Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Hydranty wewnętrzne – węże pożarnicze

Hose systems – delivery hoses
fr.com

Węże pożarnicze wchodzą w skład hydrantów wewnętrznych instalacji przeciwpożarowych wodnych. Podłączone są do zaworu odcinającego hydrantu za pomocą złączki pożarniczej typu momentalnego.

Końcówka węża jest zaopatrzona w prądownicę służącą do zwalczania pożaru prądem wody. W zależności od możliwości rozmieszczenia wewnętrzny hydrant może być zaopatrzony w jeden lub dwa odcinki węża pożarniczego.

Problem prawidłowego wyznaczenia strat ciśnienia przepływającej w wężu wody jest zatem istotny dla zapewnienia prądownicy co najmniej minimalnej wartości prądu wodnego wymaganego przepisami prawa.

W okresie powojennym stosowane były tylko hydranty wewnętrzne 52 mm. Dopiero w 1954 r. norma branżowa Ministerstwa Gospodarki Komunalnej [1] wprowadziła do stosowania hydranty 52 i 25 mm. Potwierdzone to zostało w 1964 r. [2] i hydranty stosowano aż do 2002 r.

Wprowadzenie do katalogu polskich norm norm europejskich [3–6] spowodowało zmiany zarówno w doborze hydrantów wewnętrznych, jak i węży pożarniczych. Nowe normy PN-EN przewidują dwa rodzaje węży oraz różne ich średnice:

  • w przypadku węży półsztywnych średnice wynoszą: 19, 25, 33 mm,
  • średnice węży płasko składanych to: 25, 38, 40/41/42, 50/51/52 mm.

WARTO WIEDZIEĆ >>

Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych 2015

Sprawdź zawartość i cenę
w Księgarni Technicznej >>

W obowiązującym rozporządzeniu MSWiA z 2010 r. [7] przewiduje się stosowanie trzech rodzajów hydratów wewnętrznych (czyli i węży): 25, 33, 52 mm, zatem analizę strat ciśnienia ograniczono do węży o tych rozmiarach.

Jeszcze w okresie powojennym węże pożarnicze 52 mm produkowano z włókna konopnego (węże parciane), natomiast węże 25 mm z gumy z oplotem tkaninowym. Włókna sztuczne i chemiczne zaczęto stosować dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Początkowo były to włókna wiskozowe (modyfikowane), później poliamidowe (nylonowe), a następnie włókna i przędze poliestrowe (są wytrzymalsze i mniej chłoną wodę).

Obecnie stosuje się przeważnie przędze poliestrowe (węże płasko składane), a dla węży półsztywnych tworzywa (polietylen) w oplocie z przędzy poliestrowej z wątkiem z żyłki usztywniającej (nylonowej) z wkładką wewnętrzną z gumy syntetycznej (lateksu).

Obecnie produkowane węże różnią się zatem znacznie formą i jakością wykonania. Pierwotnie produkowane węże z włókien roślinnych (konopne) wykonywane (tkane) były z przędzy bez szwu (węże parciane), bez lub z wkładką gumową. Takich węży dotyczyły pierwsze badania strat ciśnienia (Łobaczew), a Spysznow podał wzór [8, 9]:

(1)

OZNACZENIA

a – współczynnik do wzoru (4);
b − współczynnik do wzoru (5);
dw − średnica wewnętrzna węża pożarniczego [mm; cm];
e − chropowatość bezwzględna węża pożarniczego;
f – powierzchnia przekroju węża [m2];
k − chropowatość względna węża pożarniczego [mm];
l − długość węża pożarniczego [m];
n − wykładnik potęgowy we wzorze (4);
w − prędkość przepływu wody w wężu [m/s];
Dhw − spadek ciśnienia w wężu pożarniczym [m sł. w.];
Re − liczba Reynoldsa;
Sw − współczynnik oporu liniowego węża pożarniczego [m2/l]; q,
Q − natężenie przepływu wody w wężu pożarniczym, q [l/s], Q [l/min];
l − współczynnik tarcia ścianek węża pożarniczego;
u – współczynnik lepkości kinematycznej wody [m2/s].

Wartości współczynnika oporu Sw podano w tabeli 1.

Spysznow podał również wartości współczynników Sw [8] określone przez instytut naukowy CNIIPO dla średnic węży 65 i 75 mm (tabela 1). Dla węży pożarniczych w literaturze krajowej [10, 11] zalecane są następujące wzory na wartość współczynnika oporu Sw (dla dw [cm]):

  • węże gumowane Sw = 26 dw–5 (2)
  • węże niegumowane Sw = 34 dw–5      (3)

Nowicki i Różański [10] podali tylko wzory, natomiast Gabryszewski [11] odniósł je do średnic węży, które podawał Spysznow. Z informacji podanych w tabeli 1 wynika, że Spysznow wartość współczynnika Sw odniósł do średnicy węży pożarniczych stosowanych w Związku Radzieckim i do tych średnic odniesiono się również w publikacjach krajowych. Dla stosowanych w Polsce węży 52 mm wartości współczynników Sw wyznaczono przez interpolację wyników podanych przez Spysznowa (dolna część tabeli).

Podane w tabeli 1 współczynniki Sw mają obecnie wartość jedynie porównawczą, gdyż dotyczą starszych typów węży, przeważnie parcianych. Po wprowadzeniu do produkcji węży pożarniczych przędzy z włókien sztucznych dla węży 52 i 75 mm przeprowadzono badania współczynników tarcia [12]. Wyznaczony wzór podali Lindner i Struś [13]:

(4)

dla którego wartości a i n wynoszą:

Wyznaczone wzorem (4) wartości współczynników tarcia l oraz określone na jego podstawie wartości współczynników Sw podano w tabeli 2. Dla porównania w tabeli podano również wartości współczynników Sw określone wzorami (2) i (3).

   03.09.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl