Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Indoor swimming pool ventilation – can we use the Air Handling Unit not equipped with a heat pump?
Wentylacja basenu
Wentylacja basenu
www.sxc.hu

Analizowana instalacja wentylacji basenu w założeniu pracować będzie 24 godziny na dobę, a do jej głównych zadań należy:

  • usunięcie zysków wilgoci z hali base­nowej,
  • ogrzewanie pomieszczenia zarówno zimą, jak i latem,
  • zapewnienie komfortu cieplnego użytkownikom obiektu.

Celem pracy instalacji jest ochrona pomieszczenia (przegrody budowlane) przed niepożądanym wykropleniem wilgoci, niedopuszczenie do powstawania grzybów i pleśni oraz zapewnienie użytkownikom basenu jak najlepszych parametrów powietrza wewnętrznego.

Poniższe opracowanie zawiera analizę kosztów przeprowadzoną dla uśrednionych danych godzinowych po wcześniejszym założeniu głównych trybów pracy obu central.

Opis obiektu

Kompleks sportowy podzielony został na dwie części: basen pływacki i lodowisko. Projekt wentylacji mechanicznej dotyczył tylko części basenowej (rys. 1). W jej skład wchodzą: typowy basen pływacki o wymiarach 25×12,5 m oraz obiekty rekreacyjne, tj. jacuzzi, brodziki ze zjeżdżalniami i gejzerami oraz zjeżdżalnie wodne.

Łączna powierzchnia obiektu to 645,5 m2, średnia wysokość stropu wynosi 4,6 m – wyjątkiem jest wieża, z której poprowadzona jest zjeżdżalnia, jej wysokość to 7,5 m. Większość ścian zewnętrznych wykonana jest ze szkła. Dodatkowe informacje podano w tabeli 1.

Opis instalacji

Centrala wentylacyjna

W projekcie zastosowano centralę klimatyzacyjną typu 37 25 01 ThermoCond solVent o nominalnej wydajności 25 000 m3/h. Usytuowana jest ona w przestrzeni technicznej ponad pomieszczeniami należącymi do obiektu lodowiska.

Zadaniem centrali jest uzdatnienie powietrza do takich parametrów, żeby w hali basenu utrzymywały się stałe parametry temperatury powietrza oraz zawartości wilgoci w powietrzu. Wielkość tych parametrów podana została w założeniach projektowych w dalszej części artykułu.

Z uwagi na brak ogrzewania grzejnikowego oprócz uzdatniania powietrza centrala będzie odpowiedzialna za ogrzewanie pomieszczenia pływalni. Wiąże się z tym wysokie zapotrzebowanie na energię cieplną dostarczaną do nagrzewnicy wodnej. W tym celu centrala została wyposażona w pompę ciepła (rys. 2), dzięki której ogrzewane jest powietrze na skraplaczu, co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania ciepła przez nagrzewnicę, możliwa jest też recyrkulacja powietrza dzięki jego odwilżeniu na parowaczu.

Z uwagi na zmienne parametry powietrza zewnętrznego oraz godziny użytkowania basenu centrala ma możliwość automatycznej zmiany trybów pracy.

 

Instalacja nawiewna i wywiewna

Instalacja nawiewna podzielona została na 2 strefy: instalację prowadzoną podstropowo w pomieszczeniu podbasenia oraz w hali basenowej. Celem instalacji wywiewnej prowadzonej pod stropem basenu jest usunięcie powietrza zawierającego dużą zawartość wilgoci. W projekcie zastosowano dwa wyciągi z hali:

  • jeden znajdujący się centralnie nad niecką basenową, o wydajności 12 680 m3/h,
  • drugi umieszczony pod stropem kompleksu wodno-rekreacyjnego, o wydajności 12 320 m3/h.

Wyciąg odbywać się będzie poprzez kratki wentylacyjne kanałowe.

Kryteria i dobór centrali

W artykule przeanalizowane zostaną dwa warianty zakupu central. Pierwszym (podstawowym) jest centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik ciepła, pompę ciepła i nagrzewnicę. Jej główną zaletą jest możliwość odwilżania powietrza na parowaczu z jednoczesnym dogrzewaniem powietrza nawiewanego na skraplaczu. Wadą jest wysoka cena urządzenia.

Drugim wariantem jest proponowana przez kilku producentów dużo tańsza centrala wentylacyjna wyposażona w rekuperator i nagrzewnicę. Odwilżanie powietrza na basenie następuje tylko i wyłącznie poprzez nawiew odpowiedniego strumienia świeżego powietrza.

Przeczytaj także: Ograniczenie zużycia energii w systemach wentylacyjnych krytych basenów kąpielowych >>

Głównymi kryteriami doboru centrali są obliczone:

  • niezbędne do usunięcia zyski wilgoci,
  • strumień powietrza nawiewanego.

Dla centrali wyposażonej w pompę ciepła głównym kryterium będą zyski wilgoci. Natomiast dla centrali bez pompy ciepła głównym kryterium będzie strumień powietrza nawiewanego. Wyliczony on został w oparciu o normową zawartość wilgoci w powietrzu zewnętrznym, która występuje tylko w ciągu kilku dni w roku.

Całkowite usunięcie zysków wilgoci za pomocą centrali wentylacyjnej (bez pompy ciepła) jest niewykonalne w polskich warunkach klimatycznych. Dokładną analizę tego problemu podano w dalszej części artykułu.

Przy założeniu, że odwilżanie będzie dokonywane tylko za pomocą powietrza świeżego, logiczne jest dobranie centrali o większym strumieniu powietrza, żeby w warunkach zwiększonej zawartości wilgoci w powietrzu zewnętrznym była ona w stanie zapewnić żądane parametry.

Przeczytaj: Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089  >>

Należy jednak pamiętać, że dobierając centralę do dużego strumienia powietrza, trzeba go później właściwe rozprowadzić w hali basenowej. Struga powietrza nawiewanego nie może być skierowana bezpośrednio w strefę przebywania ludzi.

Biorąc pod uwagę ubiór użytkowników oraz mokrą od wody skórę, każdy większy podmuch powietrza odczuwany byłby jako dyskomfort.

W instalacji nawiewnej wykorzystano głównie szyny nawiewne, więc problem z kierunkiem nawiewu został wyeliminowany. Niestety, według obowiązujących norm dla basenów publicznych maksymalna szerokość szczelin w szynach nawiewnych umieszczonych w podłodze wynosi 8 mm. Powoduje to ograniczenie maksymalnego wypływu powietrza na metr szyny do 360 m3/h.

Z uwagi na sposób rozprowadzenia powietrza w hali oraz dalsze potrzeby analizy obu rozwiązań wybrano centralę wentylacyjną bez pompy ciepła o takim samym nominalnym strumieniu powietrza wnoszącym 25 000 m3/h.

   05.11.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czego jeszcze nie wiesz o pompie cyrkulacyjnej »

niezawodna pompa cyrkulacyjna

Energooszczędna, elektroniczna pompa cyrkulacyjna do instalacji ciepłej wody użytkowej. Gwarantuje (...) czytam więcej »

 


Optymalizacja zurzycia energii na dużej powierzchni » Jak skutecznie mierzyć zużycie gazu »
 systemy gazomierz

 


Czym skutecznie ugasisz pożar »

hydranty


 


Chcesz wkrętarkę? Weź udział w konkursie » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji

Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
4/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Energia z nieczynnych kopalń
  • - Fotowoltaika prosumencka w Polsce
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl