RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Indoor swimming pool ventilation – can we use the Air Handling Unit not equipped with a heat pump?

Wentylacja basenu
Fot. www.sxc.hu

Wentylacja basenu


Fot. www.sxc.hu

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Analizowana instalacja wentylacji basenu w założeniu pracować będzie 24 godziny na dobę, a do jej głównych zadań należy:

  • usunięcie zysków wilgoci z hali base­nowej,
  • ogrzewanie pomieszczenia zarówno zimą, jak i latem,
  • zapewnienie komfortu cieplnego użytkownikom obiektu.

Celem pracy instalacji jest ochrona pomieszczenia (przegrody budowlane) przed niepożądanym wykropleniem wilgoci, niedopuszczenie do powstawania grzybów i pleśni oraz zapewnienie użytkownikom basenu jak najlepszych parametrów powietrza wewnętrznego.

Poniższe opracowanie zawiera analizę kosztów przeprowadzoną dla uśrednionych danych godzinowych po wcześniejszym założeniu głównych trybów pracy obu central.

Opis obiektu

Kompleks sportowy podzielony został na dwie części: basen pływacki i lodowisko. Projekt wentylacji mechanicznej dotyczył tylko części basenowej (rys. 1). W jej skład wchodzą: typowy basen pływacki o wymiarach 25×12,5 m oraz obiekty rekreacyjne, tj. jacuzzi, brodziki ze zjeżdżalniami i gejzerami oraz zjeżdżalnie wodne.

Łączna powierzchnia obiektu to 645,5 m2, średnia wysokość stropu wynosi 4,6 m – wyjątkiem jest wieża, z której poprowadzona jest zjeżdżalnia, jej wysokość to 7,5 m. Większość ścian zewnętrznych wykonana jest ze szkła. Dodatkowe informacje podano w tabeli 1.

Opis instalacji

Centrala wentylacyjna

W projekcie zastosowano centralę klimatyzacyjną typu 37 25 01 ThermoCond solVent o nominalnej wydajności 25 000 m3/h. Usytuowana jest ona w przestrzeni technicznej ponad pomieszczeniami należącymi do obiektu lodowiska.

Zadaniem centrali jest uzdatnienie powietrza do takich parametrów, żeby w hali basenu utrzymywały się stałe parametry temperatury powietrza oraz zawartości wilgoci w powietrzu. Wielkość tych parametrów podana została w założeniach projektowych w dalszej części artykułu.

Z uwagi na brak ogrzewania grzejnikowego oprócz uzdatniania powietrza centrala będzie odpowiedzialna za ogrzewanie pomieszczenia pływalni. Wiąże się z tym wysokie zapotrzebowanie na energię cieplną dostarczaną do nagrzewnicy wodnej. W tym celu centrala została wyposażona w pompę ciepła (rys. 2), dzięki której ogrzewane jest powietrze na skraplaczu, co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania ciepła przez nagrzewnicę, możliwa jest też recyrkulacja powietrza dzięki jego odwilżeniu na parowaczu.

Z uwagi na zmienne parametry powietrza zewnętrznego oraz godziny użytkowania basenu centrala ma możliwość automatycznej zmiany trybów pracy.

 

Instalacja nawiewna i wywiewna

Instalacja nawiewna podzielona została na 2 strefy: instalację prowadzoną podstropowo w pomieszczeniu podbasenia oraz w hali basenowej. Celem instalacji wywiewnej prowadzonej pod stropem basenu jest usunięcie powietrza zawierającego dużą zawartość wilgoci. W projekcie zastosowano dwa wyciągi z hali:

  • jeden znajdujący się centralnie nad niecką basenową, o wydajności 12 680 m3/h,
  • drugi umieszczony pod stropem kompleksu wodno-rekreacyjnego, o wydajności 12 320 m3/h.

Wyciąg odbywać się będzie poprzez kratki wentylacyjne kanałowe.

Kryteria i dobór centrali

W artykule przeanalizowane zostaną dwa warianty zakupu central. Pierwszym (podstawowym) jest centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik ciepła, pompę ciepła i nagrzewnicę. Jej główną zaletą jest możliwość odwilżania powietrza na parowaczu z jednoczesnym dogrzewaniem powietrza nawiewanego na skraplaczu. Wadą jest wysoka cena urządzenia.

Drugim wariantem jest proponowana przez kilku producentów dużo tańsza centrala wentylacyjna wyposażona w rekuperator i nagrzewnicę. Odwilżanie powietrza na basenie następuje tylko i wyłącznie poprzez nawiew odpowiedniego strumienia świeżego powietrza.

Głównymi kryteriami doboru centrali są obliczone:

  • niezbędne do usunięcia zyski wilgoci,
  • strumień powietrza nawiewanego.

Dla centrali wyposażonej w pompę ciepła głównym kryterium będą zyski wilgoci. Natomiast dla centrali bez pompy ciepła głównym kryterium będzie strumień powietrza nawiewanego. Wyliczony on został w oparciu o normową zawartość wilgoci w powietrzu zewnętrznym, która występuje tylko w ciągu kilku dni w roku.

Całkowite usunięcie zysków wilgoci za pomocą centrali wentylacyjnej (bez pompy ciepła) jest niewykonalne w polskich warunkach klimatycznych. Dokładną analizę tego problemu podano w dalszej części artykułu.

Przy założeniu, że odwilżanie będzie dokonywane tylko za pomocą powietrza świeżego, logiczne jest dobranie centrali o większym strumieniu powietrza, żeby w warunkach zwiększonej zawartości wilgoci w powietrzu zewnętrznym była ona w stanie zapewnić żądane parametry.

Należy jednak pamiętać, że dobierając centralę do dużego strumienia powietrza, trzeba go później właściwe rozprowadzić w hali basenowej. Struga powietrza nawiewanego nie może być skierowana bezpośrednio w strefę przebywania ludzi.

Biorąc pod uwagę ubiór użytkowników oraz mokrą od wody skórę, każdy większy podmuch powietrza odczuwany byłby jako dyskomfort.

W instalacji nawiewnej wykorzystano głównie szyny nawiewne, więc problem z kierunkiem nawiewu został wyeliminowany. Niestety, według obowiązujących norm dla basenów publicznych maksymalna szerokość szczelin w szynach nawiewnych umieszczonych w podłodze wynosi 8 mm. Powoduje to ograniczenie maksymalnego wypływu powietrza na metr szyny do 360 m3/h.

Z uwagi na sposób rozprowadzenia powietrza w hali oraz dalsze potrzeby analizy obu rozwiązań wybrano centralę wentylacyjną bez pompy ciepła o takim samym nominalnym strumieniu powietrza wnoszącym 25 000 m3/h.

Parametry wewnętrzne

Parametry powietrza wewnętrznego (tabela 2) przyjęto zgodnie z normą VDI 2089-1:2006-09.

Dodatkowe dane i założenia

Basen jest otwarty w godzinach 7.00–23.00 przez cały rok.

Maksymalna liczba użytkowników mogących jednocześnie korzystać z basenu wynosi 70.

Godzinowe dane dotyczące powietrza zewnętrznego (temperatura, zawartość wilgoci) zostały zaczerpnięte ze strony Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej dla Mławy. 

Całkowite zyski wilgoci

indeksy dolne: b – niecka basenu, r – urządzenia rekreacyjne, p – posadzki, l – ludzie.

W tabeli 3 przedstawiono zyski wilgoci pochodzące ze źródeł wewnętrznych (bez uwzględnienia dostarczania wilgoci z powietrzem zewnętrznym). W ostatniej kolumnie wyliczona została maksymalna możliwa zawartość pary wodnej w powietrzu nawiewanym, żeby bilans wilgotnościowy na basenie nie został zaburzony.

Niezbędny strumień powietrza świeżego

W celu zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych oraz usunięcia szkodliwych związków wydzielających się z wody (chlor, ozon itp.) niezbędne jest dostarczanie świeżego powietrza. Jego ilość została przyjęta na poziomie 50 m3/h/osobę.

Analizie poddano różne tryby pracy centrali przedstawione w tabeli 4, natomiast tabela 5 podaje parametry pracy central w różnych trybach

Dla każdego trybu pracy obu central sporządzono wykresy h-x. Przykładowy wykres pokazano na rys. 3.

Wnioski dla całorocznej pracy centrali z pompą ciepła

  • Dla każdych warunków pogodowych i najbardziej niekorzystnych warunków obliczeniowych centrala ta jest w stanie usunąć zyski wilgoci z pomieszczenia i utrzymać w nim komfort cieplny.
  • Dzięki działaniu pompy ciepła prawie do zera redukowany jest pobór mocy przez nagrzewnicę w celu dogrzania powietrza nawiewanego.
  • Możliwość odwilżania w trybie pełnej recyrkulacji (tryb nocny) pozwala do minimum ograniczyć koszty związane z podgrzewaniem powietrza.
  • W okresach o bardzo niskiej temperaturze bądź bardzo wysokiej zawartości wilgoci w powietrzu zewnętrznym może zostać włączona dodatkowa nagrzewnica. Dzięki automatyce oraz dwóm komorom mieszania możliwa jest wtedy recyrkulacja jak największego strumienia powietrza wewnętrznego wraz z jego dodatkowym odwilżeniem, tak by pobór energii był jak najniższy przy jednoczesnym zachowaniu stałych parametrów powietrza na basenie.
  • Przy stosunkowo niskim poborze energii elektrycznej (moc dostarczona do sprężarki to ok. 10 kW) otrzymujemy dużą ilość energii cieplnej na skraplaczu. Dla pracy dziennej przy niższych temperaturach zewnętrznych COP wynosi 4,67 przy temperaturze odparowania czynnika ziębniczego ok. –5°C. W trybie nocnym pełnej recyrkulacji dzięki wysokim parametrom powietrza wewnętrznego COP wynosi 7,13 przy temperaturze odparowania czynnika ziębniczego ok. 10°C.

Centrala bez pompy ciepła

W porównaniu do centrali z pompą ciepła urządzenie to ma mniejszy wachlarz możliwości uzdatniania powietrza. Do dyspozycji jest tylko rekuperator, nagrzewnica i ewentualnie przepustnice pozwalające na częściową recyrkulację powietrza. 

Tryby dzienny oraz nocny nie różnią się diametralnie, ponieważ odwilżanie dokonywane jest dzięki nawiewaniu powietrza zewnętrznego. Różnicą będzie tu głównie strumień dostarczanego powietrza zewnętrznego oraz moc nagrzewnicy potrzebna do podgrzania strumienia nawiewanego. Problem pojawia się przy pracy centrali w okresie letnim. 

Tryb dzienny – problematyka

Lato to pora roku, w której praca centrali wentylacyjnej bez pompy ciepła jest najbardziej problematyczna i może ona nie zapewnić odpowiednich warunków mikroklimatu na basenie.

Bardzo wysoka zawartość wilgoci w powietrzu zewnętrznym powoduje, że w porównaniu do innych pór roku nawiewamy więcej powietrza świeżego niż recyrkulowanego. Skutkiem jest większe niż w przypadku okresu zimowego zapotrzebowanie na moc grzewczą. 

Oczywiście w analizie tej nie zostały uwzględnione możliwe zyski ciepła, gdyż przeprowadzana jest ona (dla każdej pory roku, każdego okresu pracy oraz dla obydwu central) dla najbardziej niekorzystnych warunków. Dodatkowo (co zostanie wyjaśnione poniżej) centrala nie pracuje na nominalnym strumieniu powietrza przez cały czas. Średni strumień powietrza nawiewanego wynosi 22 663 m3/h, czyli ok. 10% mniej od wartości projektowej.

Analiza rzeczywistych danych meteorologicznych umożliwiła wykonanie zestawienia godzin, w których centrala wentylacyjna bez pompy ciepła nie jest w stanie utrzymać w pomieszczeniu zadanych parametrów. Dochodzi w tym czasie do nadmiernego wzrostu wilgoci w pomieszczeniu, co niesie ze sobą możliwość odczuwania przez użytkowników duszności, co jest niedopuszczalne i niebezpieczne dla zdrowia, oraz zawilgocenia elementów konstrukcyjnych basenu.

Gdyby ustanie dalszego osuszania powietrza było krótkotrwale, problem duszności oraz zawilgocenia konstrukcji byłyby niezauważalny. Jednak jak wynika z danych klimatycznych, warunki takie pojawiają się podczas 26 dni w lecie (nie zawsze przez cały dzień), w sumie przez 238 godzin. 

Niestety nie są to warunki akceptowalne dla pracy basenu publicznego. Zatem centrala wentylacyjna bez pompy ciepła nie może być jedynym źródłem uzdatniania powietrza dostarczanego do hali basenowej.

Niezbędne jest w takim wypadku dodatkowe zredukowanie zysków wilgoci. Nastąpi to dzięki wyłączeniu atrakcji wodnych na czas występowania krytycznych przekroczeń. Działanie to zostało określone na rys. 4 jako (2). 

Jeżeli takie zmniejszenie zysków wilgoci nie doprowadzi do utrzymania się akceptowalnych parametrów środowiska wewnętrznego, włączone zostaną osuszacze powietrza, których zakup jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania basenu wyposażonego w taki rodzaj centrali.

Urządzenia te są małymi jednostkami, które w krytycznych momentach będą wspierały centralę wentylacyjną, aby w ciągu godzin z przekroczonymi wartościami użytkownicy mogli nadal korzystać z pływalni. Warunki, w których osuszacze zostają włączone, opisane są na rysunku jako (3). 

Jeżeli wdrożenie działań (2) i (3) nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ostatnim będzie zmniejszenie strumienia powietrza nawiewanego. W ciągu 13 godzin w okresie letnim zawartość wilgoci w powietrzu zewnętrznym przekracza maksymalną projektową zawartość wilgoci w pomieszczeniu.

Nawiew powietrza z nominalnym strumieniem przepływu sprawi, że do hali dostarczane będą dodatkowe zyski wilgoci. Jedynym rozwiązaniem jest w tym wypadku zmniejszenie strumienia (powietrza świeżego) do wymaganego minimum. 

Na rys. 4 przedstawiono schemat blokowy logiki uzdatniania i nawiewu powietrza w okresie niekorzystnych warunków powietrza zewnętrznego, zarówno dla pracy w trybie dziennym, jak i nocnym.

Oznaczenia:
(D) – tryb pracy dzienny;
(N) – tryb pracy nocny;
(1), (2), … – kolejne podjęte działania mające na celu nieprzekroczenie bilansu  wilgotnościowego na basenie;
Xz – zawartość wilgoci w powietrzu zewnętrznym [g/kg];
m(x) – zyski wilgoci dla warunków (x) wraz z wyliczonymi wartościami maksymalnymi [kg/h].

Ograniczanie zysków wilgoci na basenie przyniesie następujące rezultaty:

  • Wariant nr (2): pozwoli zredukować liczbę godzin z przekroczeniami o 40 (z 238). Jest to najszybszy i najtańszy sposób ograniczenia zysków wilgoci. Minusem tego rozwiązania może być niezadowolenie klientów, którzy chwilowo nie mogą korzystać ze wszystkich atrakcji basenowych.
  • Wariant nr (3): brak dostępu do atrakcji wodnych, dodatkowo włączone zostają basenowe osuszacze powietrza. Zredukuje to przekroczenia zysków wilgoci o kolejne 38 godzin. Klienci mogą być niezadowoleni, a właściciel basenu ponosi dodatkowe koszty pracy osuszaczy.
  • Wariant nr (4): kolokwialnie rzecz ujmując, jest to ostatnia deska ratunku w redukcji zysków wilgoci. Nawiew minimalnej ilości powietrza wraz z włączonymi osuszaczami i wyłączonymi atrakcjami wodnymi pozwoli zredukować liczbę przekroczeń o 158 godzin. Wariant ten może być wdrożony jedynie przy wystarczająco wysokiej temperaturze na zewnątrz. W innym wypadku z powodu zbyt małego i nierównomiernie nawiewanego strumienia powietrza na przegrodach budowlanych mogłoby dojść do wykroplenia się wilgoci.
  • Dalsze przekroczenia występują już tylko przez 2 godziny 21 czerwca. Nie są to godziny następujące po sobie, można więc uznać, że dodatkowe dostarczenie takiej ilości wilgoci do powietrza wewnętrznego nie będzie niosło ze sobą problemów budowlanych i związanych z komfortem.

Osuszacze powietrza

Całą wcześniejszą analizę redukcji zysków wilgoci można by uprościć tylko do jednego wariantu – włączenia osuszaczy. Niestety są to stosunkowo małe jednostki o niewielkich zdolnościach odwilżania. Do analizy przyjęto osuszacze powietrza typu FDW62Digit o średniej zdolności kondensowania wilgoci, na poziomie 2,167 l/h. 

Żeby usunąć maksymalne zyski wilgoci (MAX(1) = 114,889 kg/h), niezbędna byłaby jednoczesna praca aż 53 osuszaczy. Orientacyjna cena jednego urządzenia to 7900 zł, czyli koszt inwestycyjny wyniósłby 418 700 zł. 

Są to wysokie koszty (porównywalne z ceną centrali bez pompy ciepła), uwzględniając perspektywę pracy tylko przez 238 godzin, czyli mniej niż 3% w roku. Dlatego też założono początkową redukcję zysków wilgoci poprzez wyłączenie atrakcji wodnych, następnie odwilżanie powietrza taką liczbą osuszaczy, by przy ostatecznym zmniejszeniu strumienia powietrza do minimalnego nie występowały godziny z przekroczeniami. 

Taki tryb obliczeniowy wykazał konieczność zakupu sześciu osuszaczy. Dla pięciu jednostek występuje tylko 9 godzin z przekroczeniami, są to jednak przeważnie godziny następujące po sobie (3 i 4 godziny następujące po sobie 21 czerwca), co może być niedopuszczalne pod kątem funkcjonowania obiektu.

Tryb nocny – problematyka

W okresie nocnym, podobnie jak za dnia, występują godziny z krytycznymi warunkami powietrza zewnętrznego. Jest ich tylko osiem, jednak dwie z nich występują po sobie i przynoszą dość znaczące zyski wilgoci (tabela 6).

Zyski wilgoci między 21 a 22 czerwca są bardzo wysokie. Na basenie nie przebywają klienci, więc nie trzeba rozpatrywać kwestii związanych z komfortem. Problemem może być zawilgocenie konstrukcji budowlanej. Jednak w tych godzinach możliwe byłoby nawiewanie mniejszej ilości powietrza bez obawy wykroplenia wilgoci na powierzchni ścian. 

Temperatura zewnętrzna wynosi wtedy ok. 21°C. Nie pozwoli to na osiągnięcie przez przegrody zewnętrzne temperatury punktu rosy wiążącej się z kondensacją pary wodnej na ich powierzchni.

Wnioski dla całorocznej pracy centrali bez pompy ciepła

  • W porównaniu do centrali z pompą ciepła jednostka ta nie jest w stanie samodzielnie utrzymać komfortu cieplnego i bilansu wilgoci na basenie.
  • Odwilżanie powietrza nawiewanego następuje wyłącznie dzięki regulacji strumienia powietrza świeżego. Niesie to ze sobą dodatkowe koszty związane z jego podgrzaniem.
  • Największe problemy w pracy urządzenia i obiektu pojawiają się w okresie letnim, gdy powietrze zewnętrzne zawiera więcej wilgoci. Niezbędny jest wtedy szereg czynności ograniczających zyski wilgoci wewnątrz pomieszczenia. Wyłączane są atrakcje wodne, włączane osuszacze basenowe, a w ostateczności strumień powietrza nawiewanego redukowany jest do minimum. Postępowanie takie może doprowadzić do okresowego niezadowolenia klientów, głównie osób chcących skorzystać ze zjeżdżalni, jacuzzi i biczy wodnych.
  • Według uśrednionych danych klimatycznych takie krytyczne dni w okresie letnim stanowią tylko 3% roku. Wszystkie wymienione powyżej minusy zastosowania centrali bez pompy ciepła powinna zrekompensować jej niższa cena inwestycyjna. Jest to jednak założenie tylko teoretyczne, bo do utrzymania względnego komfortu na basenie niezbędny jest dodatkowy zakup osuszaczy powietrza.

Analiza kosztów

Przeprowadzono analizę ekonomiczną obejmującą 15 lat eksploatacji, mającą na celu wykazanie najbardziej opłacalnego rozwiązania użytkowania centrali (z pompą ciepła lub bez). Dla każdego trybu pracy każdej centrali zaprojektowano przemiany powietrza na wykresie h-x i określono wydajności poszczególnych elementów (nagrzewnica, rekuperator, pompa ciepła). 

Na podstawie danych klimatycznych określono również parametry pracy urządzeń dla uśrednionych wartości. Ze względu na objętość w artykule nie zamieszczono tych wykresów – są one dostępne na życzenie u autorów.Wyniki analizy przedstawiono na rys. 5–9.

Dane i założenia do analizy

  • Centrale w obydwu przypadkach pracują przez cały rok, dla tych samych warunków projektowych.
  • Cena energii elektrycznej wg taryfy C11 Tauron Polska.
  • Cena energii cieplnej wg grupy taryfowej S1-WGP MPEC Kraków.
  • Roczny wzrost cen energii przyjęto na poziomie 2,5%.
  • Moc wentylatorów centrali z pompą ciepła: 11 kW każdy (zgodnie z kartą katalogową). Moc wentylatorów centrali bez pompy ciepła: ok. 9,9 kW każdy (zmniejszenie mocy uwarunkowane brakiem dodatkowych oporów przepływu na wymiennikach pompy ciepła).
  • Moc osuszacza powietrza przyjęta dla średniego obciążenia: 750 W.
  • Moc pobierana przez sprężarkę pompy ciepła:
    - dla okresu dziennego: 10 kW (zgodnie z kartą katalogową),
    - dla okresu nocnego: wyliczona na podstawie danych dostarczonych przez producenta centrali oraz proporcjonalnie do niezbędnej mocy grzewczej skraplacza.
  • Szacunkowe koszty central dostarczone zostały przez ich producenta,
  • Cena osuszacza powietrza na podstawie oferty jednego ze sklepów internetowych. 
  • Dodatkowe koszty, tj. zakup kanałów i akcesoriów wentylacyjnych, naprawy, serwisowanie, wymiana filtrów, automatyka itp., są identyczne w obydwu wariantach, dlatego nie zostały uwzględnione w kosztach końcowych.

Wnioski

Pomimo wyższej o 25% ceny zakupu centrali wyposażonej w pompę ciepła niż centrali bez PC inwestycja ta przedstawia się korzystniej w dłuższej perspektywie. Już po roku („roku zerowym”) od rozpoczęcia eksploatacji wariant z centralą (PC) jest tańszy w utrzymaniu. Jest to przede wszystkim skutek niskiego zapotrzebowania na energię potrzebną do podgrzania powietrza nawiewanego w centrali (PC). 

Praca pompy ciepła pozwala zaoszczędzić rocznie ok. 56 tys. zł kosztów energii cieplnej przy nieco wyższych rachunkach za energię elektryczną – około 20 tys. zł rocznie za pracę sprężarki (dane dla „roku zerowego”). Kupując centralę z pompą ciepła jako jednostkę wentylacyjną basenu, w ciągu 15 lat inwestor oszczędza 632 tys. zł.

 

Dużą rolę odgrywa koszt zakupu osuszaczy powietrza – prawie 50 tys. zł przy rocznym koszcie eksploatacyjnym wynoszącym zaledwie 310 zł. Niestety w polskich warunkach klimatycznych zakup ten jest niezbędny do prawidłowej pracy obiektu. Jednak po przeprowadzeniu symulacji pracy basenu tylko z centralą (bPC), uzyskane wyniki nie różnią się znacząco. Łączny koszt w „roku zerowym” wyniósłby 425 tys. zł, czyli o 49 tys. zł mniej niż w przypadku centrali (PC). 

Po 15 latach centrala (PC) byłaby nadal bardziej opłacalna w użytkowaniu. Średni sumaryczny koszt pracy centrali (bPC) po 15 latach wyniósłby 2,128 mln zł, czyli zaledwie o 54 tys. zł mniej niż przy zakupie i pracy osuszaczy. Kupno centrali z pompą ciepła przyniosłoby większe korzyści już po niecałych 3 latach (licząc od „roku zerowego”), czyli rok dłużej niż w przypadku analizy głównej.

Jak widać, zakup i eksploatacja centrali wyposażonej w pompę ciepła jest droższy niż centrali bez PC tylko w pierwszym roku użytkowania. Warto zatem zainwestować więcej, by przez kolejne lata oszczędzać na eksploatacji basenu i nie martwić się o mikroklimat w nim panujący.

Literatura

1. Jaskólski M., Micewicz Z., Wentylacja i klimatyzacja hal krytych pływalni, IPPU Masta, 2000.
2. Wentylacja basenów, www.warebud.pl/podstrony/wentylacja-basenow.php.
3. Recknagel H., Sprenger E., Schramek E.R., Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo. Kompendium wiedzy, Omni Scala, 2008.
4. www.transport.gov.pl.
5. www.uni-lux.pl/item_171_Osuszacz_FRAL_FDW62Digit.html.
6. Materiały informacyjne firmy Menerga.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jerzy Kosieradzki Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o. Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie...

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie dowie się, co zrobić, by płacić jak najmniej. Nie wszystkie propozycje w tych poradnikach zawarte to rzeczywiście dobre rady, gdyż zbyt często dotyczą wyłącznie kosztów eksploatacyjnych, z pominięciem nakładów inwestycyjnych. Nie dotyczy to jednak ciepłomierzy, w budowie i działaniu których nastąpił...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną...

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Analizie poddano dostawę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oszacowano koszty i zużycie energii elektrycznej i węgla oraz ilość powstającego przy tym dwutlenku węgla.

Jerzy Kosieradzki Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych

Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych

Kurtyny powietrzne stosowane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie przemysłowym. Znajdują one zastosowanie także przy odciągach miejscowych, jako połączenie strumienia powietrza...

Kurtyny powietrzne stosowane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie przemysłowym. Znajdują one zastosowanie także przy odciągach miejscowych, jako połączenie strumienia powietrza nawiewanego z ssawką odbierającą. W tym przypadku zapobiegają rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

Jerzy Kosieradzki Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Odzysk ciepła − możliwości i zasady Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych...

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych stosowanie recyrkulacji jest niemożliwe ze względu na występujące zanieczyszczenia powietrza i całe powietrze nawiewane pobierane jest z zewnątrz. Problem oszczędności energii cieplnej zużywanej przez urządzenia centralnego ogrzewania został częściowo rozwiązany poprzez zwiększenie izolacyjności...

dr inż. Kazimierz Wojtas Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2) Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą...

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą promieniowania bezpośredniego rozproszonego pochodzącego od „nieboskłonu” oraz promieniowania rozproszonego odbitego od powierzchni ziemi.

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących...

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w sprawie zakresu i form projektu budowlanego oraz w sprawie metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Zgodnie więc z polskim prawem budowlanym obowiązek sporządzania...

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

Jarema Chmielarski Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii...

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny...

dr inż. Bogusław Maludziński Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego...

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego w wielu wypadkach trzeba przełożyć zapis tekstowy na wzory, które uwzględnią go w obliczeniach. Jeden z takich zapisów znajduje się w załączniku nr 7 i dotyczy uwzględniania zysków ciepła od instalacji grzewczej i przygotowania c.w.u. tylko w miesiącach sezonu grzewczego. Zyski te dodawane są do...

dr inż. Szymon Firląg Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych....

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych. Fakt ten, a zarazem konieczność ograniczenia strat ciepła sprawiają, że konieczne jest maksymalne ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza zewnętrznego.Realizacja szczelnego budynku pasywnego wymaga zaplanowania odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowym. Ważne jest dokładne wykonanie...

dr inż. Kazimierz Żarski Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Jerzy Kosieradzki Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak...

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

dr inż. Michał Strzeszewski Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

Podstawa prawna oceny energetycznej budynków Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady...

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady w niej podane powinny być przeniesione do prawodawstwa krajowego. W niniejszym artykule omówiono akty prawne wprowadzające ocenę energetyczną budynków w Polsce. Należy zwrócić uwagę, że wymagania dyrektywy są obecnie niekompletnie wprowadzone do prawodawstwa polskiego i stan ten powinien zostać...

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

mgr inż. Rafał Radajewski, mgr inż. Łukasz Młynarz, mgr inż. Ireneusz Rzeczkowski, dr hab. inż. Aniela Kamińska Sterowanie ogrzewaniem w systemie KNX/EIB

Sterowanie ogrzewaniem w systemie KNX/EIB Sterowanie ogrzewaniem w systemie KNX/EIB

Obecnie istnieje wiele inteligentnych systemów budynkowych. Jednym ze standardów tych systemów rozpowszechnionym w Europie jest KNX/EIB, który pozwala na automatyczną kontrolę temperatury w pomieszczeniu...

Obecnie istnieje wiele inteligentnych systemów budynkowych. Jednym ze standardów tych systemów rozpowszechnionym w Europie jest KNX/EIB, który pozwala na automatyczną kontrolę temperatury w pomieszczeniu w zależności od jego rodzaju, pory dnia i innych warunków zewnętrznych oraz określonych przez użytkownika.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy...

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy sumą wskazań liczników mieszkaniowych a energią chemiczną zawartą w zakupionym paliwie wskazuje na niesatysfakcjonującą sprawność źródła ciepła i instalacji przesyłowych. Nie można tego wytłumaczyć niedokładnością wskazań mierników – przyczyną jest raczej brak właściwej eksploatacji systemu.

dr inż. Paweł Sulik Dom energooszczędny

Dom energooszczędny Dom energooszczędny

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Roman Wichowski Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

Zużycie ciepła w budownictwie europejskim Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2...

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2 · a), a ok. 30% powodowało większe zanieczyszczenie powietrza w porównaniu ze średnią europejską. W Polsce jest najwyższe jednostkowe zużycie ciepła na potrzeby grzewcze (63% budynków ponad średnią europejską). Ponadto obiekty francuskie i polskie charakteryzują się najwyższą emisją zanieczyszczeń...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.