Regulator temperatury musimy dobrać w zależności od tego, jakie mamy ogrzewanie domu lub mieszkania. Jeśli mamy centralne ogrzewanie to sterowanie temperaturą możemy ograniczyć do prostego regulatora np. termostatu. Termostat montowany jest na grzejnikach i dla każdego z nich jesteśmy w stanie ustawić moc, z jaką chcemy, aby grzały. To rozwiązanie jest również bardzo proste w użyciu dzięki temu jeżeli w pomieszczeniu zrobi się za zimno lub za ciepło w szybki sposób jesteśmy je w stanie ogrzać, lub ochłodzić. Należy pamiętać, że termostat warto zakręcać, kiedy wietrzymy dom, dzięki temu zapobiegniemy utracie ciepła.
Domowe ogrzewanie przy pomocy kotła grzewczego
W przypadku ogrzewania domu przy pomocy kotła grzewczego czy pompy ciepła to wybór regulatorów temperatury na rynku jest dużo większy. Dla kotła lub pompy ciepła możemy mieć wpływ na proces powstawania ciepła np. sterowaniem dopływu powietrza do spalania. Do tego typu urządzeń możemy zakupić regulator montowany przy samym urządzeniu, który mierzy temperaturę i zaraz możemy ją kontrolować.
![]() |
Który kocioł wybrać » |
Regulator temperatury pokojowy
Regulator temperatury pokojowy to najczęściej wybierany rodzaj regulatora kotła gazowego. Montuje się go przy urządzeniu i przy pomocy pokrętła wybiera żądaną temperaturę. Bardziej rozbudowane urządzenia pozwalają nie tylko wybrać określoną temperaturę, ale też zaprogramować jej zmiany w cyklu dobowym i tygodniowym. Taki jest mikroprocesorowy regulator temperatury, dzięki któremu można uzyskać oszczędności na ogrzewaniu, gdy zaplanuje się cykliczne obniżanie temperatury w nocy i podczas nieobecności domowników. Regulator pokojowy pozwala też zaplanować pracę systemu podczas dłuższych nieobecności domowników.
Interesują Cię wymagania jakości powietrza na 2021? Pobierz bezpłatny e- book »
Bezprzewodowy regulator temperatury?
Regulator do kotła grzewczego może być zamontowany bezpośrednio przy kotle, natomiast sterownik z czujnikiem temperatury zazwyczaj znajduje się w innym pomieszczeniu. Połączenie między nimi może być zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe. W przypadku regulatora przewodowego należy pod tynkiem poprowadzić przewód elektryczny. Natomiast regulator bezprzewodowy łączy się ze sterownikiem kotła drogą radiową na zasadzie nadajnik-odbiornik. Najnowocześniejszy model to regulator temperatury wi-fi, w którym nadajnik i sterownik loguje się do domowej sieci bezprzewodowego internetu. Jego dodatkową zaletą jest możliwość zdalnego sterowania pracą kotła za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub tablecie. Zaawansowane regulatory pozwalają też instalatorom i serwisantom na ustawianie parametrów pieca, np. wybór ustawień krzywej grzewczej.