Zintegrowana ocena wpływu budynku jednorodzinnego na środowisko

Integrated environmental impact assessment of single-family houses
Oceniany dom jednorodzinny.<br />
<strong>Po zeskanowaniu obrazka </strong>urządzeniem mobilnym, przy wykorzystaniu Tap2C, <strong><font color="red">obejrzycie dodatkowy materiał</font></strong> filmowy.
Oceniany dom jednorodzinny.
Po zeskanowaniu obrazka urządzeniem mobilnym, przy wykorzystaniu Tap2C, obejrzycie dodatkowy materiał filmowy.
PK

Duży wpływ na środowisko ma użytkowanie budynku. Żeby go ograniczyć, już na etapie projektowania budynku należy uwzględnić wszystkie potrzeby przyszłych użytkowników, mając przy tym na uwadze konsekwencje podjętych decyzji.

Zużycie ciepła nie jest już najważniejszym wskaźnikiem określającym standard budynku – coraz większy nacisk kładzie się na zagospodarowanie odpadów, zużycie energii elektrycznej i wody oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Budownictwo jest jednym z najbardziej rozrzutnych materiałowo, energochłonnych i zanieczyszczających środowisko przejawów aktywności człowieka. Na środowisko negatywnie wpływa wiele czynników:

  • nieodpowiednie gospodarowanie odpadami,
  • nadmierne zużycie wody,
  • zbyt duże ilości produkowanej (czy zużywanej) energii elektrycznej,
  • wykorzystywanie nieodpowiednich źródeł ciepła czy materiałów.

Dlatego tak ważne jest stosowanie metod zmniejszających to negatywne oddziaływanie.

W artykule omówiono wpływ budynku jednorodzinnego na środowisko. Żeby go ocenić, określono zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną budynku, co pozwoliło na porównanie wartości dla poszczególnych wariantów. Przeprowadzono również ocenę jakościową budynku, w ramach której przebadano środowisko zewnętrzne i wewnętrzne obiektu, koszty w cyklu życia, aspekty oraz oddziaływania środowiskowe. Jednocześnie przeprowadzono analizę cyklu życia (LCA) budynku.

Przeczytaj także: Perspektywiczny rynek kotłów i urządzeń wykorzystujących biomasę >>

Pierwszy wariant to stan istniejący budynku powstałego w 2004 r. we wsi Bykowizna w gminie Dębe Wielkie (woj. mazowieckie). Budynek został następnie wirtualnie (w programie komputerowym) zmodernizowany do standardu niskoenergetycznego i również poddany certyfikacji energetycznej oraz ocenie środowiskowej.

Ostatnim etapem było dostosowanie tego budynku do standardów budownictwa ekologicznego i wykonanie dla niego certyfikatu oraz oceny środowiskowej. Zminimalizowano ilość energii wbudowanej, sposób ogrzewania i podgrzania ciepłej wody.

Porównano kolejne etapy modernizacji budynku. Pod uwagę wzięto przede wszystkim czynniki środowiskowe, tj. zakwaszenie, smog fotochemiczny, uszczuplenie warstwy ozonowej, efekt cieplarniany. Poza czynnikami środowiskowymi porównane zostało zapotrzebowanie na ciepło, wykorzystanie materiałów i wody oraz wyprodukowanie odpadów.

Przeczytaj także: Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków >>

Zmniejszenie strat ciepła przez przenikanie bezpośrednio związane jest ze zwiększeniem energii wbudowanej poprzez dodanie np. warstwy ocieplenia na ścianach zewnętrznych czy stropie poddasza, dlatego warto sprawdzić, jak ocieplanie budynku wpływa na czynniki środowiskowe. Kompleksowe przeanalizowanie wszystkich wartości pozwoliło stwierdzić, czy modernizacja budynku znacząco wpływa na jego czynniki środowiskowe i czy ta różnica jest znaczna w porównaniu z wartościami dla jego obecnego stanu.

Zastosowane oprogramowanie

Do wykonania charakterystyki energetycznej wykorzystano program ArCADia-TERMO. Unikatowym i ciekawym rozwiązaniem było użycie do wykonania oceny środowiskowej programu opracowanego na bazie arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel w polsko­‑norweskim projekcie STEP realizowanym na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Metody obliczeń pod względem zakresu wzorowane są na odpowiednich normach ISO, a zaproponowane obliczenia LCA są uproszczeniem międzynarodowej metody SBTool.

Ocena zawiera dokładny opis cech i ich znaczenia dla budownictwa ekologicznego. Podlegały jej poszczególne obszary i kryteria wpływu budynku na środowisko oraz komfortu jego użytkowania.

Punktem odniesienia dla ocenianego budynku jest tzw. budynek referencyjny. Jest to obiekt o przeciętnym poziomie budowlanego zaawansowania, który spełnia aktualne wymagania prawne. Skala ocen to 1–5, gdzie ocena 3 jest przeznaczona dla budynków spełniających wymagania budynku referencyjnego.

Zakres wymagań, jakie muszą zostać spełnione, żeby otrzymać określony rezultat, został dołączony do skali oceny w formie programu. Dla każdej wartości punktowej na skali odniesienia określono wymagania, które musi spełniać rozpatrywana cecha budynku, aby otrzymać oczekiwaną liczbę punktów. Zakłada się, że budynki, w których nie zastosowano dodatkowych zabiegów prośrodowiskowych, otrzymują ocenę 3.

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Przeczytaj: Całoroczne zapotrzebowanie na energię do uzdatniania powietrza wentylującego obliczane na podstawie danych klimatycznych >>

Budynki, w których zaniedbano któreś z kryteriów, otrzymują ocenę 1 lub 2, a budynki, w których zastosowano dodatkowe zabiegi prośrodowiskowe, otrzymują ocenę 4 lub 5, w zależności od skali tych zabiegów. Ocenę przeprowadza się dla dwóch obszarów: jest to ocena ilościowa LCA i ocena jakościowa. Dla każdego obszaru zdefiniowane zostały oddzielne kryteria.

W analizie ilościowej budynek oceniany jest pod kątem ilości zużytej energii, materiałów oraz emisji powstających w cyklu jego istnienia. Głównym jej celem jest porównanie ilościowych wskaźników charakteryzujących oceniany budynek ze wskaźnikami budynku referencyjnego.

W metodzie tej oceniane są wszystkie fazy użytkowania: wytworzenie materiałów wraz z budową, użytkowanie, renowacja oraz likwidacja budynku. Końcowym wynikiem jest świadectwo oceny charakterystyki środowiskowej obiektu.

Analiza jakościowa przeprowadzana jest pod kątem komfortu użytkowania budynku i trwałości oraz aspektów higienicznych i ekologicznych. Składa się z dwóch podobszarów: relacji ze środowiskiem zewnętrznym oraz wewnętrznym.

Wyniki oceny zestawiono w tabelach przedstawiających wszystkie cząstkowe oceny dla analizy budynku w jego cyklu istnienia oraz uproszczoną ocenę środowiskową budynku wraz z wynikiem końcowym.

Czytaj dalej: Charakterystyka budynku istniejącego >>

   18.10.2013

Komentarze

(1)
Andy | 22.10.2013, 13:11
Może i taka ocena wpływu domu jednorodzinnego na środowisko potrzebna, ale to jeszcze jeden papierek do wypełnienia będzie. A miało być prościej
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl