Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Hydranty wewnętrzne − wymagane ciśnienie wody w zaworze odcinającym

Hose systems – required water pressure at the shut-off valve
NIBCO

Minimalne ciśnienie wody w hydrancie wewnętrznym określano początkowo na 10 m sł.w. W praktyce okazało się to niewystarczające, dlatego w normie PN-72/B-02865 zwiększono tę wartość do 20 m sł.w. (0,2 MPa) i utrzymano w obecnie obowiązującym rozporządzeniu MSWiA. Jednak w niektórych przypadkach minimalne ciśnienie wody powinno być jeszcze większe.

W normach dotyczących hydrantów wewnętrznych PN-EN 671-1 [6] oraz PN-EN 671-2 [7] nie podano wymaganego minimalnego ciśnienia wody w zaworach odcinających, podano natomiast (w tab. 2) wymagane minimalne natężenie przepływu, które spełniać powinien hydrant podczas badań.

 

 

Z zamieszczonej w normie [7] tabeli wynika, że dla wymaganego rozporządzeniem MSWiA [4] minimalnego obliczeniowego natężenia przepływu wody w hydrancie 52 mm Q = 150 l/min potrzebne będzie minimalne ciśnienie wody na hydrancie (zaworze odcinającym hydrant) o wartości 0,31 MPa.

służy:

  • pokryciu strat ciśnienia w samym zaworze,
  • pokryciu strat ciśnienia na linii węża pożarniczego,
  • zapewnieniu ciśnienia wylotowego w otworze lub dyszy prądownicy.

Stratę ciśnienia w samej prądownicy można pominąć, gdyż jest ona niewielka w porównaniu do ciśnienia wylotowego prądownicy. Stratę ciśnienia w zaworze odcinającym hydrant oraz stratę ciśnienia na linii węża pożarniczego omówiono w poprzednich publikacjach (RI 6 i 7–8/2013).

Poniżej rozpatrzono zatem problem wielkości ciśnienia wody w zaworze odcinającym hydrant pożarowy.

 

 

Prąd (strumień) zwarty wody gaśniczej

Gaszenia pożaru dokonuje się za pomocą zwartego prądu wody. Efektywny zasięg rzutu prądu zwartego określono w normach [6, 7] na 10 m. Rzeczywiste jego wielkości zależą od lokalizacji pożaru względem prądownicy.

Oznaczenia

a, b − ogólne wymiary boków trójkąta pokazanego na rysunku [m],

hc − zasięg (długość) całkowitego prądu gaśniczego wody [m],

hp − wysokość pomieszczenia [m],

hz − zasięg (długość) zwartego prądu gaśniczego wody [m],

hd − ciśnienie wody na wylocie z dyszy prądownicy [m sł.w.],

Dhw − strata ciśnienia wody na wężu pożarniczym [m sł.w.],

Dhz − strata ciśnienia wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny [m sł.w.],

Hz − wymagane ciśnienie wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny [m sł.w.],

a − kąt natarcia prądu wody na ognisko pożaru [°].

Żeby można było uzyskać potrzebną długość prądu zwartego wody z prądownicy dla przewidzianego w rozporządzeniu MSWiA [4] obliczeniowego natężenia przepływu wody dobieranego hydrantu wewnętrznego, określić należy wymagane ciśnienie wylotowe wody w otworze lub dyszy prądownicy.

Wymagane długości prądu zwartego wody są często 2–3-krotnie większe od zalecanej długości (10 m).

Ciśnienie wody na wylocie z dyszy prądownicy zużywane jest na wytworzenie całkowitego i zwartego prądu wody oraz pokonanie oporu powietrza przez te prądy.

Analizę zależności zachodzących między natężeniem prądu wody wypływającego z prądownicy, średnicą dyszy, ciśnieniem wody na wylocie z prądownicy oraz powstającymi długościami prądów wodnych (całkowitym i zwartym) podano w literaturze [8–11].

Ze względu na zróżnicowane wartości przyjmowanych długości prądów wody na potrzeby obliczeń przyjęto uproszczoną formę zależności hz = f × hc. Na podstawie informacji podanej w publikacji [9] założono, że hz = 0,83 hc oraz hc = 1,2 hz.

Jeżeli przyjmiemy, że opór przepływu wody w powietrzu zmniejsza o ok. 20% długości prądów wodnych, wymagane ciś­nienie wody na wylocie z dyszy prądownicy określić możemy ze wzoru:

Do wyznaczenia ciśnienia wody w prądownicy niezbędne jest wyznaczenie długości prądu zwartego wody. Jest on zależny od wysokości pomieszczenia najbardziej niekorzystnie położonego względem hydrantu wewnętrznego oraz od intensywności pożaru.

Początkowo dystans podejścia do ogniska pożarowego jest mniejszy, a później się wydłuża. W każdym z tych przypadków minimalne obliczeniowe natężenie przepływu wody z hydrantu nie może być niższe od normatywnego.

Wobec braku unormowań prawnych przyjęto, że gaszenie pożaru w pomieszczeniu (narożnik sufitu) odbywać się będzie przy wypływie wody z prądownicy pod kątem 45 i 30° względem poziomu posadzki pomieszczenia. Żeby można było skutecznie gasić pożar, oprócz prądu wody potrzebna jest jego siła uderzeniowa, dlatego Sawaszyński [8] zaleca, by zasięg zwartej części prądu wody obejmował co najmniej 2 m powyżej poziomu gaszonego sufitu pomieszczenia.

Czytaj dalej: Minimalne ciśnienie wody w zaworze odcinającym >>

   22.01.2014

Komentarze

(2)
Strażak | 22.10.2013, 13:15
Ciekawe, czy to ciśnienie w hydrancie jest wszędzie realizowane. Często okazuje się już gdzy trzeba użyć hydrantu, że ciśnienia brak.
Redaktor ze Stażem | 28.11.2016, 12:50
przy rozbudowanej instalacji i przy wysokich budynkach niestety ciśnienie z sieci nie wystarczy. Dlatego niezbędny jest zestaw pompowy + zbiornik zapasu wody - modułowy / wbudowany w pomieszczeniach jak np. http://amargo.pl/pl/oferta/produkty/zbiorniki-na-wode [b]AMARGTank[b/b] - nigdy nie korodujący i izolujący cieplnie - co zapobiega rozwojowi bakterii ...
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl