Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2015

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Projektowanie instalacji do powtórnego wykorzystania ścieków szarych w budynkach

Dual systems design for greywater in buildings
fot. Kessel

Od niedawna także w Polsce realizowane są inwestycje, w których uwzględniana jest konieczność obniżenia energochłonności budynków. Jednym z energooszczędnych rozwiązań jest zastosowanie instalacji dualnych – w artykule przedstawiono wybrane aspekty prawne, techniczne i terminologiczne projektowania i realizacji instalacji tego typu.

Pomysł instalacji dualnej ściśle wiąże się z koncepcją „zielonego budownictwa”, która powstała w latach 70. ubiegłego wieku. Miał wtedy miejsce pierwszy znaczący kryzys energetyczny, zwrócono też uwagę na rosnący problem zanieczyszczenia środowiska.

Poznaj: LEED - amerykański program oceny budynków >>

Podjęto pierwsze próby ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Jednym z przejawów tych działań było powołanie stowarzyszeń zajmujących się opracowaniem wytycznych do uzyskiwania tzw. zielonej (ekologicznej) certyfikacji dla budynków. Projekty i budynki z takim certyfikatem charakteryzują się istotnym obniżeniem energochłonności w całym cyklu życia obiektu.

Systemy certyfikacji ekologicznej obiektów budowlanych

Najpopularniejszymi obecnie systemami certyfikacji ekologicznej są:

 • BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) – środowiskowa metoda oceny budynków BRE – Wielka Brytania [2, 6, 8, 17];
 • LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – lider w projektowaniu w zakresie energii i środowiska – USA [7, 13, 17];
 • CASBEE (Comprehensive Assessment System for Built Environment Efficiency) – wielokryterialny system oceny efektywności środowiska zabudowanego – Japonia [6, 16];
 • DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen) – certyfikat budownictwa zrównoważonego – Niemcy [5].

DGNB to system certyfikacji istniejący najkrócej, opracowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Wydaje się, że jest to najbardziej przejrzysty z wielokryterialnych systemów oceny budynków. Warto zwrócić uwagę, że jest to też jedyny system certyfikacji, w którym aż tak duży nacisk położono na udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Certyfikacja DGNB jest możliwa do zastosowania praktycznie w każdym rodzaju budynku – kryteria systemu odnieść można zarówno do budynku biurowego i mieszkaniowego, jak i szkoły czy przedszkola. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości stosowania, co w niedługim czasie może się przełożyć na znaczący wzrost popularności i stosowania tego systemu certyfikacji [5].

W Polsce nie powstał do tej pory odpowiedni dla naszych warunków system certyfikacji ekologicznej, stosuje się zatem certyfikaty opracowane na podstawie systemów LEED oraz BREEAM [2, 17].

System LEED umożliwia certyfikację praktycznie każdego typu inwestycji, zarówno nowo budowanych, jak i istniejących obiektów poddawanych renowacji. Mogą jej podlegać różne typy budynków: przemysłowe, biurowe, mieszkalne wielorodzinne, szkoły czy hotele. Wyjątek stanowią domy jednorodzinne, które można certyfikować w tym systemie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych [7, 13].

Przeczytaj także: Jak zyskać wyższą punktację w certyfikacji LEED? >>

W europejskiej wersji systemu BREEAM certyfikacja obejmować może jedynie budynki biurowe, przemysłowe oraz handlowe. Inny typ budynku musi zostać poddany certyfikacji na podstawie kryteriów indywidualnie przygotowanych przez BRE (Building Research Esta­blish­ment) – brytyjską organizację zajmującą się budownictwem zrównoważonym.

Wymagania certyfikacji ekologicznej związane są z warunkami charakterystycznymi dla danego kraju, z tego względu poszczególne kryteria mogą się znacznie różnić [8, 13, 17].

Z całej grupy różnic wynikających z zastosowania danego sposobu certyfikacji można wspomnieć o dwóch, które będą miały bezpośredni wpływ na projekt wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych (dualnych), a mianowicie:

 • przepisy budowlane:
  - wg BREEAM – obowiązują normy europejskie z możliwością dostosowania do przepisów lokalnych,
  - wg LEED – wymagane są przepisy amerykańskie, brak możliwości adaptacji do przepisów lokalnych;
 • instalacje:
  - wg BREEAM – obowiązują normy europejskie,
  - wg LEED – stosowane są normy ASHRAE.

Jednym z elementów podlegających certyfikacji jest instalacja zaopatrzenia budynku w wodę, a dokładniej wielkość zapotrzebowania na wodę pitną i możliwość ograniczenia tej wartości przez zastąpienie pewnej objętości wody używanej do celów innych niż spożywcze i na potrzeby higieniczne ściekami szarymi pozyskanymi dzięki instalacji dualnej. Poniżej przedstawiono sposób obliczania zapotrzebowania na wodę na potrzeby certyfikacji obiektu według kryteriów BREEAM [2] i LEED [7].

Przeczytaj: Technologie solarne z wykorzystaniem szkła w certyfikacji LEED >>

Oszczędzanie wody w certyfikacji BREEAM

Żeby projekt lub budynek mógł uzyskać zielony certyfikat BREEAM, musi zdobyć wymaganą liczbę punktów z różnych kategorii środowiskowych, między innymi oszczędzania wody.

Liczba punktów przyznawana jest w zależności od oceny np. poziomu innowacyjności, ale przede wszystkim od poczynionych oszczędności – w tym przypadku ograniczenia zużycia wody pitnej w trakcie rocznej eksploatacji budynku. Oszczędność wyrażana jest w procentach, a następnie w punktach (tabela 1). Procent zaoszczędzonej wody pitnej określany jest w stosunku do wartości bazowych zużyć podanych przez BREEAM.

W obliczeniach prognozowanego zużycia wody lub zapotrzebowania na nią należy uwzględnić następujące punkty czerpalne i przybory sanitarne w instalacjach wewnętrznych ocenianego budynku: WC, pisuary, prysznice, umywalki, wanny, zmywarki, ­pralki.

Ponieważ wielkość zapotrzebowania na wodę wiąże się ściśle z przeznaczeniem użytkowym budynku, a jednocześnie procentowy wskaźnik oszczędności wody decyduje o liczbie przyznanych punktów w certyfikacji, w specyfikacji BREEAM podano wzór służący do obliczania wskaźnika oszczędności dla różnych sposobów użytkowania powierzchni w budynku:

gdzie:
I – całkowita ocena zmniejszenia zużycia wody [%],
TnAct – rzeczywiste zużycie wody dla każdego typu użytkowania [dm3/(osoba · dzień)],
TnBase – referencyjne zużycie wody dla odpowiadającego typu użytkowania [dm3/(osoba · dzień)],
TnOcc – współczynnik obciążenia dla odpowiedniego rodzaju powierzchni [–].

Czytaj dalej: Oszczędzanie wody w certyfikacji LEED >>

Komentarze

(2)
Lukas | 21.10.2013, 09:55
Ciekawy tekst. Takie ponowne wykorzystanie części ścieków na pewno da oszczędności. Swoją drogą to dawniej też to praktykowano, ale wiadrem i miską :))
Jacek Janota-Bzowski | 23.02.2017, 14:38
należy tutaj jeszcze wspomnieć o dodatkowej możliwości odzysku ze ścieków "szarych" ciepła zawartego w zużytej ciepłej wodzie.
Szczególnie w przypadku obiektów sportowych może to stanowić źródło znacznych oszczędności.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czy zmiękczacze wody mogą być bezawaryjne »
W jaki sposób zestaw inkasencki ułatwi Tobie pracę »
Specjalnie dobrane systemy ustawień zapewniające jeszcze większą wydajność i dokładniejszą filtrację (...) czytaj dalej »
Dzięki takiemu rozwiązaniu masz możliwość nawiązania stałej współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi i administratorami nieruchomości (...) czytaj dalej »

 


 

Chcesz dobrać odpowiedni system do uzdatniana wody? Zapytaj na forum »

 


Projektujesz systemy przeciwpożarowe? Skorzystaj z porady »
Czy moc rozdrabniacza w przepompowni jest istotna »

(...) wsparcie techniczne w zakresie przygotowania projektów koncepcyjnych systemów (...) czytaj dalej »

Bezpośrednie przyłącze do WC umożliwia montaż urządzenia tuż za toaletą, dzięki czemu nie jest (...) czytaj dalej »

 


 

Co o kotłowniach kontenerowych sądzą ich użytkownicy? »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Jak zostać dobrze poinformowanym instalatorem HVAC »
Co radzą eksperci od wymiany ciepła »

Program jest skierowany zarówno do firm, jak i osób prywatnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z branży HVAC oraz (...) czytaj dalej »

We wszystkich naszych działaniach chcemy w dalszym ciągu być (...)  czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC
4/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Układy hybrydowe z OZE
 • - Wentylacja z rekuperatorami wewnątrzściennymi
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl