Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15

Heating, hot water and ventilation systems in low energy buildings NF40 and NF15
BRAAS

W ramach Konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny architekci mieli zaprojektować jednorodzinny budynek mieszkalny w standardzie NF40 lub NF15 o powierzchni ok. 150 m2, którego koszt budowy nie przekroczy 500 tys. zł netto. W artykule omówiono rozwiązania instalacyjne najczęściej stosowane w tych projektach.

W celu wsparcia budownictwa energooszczędnego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił w 2013 r. program priorytetowy dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych.

Efektem programu ma być wybudowanie ok. 12 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energetycznym, co pozwoli uniknąć emisji ok. 32 300 ton CO2 rocznie. Program przyczyni się również do rozwoju rynku technologii energooszczędnych w Polsce i zgromadzenia kompetencji potrzebnych do budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii od roku 2021.

Przeczytaj: Standard energetyczny NF15 i NF40 oraz dopłaty do budownictwa energooszczędnego >>

Wysokość dofinansowania zależy od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji EUco. W programie wyróżniono dwa standardy budynków energooszczędnych: NF40, dla którego ­EUco £ 40 kWh/(m2 rok), i NF15, dla którego EUco £ 15 kWh/(m2 rok). W przypadku każdego standardu określono minimalne obligatoryjne wymagania techniczne dla instalacji wentylacji, c.o. i c.w.u.

Konkurs na Energooszczędny Dom Dostępny zorganizowany przez miesięcznik „Murator” nawiązywał do ogłoszonego przez NFOŚiGW programu dopłat. Architekci mieli zaprojektować budynek mieszkalny o powierzchni ok. 150 m2 dla czteroosobowej rodziny w standardzie NF40 lub NF15, którego koszt budowy nie przekroczy 500 tys. zł netto.

Na konkurs wpłynęło łącznie 27 projektów: 11 w standardzie NF15 i 16 w standardzie NF40. Każdy projekt musiał spełnić podstawowe wymagania niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych.

Wymagania dla wentylacji

Efektywność wentylacji ma kluczowe znaczenie dla jakości powietrza wewnętrznego i ilości zużywanej energii. Jako jedyna ma ona bezpośredni wpływ na uzyskiwany wskaźnik rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji EUco.

W celu ograniczenia zużycia energii na podgrzanie powietrza nawiewanego w budynkach stosuje się systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Efektywność energetyczna instalacji zależy w największym stopniu od sprawności odzysku ciepła z powietrza wywiewanego i ilości energii elektrycznej zużywanej przez centralę.

Przeczytaj koniecznie: Zintegrowana ocena wpływu budynku jednorodzinnego na środowisko >>

Wymagania podane w tym zakresie są wysokie, ale gwarantują, że uzyskane oszczędności w zużyciu energii do ogrzewania będą większe niż koszty pracy centrali wentylacyjnej. Wymagana sprawność odzysku ciepła powinna być uzyskana przez centralę dla zrównoważonych strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego przynajmniej w jednym z zakresów pomiarowych [1] zgodnie z normą PN-EN 308 Wymienniki ciepła. Procedury badawcze wyznaczania wydajności urządzeń do odzyskiwania ciepła w układzie powietrze-powietrze i powietrze-gazy spalinowe.

Straty ciepła w systemie wentylacji mogą być spowodowane brakiem izolacji na kanałach wentylacyjnych. Podane w wymaganiach grubości izolacji są duże i dotyczą kanałów zimnych biegnących w części ogrzewanej lub ciepłych w części nieogrzewanej, np. kanału doprowadzającego powietrze zewnętrzne do centrali i kanału usuwającego powietrze na zewnątrz za centralą, zlokalizowanych w części ogrzewanej. Wymagane grubości warstwy izolacji muszą zostać uwzględnione na etapie projektowania wysokości kondygnacji i wielkości szachtów wentylacyjnych.

Ograniczenie dotyczące zużycia energii elektrycznej podano w postaci maksymalnej wartości współczynnika poboru mocy elektrycznej [W/(m3/h)] i maksymalnej wartości współczynnika nakładu energii elektrycznej [Wh/m3].

Przeczytaj: Dopłaty do domów energooszczędnych a zużycie energii elektrycznej na wentylację mechaniczną >>

Pierwsza wartość odnosi się do maksymalnej dopuszczalnej mocy wentylatorów zainstalowanych w układzie wentylacji z odzyskiem ciepła, a druga do maksymalnego zużycia energii na „przepompowanie” w układzie jednostki objętości powietrza. Różnica pomiędzy wielkościami jest subtelna i na pozór mało znacząca, ale ma zwrócić uwagę projektantów na konieczność zachowania dbałości przy doborze wielkości urządzeń.

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Zadaniem drugiej wielkości jest zwrócenie uwagi na dobór wielkości i rodzajów kanałów oraz elementów składających się na system rozprowadzenia powietrza w budynku w celu minimalizacji/optymalizacji oporów przepływu powietrza i związanego z tym wydatku energetycznego.

Podane wymagania dotyczą również minimalnej klasy sprawności napędów elektrycznych: „Sprawność silników na potrzeby porównania z wymaganiami IE powinna być wyznaczana zgodnie z normą IEC 60034-2-1 Rotating electrical machines – Part 2-1: Standard methods for determining losses and efficiency from tests (excluding for traction vehicles) z 2007 roku”.

Zastosowana w budynkach energooszczędnych centrala wentylacyjna powinna być wyposażona w układ automatyki regulacyjnej umożliwiający dostosowanie wydajności wentylacji do aktualnych potrzeb. Sterowanie centralą realizowane jest przy pomocy panelu znajdującego się w strefie mieszkalnej.

Wymagania NFOŚiGW dla instalacji wentylacyjnej podano w tabeli 1.

Możliwe są pewne odstępstwa od podanych wymagań: „dopuszcza się w przypadku budynku NF40 zastosowanie w zakresie wentylacji rozwiązań równoważnych do referencyjnego z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (zgodnie z wymaganiami określonymi w tabeli 1), o ile dla rozwiązań tych łączne zapotrzebowanie energii na potrzeby podgrzania powietrza wentylacyjnego i energii elektrycznej na napędy urządzeń pomocniczych (wentylatory, grzałki, automatyka itp.) będzie nie większe niż w rozwiązaniu referencyjnym, czyli dla wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Czytaj dalej: Rozwiązania wentylacyjne >>

   21.10.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl