RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie instalacji do powtórnego wykorzystania ścieków szarych w budynkach

Dual systems design for greywater in buildings

Instalacja do powtórnego wykorzystania ścieków szarych
fot. Kessel

Instalacja do powtórnego wykorzystania ścieków szarych


fot. Kessel

Od niedawna także w Polsce realizowane są inwestycje, w których uwzględniana jest konieczność obniżenia energochłonności budynków. Jednym z energooszczędnych rozwiązań jest zastosowanie instalacji dualnych – w artykule przedstawiono wybrane aspekty prawne, techniczne i terminologiczne projektowania i realizacji instalacji tego typu.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Pomysł instalacji dualnej ściśle wiąże się z koncepcją „zielonego budownictwa”, która powstała w latach 70. ubiegłego wieku. Miał wtedy miejsce pierwszy znaczący kryzys energetyczny, zwrócono też uwagę na rosnący problem zanieczyszczenia środowiska.

Podjęto pierwsze próby ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Jednym z przejawów tych działań było powołanie stowarzyszeń zajmujących się opracowaniem wytycznych do uzyskiwania tzw. zielonej (ekologicznej) certyfikacji dla budynków. Projekty i budynki z takim certyfikatem charakteryzują się istotnym obniżeniem energochłonności w całym cyklu życia obiektu.

Systemy certyfikacji ekologicznej obiektów budowlanych

Najpopularniejszymi obecnie systemami certyfikacji ekologicznej są:

  • BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) – środowiskowa metoda oceny budynków BRE – Wielka Brytania [2, 6, 8, 17];
  • LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – lider w projektowaniu w zakresie energii i środowiska – USA [7, 13, 17];
  • CASBEE (Comprehensive Assessment System for Built Environment Efficiency) – wielokryterialny system oceny efektywności środowiska zabudowanego – Japonia [6, 16];
  • DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen) – certyfikat budownictwa zrównoważonego – Niemcy [5].

DGNB to system certyfikacji istniejący najkrócej, opracowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Wydaje się, że jest to najbardziej przejrzysty z wielokryterialnych systemów oceny budynków. Warto zwrócić uwagę, że jest to też jedyny system certyfikacji, w którym aż tak duży nacisk położono na udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Certyfikacja DGNB jest możliwa do zastosowania praktycznie w każdym rodzaju budynku – kryteria systemu odnieść można zarówno do budynku biurowego i mieszkaniowego, jak i szkoły czy przedszkola. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości stosowania, co w niedługim czasie może się przełożyć na znaczący wzrost popularności i stosowania tego systemu certyfikacji [5].

W Polsce nie powstał do tej pory odpowiedni dla naszych warunków system certyfikacji ekologicznej, stosuje się zatem certyfikaty opracowane na podstawie systemów LEED oraz BREEAM [2, 17].

System LEED umożliwia certyfikację praktycznie każdego typu inwestycji, zarówno nowo budowanych, jak i istniejących obiektów poddawanych renowacji. Mogą jej podlegać różne typy budynków: przemysłowe, biurowe, mieszkalne wielorodzinne, szkoły czy hotele. Wyjątek stanowią domy jednorodzinne, które można certyfikować w tym systemie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych [7, 13].

W europejskiej wersji systemu BREEAM certyfikacja obejmować może jedynie budynki biurowe, przemysłowe oraz handlowe. Inny typ budynku musi zostać poddany certyfikacji na podstawie kryteriów indywidualnie przygotowanych przez BRE (Building Research Esta­blish­ment) – brytyjską organizację zajmującą się budownictwem zrównoważonym.

Wymagania certyfikacji ekologicznej związane są z warunkami charakterystycznymi dla danego kraju, z tego względu poszczególne kryteria mogą się znacznie różnić [8, 13, 17].

Z całej grupy różnic wynikających z zastosowania danego sposobu certyfikacji można wspomnieć o dwóch, które będą miały bezpośredni wpływ na projekt wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych (dualnych), a mianowicie:

  • przepisy budowlane:
    - wg BREEAM – obowiązują normy europejskie z możliwością dostosowania do przepisów lokalnych,
    - wg LEED – wymagane są przepisy amerykańskie, brak możliwości adaptacji do przepisów lokalnych;
  • instalacje:
    - wg BREEAM – obowiązują normy europejskie,
    - wg LEED – stosowane są normy ASHRAE.

Jednym z elementów podlegających certyfikacji jest instalacja zaopatrzenia budynku w wodę, a dokładniej wielkość zapotrzebowania na wodę pitną i możliwość ograniczenia tej wartości przez zastąpienie pewnej objętości wody używanej do celów innych niż spożywcze i na potrzeby higieniczne ściekami szarymi pozyskanymi dzięki instalacji dualnej. Poniżej przedstawiono sposób obliczania zapotrzebowania na wodę na potrzeby certyfikacji obiektu według kryteriów BREEAM [2] i LEED [7].

Oszczędzanie wody w certyfikacji BREEAM

Żeby projekt lub budynek mógł uzyskać zielony certyfikat BREEAM, musi zdobyć wymaganą liczbę punktów z różnych kategorii środowiskowych, między innymi oszczędzania wody.

Liczba punktów przyznawana jest w zależności od oceny np. poziomu innowacyjności, ale przede wszystkim od poczynionych oszczędności – w tym przypadku ograniczenia zużycia wody pitnej w trakcie rocznej eksploatacji budynku. Oszczędność wyrażana jest w procentach, a następnie w punktach (tabela 1). Procent zaoszczędzonej wody pitnej określany jest w stosunku do wartości bazowych zużyć podanych przez BREEAM.

W obliczeniach prognozowanego zużycia wody lub zapotrzebowania na nią należy uwzględnić następujące punkty czerpalne i przybory sanitarne w instalacjach wewnętrznych ocenianego budynku: WC, pisuary, prysznice, umywalki, wanny, zmywarki, ­pralki.

Ponieważ wielkość zapotrzebowania na wodę wiąże się ściśle z przeznaczeniem użytkowym budynku, a jednocześnie procentowy wskaźnik oszczędności wody decyduje o liczbie przyznanych punktów w certyfikacji, w specyfikacji BREEAM podano wzór służący do obliczania wskaźnika oszczędności dla różnych sposobów użytkowania powierzchni w budynku:

gdzie:

I – całkowita ocena zmniejszenia zużycia wody [%],
TnAct – rzeczywiste zużycie wody dla każdego typu użytkowania [dm3/(osoba · dzień)],
TnBase – referencyjne zużycie wody dla odpowiadającego typu użytkowania [dm3/(osoba · dzień)],
TnOcc – współczynnik obciążenia dla odpowiedniego rodzaju powierzchni [–].

Na podstawie obliczonego procentowego wskaźnika oszczędności I przyznawana jest odpowiednia liczba punktów w certyfikacji BREEAM. Budynki oceniane są według wzorców bazowych. 

Jak wspomniano, jeśli oceniany budynek odbiega od ogólnie dostępnych wzorów, musi zostać oceniony indywidualnie przez porównanie z wytycznymi opracowanymi przez BRE Global (Building Research Establishment Global – są to indywidualnie tworzone wytyczne na potrzeby analizowanego budynku).

W tabeli 2 przedstawiono bazowe wartości zużycia wody dla danego typu przyboru sanitarnego oraz wielkość punktów zależną od stopnia zredukowania zużycia wody pitnej w stosunku do wartości bazowych w systemie BREEAM.

Oszczędzanie wody w certyfikacji LEED

W systemie certyfikacji przeprowadzanej według wytycznych amerykańskich przyjmuje się zapotrzebowanie na wodę dla danego punktu czerpalnego według danych zawartych w tabeli 3 – dla budynków niemiesz­kalnych lub tabeli 4 – dla budynków miesz­kalnych.

Żeby określić zapotrzebowanie na wodę wg systemu LEED, należy obliczyć całkowitą objętość zużytej wody, znając wypływ normatywny dla danego punktu czerpalnego i przyboru. Przykładowo dla misek ustępowych przyjmuje się na jedno użycie objętość równą 1,6 galona, a w przypadku spłukiwania miski mniejszą ilością wody – 1,1 galona (1 gal = 3,785 dm3).

W wytycznych tych dopuszcza się zmniejszenie zapotrzebowania na wodę pitną przez pokrycie objętości wody potrzebnej do spłukiwania misek ustępowych przy wykorzystaniu lokalnych źródeł wody, np. z rzeki lub jeziora. Można także zastosować do tego celu odpływ kondensatu z urządzeń klimatyzacyjnych, wody opadowe i ścieki szare.

Aspekty prawne stosowania certyfikatów ekologicznych w Polsce

Proponowane i zalecane rozwiązania w przedstawionych certyfikatach ekologicznych dla budownictwa zwykle nie są zgodne z wymaganiami technicznymi dla budynków i ich elementów obowiązującymi w naszym kraju (np. są ekonomicznie nieuzasadnione) lub nie są w tych wymaganiach brane pod uwagę. 

Służby sanitarne opiniujące dokumentację projektową także są stawiane w kłopotliwej sytuacji, ponieważ brakuje w Polsce jakiejkolwiek podstawy prawnej stosowania niektórych ekologicznych rozwiązań technicznych, np. instalacji wykorzystujących powtórnie ścieki szare. 

Zatem inwestor, który chciałby wybudować budynek spełniający bardzo wysokie wymagania dotyczące ochrony środowiska, niskiego zużycia energii, wody i innych mediów, nie może w sposób tradycyjny uzyskać pozwolenia na budowę.

 

Na szczęście dla inwestorów chcących postawić budynek wg certyfikatów LEED lub BREEAM dokumentację projektową takiego obiektu można potraktować zgodnie z ustawą o wyrobach budowlanych jako indywidualną dokumentację projektową (art. 10 pkt 1 i 2 ustawy [14]). 

Taka klasyfikacja dokumentacji projektowej związana jest z zastosowaniem w projekcie nowatorskiej koncepcji rozwiązania technicznego, np. instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych umożliwiających powtórne wykorzystanie części wody zużytej w projektowanym budynku. 

Dodatkowym problemem przy zastosowaniu instalacji dualnych jest brak jednoznacznej terminologii dotyczącej takich rozwiązań technicznych. W przypadku nazewnictwa rodzaju ścieków bazuje się na definicjach zamieszczonych w normie dotyczącej instalacji kanalizacyjnych [9]:

  • ścieki szare – ścieki niezawierające fekaliów i moczu, 
  • ścieki czarne – ścieki zawierające fekalia i mocz. 

Definicje te nie wyczerpują niestety określeń niezbędnych w instalacjach dualnych. Przykładem może być potoczne stosowanie zamiennego sformułowania dotyczącego ścieków szarych – woda szara. Takie określenie często przytaczane jest w materiałach marketingowych producentów urządzeń do instalacji dualnych lub używane w języku potocznym. 

Pewnym uzasadnieniem może być wierne tłumaczenie tego terminu z języka angielskiego: greywater – woda szara. Należy jednak zauważyć, że także termin ścieki w języku angielskim brzmi wastewater, czyli w wolnym przekładzie woda zużyta. Oczywiście w branży wodociągów i kanalizacji takie tłumaczenie nie wystarcza, a określenie wastewaterdotyczy ścieków gospodarczych czy komunalnych (nie mylić ze ściekami deszczowymi). 

 

Dodatkowym problemem jest rozróżnienie ścieków szarych dopływających z przyborów sanitarnych, takich jak umywalki, i ścieków szarych oczyszczonych i powtórnie wykorzystywanych w oddzielnej instalacji, doprowadzanych np. do zbiorników płuczek ustępowych. Ten ostatni rodzaj ścieków ma zupełnie inny skład jakościowy (związane jest to z zastosowaniem różnych procesów ich oczyszczania). 

Na potrzeby opisu technologii i rozwiązań technicznych stosowanych w instalacjach dualnych można zastanowić się nad przyjęciem odrębnych terminów dla tych dwóch rodzajów ścieków szarych, a mianowicie:

  • ścieki szare – ścieki dopływające do zbiornika retencyjnego przed ich oczyszczeniem,
  • woda szara – ścieki szare po procesach ich oczyszczania i dezynfekcji, gotowe do powtórnego wykorzystania w obiekcie budowlanym.

W krajowych przepisach dotyczących instalacji w budynkach brakuje jednoznacznych odwołań do instalacji dualnych. Można jednak interpretować wymagania ogólne dla instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. 

Ważnym odniesieniem dla możliwości i celowości stosowania instalacji dualnych jest norma PN-EN 12056-1:2002 [9], w której sklasyfikowano instalację kanalizacyjną odprowadzającą oddzielnymi układami ścieki szare i ścieki czarne (tzw. system IV). Z norm krajowych należy także wymienić normę PN‑EN 1717:2003 [10] dotyczącą zabezpieczenia instalacji wodociągowych przesyłających wodę pitną przed ryzykiem wtórnego zanieczyszczenia przez przepływ zwrotny. 

W przypadku instalacji dualnych występują co najmniej dwa układy przewodów, którymi są transportowane ścieki szare (woda szara) oraz woda pitna. Trzeba zaznaczyć, że ewentualne połączenia tych układów mogą być realizowane wyłącznie za pośrednictwem przerwy powietrznej (zabezpieczenia z grupy A).

Należy także wspomnieć o rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [11]. W dokumencie tym znajduje się zapis (§126 pkt 3) o możliwości wykorzystywania w budynkach wód opadowych do celów gospodarczych (podlewanie zieleni przydomowej, pranie, spłukiwanie misek ustępowych itp.). Brakuje natomiast zapisu o możliwości powtórnego wykorzystywania do tych celów ścieków szarych. Krajowy stan prawny powinien być w niedalekiej przyszłości zmieniony pod tym względem. 

Problemy techniczne przy stosowaniu instalacji dualnych

W Polsce brakuje jakichkolwiek wytycznych, zaleceń, literatury technicznej czy doświadczeń praktycznych dotyczących projektowania, wykonania i eksploatacji instalacji dualnych wykorzystujących powtórnie ścieki szare. 

Projektanci szukają zatem danych do projektowania tych instalacji w przepisach i wytycznych zagranicznych. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu normy brytyjskie dotyczące projektowania i wymagań dla instalacji transportujących ścieki szare [3, 4]. Jednak przyjmowanie zaleceń i wytycznych opracowanych dla innych krajów może być kłopotliwe nie tylko przy projektowaniu, ale także podczas eksploatacji zamontowanej instalacji dualnej w Polsce. 

 

Należy pamiętać, że normy i wytyczne techniczne innych krajów zostały opracowane przy uwzględnieniu wielu specyficznych kryteriów, takich jak tradycja korzystania z wody, nawyki kulturowe mieszkańców, warunki klimatyczne itd.

Ze względu na specyfikę działania instalacji dualnej bardzo ważnym zagadnieniem jest trwałość ścieków szarych, czyli ich czas zagniwania. Na ten parametr wpływa wiele czynników, takich jak skład (np. rodzaj stosowanych środków powierzchniowo czynnych), temperatura itp. Dane pochodzące z badań przeprowadzonych w innych krajach mogą być niemiarodajne w stosunku do rzeczywistego składu ścieków szarych w Polsce.

W celu oszacowania trwałości ścieków szarych w zależności od źródła ich powstawania przeprowadzono pomiar czasu zagniwania [12]. W tym celu badaniom poddano próbki ścieków szarych z domu jednorodzinnego, które powstały w wyniku użytkowania wanny, prysznica, umywalki i pralki. 

Badania przeprowadzono w dwóch etapach: w pierwszym analizowano czas zagniwania próbek ścieków pochodzących tylko z jednego przyboru sanitarnego, a w drugim poddano analizie mieszaninę ścieków pochodzących z wymienionych przyborów. 

Wybrano do tego typowe kombinacje ścieków, jakie mogą powstać podczas codziennego użytkowania wymienionych przyborów zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w budynkach użyteczności publicznej.W tabeli 5 wyszczególniono czasy zagniwania analizowanych próbek i ich mieszanin o podanych proporcjach.

Czas zagniwania ścieków okazał się ściśle zależeć od zawartości substancji biodegradowalnych. Przyczyną różnej trwałości ścieków dla analizowanych próbek pochodzących z tego samego przyboru są używane podczas mycia różne środki chemiczne. Oznaczenia tych wskaźników są bardzo istotne przy określaniu czasu możliwego przetrzymywania ścieków szarych w zbiorniku magazynującym będącym elementem instalacji dualnej. 

 

Podsumowanie

W artykule przedstawiono wybrane problemy występujące przy projektowaniu instalacji dualnych. Systemy te stają się coraz atrakcyjniejsze z uwagi na możliwość znacznego ograniczenia zużycia wody pitnej dla budynków objętych różnego rodzaju certyfikatami ekologicznymi.

Rozwiązania techniczne umożliwiające oszczędzanie wody i innych mediów dostarczanych do projektowanego budynku są na tyle kosztowne, że często nie mają ekonomicznego uzasadnienia w obliczu prognozowanych oszczędności, a inwestor i projektant kierują się wyłącznie możliwością uzyskania prestiżowego certyfikatu dla swojego budynku.

Przykładem może być sposób obliczania bilansu zapotrzebowania na wodę i udziału w tym bilansie części ścieków szarych wg standardu LEED dla budynku biurowego zlokalizowanego w jednym z dużych miast Polski. Projektant założył, że około 80% pracowników tego budynku będzie dojeżdżać do pracy rowerami (uzyskał w ten sposób dodatkową punktację LEED za zmniejszenie liczby miejsc parkingowych w podziemiach budynku) i po przyjeździe pracownicy ci będą brali prysznic. 

W ten sposób w bilansie uzyskano odpowiednią ilość ścieków szarych, które następnie mogłyby być powtórnie wykorzystane do spłukiwania misek ustępowych. W sezonie letnim (ok. 4–5 miesięcy) rzeczywiście można taką prognozę zrealizować. Problem jednak pojawi się zimą, kiedy podróżowanie pojazdami jednośladowymi w naszej strefie klimatycznej jest utrudnione. 

Literatura

1. BRE Global – Breeam Europe Presentation, BRE Global, 2010 Edition.
2. BREEAM New Construction, Non-Domestic Buildings, Technical Manual SD5073-2.0:2011.
3. BS 8525-1:2010 Greywater Systems – Part 1: Code of Practice.
4. BS 8525-2:2011 Greywater Systems – Part 2: Specification and method of test for treatment equipment.
5. Jackowska B., Certyfikacja DGNB w pigułce, Portal Budownictwa Ekologicznego, www.ecosquad.pl/certyfikacja-dgnb-w-pigu-ce-.html.
6. Juchimiuk J., Certyfikacja ekologiczna BREEAM w warunkach polskich – trzy budynki biurowe Trinity Park III, Crown Square, Katowice Business Point, „Przegląd Budowlany” nr 5/2011.
7. LEED Green Building Rating System For Core & Shell Development Version 2.0, July 2006, www.usgbc.org.
8. Gawroński M., Innowacyjny według certyfikatu BREEAM, www.muratorplus.pl/ technika/zrownowazony-rozwoj/innowacyjny-wedlug-certyfikatu-breeam_79455.html.
9. PN-EN 12056-1:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynku. Cz. 1: Postanowienia ogólne i wymagania.
10. PN-EN 1717:2003 Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniu przez przepływem zwrotnym.
11. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 
(DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
12. Sobieraj K., Badania wskaźników zanieczyszczeń ścieków szarych pod kątem ich wykorzystania w instalacjach dualnych, praca dyplomowa magisterska, promotorzy: Chudzicki J., Umiejewska K., Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2012.
13. U.S. Green Building Council LEED 2.0 Specifications, July 2012, www.usgbc.org.
14. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (DzU nr 92/2004, poz. 881).
15. Water Use Reduction. Additional Guidance, July 2012, www.usgbc.org.
16. www.ibec.or.jp/CASBEE/english/overviewE.htm.
17. Zrównoważony rozwój. Porównanie najbardziej popularnych systemów certyfikacji energetycznej BREEAM i LEED, Polish Green Bulding Council (PLGBC), www.muratorplus.pl/technika/ zrownowazony-rozwoj/porownanie-najbardziej-popularnych-systemow-certyfikacji-energetycznej-breeam-i-leed_66921.html.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Lukas Lukas, 21.10.2013r., 09:55:11 Ciekawy tekst. Takie ponowne wykorzystanie części ścieków na pewno da oszczędności. Swoją drogą to dawniej też to praktykowano, ale wiadrem i miską :))
  • Jacek Janota-Bzowski Jacek Janota-Bzowski, 23.02.2017r., 14:38:25 należy tutaj jeszcze wspomnieć o dodatkowej możliwości odzysku ze ścieków "szarych" ciepła zawartego w zużytej ciepłej wodzie. Szczególnie w przypadku obiektów sportowych może to stanowić źródło znacznych oszczędności.

Powiązane

dr inż. Szymon Firląg Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych

Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych

W Polsce trwa kampania na rzecz termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany źródeł ogrzewania, m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Obniżenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w budynkach...

W Polsce trwa kampania na rzecz termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany źródeł ogrzewania, m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Obniżenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w budynkach jednorodzinnych może spowodować, że w ich bilansie energetycznym wzrośnie udział zapotrzebowania na energię do podgrzania ciepłej wody użytkowej. W procesie termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania warto zwracać uwagę na ograniczenie zużycia energii przez instalacje c.w.u. Działania te...

dr hab. inż. Andrzej Jedlikowski, dr inż. Sebastian Englart Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach

Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach

Zastosowanie efektywnych baterii czerpalnych pozwala znacznie zredukować zużycie wody w gospodarstwach domowych. W zależności od stosowanych rozwiązań możliwe jest osiągnięcie oszczędności wody sięgających...

Zastosowanie efektywnych baterii czerpalnych pozwala znacznie zredukować zużycie wody w gospodarstwach domowych. W zależności od stosowanych rozwiązań możliwe jest osiągnięcie oszczędności wody sięgających ponad 50%. Przyjmowanie podczas projektowania instalacji sanitarnych normatywnych wypływów wody dla baterii czerpalnych – ustanowionych ponad 25 lat temu – może powodować duże przewymiarowanie instalacji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 2)

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 2) Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 2)

Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń. W poprzedniej części artykułu („RI” nr 9/2009) omówiono zalety i wady konstrukcji wodomierzy...

Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń. W poprzedniej części artykułu („RI” nr 9/2009) omówiono zalety i wady konstrukcji wodomierzy skrzydełkowych jedno- i wielostrumieniowych oraz wodomierzy śrubowych z wirnikiem poziomym.

Redakcja RI news Sposób na cofkę

Sposób na cofkę Sposób na cofkę

Kompaktowa przepompownia Minilift S firmy Kessel ze zintegrowaną funkcją wpustu w pokrywie nie tylko usuwa ścieki szare, ale i chroni pomieszczenia znajdujące się poniżej poziomu zalewania. Przepompownia...

Kompaktowa przepompownia Minilift S firmy Kessel ze zintegrowaną funkcją wpustu w pokrywie nie tylko usuwa ścieki szare, ale i chroni pomieszczenia znajdujące się poniżej poziomu zalewania. Przepompownia ma niewielkie rozmiary i można ją łatwo zabudować w płycie podłogowej w sposób niemal niewidoczny – pokrywa ma miejsce, które można wypełnić płytkami, można też zastosować pokrywę czarną.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Wody opadowe w miastach

Wody opadowe w miastach Wody opadowe w miastach

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują,...

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują, że wody spływające z powierzchni nieprzepuszczalnych mogą być ujęte w systemy zwiększające infiltrację i retencję. Rozwiązania tego typu przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska (m.in. poprawy bilansu wodnego terenów zurbanizowanych czy zmniejszenia zagrożenia powodziowego poprzez spowolnienie...

Redakcja RI news W branży projektowej edukacja zaczyna się po studiach

W branży projektowej edukacja zaczyna się po studiach W branży projektowej edukacja zaczyna się po studiach

Co dziś ma największy wpływ na projektowanie i modelowanie budynków? Czy programy nauczania na studiach nadążają za wyzwaniami rynku nieruchomości? Co jest potrzebne, by nie tylko utrzymać się w branży,...

Co dziś ma największy wpływ na projektowanie i modelowanie budynków? Czy programy nauczania na studiach nadążają za wyzwaniami rynku nieruchomości? Co jest potrzebne, by nie tylko utrzymać się w branży, ale też odnosić w niej sukcesy? Rynek wymaga dziś nie tylko praktyki zawodu, ale przede wszystkich dokształcania się w ramach studiów podyplomowych.

Redakcja RI news Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Rozwiązania systemowe – to określenie, które zaczyna robić furorę na rynku pomp ciepła i wentylacji. Coraz częściej, jak mantrę, powtarzają je renomowani producenci. Nieprzypadkowo. Dobór właściwego rozwiązania...

Rozwiązania systemowe – to określenie, które zaczyna robić furorę na rynku pomp ciepła i wentylacji. Coraz częściej, jak mantrę, powtarzają je renomowani producenci. Nieprzypadkowo. Dobór właściwego rozwiązania jest kluczowym etapem projektu. Pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb konkretnego obiektu i inwestora, co jest gwarancją największej efektywności energetycznej i najniższych kosztów eksploatacyjnych. Jednak nie każdy z nas ma odpowiednią wiedzę, dlatego warto polegać na fachowym...

Redakcja RI news Sztuczna inteligencja w projektowaniu

Sztuczna inteligencja w projektowaniu Sztuczna inteligencja w projektowaniu

Sztuczna inteligencja czyni pracę architektów i inżynierów znacznie wydajniejszą, ale oznacza przymus szkoleń, rozwoju po studiach, a od biur projektowych – zbierania danych i odpowiedniego ich wykorzystania...

Sztuczna inteligencja czyni pracę architektów i inżynierów znacznie wydajniejszą, ale oznacza przymus szkoleń, rozwoju po studiach, a od biur projektowych – zbierania danych i odpowiedniego ich wykorzystania na potrzeby kolejnych projektów. AI już dziś wykorzystuje się do projektowania, które uwzględnia wiele różnych opcji zrównoważonego rozwoju.

Redakcja RI news Szkolenia Klima-Therm i Reflex

Szkolenia Klima-Therm i Reflex Szkolenia Klima-Therm i Reflex

Firmy Klima-Therm i Reflex, dostarczające zaawansowane rozwiązania w dziedzinie systemów i instalacji HVACR, zrealizowały cykl szkoleń kierowanych do projektantów. Motywem przewodnim partnerskiego projektu...

Firmy Klima-Therm i Reflex, dostarczające zaawansowane rozwiązania w dziedzinie systemów i instalacji HVACR, zrealizowały cykl szkoleń kierowanych do projektantów. Motywem przewodnim partnerskiego projektu szkoleniowego pt. „Akademia Projektanta” były nowoczesne instalacje grzewcze w budownictwie komercyjnym i wielorodzinnym.

Redakcja RI news Armacell dla Autodesk Revit®

Armacell dla Autodesk Revit® Armacell dla Autodesk Revit®

Projektowanie systemów instalacyjnych wymaga dużych nakładów pracy, wiedzy technicznej i doskonałej znajomości produktów dostępnych na rynku. Nowa nakładka Armacell dla Autodesk Revit® jeszcze skuteczniej...

Projektowanie systemów instalacyjnych wymaga dużych nakładów pracy, wiedzy technicznej i doskonałej znajomości produktów dostępnych na rynku. Nowa nakładka Armacell dla Autodesk Revit® jeszcze skuteczniej niż do tej pory pomaga zautomatyzować cały proces. Projektant może skupić się na projektowaniu układu rur czy przewodów, a nakładka sama doda do nich odpowiednie warstwy izolacji o zadanych parametrach. Pozwala również eksportować precyzyjniejsze zestawienia użytych materiałów.

dr inż. Michał Strzeszewski, mgr inż. Piotr Wereszczyński Współpraca oprogramowania z serii Audytor z programem Revit

Współpraca oprogramowania z serii Audytor z programem Revit Współpraca oprogramowania z serii Audytor z programem Revit

Import modelu budynku z programu Revit do programu Audytor OZC umożliwia zaoszczędzenie czasu i usprawnienie pracy projektanta. Dużym udogodnieniem jest możliwość wykonania obliczeń obciążenia cieplnego,...

Import modelu budynku z programu Revit do programu Audytor OZC umożliwia zaoszczędzenie czasu i usprawnienie pracy projektanta. Dużym udogodnieniem jest możliwość wykonania obliczeń obciążenia cieplnego, sporządzenia projektowej charakterystyki energetycznej, a także projektu instalacji centralnego ogrzewania, chłodzenia oraz instalacji wodociągowych za pomocą narzędzia specjalnie do tego przeznaczonego i przyjaznego w obsłudze. Po zaprojektowaniu instalacji można je łatwo wyeksportować do programu...

opr. red. Jak uwzględnić zmiany klimatyczne w projektowaniu instalacji c.o. z pompami ciepła

Jak uwzględnić zmiany klimatyczne w projektowaniu instalacji c.o. z pompami ciepła Jak uwzględnić zmiany klimatyczne w projektowaniu instalacji c.o. z pompami ciepła

Skutki globalnego ocieplenia odczuwamy na wielu płaszczyznach. Powinny mieć one odzwierciedlenie również w zmianach zasad i standardów projektowania systemów stosowanych do ogrzewania budynków. Choć zimowa...

Skutki globalnego ocieplenia odczuwamy na wielu płaszczyznach. Powinny mieć one odzwierciedlenie również w zmianach zasad i standardów projektowania systemów stosowanych do ogrzewania budynków. Choć zimowa temperatura zewnętrzna wyraźnie rośnie, od kilkudziesięciu lat projektowe temperatury zewnętrzne i znormalizowane rozkłady temperatur zewnętrznych wykorzystywane w obliczeniach inżynierskich pozostają niezmienne.

Redakcja RI Panasonic wprowadza nowy, wydajny system VRF ECOi-EX MF3

Panasonic wprowadza nowy, wydajny system VRF ECOi-EX MF3 Panasonic wprowadza nowy, wydajny system VRF ECOi-EX MF3

Panasonic wprowadził na rynek 3-rurowy system VRF ECOi-EX MF3. Rozwiązanie zapewnia wydajną pracę nawet w ekstremalnych temperaturach otoczenia. Oferuje wysokie współczynniki SEER i SCOP przy pełnym obciążeniu...

Panasonic wprowadził na rynek 3-rurowy system VRF ECOi-EX MF3. Rozwiązanie zapewnia wydajną pracę nawet w ekstremalnych temperaturach otoczenia. Oferuje wysokie współczynniki SEER i SCOP przy pełnym obciążeniu oraz większą elastyczność projektowania instalacji dzięki zwiększeniu długości orurowania i liczby możliwych do podłączenia jednostek wewnętrznych.

Redakcja RI BIM a instalatorzy

BIM a instalatorzy BIM a instalatorzy

Z raportu pt. „Wykorzystanie narzędzi obliczeniowych i modelowania informacji o budynku”, opublikowanego przez USP Marketing Consultancy, wynika, że prawie połowa europejskich instalatorów nie ma wystarczającej...

Z raportu pt. „Wykorzystanie narzędzi obliczeniowych i modelowania informacji o budynku”, opublikowanego przez USP Marketing Consultancy, wynika, że prawie połowa europejskich instalatorów nie ma wystarczającej wiedzy na temat BIM (modelowania informacji o budynku) i zakresu, w jakim może ich ta technologia dotyczyć.

Redakcja RI Autodesk rozszerza kolekcję AEC

Autodesk rozszerza kolekcję AEC Autodesk rozszerza kolekcję AEC

Firma Autodesk uzupełniła kolekcję AEC o kilka nowych narzędzi, które pomogą klientom zaprojektować i skonstruować wysokiej jakości projekty budowlane.

Firma Autodesk uzupełniła kolekcję AEC o kilka nowych narzędzi, które pomogą klientom zaprojektować i skonstruować wysokiej jakości projekty budowlane.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Komputerowe zarządzanie energią w halach przemysłowych

Komputerowe zarządzanie energią w halach przemysłowych Komputerowe zarządzanie energią w halach przemysłowych

Konieczna jest poprawa efektywności wykorzystania energii przez użytkowników końcowych nowoczesnych hal przemysłowych, niewynikająca ze zmiany technologii na bardziej efektywną, ale z wprowadzenia zmian...

Konieczna jest poprawa efektywności wykorzystania energii przez użytkowników końcowych nowoczesnych hal przemysłowych, niewynikająca ze zmiany technologii na bardziej efektywną, ale z wprowadzenia zmian w istniejących instalacjach HVAC i systemach BEMS (Building Energy Management Systems). Zaobserwowano bowiem, że niedoceniane są możliwości ograniczenia zużycia energii na cele nieprodukcyjne, związane z energochłonnością i funkcjonalnością budynku jako całości.

Redakcja RI Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info"....

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info". Organizatorzy w tym roku zaproponowali uczestnikom skupienie się na sterowaniu urządzeniami przecipożarowymi w obiektach budowlanych - projektowaniu, montażu i eksploatacji instalacji elektrycznych, wentylacyjnych i gaśniczych.

dr inż. Michał Strzeszewski, mgr inż. Piotr Wereszczyński, mgr inż. Jakub Pogocki Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo

Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo

W praktyce projektowej obliczenia mocy szczytowej do ogrzewania budynków wykonywane są obecnie z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego. W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2009...

W praktyce projektowej obliczenia mocy szczytowej do ogrzewania budynków wykonywane są obecnie z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego. W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2009 r. obowiązku określania mocy w oparciu o metodykę podaną w normie europejskiej PN-EN 12831:2006 [7], oprogramowanie to jest odpowiednio dostosowywane do nowego sposobu prowadzenia obliczeń. Praktyczne wykonywanie obliczeń zostanie omówione na przykładzie popularnego programu Audytor OZC.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.