Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Hydranty wewnętrzne – węże pożarnicze

Hose systems – delivery hoses
fr.com

Węże pożarnicze wchodzą w skład hydrantów wewnętrznych instalacji przeciwpożarowych wodnych. Podłączone są do zaworu odcinającego hydrantu za pomocą złączki pożarniczej typu momentalnego.

Końcówka węża jest zaopatrzona w prądownicę służącą do zwalczania pożaru prądem wody. W zależności od możliwości rozmieszczenia wewnętrzny hydrant może być zaopatrzony w jeden lub dwa odcinki węża pożarniczego.

Problem prawidłowego wyznaczenia strat ciśnienia przepływającej w wężu wody jest zatem istotny dla zapewnienia prądownicy co najmniej minimalnej wartości prądu wodnego wymaganego przepisami prawa.

W okresie powojennym stosowane były tylko hydranty wewnętrzne 52 mm. Dopiero w 1954 r. norma branżowa Ministerstwa Gospodarki Komunalnej [1] wprowadziła do stosowania hydranty 52 i 25 mm. Potwierdzone to zostało w 1964 r. [2] i hydranty stosowano aż do 2002 r.

Wprowadzenie do katalogu polskich norm norm europejskich [3–6] spowodowało zmiany zarówno w doborze hydrantów wewnętrznych, jak i węży pożarniczych. Nowe normy PN-EN przewidują dwa rodzaje węży oraz różne ich średnice:

  • w przypadku węży półsztywnych średnice wynoszą: 19, 25, 33 mm,
  • średnice węży płasko składanych to: 25, 38, 40/41/42, 50/51/52 mm.

WARTO WIEDZIEĆ >>

Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych 2015

Sprawdź zawartość i cenę
w Księgarni Technicznej >>

W obowiązującym rozporządzeniu MSWiA z 2010 r. [7] przewiduje się stosowanie trzech rodzajów hydratów wewnętrznych (czyli i węży): 25, 33, 52 mm, zatem analizę strat ciśnienia ograniczono do węży o tych rozmiarach.

Jeszcze w okresie powojennym węże pożarnicze 52 mm produkowano z włókna konopnego (węże parciane), natomiast węże 25 mm z gumy z oplotem tkaninowym. Włókna sztuczne i chemiczne zaczęto stosować dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Początkowo były to włókna wiskozowe (modyfikowane), później poliamidowe (nylonowe), a następnie włókna i przędze poliestrowe (są wytrzymalsze i mniej chłoną wodę).

Obecnie stosuje się przeważnie przędze poliestrowe (węże płasko składane), a dla węży półsztywnych tworzywa (polietylen) w oplocie z przędzy poliestrowej z wątkiem z żyłki usztywniającej (nylonowej) z wkładką wewnętrzną z gumy syntetycznej (lateksu).

Obecnie produkowane węże różnią się zatem znacznie formą i jakością wykonania. Pierwotnie produkowane węże z włókien roślinnych (konopne) wykonywane (tkane) były z przędzy bez szwu (węże parciane), bez lub z wkładką gumową. Takich węży dotyczyły pierwsze badania strat ciśnienia (Łobaczew), a Spysznow podał wzór [8, 9]:

(1)

OZNACZENIA

a – współczynnik do wzoru (4);
b − współczynnik do wzoru (5);
dw − średnica wewnętrzna węża pożarniczego [mm; cm];
e − chropowatość bezwzględna węża pożarniczego;
f – powierzchnia przekroju węża [m2];
k − chropowatość względna węża pożarniczego [mm];
l − długość węża pożarniczego [m];
n − wykładnik potęgowy we wzorze (4);
w − prędkość przepływu wody w wężu [m/s];
Dhw − spadek ciśnienia w wężu pożarniczym [m sł. w.];
Re − liczba Reynoldsa;
Sw − współczynnik oporu liniowego węża pożarniczego [m2/l]; q,
Q − natężenie przepływu wody w wężu pożarniczym, q [l/s], Q [l/min];
l − współczynnik tarcia ścianek węża pożarniczego;
u – współczynnik lepkości kinematycznej wody [m2/s].

Wartości współczynnika oporu Sw podano w tabeli 1.

Spysznow podał również wartości współczynników Sw [8] określone przez instytut naukowy CNIIPO dla średnic węży 65 i 75 mm (tabela 1). Dla węży pożarniczych w literaturze krajowej [10, 11] zalecane są następujące wzory na wartość współczynnika oporu Sw (dla dw [cm]):

  • węże gumowane Sw = 26 dw–5 (2)
  • węże niegumowane Sw = 34 dw–5      (3)

Nowicki i Różański [10] podali tylko wzory, natomiast Gabryszewski [11] odniósł je do średnic węży, które podawał Spysznow. Z informacji podanych w tabeli 1 wynika, że Spysznow wartość współczynnika Sw odniósł do średnicy węży pożarniczych stosowanych w Związku Radzieckim i do tych średnic odniesiono się również w publikacjach krajowych. Dla stosowanych w Polsce węży 52 mm wartości współczynników Sw wyznaczono przez interpolację wyników podanych przez Spysznowa (dolna część tabeli).

Podane w tabeli 1 współczynniki Sw mają obecnie wartość jedynie porównawczą, gdyż dotyczą starszych typów węży, przeważnie parcianych. Po wprowadzeniu do produkcji węży pożarniczych przędzy z włókien sztucznych dla węży 52 i 75 mm przeprowadzono badania współczynników tarcia [12]. Wyznaczony wzór podali Lindner i Struś [13]:

(4)

dla którego wartości a i n wynoszą:

Wyznaczone wzorem (4) wartości współczynników tarcia l oraz określone na jego podstawie wartości współczynników Sw podano w tabeli 2. Dla porównania w tabeli podano również wartości współczynników Sw określone wzorami (2) i (3).

   03.09.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl