzeń, usztywnianie konstrukcji ścian i budynków w razie ich rezonansów.

Natomiast w przypadku infrastruktury technicznej (maszyn, urządzeń i instalacji) stosowane mogą być dodatkowe rozwiązania zabezpieczające, redukujące emisję hałasu i wibracji (aktywnie tłumiące dźwięki i drgania), jak np. tłumiki hałasu na wlotach i wylotach powietrza (lub gazu) maszyn przepływowych, dźwiękoszczelne kabiny, poduszki powietrzne, sprężyny – wszystkie wykonane z materiałów o właściwościach wibroizolacyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   27.08.2013
 Jacek  Sawicki
 Jacek  Sawicki
Absolwent Wydział Prawa i Administracji Uniwersytu Gdańskego. Od 1999 roku jest redaktorem w Domu Wydawniczym MEDIUM. Jego dorobek stanowią artykuły naukowo-techniczne z dziedziny izolacji budowla... więcej »

Komentarze

(1)
tullabud | 01.10.2013, 23:56
Bardzo dogłębnie wyczerpujący temat hałasu artykuł! co nieco o ochronie przed hałasem przeczytacie również tutaj: http://www.tulla-bud.pl/ekrany-akustyczne-pochlaniajace
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl