RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydranty wewnętrzne – węże pożarnicze

Hose systems – delivery hoses

Hydranty wewnętrzne – węże pożarnicze 
http://fr.com

Hydranty wewnętrzne – węże pożarnicze 


http://fr.com

Węże pożarnicze wchodzą w skład hydrantów wewnętrznych instalacji przeciwpożarowych wodnych. Podłączone są do zaworu odcinającego hydrantu za pomocą złączki pożarniczej typu momentalnego.
Końcówka węża jest zaopatrzona w prądownicę służącą do zwalczania pożaru prądem wody. W zależności od możliwości rozmieszczenia wewnętrzny hydrant może być zaopatrzony w jeden lub dwa odcinki węża pożarniczego.
Problem prawidłowego wyznaczenia strat ciśnienia przepływającej w wężu wody jest zatem istotny dla zapewnienia prądownicy co najmniej minimalnej wartości prądu wodnego wymaganego przepisami prawa.

Zobacz także

Ela-compil sp. z o.o. Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+ Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko...

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko jak najbardziej bezpieczne dla jego użytkowników, lecz także bezproblemowe.

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

W okresie powojennym stosowane były tylko hydranty wewnętrzne 52 mm. Dopiero w 1954 r. norma branżowa Ministerstwa Gospodarki Komunalnej [1] wprowadziła do stosowania hydranty 52 i 25 mm. Potwierdzone to zostało w 1964 r. [2] i hydranty stosowano aż do 2002 r.

Wprowadzenie do katalogu polskich norm norm europejskich [3–6] spowodowało zmiany zarówno w doborze hydrantów wewnętrznych, jak i węży pożarniczych. Nowe normy PN-EN przewidują dwa rodzaje węży oraz różne ich średnice:

  • w przypadku węży półsztywnych średnice wynoszą: 19, 25, 33 mm,
  • średnice węży płasko składanych to: 25, 38, 40/41/42, 50/51/52 mm.

W obowiązującym rozporządzeniu MSWiA z 2010 r. [7] przewiduje się stosowanie trzech rodzajów hydratów wewnętrznych (czyli i węży): 25, 33, 52 mm, zatem analizę strat ciśnienia ograniczono do węży o tych rozmiarach.

Jeszcze w okresie powojennym węże pożarnicze 52 mm produkowano z włókna konopnego (węże parciane), natomiast węże 25 mm z gumy z oplotem tkaninowym. Włókna sztuczne i chemiczne zaczęto stosować dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Początkowo były to włókna wiskozowe (modyfikowane), później poliamidowe (nylonowe), a następnie włókna i przędze poliestrowe (są wytrzymalsze i mniej chłoną wodę).

Obecnie stosuje się przeważnie przędze poliestrowe (węże płasko składane), a dla węży półsztywnych tworzywa (polietylen) w oplocie z przędzy poliestrowej z wątkiem z żyłki usztywniającej (nylonowej) z wkładką wewnętrzną z gumy syntetycznej (lateksu).

Obecnie produkowane węże różnią się zatem znacznie formą i jakością wykonania. Pierwotnie produkowane węże z włókien roślinnych (konopne) wykonywane (tkane) były z przędzy bez szwu (węże parciane), bez lub z wkładką gumową. Takich węży dotyczyły pierwsze badania strat ciśnienia (Łobaczew), a Spysznow podał wzór [8, 9]:

wzór Spysznowa

(1)

OZNACZENIA

a – współczynnik do wzoru (4);  

b − współczynnik do wzoru (5);  

dw − średnica wewnętrzna węża pożarniczego [mm; cm];  

e − chropowatość bezwzględna węża pożarniczego;  

f – powierzchnia przekroju węża [m2];  

k − chropowatość względna węża pożarniczego [mm];  

l − długość węża pożarniczego [m];  

n − wykładnik potęgowy we wzorze (4);  

w − prędkość przepływu wody w wężu [m/s];  

Dhw − spadek ciśnienia w wężu pożarniczym [m sł. w.];  

Re − liczba Reynoldsa;  

Sw − współczynnik oporu liniowego węża pożarniczego [m2/l]; q,  

Q − natężenie przepływu wody w wężu pożarniczym, q [l/s], Q [l/min];  

l − współczynnik tarcia ścianek węża pożarniczego;  

u – współczynnik lepkości kinematycznej wody [m2/s].

Wartości współczynnika oporu Sw podano w tabeli 1.

Spysznow podał również wartości współczynników Sw [8] określone przez instytut naukowy CNIIPO dla średnic węży 65 i 75 mm (tabela 1). Dla węży pożarniczych w literaturze krajowej [10, 11] zalecane są następujące wzory na wartość współczynnika oporu Sw (dla dw [cm]):

  • węże gumowane Sw = 26 dw–5 (2)
  • węże niegumowane Sw = 34 dw–5      (3)

Nowicki i Różański [10] podali tylko wzory, natomiast Gabryszewski [11] odniósł je do średnic węży, które podawał Spysznow. Z informacji podanych w tabeli 1 wynika, że Spysznow wartość współczynnika Sw odniósł do średnicy węży pożarniczych stosowanych w Związku Radzieckim i do tych średnic odniesiono się również w publikacjach krajowych. Dla stosowanych w Polsce węży 52 mm wartości współczynników Sw wyznaczono przez interpolację wyników podanych przez Spysznowa (dolna część tabeli).

Podane w tabeli 1 współczynniki Sw mają obecnie wartość jedynie porównawczą, gdyż dotyczą starszych typów węży, przeważnie parcianych. Po wprowadzeniu do produkcji węży pożarniczych przędzy z włókien sztucznych dla węży 52 i 75 mm przeprowadzono badania współczynników tarcia [12]. Wyznaczony wzór podali Lindner i Struś [13]:

wzór Lindner i Struś

(4)

dla którego wartości a i n wynoszą:

Wyznaczone wzorem (4) wartości współczynników tarcia l oraz określone na jego podstawie wartości współczynników Sw podano w tabeli 2. Dla porównania w tabeli podano również wartości współczynników Sw określone wzorami (2) i (3).

Węże produkowane z włókien sztucznych z wykładziną gumową mają niższe wartości współczynników strat ciśnienia Sw od węży produkowanych pierwotnie z włókien roślinnych – takiego wyniku należało się spodziewać. 

Niezrozumiałe jest natomiast, dlaczego w wypadku węży niegumowanych sytuacja jest odwrotna. Podważa to wiarygodność wzoru (4) w odniesieniu do węży z włókien sztucznych niegumowanych. 

Lindner i Struś [12] podali również wzory „dla przybliżonego obliczania strat ciśnienia w liniach wężowych połączonych znormalizowanymi łącznikami”, które mają postać ogólną (odniesioną do 100 m linii wężowej):

wzór nr 1 dla przybliżonego obliczania strat ciśnienia w liniach wężowych połączonych znormalizowanymi łącznikami

(5)

gdzie:
Q [l/min]; Dhw [m sł. w.].

Odnosząc powyższy wzór do postaci wzoru (1), otrzymamy:

wzór nr 2 dla przybliżonego obliczania strat ciśnienia w liniach wężowych połączonych znormalizowanymi łącznikami

(6)

gdzie:
Sw = 0,0036 × b.

Na podstawie wartości współczynników b podanych przez Lindnera i Strusia [12] w tabeli 3 autor określił wartości współczynników Sw. Nie uwzględnił ich jednak w dalszej analizie.

W literaturze nie podano informacji o stratach ciśnienia węży pożarniczych produkowanych obecnie (zgodnie z normami [6, 7]). Przypuszczać należy, że będą one zbliżone do wartości uzyskiwanych w wypadku węży produkowanych z włókien sztucznych (zmodyfikowanych). Żeby to sprawdzić, autor przeprowadził analizę hydrauliczną strat ciśnienia stosowaną dla przepływów wody w rurociągach.

W wężach pożarniczych występują zjawiska:

  • wzrostu średnicy węża pod wpływem ciśnienia,
  • przewężenia strumienia wody na złączkach momentalnych węża,
  • wydłużenia linii węża spowodowanej ciśnieniem wody,
  • zmiany średnic węża wzdłuż odcinka węża spowodowanej ciśnieniem wody.

W wężach stosowanych w hydrantach wewnętrznych zmiany te są niewielkie, gdyż ciśnienie nie przekracza tam 0,35 MPa. Można je zatem w niniejszej analizie pominąć. 

Do analizy obliczeniowej współczynników strat ciśnienia l i Sw przyjęto następujące założenia:

  • przepływ wody zimnej w wężach o temperaturze 10°C i lepkości kinematycznej u = 1,31×10–6 m2/s,
  • wymagane obliczeniowe natężenie przepływu wody zależy od średnicy wewnętrznej węża,
  • do określania współczynników tarcia l korzystano z wykresu podanego w normie [14],
  • z określonych w tabeli wartości współczynników tarcia węży l wyznaczano chropowatość względną i bezwzględną ścianek węży.

Z wartości podanych w tabeli 4 wynika, że w wypadku węży gumowanych prawdopodobna jest chropowatość względna na poziomie 0,1 mm. Natomiast chropowatość względna węży niegumowanych na poziomie 2–3 mm jest nierealna. 

Tak duże chropowatości przyjmuje się w kanałach wentylacyjnych wykonywanych z niewygładzanego betonu lub z cegły bez wypełnionych spoin muru. Z tabel 2 i 4 wynika, że wzór (4) do określania współczynników tarcia l dla węży pożarniczych niegumowanych nie powinien być stosowany.

Żeby można było wyznaczyć przybliżone wartości względnej chropowatości ścianek tych węży, autor posłużył się metodą pośrednią obliczeń przez porównanie wartości współczynników strat ciśnienia zalecanych w literaturze dla węży niegumowanych oraz węży gumowanych.Porównanie takie przeprowadzono w tabeli 5.

Jeżeli z porównania wyłączymy zbyt wysokie wartości dla nierealnie wysokiej chropowatości bezwzględnej k = 2–3 mm, przyjąć możemy, że straty ciśnienia w wężach niegumowanych odniesione do strat ciśnienia w wężach gumowanych tej samej średnicy są o 30–60% wyższe.

Przyjmując mnożnik 1,5 do wartości współczynnika tarcia l, w punkcie 3 tabeli 4 wyznaczono wartość chropowatości względnej węży niegumowanych. Z podanych obliczeń wynika, że dla węży 52 mm współczynnik k nie przekracza wartości średniej 0,5 mm. Określone analitycznie chropowatości względne ścianek węży umożliwiły wyznaczenie w tabeli 6 wartości współczynników tarcia l oraz współczynników oporu liniowego Sw węży o różnych średnicach. 

Do obliczeń strat ciśnienia w wężach pożarniczych najchętniej korzysta się ze wzoru (1) dla znanego współczynnika oporu liniowego Sw. Uzyskane w analizie wartości tych współczynników podane w tabeli 2, 4 i 6 zestawiono w tabeli 7. W tabeli tej podano również wartości, które autor proponuje przyjmować do obliczeń w projektach instalacji wodociągów przeciwpożarowych.

Ponieważ podane w tabeli 7 współczynniki oporu liniowego Sw wyznaczane są przeważnie w badaniach laboratoryjnych, nie uwzględniają naturalnego układania się linii wężownicowej w czasie trwania pożaru (krzywizny, zmiana wymiaru średnicy itp.). Lindner podaje, że zmiany te zwiększają straty ciśnienia w wężach o ok. 6% [12]. 

Linia prowadzenia węża w czasie pożaru jest uzależniona od lokalizacji miejsca pożaru względem hydrantu. Powstające dodatkowo załamania i zakrzywienia będą dla każdego obiektu inne. Szacunkowo można ocenić, że sumaryczne straty dodatkowe wynosić będą 10–15%. Skorygowany wzór (1) ma postać:

Straty ciśnienia wody na odcinkach węży pożarniczych zależeć będą od długości stosowanych odcinków węży. W okresie od 1954 r. [1] do 2003 r. [2] długości odcinków węży wynosiły:

  • dla hydrantów 52 mm − 20 metrów (w szczególnych przypadkach dopuszczano stosowanie dwóch odcinków 2×20 m),
  • dla hydrantów 25 mm − 15 metrów (oraz 2×15 m).

Po wprowadzeniu nowych norm [3–6] stosowane są obecnie następujące długości:

  • węże płasko składane dla hydrantu 52 mm – 15 i 20 m,
  • węże półsztywne dla hydrantów 33 i 25 mm − 20 i 30 m [15].

Obudowę (szafki hydrantowe) do obecnie stosowanych hydrantów 52, 33 i 25 mm dobierać można dla różnych zestawów odcinków węży: 15+15 m, 20+15 m, 20+20 m [16].

Aby ułatwić dobór strat ciśnienia dla węży pożarniczych o zalecanych odcinkach, straty te podano w tabeli 8. Z podanych wartości wynika, że w odniesieniu do minimalnej wartości ciśnienia wymaganej na zaworze odcinającym hydrant są to wielkości różne: od ok. 1 m sł. w. dla węży gumowanych 52 mm do 8,8 m sł. w. dla węży gumowych lub z tworzywa sztucznego 25 mm.

Literatura

1. RN-53/MGKr-PŻ-07 Wewnętrzne wodociągi przeciwpożarowe. Wytyczne projektowania, Zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej nr 4 z dnia 4 kwietnia 1954 r.
2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 czerwca 1964 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego (DzU nr 25/1964, poz.163).
3. PN-EN 671-1:2012E Stałe urządzenia gaśnicze. Hydranty wewnętrzne. Część 1. Hydranty wewnętrzne z wężem półsztywnym.
4. PN-EN 671-2:2012E Stałe urządzenia gaśnicze. Hydranty wewnętrzne. Część 2. Hydranty wewnętrzne z wężem płasko składanym.
5. PN-EN 694:2001+A1/2007E Węże pożarnicze. Węże półsztywne do stałych urządzeń gaśniczych.
6. PN-EN 14540+A1:2008P Węże pożarnicze. Węże nieprzesiąkające płasko składane do hydrantów wewnętrznych.
7. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).
8. Spysznow P.A., Projektirowanije wodoprowodow w żiłych i grażdanskich zdanij, Gosizdat Archit. i Gradostrój, Moskwa 1951.
9. Piotrowski I., Stefański Z., Instalacje gospodarcze i przemysłowe wodociągowe, ciepłej wody i kanalizacji, PWN, Warszawa-Łódź 1954.
10. Nowicki W., Różyński Z., Projektowanie wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, Arkady, Warszawa 1964.
11. Gabryszewski T., Wewnętrzne instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, Arkady, Warszawa 1970.
12. Lindner J., Srtuś W., Przeciwpożarowe urządzenia i instalacje wodne, Arkady, Warszawa 1967.
13. Herterich O., Wasser als Löschschmittel, Ruthig Verlag, Heinelberg 1960.
14. PN-76/M-34034 Rurociągi. Zasady obliczeń strat ciśnienia.
15. Materiały techniczne firmy Bezalin.
16. Materiały techniczne firmy Gras.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Szperacz Co to jest?

Co to jest? Co to jest?

Odpowiedź - wbrew pozorom - nie jest taka oczywista ;)

Odpowiedź - wbrew pozorom - nie jest taka oczywista ;)

Szperacz Zawory odcinające w instalacjach ppoż.

Zawory odcinające w instalacjach ppoż. Zawory odcinające w instalacjach ppoż.

Odpoczęliście już od niedoróbek instalacyjnych naszej słynnej kotłowni? Pewnie nie. Dlatego dzisiaj temat całkiem inny :)

Odpoczęliście już od niedoróbek instalacyjnych naszej słynnej kotłowni? Pewnie nie. Dlatego dzisiaj temat całkiem inny :)

Redakcja RI Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info"....

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info". Organizatorzy w tym roku zaproponowali uczestnikom skupienie się na sterowaniu urządzeniami przecipożarowymi w obiektach budowlanych - projektowaniu, montażu i eksploatacji instalacji elektrycznych, wentylacyjnych i gaśniczych.

Waldemar Joniec Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe

Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe

Ryzyko przenoszenia pożaru i dymów przez instalacje wentylacyjne, oddymiające oraz drogi komunikacyjne i ewakuacyjne, a także szyby dźwigowe można skutecznie ograniczyć, stosując m.in. odpowiednie zabezpieczenia...

Ryzyko przenoszenia pożaru i dymów przez instalacje wentylacyjne, oddymiające oraz drogi komunikacyjne i ewakuacyjne, a także szyby dźwigowe można skutecznie ograniczyć, stosując m.in. odpowiednie zabezpieczenia pomiędzy strefami pożarowymi. Dla sprawnej ewakuacji niezbędne są z kolei wydajne systemy oddymiania zgodne z funkcją i konstrukcją obiektu.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.