RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6.

Velux

Velux

Bezpośrednio po posadowieniu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów zestawu solarnego niezbędne jest przeprowadzenie prawidłowego napełnienia oraz uruchomienia urządzeń. Następnie instalację przekazuje się użytkownikowi wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad funkcjonowania, konieczności wykonywania przeglądów, a także zgłaszania reklamacji.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Uruchomienie instalacji

Po wykonaniu prac związanych z posadowieniem kolektorów słonecznych i ustawieniem zasobnika solarnego oraz wszelkich prac instalatorskich związanych z poszczególnymi podzespołami niezbędne jest metodyczne przeprowadzenie prac pozwalających na uruchomienie zestawu solarnego:

1. Sprawdzenie ciśnienia wstępnego w naczyniu wzbiorczym i ewentualna korekta jego wartości (sposób określania wymaganego ciśnienia podany zostanie w artykule poświęconym obliczeniom parametrów instalacji). Dla bezpieczeństwa można sprawdzić szczelność naczynia poprzez jego zanurzenie w wodzie.

2. Płukanie instalacji solarnej. Zaleca się przeprowadzenie płukania przed napełnieniem instalacji cieczą roboczą. W jego wyniku usunięte zostają z obwodu solarnego wszelkie pozostałości po pracach spawalniczych w obwodzie kolektorów słonecznych czy zanieczyszczenia mogące się znajdować w przewodach rurowych i wężownicy zasobnika solarnego. Instalację płucze się najczęściej wodą, żeby wyeliminować przedostawanie się zanieczyszczeń do cieczy solarnej, a woda może być doprowadzana z sieci poprzez króciec napełniający instalacji (rys. 1).

Płukanie instalacji solarnej

Rys. 1. Płukanie instalacji solarnej – schemat
Źródło: archiwum autora

Innym sposobem jest wykorzystanie do płukania pompy służącej do napełniania instalacji solarnej. W tym przypadku niezbędne jest zastosowanie filtra, na którym osadzą się nieczystości.Podczas płukania instalacji należy ustawić we właściwym położeniu zawory grupy pompowej, tak aby płukanie odbywało się od kolektorów w kierunku zasobnika, z pominięciem pompy solarnej. Zapobiegnie to ewentualnemu osadzeniu się zanieczyszczeń w pompie. Pompa napełniająca nie powinna również pracować na sucho. Równocześnie należy przestrzegać instrukcji napełniania instalacji dostarczonej przez producenta w kwestii temperatury.

3. Próba szczelności instalacji solarnej. Należy ją wykonywać przy ciśnieniu zalecanym w instrukcji producenta. Trzeba skontrolować szczelność wszystkich połączeń instalacji solarnej – niezbędne jest do tego prawidłowe ustawienie zaworów instalacji (pamiętać należy również o zamknięciu zaworu odcinającego pod automatycznym odpowietrznikiem oraz odcięciu naczynia przeponowego).

Próba szczelności umożliwia wstępne określenie pojemności całkowitej instalacji. Po stwierdzeniu szczelności opróżnia się obwód solarny przez króciec spływowy umieszczony w najniższym punkcie instalacji.

4. Napełnianie instalacji cieczą solarną. Również w tym przypadku należy się kierować stosowną instrukcją. W zależności od dostawcy w kompletnym zestawie solarnym znajdować się może gotowa ciecz solarna chroniąca instalację przed zamarzaniem (do określonej temperatury) lub koncentrat płynu solarnego.

W przypadku gotowej cieczy solarnej sprawdzić należy, czy ma ona odpowiednie parametry zamarzania, a w przypadku koncentratu trzeba sporządzić roztwór o wymaganej temperaturze zamarzania (na podstawie informacji umieszczonych na opakowaniu). Do napełniania instalacji wykorzystuje się króćce, najczęściej fabrycznie umieszczone w grupie solarnej (rys. 2).

Napełnianie instalacji solarnej

Rys. 2. Napełnianie instalacji solarnej – schemat
Źródło: archiwum autora

 W trakcie napełniania należy ustawić zawory grupy pompowej w położeniu zgodnym z opisem umieszczonym w instrukcji, dotyczy to również ręcznego zaworu odpowietrzającego lub zaworu odcinającego pod automatycznym odpowietrznikiem przy kolektorach słonecznych. Należy doprowadzić do całkowitego usunięcia z instalacji cząsteczek powietrza oraz odpowietrzenia pompy obiegowej poprzez jej ręczne krótkotrwałe uruchomienie po całkowitym napełnieniu instalacji i osiągnięciu wymaganego ciśnienia. Sprawdzić należy odpowietrzenie samej pompy oraz ewentualność zebrania się powietrza pod automatycznym odpowietrznikiem.

5. Ustawienie ciśnienia w instalacji.  Warunkiem prawidłowej pracy instalacji jest zapewnienie właściwej relacji pomiędzy ciś­nieniem wstępnym w naczyniu wzbiorczym a nastawionym ciśnieniem początkowym. To ostatnie powinno być wyższe o 0,1–0,2 bara od ciśnienia pod membraną naczynia. Przykładowe zalecane przez producenta wartości ciśnienia przedstawiono w tabeli 1.

Zalecane ciśnienie w instalacji

Tabela 1. Przykładowe ciśnienie w instalacji zalecane przez producenta
Źródło: www.wagner-solar.com

Regulacja przepływu

Rys. 3. Regulacja przepływu
Źródło: www.taconova.de

Pod pojęciem wysokość instalacji rozumie się różnicę poziomów pomiędzy grupą pompową a najwyższym punktem instalacji solarnej.

6. Regulacja przepływu. Dla zapewnienia prawidłowej wydajności kolektorów słonecznych przepływ w instalacji należy ustawić na poziomie określonym przez producenta w instrukcji. Na rys. 3 przedstawiono przykład nastawienia przepływu o wartości 8 l/min.

Z uwagi na fakt, że pompa obiegowa ma zwykle 3 biegi, należy rozpocząć od ustawienia pierwszego biegu i precyzyjnie nastawić przepływ pokrętłem 1 do momentu, gdy pływak umieszczony we wzierniku 2 nie znajdzie się w przedstawionym położeniu. Przy wymaganej znacznie większej wartości przepływu niezbędne będzie ustawienie wyższego biegu pompy i regulacja przepływu pokrętłem 1.

7. Instrukcje dla użytkownika i protokół odbioru instalacji. Użytkownik instalacji solarnej jest źródłem informacji dla innych. Osoba, która potrafi przekazać informacje o sposobie funkcjonowania swojej instalacji i podzielić się uwagami z sąsiadami czy znajomymi, jest nieocenioną pomocą – może wpłynąć na poszerzenie grona klientów firmy instalującej kolektory. Choćby dlatego warto poświęcić jej więcej czasu.

Istotne znaczenie ma staranny montaż, osobiste podejście do klienta oraz przystępna instrukcja obsługi. Instrukcja przekazywana klientowi powinna zawierać następujące elementy:

- rok produkcji instalacji,
- wielkość zasobnika i pola kolektorów słonecznych,
- pojemność oraz skład cieczy solarnej, dane o ciśnieniu w instalacji,
- dane o funkcjonowaniu sterownika,
- instrukcja obsługi ze schematami instalacji,
- ogólny opis zasady funkcjonowania,
- adres i dane kontaktowe instalatora.

8. Protokół odbioru. Przekazanie instalacji solarnej użytkownikowi powinno zostać potwierdzone protokołem odbioru. Opisuje się w nim przeprowadzone prace, które klient zatwierdza podpisem. W protokole znaleźć się też mogą uwagi klienta. Uzyskuje się w ten sposób klarowną bazę dla zapewnienia świadczeń gwarancyjnych.

Przeglądy instalacji solarnej

W przypadku instalacji solarnych zakres prac związanych z nadzorem jest znacznie mniej obszerny niż przy tradycyjnych instalacjach grzewczych. Należy jednak regularnie sprawdzać prawidłowość funkcjonowania instalacji, żeby zapewnić im długą eksploatację.

1. Kontrola. Kontrolę funkcjonowania instalacji solarnej powinien zasadniczo przejąć jej użytkownik. Regularna obserwacja często zapobiega poważniejszym awariom, a po­le­ga na:

  • kontroli wzrokowej kolektorów,

  • sprawdzeniu, czy ciśnienie mieści się w zakresie tolerancji,

  • ustaleniu, czy pompa pracuje przy dużym nasłonecznieniu,

  • obserwacji temperatury i sprawdzeniu, czy temperatura na zasilaniu odpowiada temperaturze na kolektorach.

2. Dozór. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia regularny nadzór nad instalacją:

  • kontrola wzrokowa zasobnika solarnego, urządzeń regulacyjnych i zapewniających bezpieczeństwo oraz pompy i przewodów rurowych,

  • sprawdzanie funkcjonowania instalacji,

  • kontrola ochrony przed zamarzaniem,

  • kontrola ochrony antykorozyjnej (co 2 lata),

  • odczyt oraz ocena uzysku solarnego (jeśli zainstalowany został miernik).

Dla zapewnienia regularnego dozoru niezbędne jest przedstawienie użytkownikowi umowy nadzoru nad instalacją. Poza przyszłymi dochodami umowa ta zapewnia instalatorowi stały bezpośredni kontakt z klientem.

3. Protokół przeglądu. Prace wykonane w ramach przeglądu odnotowywane są w protokole. Możliwe jest między innymi sprawdzenie wydajności instalacji.

Usuwanie usterek

Każde zakłócenie w pracy instalacji ma swoją przyczynę. Szczególnie nieprzyjemne są te, za które odpowiedzialny jest instalator.

Źródła usterek

Usterki w pracy instalacji solarnej mają swoje źródła w błędach popełnianych na etapie projektowania, instalowania, uruchomienia oraz eksploatacji. Ich konsekwencją są reklamacje użytkownika oraz konieczność wprowadzania poprawek. Do najczęstszych należą:

  • brak odpowietrzenia w górnej części instalacji,

  • zacienienie miejsca, w którym znajduje się czujnik temperatury,

  • nieprawidłowe usytuowanie czujnika temperatury,

  • zacienienie kolektorów słonecznych,

  • zanieczyszczenie szyby kolektora,

  • brak uziemienia, odgromnika,

  • zastosowanie nieodpowiednich materiałów na dachu,

  • nieodpowiednie usytuowanie kolektorów na połaci dachowej,

  • nieszczelne przejścia dachowe,

  • zamiana gałęzi zasilania i powrotu,

  • przewymiarowana pompa,

  • nieodpowiednia izolacja cieplna przewodów,

  • izolacja przewodów nieodporna na oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego oraz opady,

  • nieprawidłowe usytuowanie lub/i osadzenie czujników temperatury w zasobniku,

  • zbyt wysoka koncentracja glikolu w cieczy solarnej,

  • nieprawidłowe nastawy regulatora,

  • zbyt niskie ciśnienie w instalacji,

  • napełnianie instalacji solarnej przy dużym nasłonecznieniu,

  • zebranie niedostatecznych informacji od klienta.

Zakłócenia w funkcjonowaniu instalacji

Nawet w pracy instalacji pochodzących od producentów o uznanej renomie nie można wykluczyć wystąpienia zakłóceń. Jeśli usterki nie są bezpośrednio widoczne, należy je rozpoznać, postępując w sposób usystematyzowany.

Poniżej wymieniono najczęściej występujące zakłócenia pracy instalacji wraz z ich najbardziej prawdopodobnymi przyczynami.

a) straty ciśnienia w systemie:
- przecieki na śrubunkach, wymienniku ciepła, zaworze bezpieczeństwa, w miejscach lutowania,
- możliwe zadziałanie zaworu bezpieczeństwa w gorący dzień – wydostanie się pęcherzyków pary przez odpowietrznik, naczynie wzbiorcze bez ciśnienia albo ze zbyt małym,
- uszkodzenia w wyniku ujemnych temperatur;

b) pompa solarna nie uruchamia się automatycznie:
- unieruchomiony regulator,
- osiągnięta lub przekroczona maksymalna temperatura zasobnika ustawiona na regulatorze,
- zbyt wysoka różnica temperatur ustawiona na regulatorze,
- zakłócenia w zasilaniu lub funkcjonowaniu regulatora,
- uszkodzony czujnik temperatury lub jego zasilanie,
- czujnik temperatury zainstalowany nieprawidłowo po gorącej stronie absorbera,
- parametry pompy niewłaściwie ustawione w regulatorze,
- pompa „zablokowana”;

c) pompa nie uruchamia się w trybie ręcznym:
- pompa nie została zabudowana prawidłowo w obiegu solarnym,
- zasilanie pompy nie zostało prawidłowo podłączone,
- zakłócenie zasilania pompy,
- uszkodzona pompa;

d) zmiana nastaw regulatora nie wywołuje skutków:
- regulator nie jest załączony,
- zakłócenia zasilania lub funkcjonowania regulatora,
- uszkodzenie (przerwa) kabla czujnika temperatury,
- nieprawidłowo podłączone czujniki temperatury,
- uszkodzenie czujnika temperatury;

e) brak przepływu ciepła w obwodzie:
- zamknięte zawory odcinające lub zawór grawitacyjny,
- powietrze w instalacji (kolektory, przewody, wymienniki ciepła, pompa), zaparowane kolektory słoneczne,
- zakłócenia w funkcjonowaniu pompy, regulatora lub czujników temperatury,
- zatkany filtr osadnikowy, zaciśnięte przewody instalacji;

f) zbyt wysokie różnice temperatur w obiegu solarnym:
- powietrze w obiegu solarnym,
- zbyt mały przepływ,
- zatkany obieg solarny (filtr osadnikowy);

g) za wysoka różnica temperatury na zasilaniu, pompa załącza się późno:
- zbyt wysoka temperatura załączania albo różnica temperatury załączania pompy na regulatorze,
- czujnik temperatury wypadł lub wysunął się z tulei zanurzeniowej,
- czujnik temperatury usytuowany nieprawidłowo;

h) zasobnik wychładza się zbyt szybko:
- za niskie wartości załączania i wyłączania na regulatorze,
- defekt regulatora,
- uszkodzona izolacja cieplna (mostki cieplne),
- nieprawidłowe podłączenia przewodów (mikrocyrkulacja ciepła w przewodach),
- wychładzanie poprzez obieg solarny w nocy (otwarty zawór antygrawitacyjny),
- przewody cyrkulacji niewyłączone w nocy lub załączające się zbyt często,
- cyrkulacja grawitacyjna przez obieg grzewczy (zawór antygrawitacyjny otwarty lub zanieczyszczony),
- izolacja cieplna nie przylega w sposób właściwy;

i) zbyt wysoka temperatura w zasobniku:
- za wysoka temperatura ustawiona na regulatorze,
- defekt regulatora;

j) praca ciągła pompy:
- nie działają czujniki,
- nie działa regulator;

k) pompa załącza się i wyłącza na przemian w sposób ciągły:
- wartości załączania i wyłączania ustawione na regulatorze zbyt blisko siebie (za mała histereza),
- nieprawidłowe usytuowanie czujników,
- czas wybiegu pompy w regulatorze niewystarczający;

l) krople skondensowanej pary w kolektorach:
- niewystarczająca wentylacja kolektorów,
- zbyt małe nachylenie pola kolektorów,
- podczas deszczu woda dostaje się do wnętrza kolektorów,
- uszkodzone uszczelnienia kolektorów,
- nieszczelny absorber;

m) obniżenie wydajności instalacji solarnej:
- powietrze w polu kolektorów, przewodach instalacji,
- zwiększenie zacienienia (np. przyrost drzew lub obiektów w sąsiedztwie),
- uszkodzenia powłoki absorbera,
- zaparowanie kolektorów,
- zbyt wysokie nastawy różnic temperatury w regulatorze,
- uszkodzenie pompy – obniżenie wydajności,
- zanieczyszczone wymienniki ciepła w wyniku osadzania się wapnia lub szlamu anodowego,
- powietrze w wymienniku ciepła,
- duże zanieczyszczenie szyb;

n) dodatkowe źródło ciepła włącza się również w dni słoneczne:
- defekt regulatora,
- defekt pompy solarnej,
- zwłoka czasowa dodatkowego źródła ciepła ustawiona nieprawidłowo,
- usytuowanie czujnika temperatury w zasobniku nieprawidłowe,
- nieprawidłowo usytuowany króciec cyrkulacji,
- obniżenie ciśnienia albo powietrze w instalacji;

o) pompa solarna pracuje znacznie mniej godzin (poniżej 800), niż jest godzin słonecznych w roku kalendarzowym:
- nieprawidłowo ustawione różnice temperatury w regulatorze,
- defekt regulatora,
- defekt czujników temperatury,
- zacieniony czujnik temperatury kolektorów,
- uszkodzony zawór antygrawitacyjny.

W oparciu o powyższe zestawienie instalator może dokonać właściwej diagnozy. Gdy zadba również o dobry kontakt z użytkownikiem instalacji, będzie to procentowało w przyszłości.

W załączniku zamieszczono przykładowy protokół odbioru instalacji solarnej.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Łukasz Dunat Łukasz Dunat, 04.08.2014r., 14:30:14 Bardzo dobry artykuł, autor podał skutki chyba wszystkich usterek. Nie ma sprzętu w 100% bezawaryjnego no i jeszcze dochodzi czynnik ludzki. Szybkie i fachowe usunięcie usterki to podstawa aby nawet ten klient, u którego doszło do awarii był zadowolony z posiadania instalacji solarnej. Obowiązkowy dla każdego instalatora, choćby nawet dla przypomnienia. Dobrze wykonana i serwisowany kolektor słoneczny to najlepsza reklama dla branży.

Powiązane

dr Małgorzata Pietras-Szewczyk Energetyka solarna oparta na źródłach rozproszonych w miastach Zastosowanie narzędzi GIS w ocenie lokalnych warunków solarnych

Energetyka solarna oparta na źródłach rozproszonych w miastach Zastosowanie narzędzi GIS w ocenie lokalnych warunków solarnych Energetyka solarna oparta na źródłach rozproszonych w miastach Zastosowanie narzędzi GIS w ocenie lokalnych warunków solarnych

Tereny miejskie mają spory potencjał pozyskiwania energii odnawialnej. Wymagają jednak starannego rozpoznania zasobów oraz opracowania solidnej koncepcji wykorzystania i gospodarowania energią ze źródeł...

Tereny miejskie mają spory potencjał pozyskiwania energii odnawialnej. Wymagają jednak starannego rozpoznania zasobów oraz opracowania solidnej koncepcji wykorzystania i gospodarowania energią ze źródeł odnawialnych. W przypadku energii słonecznej należy wyznaczyć najlepsze lokalizacje do zainstalowania ogniw fotowoltaicznych. Pomocne w tym mogą być systemy informacji geograficznej i odpowiednie modele.

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

Jerzy Chodura Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9

Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9 Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9

Potencjalny użytkownik instalacji solarnej powinien mieć podstawową wiedzę umożliwiającą wybór kolektora słonecznego.

Potencjalny użytkownik instalacji solarnej powinien mieć podstawową wiedzę umożliwiającą wybór kolektora słonecznego.

Jerzy Chodura Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8

Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8 Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8

Inwestorzy oczekują jak największej skuteczności kolektorów słonecznych. Jednak chcąc osiągnąć maksymalne korzyści, można przesadzić. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością, zatem łatwo wpaść w pułapkę...

Inwestorzy oczekują jak największej skuteczności kolektorów słonecznych. Jednak chcąc osiągnąć maksymalne korzyści, można przesadzić. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością, zatem łatwo wpaść w pułapkę i przewymiarować instalację, uzyskując tym samym odwrotny od oczekiwanego efekt.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

Redakcja RI REPOWERmap

REPOWERmap REPOWERmap

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność?...

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność? Dodaj swoje przykłady na mapie, aby były widoczne dla innych i stanowiły inspirację do podjęcia podobnych działań. Każdy przykład jest ważny!

Jerzy Chodura Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7.

Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7. Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7.

Charakterystyka techniczna pozwala porównywać dostępne na rynku kolektory. Celem może być np. ustalenie kryteriów wyboru kolektora słonecznego w przetargach publicznych lub umożliwienie osobie zainteresowanej...

Charakterystyka techniczna pozwala porównywać dostępne na rynku kolektory. Celem może być np. ustalenie kryteriów wyboru kolektora słonecznego w przetargach publicznych lub umożliwienie osobie zainteresowanej zakupem dokonania właściwego wyboru. W sytuacji, gdy jedynym kryterium jest „najkorzystniejsza” cena, charakterystyka techniczna kolektora słonecznego odgrywa drugorzędną rolę.

Paweł Lachman Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą...

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą mogły wejść niskoefektywne urządzenia grzewcze.

Jerzy Chodura Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4 Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach...

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach oraz sposobów wykorzystania wymienników ciepła i regulatorów, a także aspektów bezpieczeństwa.

dr inż. Jacek Biskupski Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce...

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce niemożliwe, gdyż odnoszą się one do samego kolektora, a nie całej instalacji – wymaga to uwzględniania przez projektantów przy doborze urządzeń i projektowaniu instalacji. Wraz z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego rosnąć będzie znaczenie instalacji solarnych wspomagających pracę układów...

Jerzy Chodura Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2

Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2 Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2

W artykule przedstawiono podstawowe informacje o promieniowaniu słonecznym oraz jego parametrach, odgrywających zasadniczą rolę w termicznych instalacjach solarnych. Spektrum oraz ilość dostępnego w danej...

W artykule przedstawiono podstawowe informacje o promieniowaniu słonecznym oraz jego parametrach, odgrywających zasadniczą rolę w termicznych instalacjach solarnych. Spektrum oraz ilość dostępnego w danej lokalizacji promieniowania słonecznego ma duże znaczenie dla właściwego doboru i badania kolektorów słonecznych.

Redakcja RI O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach

O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach

Rozmowa z Robinem Wellingiem – Prezydentem Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF) - w której mowa o rynku kolektorów słonecznych i regulacjach, które ten rynek kształtują. Rozmowę...

Rozmowa z Robinem Wellingiem – Prezydentem Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF) - w której mowa o rynku kolektorów słonecznych i regulacjach, które ten rynek kształtują. Rozmowę przeprowadził Instytut Energetyki Odnawialnej, organizator VI Forum Przemysłu Energetyi Słonecznej, które odbędzie się w dniach 13-14 maja 2013 roku, w Toruniu.

Anna Santorska, Maria Kamińska, Aneta Więcka UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025...

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025 r. gospodarstwa domowe oraz budynki biurowe, magazynowe i użyteczności publicznej zużywać będą większość światowych zasobów energii – więcej niż transport i przemysł ogółem.

Jerzy Kosieradzki Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia

Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia

Energii słonecznej mamy pod dostatkiem wtedy, gdy zwykle nie jest potrzebna, a brakuje jej, kiedy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta. Problem tej sezonowej dostępności można już uznać za częściowo rozwiązany...

Energii słonecznej mamy pod dostatkiem wtedy, gdy zwykle nie jest potrzebna, a brakuje jej, kiedy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta. Problem tej sezonowej dostępności można już uznać za częściowo rozwiązany – w lecie, kiedy słońce grzeje najmocniej, potrzebny jest chłód, który wytworzyć można przy pomocy intensywnego promieniowania. Czy podobne rozwiązanie można znaleźć również dla ogrzewania zimą?

Grzegorz Wiśniewski, Aneta Więcka, Anna Santorska, Maria Nalewajko Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim...

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim rankingu czwarte miejsce (za Niemcami, Włochami i Hiszpanią). Rynek kolektorów słonecznych jest jak dotychczas branżą najbardziej przewidywalną i stabilną w dłuższym okresie. Według wstępnych szacunków w 2012 r. zainstalowane zostanie kolejne ponad 200 tys. m2, a łączna wartość skumulowana...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov, mgr inż. Demis Pandelidis Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych

Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych

Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia energii przez konwencjonalne systemy chłodnicze oparte na jednostkach sprężarkowych jest wykorzystanie solarnych systemów klimatyzacyjnych. Układy takie charakteryzuje...

Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia energii przez konwencjonalne systemy chłodnicze oparte na jednostkach sprężarkowych jest wykorzystanie solarnych systemów klimatyzacyjnych. Układy takie charakteryzuje duża efektywność, ale ich zastosowanie nie jest wolne od wad – do najważniejszych należy znaczące zwiększenie wilgotności względnej powietrza nawiewanego w komorach zraszania. Zaradzić temu może zastąpienie komory zraszania wymiennikiem do pośredniego wyparnego ochładzania powietrza.

dr inż. Jacek Biskupski Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym,...

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym, czerpiącym energię ze źródeł odnawialnych.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych

Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych

W związku z obowiązkiem spełnienia wymagań pakietu klimatycznego kraje UE stanęły przed koniecznością zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnych zasobach energetycznych. Tradycyjne rozwiązania...

W związku z obowiązkiem spełnienia wymagań pakietu klimatycznego kraje UE stanęły przed koniecznością zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnych zasobach energetycznych. Tradycyjne rozwiązania kolektorów słonecznych mają ograniczone wydajności, które nie pozwalają na znaczące zwiększenie ich udziału w realizacji wymagań pakietu (RI 12/2011). Prowadzone są zatem prace nad wprowadzeniem na rynek specjalnych konstrukcji kolektorów słonecznych lub ich wersji hybrydowych. Niektóre kraje mobilizuje...

Waldemar Joniec Nowy zawód – technik OZE

Nowy zawód – technik OZE Nowy zawód – technik OZE

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości...

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości i umiejętności zawodowe oraz wiedza na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Egzamin praktyczny ma polegać na opracowaniu projektu montażu urządzeń i instalacji.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej...

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej itp. Nie funkcjonuje natomiast system dofinansowania kolektorów słonecznych w instalacjach przemysłowych. Nasz kraj nie uczestniczy w europejskim programie So-Pro, którego celem jest wykorzystanie ciepła słonecznego do wspomagania procesów produkcyjnych.

Norbert Winogrodzki Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Instalacja solarna w domu pomocy społecznej Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają...

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają na to rosnące ceny energii, a także możliwość uzyskania dotacji lub preferencyjnego kredytu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co jest rzeczywistym wsparciem dla inwestorów zainteresowanych nowoczesnymi systemami ogrzewania.

Jerzy Kosieradzki Jak promować energię słoneczną?

Jak promować energię słoneczną? Jak promować energię słoneczną?

Rozmowa z Rogerem Hackstockiem, szefem Austria Solar, które zorganizowało w ubiegłym roku potężną akcję informacyjną nazwaną „Sprytne grzanie słońcem” (Schlaue heizen mit der Sonne). Celem miało być poszerzenie...

Rozmowa z Rogerem Hackstockiem, szefem Austria Solar, które zorganizowało w ubiegłym roku potężną akcję informacyjną nazwaną „Sprytne grzanie słońcem” (Schlaue heizen mit der Sonne). Celem miało być poszerzenie świadomości potencjalnych użytkowników w zakresie wykorzystania energii słonecznej do ogrzania domu.

dr Małgorzata Pietras-Szewczyk Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych

Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny energii oraz perspektywa wyczerpania się konwencjonalnych źródeł energii skłania ekspertów z branży energetycznej do refleksji nad przyszłością światowej energetyki.

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny energii oraz perspektywa wyczerpania się konwencjonalnych źródeł energii skłania ekspertów z branży energetycznej do refleksji nad przyszłością światowej energetyki.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.