Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15

Heating, hot water and ventilation systems in low energy buildings NF40 and NF15
BRAAS

W ramach Konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny architekci mieli zaprojektować jednorodzinny budynek mieszkalny w standardzie NF40 lub NF15 o powierzchni ok. 150 m2, którego koszt budowy nie przekroczy 500 tys. zł netto. W artykule omówiono rozwiązania instalacyjne najczęściej stosowane w tych projektach.

W celu wsparcia budownictwa energooszczędnego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił w 2013 r. program priorytetowy dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych.

Efektem programu ma być wybudowanie ok. 12 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energetycznym, co pozwoli uniknąć emisji ok. 32 300 ton CO2 rocznie. Program przyczyni się również do rozwoju rynku technologii energooszczędnych w Polsce i zgromadzenia kompetencji potrzebnych do budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii od roku 2021.

Przeczytaj: Standard energetyczny NF15 i NF40 oraz dopłaty do budownictwa energooszczędnego >>

Wysokość dofinansowania zależy od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji EUco. W programie wyróżniono dwa standardy budynków energooszczędnych: NF40, dla którego ­EUco £ 40 kWh/(m2 rok), i NF15, dla którego EUco £ 15 kWh/(m2 rok). W przypadku każdego standardu określono minimalne obligatoryjne wymagania techniczne dla instalacji wentylacji, c.o. i c.w.u.

Konkurs na Energooszczędny Dom Dostępny zorganizowany przez miesięcznik „Murator” nawiązywał do ogłoszonego przez NFOŚiGW programu dopłat. Architekci mieli zaprojektować budynek mieszkalny o powierzchni ok. 150 m2 dla czteroosobowej rodziny w standardzie NF40 lub NF15, którego koszt budowy nie przekroczy 500 tys. zł netto.

Na konkurs wpłynęło łącznie 27 projektów: 11 w standardzie NF15 i 16 w standardzie NF40. Każdy projekt musiał spełnić podstawowe wymagania niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych.

Wymagania dla wentylacji

Efektywność wentylacji ma kluczowe znaczenie dla jakości powietrza wewnętrznego i ilości zużywanej energii. Jako jedyna ma ona bezpośredni wpływ na uzyskiwany wskaźnik rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji EUco.

W celu ograniczenia zużycia energii na podgrzanie powietrza nawiewanego w budynkach stosuje się systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Efektywność energetyczna instalacji zależy w największym stopniu od sprawności odzysku ciepła z powietrza wywiewanego i ilości energii elektrycznej zużywanej przez centralę.

Przeczytaj koniecznie: Zintegrowana ocena wpływu budynku jednorodzinnego na środowisko >>

Wymagania podane w tym zakresie są wysokie, ale gwarantują, że uzyskane oszczędności w zużyciu energii do ogrzewania będą większe niż koszty pracy centrali wentylacyjnej. Wymagana sprawność odzysku ciepła powinna być uzyskana przez centralę dla zrównoważonych strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego przynajmniej w jednym z zakresów pomiarowych [1] zgodnie z normą PN-EN 308 Wymienniki ciepła. Procedury badawcze wyznaczania wydajności urządzeń do odzyskiwania ciepła w układzie powietrze-powietrze i powietrze-gazy spalinowe.

Straty ciepła w systemie wentylacji mogą być spowodowane brakiem izolacji na kanałach wentylacyjnych. Podane w wymaganiach grubości izolacji są duże i dotyczą kanałów zimnych biegnących w części ogrzewanej lub ciepłych w części nieogrzewanej, np. kanału doprowadzającego powietrze zewnętrzne do centrali i kanału usuwającego powietrze na zewnątrz za centralą, zlokalizowanych w części ogrzewanej. Wymagane grubości warstwy izolacji muszą zostać uwzględnione na etapie projektowania wysokości kondygnacji i wielkości szachtów wentylacyjnych.

Ograniczenie dotyczące zużycia energii elektrycznej podano w postaci maksymalnej wartości współczynnika poboru mocy elektrycznej [W/(m3/h)] i maksymalnej wartości współczynnika nakładu energii elektrycznej [Wh/m3].

Przeczytaj: Dopłaty do domów energooszczędnych a zużycie energii elektrycznej na wentylację mechaniczną >>

Pierwsza wartość odnosi się do maksymalnej dopuszczalnej mocy wentylatorów zainstalowanych w układzie wentylacji z odzyskiem ciepła, a druga do maksymalnego zużycia energii na „przepompowanie” w układzie jednostki objętości powietrza. Różnica pomiędzy wielkościami jest subtelna i na pozór mało znacząca, ale ma zwrócić uwagę projektantów na konieczność zachowania dbałości przy doborze wielkości urządzeń.

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Zadaniem drugiej wielkości jest zwrócenie uwagi na dobór wielkości i rodzajów kanałów oraz elementów składających się na system rozprowadzenia powietrza w budynku w celu minimalizacji/optymalizacji oporów przepływu powietrza i związanego z tym wydatku energetycznego.

Podane wymagania dotyczą również minimalnej klasy sprawności napędów elektrycznych: „Sprawność silników na potrzeby porównania z wymaganiami IE powinna być wyznaczana zgodnie z normą IEC 60034-2-1 Rotating electrical machines – Part 2-1: Standard methods for determining losses and efficiency from tests (excluding for traction vehicles) z 2007 roku”.

Zastosowana w budynkach energooszczędnych centrala wentylacyjna powinna być wyposażona w układ automatyki regulacyjnej umożliwiający dostosowanie wydajności wentylacji do aktualnych potrzeb. Sterowanie centralą realizowane jest przy pomocy panelu znajdującego się w strefie mieszkalnej.

Wymagania NFOŚiGW dla instalacji wentylacyjnej podano w tabeli 1.

Możliwe są pewne odstępstwa od podanych wymagań: „dopuszcza się w przypadku budynku NF40 zastosowanie w zakresie wentylacji rozwiązań równoważnych do referencyjnego z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (zgodnie z wymaganiami określonymi w tabeli 1), o ile dla rozwiązań tych łączne zapotrzebowanie energii na potrzeby podgrzania powietrza wentylacyjnego i energii elektrycznej na napędy urządzeń pomocniczych (wentylatory, grzałki, automatyka itp.) będzie nie większe niż w rozwiązaniu referencyjnym, czyli dla wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Czytaj dalej: Rozwiązania wentylacyjne >>

   21.10.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl