Domowe minielektrownie

Fot. 1. Hotel Split w Czechach, w którym zastosowano silnik spalinowy do produkcji ciepła na potrzeby c.o., c.w.u. i basenu
Fot. 1. Hotel Split w Czechach, w którym zastosowano silnik spalinowy do produkcji ciepła na potrzeby c.o., c.w.u. i basenu
[3]

Scentralizowana produkcja energii elektrycznej w elektrowniach, zwłaszcza spalających paliwa kopalne, w tym węgiel, jest kosztowna i obarczona dużymi stratami na przesyle. Średnia sprawność wytwarzania wynosi obecnie w UE 45,5%. Nadzieję na poprawę upatruje się w produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu w urządzeniach małej mocy, co będzie wymagać m.in. budowy systemu energetyki rozproszonej.

W obecnej sytuacji ekonomicznej na świecie, w obliczu wysokich cen paliw i ich ograniczonych zasobów oraz związanej ze spalaniem emisji gazów i pyłów, kładzie się nacisk na energooszczędność i energoefektywność oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Przeczytaj także: Mikro- i minigeneracja - idea i urządzenia >>

Nowe technologie wprowadzane na rynek wskazują na duży potencjał redukcji strat w energetyce. Coraz popularniejsze stają się alternatywne źródła energii, które pozwalają obniżyć koszty przy wysokiej sprawności jej wytwarzania, ale decyzja o ich zastosowaniu musi zostać dokładnie przemyślana.

Na przykład pompy ciepła umożliwiają sprawne ogrzewanie budynków, a także zaopatrywanie w c.w.u., jednak nie dla każdej strefy klimatycznej jest to rozwiązanie korzystne. Z kolei wykorzystanie kolektorów słonecznych związane jest ze zmiennym, sezonowym natężeniem promieniowania.

Rozwiązanie w skali mikro

Mikrokogeneracja to produkcja energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu oparta na małych jednostkach wytwórczych o mocy od kilkunastu do kilkuset kW. Przy zastosowaniu chłodziarek absorpcyjnych możliwe jest również wytwarzanie chłodu. Urządzenia te wykorzystują lokalnie dostępne paliwa, takie jak biopaliwa lub gaz [6].

Najważniejszą zaletą mikrokogeneracji jest wysoka efektywność produkcji energii cieplnej i elektrycznej przy zachowaniu ciągłości dostaw. Jest to dobre rozwiązanie dla budynków jedno- i wielorodzinnych, podmiejskich i wiejskich obiektów użyteczności publicznej i rekreacyjnych oraz gospodarstw, a także zakładów przemysłowych.

Obecna sieć energetyczna wymaga modernizacji i dostosowania do nowych wymagań i funkcji, w tym do standardu tzw. sieci inteligentnej, dlatego najlepiej zużywać energię w miejscu jej powstawania.

Co można wykorzystać?

Do napędu urządzeń wytwarzających energię elektryczną w skali mikro stosowane są m.in. silniki spalinowe iskrowe oraz wysokoprężne. Takie generatory prądu elektrycznego są zsynchronizowane z siecią elektryczną. Urządzenia wyposażone są również w wymiennik ciepła, który pozwala na wykorzystanie powstającego podczas spalania ciepła i tym samym zwiększa efektywność wytwarzania energii.

W takich urządzeniach automatyka regulacyjna i pomiarowa umożliwia stałą kontrolę zużycia paliwa oraz pracy układu [1]. Ze względu na osiąganą sprawność całkowitą 80–90% i wytwarzania energii elektrycznej sięgającą 40% oraz niskie nakłady inwestycyjne mogą one znaleźć zastosowanie w systemach o małej mocy.

Są już dostępne urządzenia odpowiednie dla domów jednorodzinnych. Na przykład urządzenie kogeneracyjne XRGI 6 (rys. 1) zasilane gazem ziemnym lub LPG umożliwia pozyskanie od 8 do 13,5 kW mocy cieplnej oraz od 2,5 do 6 kW energii elektrycznej [8]. Ogólna sprawność to 92% przy sprawności elektrycznej 28%.

Silniki spalinowe są szeroko stosowane w urządzeniach kogeneracyjnych. Przykładem jest hotel Split w Czechach, gdzie taki układ wytwarza rocznie 400 GJ ciepła wykorzystywanego na potrzeby c.o. i c.w.u. oraz do ogrzania basenu, a także 30 kW energii elektrycznej (fot. 1) [3].

Innym rodzajem urządzeń wykorzystywanych w mikrokogeneracji są mikroturbiny. Zasada ich działania opiera się na obiegu Braytona-Joule’a. Paliwo spalane jest w komorze w obecności dostarczonego sprężonego powietrza. Gorące gazy napędzają turbinę pracującą na jednym wale ze sprężarką. Nadwyżki energii z turbiny wykorzystywane są do produkcji elektryczności.

Ciepło odpadowe zużywane jest do podgrzewania wody na cele c.o. oraz c.w.u., a wymiennik regeneracyjny pozwala ogrzać powietrze do spalania, zwiększając tym samym wydajność procesu (rys. 2). Do głównych zalet tego rozwiązania należą bezobsługowa praca oraz automatyczny rozruch. Dodatkowo prosta konstrukcja zmniejsza ryzyko awarii.

Mikroturbiny mogą być zasilane gazem ziemnym lub płynnym, olejem napędowym, a także biogazem [6]. Znajdują zastosowanie szczególnie w pobliżu składowisk śmieci, oczyszczalni ścieków czy zakładów produkcji spożywczej.

Na polskim rynku pojawiły się niedawno mikroturbiny Capstone (rys. 3) pracujące bezolejowo dzięki technologii łożyskowania powietrznego. Łożysko nie ma kontaktu z wałem, jest izolowane warstwą powietrza wytwarzaną przez turbinę. Takie urządzenie zasilane gazem ziemnym ma sprawność wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 25% przy maksymalnej mocy 28 kW [2].

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Przeczytaj więcej: Mikroturbiny Capstone >>

W jednym z centrów rekreacji w Londynie zastosowanie tej formy mikrokogeneracji pozwoliło uzyskać 150 kW mocy przeznaczonej na c.o. i c.w.u., a także 80 kWe energii elektrycznej. Inwestycja zwróciła się po 4 latach [5].

Kolejną technologią stosowaną w mikrokogeneracji jest silnik Stirlinga. Jest to silnik cieplny ze spalaniem zewnętrznym. Dostarczane ciepło powoduje rozprężanie krążącego wewnątrz układu gazu i ruch tłoka. Po przejściu do strefy zimnej gaz oddaje ciepło i zmniejsza swoją objętość. Praca tłoka „zimnego” i „gorącego” napędza generator.

Przeczytaj także: Współczesne zastosowania maszyn Stirlinga >>

Temperatury spalin mieszczą się w zakresie 250–300°C, co wpływa na niską emisję zanieczyszczeń [11]. Ze względu na wykorzystanie zewnętrznego źródła ciepła może być on zasilany dowolnym paliwem, zapewnia cichą pracę oraz stałą kontrolę procesu spalania, a także redukcję kosztów energii przy wysokiej sprawności jej wytwarzania. Dzięki kompaktowym wymiarom silniki te sprawdzają się w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, można je zamontować nawet w kuchni.

Przykładem urządzenia mikrokogeneracyjnego z silnikiem Stirlinga jest Vitotwin 350-F (rys. 4) zasilany gazem ziemnym lub płynnym. Moc agregatu mikrokogeneracyjnego waha się od 3,5 do 5,3 kWth, przy łącznej mocy od 3,6 do 26 kW.

Czytaj dalej: Przyszłość mikrokogeneracji >>

   04.10.2013

Komentarze

(1)
Andy | 16.10.2013, 22:42
Interesujące , ciekawe czy w domu jednorodzinnym byłoby to opłacalne
   1 / 1   

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl