Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Projektowanie instalacji do powtórnego wykorzystania ścieków szarych w budynkach

Dual systems design for greywater in buildings
fot. Kessel

Od niedawna także w Polsce realizowane są inwestycje, w których uwzględniana jest konieczność obniżenia energochłonności budynków. Jednym z energooszczędnych rozwiązań jest zastosowanie instalacji dualnych – w artykule przedstawiono wybrane aspekty prawne, techniczne i terminologiczne projektowania i realizacji instalacji tego typu.

Pomysł instalacji dualnej ściśle wiąże się z koncepcją „zielonego budownictwa”, która powstała w latach 70. ubiegłego wieku. Miał wtedy miejsce pierwszy znaczący kryzys energetyczny, zwrócono też uwagę na rosnący problem zanieczyszczenia środowiska.

Poznaj: LEED - amerykański program oceny budynków >>

Podjęto pierwsze próby ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Jednym z przejawów tych działań było powołanie stowarzyszeń zajmujących się opracowaniem wytycznych do uzyskiwania tzw. zielonej (ekologicznej) certyfikacji dla budynków. Projekty i budynki z takim certyfikatem charakteryzują się istotnym obniżeniem energochłonności w całym cyklu życia obiektu.

Systemy certyfikacji ekologicznej obiektów budowlanych

Najpopularniejszymi obecnie systemami certyfikacji ekologicznej są:

 • BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) – środowiskowa metoda oceny budynków BRE – Wielka Brytania [2, 6, 8, 17];
 • LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – lider w projektowaniu w zakresie energii i środowiska – USA [7, 13, 17];
 • CASBEE (Comprehensive Assessment System for Built Environment Efficiency) – wielokryterialny system oceny efektywności środowiska zabudowanego – Japonia [6, 16];
 • DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen) – certyfikat budownictwa zrównoważonego – Niemcy [5].

DGNB to system certyfikacji istniejący najkrócej, opracowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Wydaje się, że jest to najbardziej przejrzysty z wielokryterialnych systemów oceny budynków. Warto zwrócić uwagę, że jest to też jedyny system certyfikacji, w którym aż tak duży nacisk położono na udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Certyfikacja DGNB jest możliwa do zastosowania praktycznie w każdym rodzaju budynku – kryteria systemu odnieść można zarówno do budynku biurowego i mieszkaniowego, jak i szkoły czy przedszkola. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości stosowania, co w niedługim czasie może się przełożyć na znaczący wzrost popularności i stosowania tego systemu certyfikacji [5].

W Polsce nie powstał do tej pory odpowiedni dla naszych warunków system certyfikacji ekologicznej, stosuje się zatem certyfikaty opracowane na podstawie systemów LEED oraz BREEAM [2, 17].

System LEED umożliwia certyfikację praktycznie każdego typu inwestycji, zarówno nowo budowanych, jak i istniejących obiektów poddawanych renowacji. Mogą jej podlegać różne typy budynków: przemysłowe, biurowe, mieszkalne wielorodzinne, szkoły czy hotele. Wyjątek stanowią domy jednorodzinne, które można certyfikować w tym systemie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych [7, 13].

Przeczytaj także: Jak zyskać wyższą punktację w certyfikacji LEED? >>

W europejskiej wersji systemu BREEAM certyfikacja obejmować może jedynie budynki biurowe, przemysłowe oraz handlowe. Inny typ budynku musi zostać poddany certyfikacji na podstawie kryteriów indywidualnie przygotowanych przez BRE (Building Research Esta­blish­ment) – brytyjską organizację zajmującą się budownictwem zrównoważonym.

Wymagania certyfikacji ekologicznej związane są z warunkami charakterystycznymi dla danego kraju, z tego względu poszczególne kryteria mogą się znacznie różnić [8, 13, 17].

Z całej grupy różnic wynikających z zastosowania danego sposobu certyfikacji można wspomnieć o dwóch, które będą miały bezpośredni wpływ na projekt wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych (dualnych), a mianowicie:

 • przepisy budowlane:
  - wg BREEAM – obowiązują normy europejskie z możliwością dostosowania do przepisów lokalnych,
  - wg LEED – wymagane są przepisy amerykańskie, brak możliwości adaptacji do przepisów lokalnych;
 • instalacje:
  - wg BREEAM – obowiązują normy europejskie,
  - wg LEED – stosowane są normy ASHRAE.

Jednym z elementów podlegających certyfikacji jest instalacja zaopatrzenia budynku w wodę, a dokładniej wielkość zapotrzebowania na wodę pitną i możliwość ograniczenia tej wartości przez zastąpienie pewnej objętości wody używanej do celów innych niż spożywcze i na potrzeby higieniczne ściekami szarymi pozyskanymi dzięki instalacji dualnej. Poniżej przedstawiono sposób obliczania zapotrzebowania na wodę na potrzeby certyfikacji obiektu według kryteriów BREEAM [2] i LEED [7].

Przeczytaj: Technologie solarne z wykorzystaniem szkła w certyfikacji LEED >>

Oszczędzanie wody w certyfikacji BREEAM

Żeby projekt lub budynek mógł uzyskać zielony certyfikat BREEAM, musi zdobyć wymaganą liczbę punktów z różnych kategorii środowiskowych, między innymi oszczędzania wody.

Liczba punktów przyznawana jest w zależności od oceny np. poziomu innowacyjności, ale przede wszystkim od poczynionych oszczędności – w tym przypadku ograniczenia zużycia wody pitnej w trakcie rocznej eksploatacji budynku. Oszczędność wyrażana jest w procentach, a następnie w punktach (tabela 1). Procent zaoszczędzonej wody pitnej określany jest w stosunku do wartości bazowych zużyć podanych przez BREEAM.

W obliczeniach prognozowanego zużycia wody lub zapotrzebowania na nią należy uwzględnić następujące punkty czerpalne i przybory sanitarne w instalacjach wewnętrznych ocenianego budynku: WC, pisuary, prysznice, umywalki, wanny, zmywarki, ­pralki.

Ponieważ wielkość zapotrzebowania na wodę wiąże się ściśle z przeznaczeniem użytkowym budynku, a jednocześnie procentowy wskaźnik oszczędności wody decyduje o liczbie przyznanych punktów w certyfikacji, w specyfikacji BREEAM podano wzór służący do obliczania wskaźnika oszczędności dla różnych sposobów użytkowania powierzchni w budynku:

gdzie:
I – całkowita ocena zmniejszenia zużycia wody [%],
TnAct – rzeczywiste zużycie wody dla każdego typu użytkowania [dm3/(osoba · dzień)],
TnBase – referencyjne zużycie wody dla odpowiadającego typu użytkowania [dm3/(osoba · dzień)],
TnOcc – współczynnik obciążenia dla odpowiedniego rodzaju powierzchni [–].

Czytaj dalej: Oszczędzanie wody w certyfikacji LEED >>

   02.10.2013

Komentarze

(2)
Lukas | 21.10.2013, 09:55
Ciekawy tekst. Takie ponowne wykorzystanie części ścieków na pewno da oszczędności. Swoją drogą to dawniej też to praktykowano, ale wiadrem i miską :))
Jacek Janota-Bzowski | 23.02.2017, 14:38
należy tutaj jeszcze wspomnieć o dodatkowej możliwości odzysku ze ścieków "szarych" ciepła zawartego w zużytej ciepłej wodzie.
Szczególnie w przypadku obiektów sportowych może to stanowić źródło znacznych oszczędności.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl