RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

Redakcja RI | 2013-11-08
Konferencja - sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi
fot. ES

Konferencja - sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi


fot. ES

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info". Organizatorzy w tym roku zaproponowali uczestnikom skupienie się na sterowaniu urządzeniami przecipożarowymi w obiektach budowlanych - projektowaniu, montażu i eksploatacji instalacji elektrycznych, wentylacyjnych i gaśniczych.

Zobacz także

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Redakcja RI Skuteczne oddymianie zimą

Skuteczne oddymianie zimą Skuteczne oddymianie zimą

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących...

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących z nią siłowników system nie spełni swojej funkcji.

mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka, Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o. Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast,...

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

Ochrona przeciwpożarowa, jak stwierdził jeden z prelegentów, to swoista polisa ubezpieczeniowa – ponosi się koszty jej realizacji, licząc na to, że prawdopodobieństwo jej wykorzystania będzie niewielkie. Komfort bezpieczeństwa, choć podyktowany rozsądkiem, nie jest jednak dobrowolny - wynika z obowiązujących przepisów prawa.

Grzegorz Kubicki (Politechnika Warszawska) omawiał podczas konferencji problemy współczesnej wentylacji pożarowej, zwracając uwagę słuchaczy na duże znaczenie prawidłowego projektowania instalacji dla jej właściwego wykonania i funkcjonowania.

Warto to powtarzać, tym bardziej, że nadal wiedza o działaniu instalacji wentylacji pożarowej jest niska, co w połączeniu z brakiem dobrych krajowych standardów utrudnia wykonanie projektu - funkcjonowanie wentylacji pożarowej w Polsce reguluje zaledwie kilka paragrafów przepisów wykonawczych do ustaw Prawo budowlane oraz o ochronie przeciwpożarowej. Sytuacja ta sprawia, że projektanci mogą ulegać naciskom osób trzecich czy rzeczoznawców, co może być fatalne w skutkach.

Gdyby nie przepisy, nikt by systemów bezpieczeństwa nie projektował. Realizuje się system w wersji minimum, nie biorąc pod uwagę jego żywotności w okresie całej eksploatacji.
Grzegorz Kubicki, Politechnika Warszawska

Nadal podstawowym kryterium wyboru systemu wentylacji pożarowej jest cena zestawu urządzeń, a nie jego faktyczna skuteczność podczas pożaru. Oszczędność na każdym kroku nie popłaca. Koncepcja instalacji powinna być zgodna ze współczesnymi zasadami sztuki inżynierskiej, wpisując się tym samym w coraz bardziej restrykcyjne wymagania i zapewniając bezpieczeństwo.

W drugim z wystąpień Grzegorz Kubicki omówił przykłady realizacji wentylacji pożarowej. Przedstawił m.in. typowe problemy dotyczące funkcjonowania systemu ppoż. w budynkach. Należą do nich m.in.:

  • Brak właściwego nadzoru i konserwacji instalacji.
  • Nieuwzględnianie specyfiki obiektu przy zabezpieczeniu wyjść na drogi ewakuacyjne.
  • Zachowanie użytkowników budynku w sytuacji alarmu pożarowego. Dla przykładu: drzwi zamykane samoczynnie często są trwale blokowane klinami przez użytkowników i w sytuacji alarmu ppoż. nie zadziałają. Lepiej używać drzwi z magnetycznym zaczepem, zwalnianym automatycznie z sytuacji pożaru.
  • Nieuwzględnienie zjawisk fizycznych, np. ciągu termicznego, w projektowaniu systemu ppoż. co sprawi, że instalacja będzie działała tylko przy określonych parametrach pogodowych.

Paweł Janik (Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej) skupił się w swoim wystąpieniu na formie i zakresie projektu wentylacji pożarowej. Poruszył najważniejsze wymagania dotyczące projektowania urządzeń zabezpieczających przed zadymieniem oraz mankamenty stwierdzane w trakcie czynności kontrolno-rozpoznawczych przeprowadzanych przez organy ochrony przeciwpożarowej.

Wymienił główne błędy, jakie wciąż pojawiają się w praktyce projektowej, a są nimi:

  • nieuwzględnianie niekorzystnych interakcji urządzeń oddymiających z innymi urządzeniami przeciwpożarowymi,
  • brak skorelowania działania poszczególnych urządzeń w ramach „scenariusza pożarowego”,
  • przyjmowanie „dwuwarstwowego” modelu oddymiania w odniesieniu do niskich pomieszczeń,
  • bezkrytyczne przyjmowanie wentylacji strumieniowej jako elementu poprawiającego warunki ewakuacji,
  • nieuwzględnianie wymagań w zakresie dostępu do miejsca pożaru ekip ratowniczych,
  • nieuwzględnianie, a nawet świadome ignorowanie praw fizyki,
  • niebranie pod uwagę w systemach oddymiania wpływu wiatru, wahań temperatury wewnątrz i na zewnątrz obiektu,
  • przyjmowanie nierealnych założeń projektowych, m.in. w zakresie mocy pożaru, dymotwórczości, powierzchni pożaru, czasu podjęcia interwencji przez ekipy ratownicze itd.

Paweł Szlachta (Protect Warszawa) omawiał zasady tworzenia scenariuszy pożarowych, które z jednej strony są wymaganym elementem projektu budowlanego, z drugiej zaś są zazwyczaj tak ogólne, że nie pozwalają na to, aby na ich podstawie stworzyć system o konkretnych parametrach, wymaganych ze względu na charakter budynku i jego konstrukcję.

Prelegent podjął próbę określenia praktycznych zasad i procedur postępowania, które pozwolą na stworzenie takich scenariuszy, aby możliwe było - po ich wdrożeniu - automatyczne lub ręczne uruchomienie odpowiednich procedur zadziałania i współdziałania systemów oraz urządzeń przeciwpożarowych umożliwiających uzyskanie najwyższego możliwego do osiągnięcia stanu bezpieczeństwa pożarowego osób przebywających w budynku oraz samego budynku.

Jedną z najważniejszych cech scenariusza powinna być jego czytelność. Osoby analizujące scenariusz muszą się łatwo zorientować, jaka instalacja lub jakie urządzenie powinno zmienić swój stan pracy w razie wykrycia pożaru w obiekcie. W opracowaniu powinno się także unikać podawania informacji wtórnych, np. oznaczeń szaf i przekaźników sterujących, które utrudnią szybką identyfikację stanu pracy urządzeń i instalacji w razie pożaru.

W sytuacji zastosowania w projekcie rozwiązania niestandardowego, warto zamieścić opis założeń do działania systemu, tak aby nie było wątpliwości, jakie zadania mają realizować poszczególne elementy systemu.
Paweł Szlachta, Protect Warszawa

Grzegorz Ścieranka (Politechnika Śląska) przeszedł do omówienia instalacji ppoż. pod kątem projektowania i wykonania oraz odbioru instalacji ppoż, a w szczególnosci hydrantów wewnętrznych.

Budowa instalacji wodociągowej przeciwpożarowej wymaga sporządzenia projektu budowlanego oraz jego zatwierdzenia i wydania decyzji pozwolenia na budowę przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej. Można ją rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

W procesie realizacyjnym tego rodzaju instalacji - obok etapów projektowania i budowy - należy wziąć pod uwagę dokonanie odbioru instalacji i dopuszczenia jej do użytkowania.

Projektant ma obowiązek zapewnić sprawdzenie projektu pod względem zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń we wspomnianej specjalności lub przez rzeczoznawcę budowlanego. Ponadto każdy projekt instalacji wodociągowej przeciwpożarowej dla obiektu, dla którego jej stosowanie jest obligatoryjne, wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Rzeczoznawca ds. ochrony ppoż. rekomenduje pewne rozwiązania, wg wiedzy i zaleceń prawnych/normatywnych, ale to projektant dysponuje wiedzą techniczną i nie może bezkrytycznie przyjmować zaleceń rzeczoznawcy, tym bardziej, że póki co ponosi wyłączną odpowiedzialność prawną za projekt.
Grzegorz Ścieranka, Politechnika Śląska

Małgorzata Sawczuk (T.R. Inżynier)przedstawiła zagadnienia związane z projektowaniem pompowni pożarowych w budynkach:

  • jak dobrać lub wykonać pomieszczenie pompowni pożarowej
  • jakie warunki techniczne i technologiczne powinna spełniać pompownia
  • jakie instalacje wykonać, aby bezpiecznie wykorzystywać instalację do gaszenia pożaru 
  • jakie warunki powinny spełniać poszczególne elementy pompowni pożarowej (ulokowanie w przestrzeni, lokalizacja względem innych elementów instalacji itp.)
  • jaka jest charakterystyka pracy pomp oraz osprzętu umożliwiającego ich poprawną pracę (zawory odcinające na przewodzie ssawnym pompy, zaworu zwrotnego oraz zaworu odcinającego na przewodzie tłocznym, filtra na przewodzie ssawnym przed zaworem stopowym).
Najdokładniejsze wskazówki dotyczące projektowania pompowni pożarowych zawiera norma dot. projektowania instalacji tryskaczowych: PN-EN 12489-5
Małgorzata Sawczuk, T.R. Inżynier

Agnieszka Malesińska (Politechnika Warszawska) z kolei przedstawiła wybrane zagadnienia dla stałych urządzeń gaśniczych w budynkach użyteczności publicznej i specjalnego przeznaczenia. Jedną z możliwości ochrony przeciwpożarowej są stałe urządzenia gaśnicze (SUG).

Przy projektowaniu instalacji tryskaczowej nie ma obowiązku zastosowania się do jednego, określonego schematu obliczeniowego i istnieje dowolność stosowania dostępnych standardów projektowania instalacji tryskaczowej. Najczęściej o zastosowaniu konkretnych wytycznych decyduje firma ubezpieczeniowa.

Alternatywnym rozwiązaniem dla budynków o szczególnym przeznaczeniu (archiwa, muzea, obiekty zabytkowe) mogą być instalacje gazowe, np.: na CO2, z zastosowaniem argonu lub gazów obojętnych (np. FM-200) lub instalacje mgły wodnej.

Prelegentka szczególną uwagę poświęciła ostatniemu typowi urządzeń, prezentując ich zalety szczególnie dla obiektów zabytkowych, czy bibliotek - instalacje mgłowe nie zalewają bowiem wodą znajdujących się w pomieszczeniu przedmiotów. Instalacje mgły wodnej to technologia obecna na rynku od kilku lat, jednak wciąż stosunkowo nowa i nie dysponująca zbyt wieloma wytycznymi, pozwalającymi na precyzyjne projektowanie.

Są dwa podejścia dot. projektowania instalacji mgłowych:

  • projektowanie wstępne, które polega na przedstawieniu producentowi dysz swoich potrzeb i charakterystyki obiektu. Producent na podstawie tego dostarcza gotowe już rozwiązanie, które trzeba po prostu zamontować w obiekcie.
  • projektowanie inżynierskie, które polega na wykonaniu indywidualnej instalacji dla konkretnego obiektu. Tworzona jest ona poprzez modelowanie - na podstawie wykonanego w skali modelu specyficznego obiektu.
Agnieszka Malesińska, Politechnika Warszawska

Prelegentka zwróciła uwagę, że instalacje tryskaczowe i mgłowe stale ewoluują. Są poddawane ciągłym badaniom. Prowadzone są badania wpływu wentylacji przeciwpożarowej na pracę instalacji tryskaczowej, sprawdza się różne materiały, które mogą być wykorzystane do produkcji przewodów instalacji ppoż.

Paweł Czubaszewski (Ela-Compil) wygłosił ostatnie podczas konferencji wystąpienie, prezentując zagadnienia związane z integracją systemów wykrywania i sygnalizacji pożaru w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Współcześnie wznoszone obiekty coraz częściej pełnią jednocześnie kilka różnych funkcji: mieszkalnych, biurowo-handlowych, gastronomicznych itp. Powszechne staje się przy takich realizacjach występowanie o udzielenie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Warunkiem koniecznym odstąpienia od przepisów jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. W związku z tym w obiektach tych rośnie liczba urządzeń przeciwpożarowych, których sprawność oraz właściwe wysterowanie ma wpływ na poziom bezpieczeństwa pożarowego.

Istotna przy projektowaniu i realizacji systemów ppoż. jest ich integracja w spójną strukturę zarządzaną z jednej centralnej platformy, co pozwala m.in. na maksymalne skrócenie czasu reakcji systemu w przypadku zagrożenia i coraz więcej producentów urządzeń przeciwpożarowych dostosowuje swoje produkty do takiej integracji.

Podczas konferencji nie zabrakło także interesujących prezentacji firmowych. Poniżej przedstawiamy tematy, które omówili przedstawiciele zaproszonych firm:

  • Zasady stosowania stacjonarnych systemów detekcji gazów - Gazex Sp. z o.o.
  • Projektowanie wentylacji pożarowej garaży. Teoria i praktyka na przykładzie budynku wielorodzinnego w Warszawie - Fläkt Bovent Sp. z o.o.
  • Bierne zabezpieczenie ogniochronne wielkogabarytowych kanałów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i oddymiających - Rockwool Polska Sp. z o.o.
  • Wykorzystanie nowych funkcji central mcr Omega w trójfazowych instalacjach zasilających urządzenia przeciwpożarowe - Mercor S.A.
  • System Armaflex Protect – nowoczesne rozwiązanie do uszczelniania przejść instalacyjnych rur - Armacell Poland Sp. z o.o.

Różnorodne rozwiązania technologiczne z zakresu ochrony ppoż. można było także poznać, odwiedzając stanowiska wystawiennicze, zorganizowane w przestrzeni konferencyjnej.

Konferencja prowadzona była w dwóch salach. Oprócz tematyki instalacji sanitarnych poruszane były bowiem podczas tego wydarzenia także kwestie związane z instalacjami elektrycznymi, jak:

  • zmiany w przepisach techniczno-prawnych oraz normalizacji dotyczące instalacji elektrycznych w budynkach wprowadzone w 2013 roku oraz planowane w najbliższych latach
  • wymagania dotyczące zasilania i sterowania pompowni pożarowych
  • uzgodnienia projektu budowlanego w zakresie ochrony ppoż. 
  • zagrożenia pożarowe stwarzane przez instalacje elektryczne
  • zasady projektowania układów sterowania instalacji do odprowadzania dymu i ciepła
  • pomiary okresowe instalacji elektrycznych w obiektach zagrożonych wybuchem
  • zagrożenia pożarowe wywoływane przez wyładowania piorunowe oraz nieprawidłowe rozwiązania instalacji piorunochronnych i urządzeń do ograniczenia przepięć
  • badanie i projektowanie dźwiękowych systemów ostrzegawczych
  • wymagania w zakresie prowadzenia tras przewodowych instalacji ppoż. w budynkach
  • wymagania techniczno-prawne oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego
  • środowisko pożarowe, zagrożenia porażeniowe dla ratowników oraz zasady ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych zasilających urządzenia ppoż. - prezentacja normy N SEP-E 005. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji i zapraszamy ponownie w przyszłym roku!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • [email protected] [email protected], 28.11.2016r., 17:40:04 przy projektowaniu należy brać pod uwagę zawory pierwszeństwa, ale i zasilanie alternatywne oparte na dodatkowe buforowe zbiorniki wody + zestaw pompowy, bo po to by uzyskać pozytywny wynik badania "prądownicą" na końcu węża strażackiego hydrantu wewnętrznego - z reguły należy zabudować dodatkowy zbiornik retencyjny wody p.pożarowej np. technologii modułowej AMARGTank z płyt tworzywa MultiPower amargo - zbiornikina wode - zazwyczaj dostawca wody miejskiej wydaje "wygodne" warunki zasilania obiektu i ciśnienie z sieci jest zbyt niskie, zwłaszcza, że dochodzą niezwykle duże spadki ciśnienia / miejscowe straty na takiej armaturze jak zawory antyskażeniowe, wodomierze, zawory zwrotne, filtry itd..

Powiązane

dr inż. Edmund Nowakowski Hydranty wewnętrzne – zawory odcinające hydrant

Hydranty wewnętrzne – zawory odcinające hydrant Hydranty wewnętrzne – zawory odcinające hydrant

Poboru wody do gaszenia pożaru w budynku dokonuje się za pomocą hydrantów wewnętrznych (instalacje przeciwpożarowe nawodnione) lub zaworów hydrantowych (instalacje przeciwpożarowe suche).

Poboru wody do gaszenia pożaru w budynku dokonuje się za pomocą hydrantów wewnętrznych (instalacje przeciwpożarowe nawodnione) lub zaworów hydrantowych (instalacje przeciwpożarowe suche).

dr inż. Grzegorz Ścieranka Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny

Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny

Wymagania stawiane przeciwpożarowym instalacjom wodociągowym określono w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Instalacja taka musi być w wysokim stopniu niezawodna, umożliwiając...

Wymagania stawiane przeciwpożarowym instalacjom wodociągowym określono w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Instalacja taka musi być w wysokim stopniu niezawodna, umożliwiając pobór do celów przeciwpożarowych wody o wymaganych parametrach ciśnienia i wydajności, niezależnie od stanu pracy innych systemów i urządzeń.

dr inż. Grzegorz Kubicki Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych

Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych

Artykuł prezentuje badania oraz symulacje, które mogą doprowadzić do skonstruowania kompleksowego i całkowicie nowatorskiego systemu ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich. System...

Artykuł prezentuje badania oraz symulacje, które mogą doprowadzić do skonstruowania kompleksowego i całkowicie nowatorskiego systemu ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich. System ten, dzięki możliwości stałej regulacji parametrów przepływu powietrza w trzonie klatki schodowej, ma szansę zdecydowanie poprawić uzyskiwany obecnie poziom bezpieczeństwa w tego typu obiektach.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Wentylacja tuneli komunikacyjnych Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych...

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych i kolejowych, a szczególnie w metrze oraz ze względu na realne niebezpieczeństwo utraty przez nie zdrowia i życia w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony ppoż. Podczas pożaru w tunelach powstają produkty spalania stanowiące zagrożenie...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne....

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne. Również klatki schodowe i przedsionki przeciwpożarowe, będące drogami ewakuacyjnymi, powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich zadymieniu.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

dr inż. Grzegorz Kubicki Wentylatory w systemach oddymiania

Wentylatory w systemach oddymiania Wentylatory w systemach oddymiania

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako...

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako urządzenia odpowiedzialne za usuwanie toksycznych produktów spalania poza budynek, zajmują w tych systemach szczególne miejsce. Zarówno w układach mechanicznego oddymiania, jak i zapobiegania zadymieniu wentylatory muszą być wykonane bardzo starannie i spełniać rygorystyczne wymagania techniczne. Jednak...

dr inż. Grzegorz Ścieranka Przeciwpożarowe sieci wodociągowe. Ewolucja wymagań prawnych

Przeciwpożarowe sieci wodociągowe. Ewolucja wymagań prawnych Przeciwpożarowe sieci wodociągowe. Ewolucja wymagań prawnych

Od 21 sierpnia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie przeciw pożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych [1]. W artykule przedstawiono zmiany wprowadzone rozporządzeniem i omówiono kształtowanie...

Od 21 sierpnia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie przeciw pożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych [1]. W artykule przedstawiono zmiany wprowadzone rozporządzeniem i omówiono kształtowanie się na przestrzeni lat przepisów w tym zakresie.

Waldemar Joniec Przewody oddymiające

Przewody oddymiające Przewody oddymiające

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje...

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje co odprowadzanie naturalne. Zaletą oddymiania wymuszonego jest to, że pełna moc wolumetryczna jest dostępna natychmiast i może być użyta także wobec zimnego dymu. Jednak przepływ gazów spowodowany przez wentylatory zmniejsza się w miarę wzrostu temperatury tych gazów, dlatego tak ważna jest odporność...

Małgorzata Jakubiak Urządzenia tryskaczowe

Urządzenia tryskaczowe Urządzenia tryskaczowe

Urządzenie tryskaczowe, potocznie nazywane instalacją tryskaczową, należą do stałych urządzeń gaśniczych (SUG) i służą do gaszenia pożaru we wczesnej jego fazie, z wykorzystaniem zapasu środka gaśniczego...

Urządzenie tryskaczowe, potocznie nazywane instalacją tryskaczową, należą do stałych urządzeń gaśniczych (SUG) i służą do gaszenia pożaru we wczesnej jego fazie, z wykorzystaniem zapasu środka gaśniczego (wody). Wyposażenie obiektu w urządzenie tryskaczowe daje możliwość, oprócz znacznego zmniejszenia strat powstałych wskutek ewentualnego pożaru, powiększenia powierzchni stref pożarowych i długości dojść ewakuacyjnych, co wpływa na zmniejszenie kosztu inwestycji.

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Redakcja RI Klapy odcinające

Klapy odcinające Klapy odcinające

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Bezpieczeństwo pożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe Bezpieczeństwo pożarowe

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie...

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru, a w przypadku jego zaistnienia – zwiększenie szans przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób z budynku. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie strat materialnych spowodowanych działaniem dymu i wysokiej temperatury.

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym

Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym

Instalacje wentylacyjne mogą być wykorzystywane nie tylko osobno do celów bytowych albo przeciwpożarowych, ale dzięki odpowiedniej modyfikacji łączyć mogą w budynku dwie funkcje: wentylacji bytowej i pożarowej....

Instalacje wentylacyjne mogą być wykorzystywane nie tylko osobno do celów bytowych albo przeciwpożarowych, ale dzięki odpowiedniej modyfikacji łączyć mogą w budynku dwie funkcje: wentylacji bytowej i pożarowej. W razie wystąpienia pożaru instalacja wentylacyjna niebędąca instalacją pożarową powinna automatycznie wyłączyć się, ustępując miejsca instalacji spełniającej również funkcję ochrony przeciwpożarowej. Podczas projektowania wydajność wentylacji pełniącej jednocześnie te dwie funkcje obliczana...

Redakcja RI Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych

Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych

Zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru na inne kondygnacje, strefy pożarowe czy drogi ewakuacyjne w budynkach wielokondygnacyjnych wymaga stosowania odpowiednich materiałów budowlanych oraz...

Zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru na inne kondygnacje, strefy pożarowe czy drogi ewakuacyjne w budynkach wielokondygnacyjnych wymaga stosowania odpowiednich materiałów budowlanych oraz instalacji alarmowych, ppoż. i oddymiania. Wentylacja oddymiająca ma wpływ na czas potrzebny do podjęcia akcji ewakuacyjnych i ratunkowych oraz ich przebieg. Od jej poprawnego zaprojektowania i solidnego wykonania zależy bezpieczeństwo i życie ludzi w razie pożaru.

Waldemar Joniec Sterowanie wentylacją garaży – detektory gazów

Sterowanie wentylacją garaży – detektory gazów Sterowanie wentylacją garaży – detektory gazów

W nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej garaży zamkniętych. Wymagają one zastosowania skutecznej wentylacji usuwającej produkty spalania z silników samochodowych różnego typu, zwłaszcza...

W nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej garaży zamkniętych. Wymagają one zastosowania skutecznej wentylacji usuwającej produkty spalania z silników samochodowych różnego typu, zwłaszcza śmiertelnie trującego tlenku węgla, oraz ewentualnych wycieków gazów wybuchowych z pojazdów zasilanych propanem-butanem lub metanem.

Waldemar Joniec Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe

Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe

Ryzyko przenoszenia pożaru i dymów przez instalacje wentylacyjne, oddymiające oraz drogi komunikacyjne i ewakuacyjne, a także szyby dźwigowe można skutecznie ograniczyć, stosując m.in. odpowiednie zabezpieczenia...

Ryzyko przenoszenia pożaru i dymów przez instalacje wentylacyjne, oddymiające oraz drogi komunikacyjne i ewakuacyjne, a także szyby dźwigowe można skutecznie ograniczyć, stosując m.in. odpowiednie zabezpieczenia pomiędzy strefami pożarowymi. Dla sprawnej ewakuacji niezbędne są z kolei wydajne systemy oddymiania zgodne z funkcją i konstrukcją obiektu.

Waldemar Joniec Detektory gazów jako sterowniki wentylacji

Detektory gazów jako sterowniki wentylacji Detektory gazów jako sterowniki wentylacji

Samochody coraz częściej znikają z ulic, gdyż brakuje na nich miejsc do parkowania. Zamknięte i podziemne garaże w nowych obiektach stają się standardem. Ich wentylacja wymaga stosowania skutecznego systemu...

Samochody coraz częściej znikają z ulic, gdyż brakuje na nich miejsc do parkowania. Zamknięte i podziemne garaże w nowych obiektach stają się standardem. Ich wentylacja wymaga stosowania skutecznego systemu usuwającego gazy spalinowe oraz zapobiegającego zagrożeniom w razie wycieku gazów wybuchowych, którymi coraz częściej zasila się silniki samochodów.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych

Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych

Funkcjonowanie wentylacji pożarowej regulowane jest przez zaledwie kilka przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane oraz o ochronie przeciwpożarowej. Z jednej strony te skąpe regulacje umożliwiają...

Funkcjonowanie wentylacji pożarowej regulowane jest przez zaledwie kilka przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane oraz o ochronie przeciwpożarowej. Z jednej strony te skąpe regulacje umożliwiają stosowanie systemów wentylacji pożarowej w budynkach, ale z drugiej ich ogólność nie zawsze sprzyja stosowaniu rozwiązań najwłaściwszych z technicznego punktu widzenia. Niestety w wielu przypadkach nadal dominującym kryterium wyboru jest cena, a nie skuteczność systemu. Minimalizacja kosztów powoduje...

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.