Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2015

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego
Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6.

Jerzy Chodura  |  Rynek Instalacyjny 10/2013  |  30.10.2013  |  1
Velux

Bezpośrednio po posadowieniu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów zestawu solarnego niezbędne jest przeprowadzenie prawidłowego napełnienia oraz uruchomienia urządzeń.

Następnie instalację przekazuje się użytkownikowi wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad funkcjonowania, konieczności wykonywania przeglądów, a także zgłaszania reklamacji.

Uruchomienie instalacji

Po wykonaniu prac związanych z posadowieniem kolektorów słonecznych i ustawieniem zasobnika solarnego oraz wszelkich prac instalatorskich związanych z poszczególnymi podzespołami niezbędne jest metodyczne przeprowadzenie prac pozwalających na uruchomienie zestawu solarnego (Czytaj więcej na ten temat):

 1. Sprawdzenie ciśnienia wstępnego w naczyniu wzbiorczym i ewentualna korekta jego wartości (sposób określania wymaganego ciśnienia podany zostanie w artykule poświęconym obliczeniom parametrów instalacji). Dla bezpieczeństwa można sprawdzić szczelność naczynia poprzez jego zanurzenie w wodzie.
 2. Płukanie instalacji solarnej. Zaleca się przeprowadzenie płukania przed napełnieniem instalacji cieczą roboczą. W jego wyniku usunięte zostają z obwodu solarnego wszelkie pozostałości po pracach spawalniczych w obwodzie kolektorów słonecznych czy zanieczyszczenia mogące się znajdować w przewodach rurowych i wężownicy zasobnika solarnego.

  Instalację płucze się najczęściej wodą, żeby wyeliminować przedostawanie się zanieczyszczeń do cieczy solarnej, a woda może być doprowadzana z sieci poprzez króciec napełniający instalacji (rys. 1).

  Innym sposobem jest wykorzystanie do płukania pompy służącej do napełniania instalacji solarnej. W tym przypadku niezbędne jest zastosowanie filtra, na którym osadzą się nieczystości.
  Podczas płukania instalacji należy ustawić we właściwym położeniu zawory grupy pompowej, tak aby płukanie odbywało się od kolektorów w kierunku zasobnika, z pominięciem pompy solarnej. Zapobiegnie to ewentualnemu osadzeniu się zanieczyszczeń w pompie. Pompa napełniająca nie powinna również pracować na sucho. Równocześnie należy przestrzegać instrukcji napełniania instalacji dostarczonej przez producenta w kwestii temperatury.
 3. Próba szczelności instalacji solarnej. Należy ją wykonywać przy ciśnieniu zalecanym w instrukcji producenta. Trzeba skontrolować szczelność wszystkich połączeń instalacji solarnej – niezbędne jest do tego prawidłowe ustawienie zaworów instalacji (pamiętać należy również o zamknięciu zaworu odcinającego pod automatycznym odpowietrznikiem oraz odcięciu naczynia przeponowego).

  Próba szczelności umożliwia wstępne określenie pojemności całkowitej instalacji. Po stwierdzeniu szczelności opróżnia się obwód solarny przez króciec spływowy umieszczony w najniższym punkcie instalacji.
 4. Napełnianie instalacji cieczą solarną. Również w tym przypadku należy się kierować stosowną instrukcją. W zależności od dostawcy w kompletnym zestawie solarnym znajdować się może gotowa ciecz solarna chroniąca instalację przed zamarzaniem (do określonej temperatury) lub koncentrat płynu solarnego.

  W przypadku gotowej cieczy solarnej sprawdzić należy, czy ma ona odpowiednie parametry zamarzania, a w przypadku koncentratu trzeba sporządzić roztwór o wymaganej temperaturze zamarzania (na podstawie informacji umieszczonych na opakowaniu). Do napełniania instalacji wykorzystuje się króćce, najczęściej fabrycznie umieszczone w grupie solarnej (rys. 2).

  W trakcie napełniania należy ustawić zawory grupy pompowej w położeniu zgodnym z opisem umieszczonym w instrukcji, dotyczy to również ręcznego zaworu odpowietrzającego lub zaworu odcinającego pod automatycznym odpowietrznikiem przy kolektorach słonecznych.

  Należy doprowadzić do całkowitego usunięcia z instalacji cząsteczek powietrza oraz odpowietrzenia pompy obiegowej poprzez jej ręczne krótkotrwałe uruchomienie po całkowitym napełnieniu instalacji i osiągnięciu wymaganego ciśnienia. Sprawdzić należy odpowietrzenie samej pompy oraz ewentualność zebrania się powietrza pod automatycznym odpowietrznikiem.
 5. Ustawienie ciśnienia w instalacji. Warunkiem prawidłowej pracy instalacji jest zapewnienie właściwej relacji pomiędzy ciś­nieniem wstępnym w naczyniu wzbiorczym a nastawionym ciśnieniem początkowym. To ostatnie powinno być wyższe o 0,1–0,2 bara od ciśnienia pod membraną naczynia. Przykładowe zalecane przez producenta wartości ciśnienia przedstawiono w tabeli 1. Pod pojęciem wysokość instalacji rozumie się różnicę poziomów pomiędzy grupą pompową a najwyższym punktem instalacji solarnej.
 6. Regulacja przepływu. Dla zapewnienia prawidłowej wydajności kolektorów słonecznych przepływ w instalacji należy ustawić na poziomie określonym przez producenta w instrukcji. Na rys. 3 przedstawiono przykład nastawienia przepływu o wartości 8 l/min. Z uwagi na fakt, że pompa obiegowa ma zwykle 3 biegi, należy rozpocząć od ustawienia pierwszego biegu i precyzyjnie nastawić przepływ pokrętłem 1 do momentu, gdy pływak umieszczony we wzierniku 2 nie znajdzie się w przedstawionym położeniu. Przy wymaganej znacznie większej wartości przepływu niezbędne będzie ustawienie wyższego biegu pompy i regulacja przepływu pokrętłem 1.
 7. Instrukcje dla użytkownika i protokół odbioru instalacji. Użytkownik instalacji solarnej jest źródłem informacji dla innych. Osoba, która potrafi przekazać informacje o sposobie funkcjonowania swojej instalacji i podzielić się uwagami z sąsiadami czy znajomymi, jest nieocenioną pomocą – może wpłynąć na poszerzenie grona klientów firmy instalującej kolektory. Choćby dlatego warto poświęcić jej więcej czasu.

  Istotne znaczenie ma staranny montaż, osobiste podejście do klienta oraz przystępna instrukcja obsługi. Instrukcja przekazywana klientowi powinna zawierać następujące elementy:
  - rok produkcji instalacji,
  - wielkość zasobnika i pola kolektorów słonecznych,
  - pojemność oraz skład cieczy solarnej, dane o ciśnieniu w instalacji,
  - dane o funkcjonowaniu sterownika,
  - instrukcja obsługi ze schematami instalacji,
  - ogólny opis zasady funkcjonowania,
  - adres i dane kontaktowe instalatora.
 8. Protokół odbioru. Przekazanie instalacji solarnej użytkownikowi powinno zostać potwierdzone protokołem odbioru. Opisuje się w nim przeprowadzone prace, które klient zatwierdza podpisem. W protokole znaleźć się też mogą uwagi klienta. Uzyskuje się w ten sposób klarowną bazę dla zapewnienia świadczeń gwarancyjnych.

Czytaj dalej: Przeglądy instalacji solarnej >>

Pliki do pobrania

Komentarze

(1)
Łukasz Dunat | 04.08.2014, 14:30

Bardzo dobry artykuł, autor podał skutki chyba wszystkich usterek. Nie ma sprzętu w 100% bezawaryjnego no i jeszcze dochodzi czynnik ludzki. Szybkie i fachowe usunięcie usterki to podstawa aby nawet ten klient, u którego doszło do awarii był zadowolony z posiadania instalacji solarnej. Obowiązkowy dla każdego instalatora, choćby nawet dla przypomnienia.
Dobrze wykonana i serwisowany kolektor słoneczny to najlepsza reklama dla branży.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czy zmiękczacze wody mogą być bezawaryjne »
W jaki sposób zestaw inkasencki ułatwi Tobie pracę »
Specjalnie dobrane systemy ustawień zapewniające jeszcze większą wydajność i dokładniejszą filtrację (...) czytaj dalej »
Dzięki takiemu rozwiązaniu masz możliwość nawiązania stałej współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi i administratorami nieruchomości (...) czytaj dalej »

 


 

Chcesz dobrać odpowiedni system do uzdatniana wody? Zapytaj na forum »

 


Projektujesz systemy przeciwpożarowe? Skorzystaj z porady »
Czy moc rozdrabniacza w przepompowni jest istotna »

(...) wsparcie techniczne w zakresie przygotowania projektów koncepcyjnych systemów (...) czytaj dalej »

Bezpośrednie przyłącze do WC umożliwia montaż urządzenia tuż za toaletą, dzięki czemu nie jest (...) czytaj dalej »

 


 

Co o kotłowniach kontenerowych sądzą ich użytkownicy? »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Jak zostać dobrze poinformowanym instalatorem HVAC »
Co radzą eksperci od wymiany ciepła »

Program jest skierowany zarówno do firm, jak i osób prywatnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z branży HVAC oraz (...) czytaj dalej »

We wszystkich naszych działaniach chcemy w dalszym ciągu być (...)  czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądy produktów

4/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Układy hybrydowe z OZE
 • - Wentylacja z rekuperatorami wewnątrzściennymi
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl