Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Modernizacja instalacji c.o. w budynkach po termomodernizacji

The modernization of the heating system in buildings after thermomodernization process
Rys. 1. Schemat analizowanej części budynku i istniejącej instalacji c.o.
Rys. 1. Schemat analizowanej części budynku i istniejącej instalacji c.o.
Autor

Termomodernizacja budynku obniża jego obciążenie cieplne oraz zapotrzebowanie na ciepło. Wielkość tych zmian zależy od właściwości budynku oraz od przyjętego rozwiązania termomodernizacyjnego [1].

Zredukowanie potrzeb cieplnych budynku zmienia warunki pracy istniejącego systemu grzewczego. Staje się on „za duży”, ma moc cieplną przewyższającą nowe zapotrzebowanie.

Pozostawienie instalacji c.o. w stanie istniejącym jest błędem inżynierskim, powoduje obniżenie komfortu cieplnego w budynku, rozregulowanie hydrauliczne instalacji oraz zmniejszenie oszczędności energetycznych wynikających z termomodernizacji.

Zmiany warunków cieplnych pracy c.o.

W artykule [1] przedstawiono analizę zmian obciążenia cieplnego wybranych pomieszczeń w budynku wielorodzinnym (rys. 1) w zależności od przyjętego wariantu jego termomodernizacji. W niniejszej publikacji na przykładzie pierwszego wariantu termomodernizacji (tabela 1) przeanalizowano zmiany w cieplnych warunkach pracy instalacji c.o. i przedstawiono wybrane sposoby jej modernizacji.

Przyjęto, że istniejąca w budynku instalacja c.o. jest instalacją wodną dwururową, pompową, o parametrach projektowych 90/70°C, z rozdziałem dolnym i pionami wznośnymi (rys. 1). Przewody c.o. są izolowane cieplnie jedynie w obrębie piwnic.

Nieizolowane piony prowadzone są po wierzchu ścian. W pomieszczeniach ogrzewanych zastosowano żeliwne grzejniki członowe T-1 bez armatury regulacyjnej, zasilane nieizolowanymi gałązkami. Układ ma centralną instalację odpowietrzającą. Wstępna regulacja hydrauliczna odbywa się za pomocą kryz.

Średnice przewodów, liczba członów grzejników, kryzy regulacyjne i pompa obiegowa w istniejącej instalacji c.o. dostosowane są do potrzeb i warunków pracy sprzed termomodernizacji budynku. Zapewniają one dystrybucję i dostawę ciepła do pomieszczeń ogrzewanych. Po termomodernizacji obciążenia cieplne pomieszczeń zmniejszyły się do 43–73% (średnio 60% dla budynku) obciążenia początkowego (tabela 1).

Oznacza to, że ilość ciepła dostarczanego przez instalację grzewczą jest nawet dwukrotnie większa od aktualnych potrzeb danego pomieszczenia. Brak jakiejkolwiek regulacji miejscowej powoduje przegrzewanie pomieszczeń, nawet do temperatury 38°C (tabela 2), co zmusza użytkowników do otwierania okien. Najwyższe temperatury występują w pomieszczeniach o największej redukcji obciążenia cieplnego.

Zmieniły się warunki temperaturowe pracy instalacji, a schłodzenie czynnika zmniejsza się z 20 do 12°C. Zwiększenie temperatury powrotu obniży sprawność źródła ciepła, a w wypadku zasilania sieciowego wywoła sprzeciw dostawcy.

Zmienił się też układ hydrauliczny instalacji, co przy pozostawieniu istniejącej pompy obiegowej wywołuje nadmiar ciśnienia, a tym samym zawyżony przepływ, w aż 1/3 grzejników. Obniża to efektywność wymiany ciepła i powoduje hałas podczas pracy instalacji.

Sposoby modernizacji instalacji c.o.

Wyraźnie widać, że pozostawienie niezmienionej instalacji c.o. w budynku poddanym termomodernizacji jest błędem. Dostosowanie jej do nowych warunków pracy jest konieczne do osiągnięcia zakładanego wyniku przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.  

Modernizację c.o. można przeprowadzić na wiele sposobów [1], zależnie od stanu technicznego, umiejętności i doświadczenia projektanta czy zasobności portfela inwestora. Każdorazowo wymagana jest analiza obliczeniowa i projekt inżynierski wskazujące konieczne, możliwe oraz najlepsze w danych warunkach rozwiązanie techniczne.

 

 

Poniżej przedstawiono wpływ wybranych działań modernizacyjnych na cieplne warunki pracy instalacji c.o. w budynku po termomodernizacji. Przyjęto, że istniejąca instalacja jest w dobrym stanie technicznym, a jej główne elementy nie wymagają wymiany i nadają się do dalszej eksploatacji. W celu przedstawienia możliwości i konsekwencji wyboru danej metody modernizacji instalacji c.o. rozpatrzono następujące warianty:

  1. Korekta parametrów czynnika grzewczego.
  2. Korekta liczby członów w grzejnikach żeliwnych.
  3. Wprowadzenie grzejnikowych zaworów termostatycznych (GZT) i korekta parametrów czynnika grzewczego.
  4. Izolowanie pionów c.o.

Niektóre warianty są niezgodne z obecnymi standardami i wymaganiami prawa (np. brak zaworów termostatycznych czy systemu rozliczeń zużytego ciepła) [2]. Są one przytaczane jedynie dla zilustrowania skutków podjętych działań.

W celu przeprowadzenia analiz wpływu zmian obciążeń cieplnych oraz poszczególnych działań modernizacyjnych na pracę instalacji c.o. zbudowano numeryczny model fragmentu budynku i instalacji, wykorzystując oprogramowanie do wspomagania projektowania i obliczeń inżynierskich (rys. 1). Model uwzględnia obciążenia i moce cieplne, temperatury i schłodzenie czynnika w przewodach i grzejnikach oraz hydraulikę instalacji c.o.

Korekta parametrów czynnika grzewczego

Wariant ten jest teoretycznie najłatwiejszym w realizacji działaniem modernizacyjnym. Struktura instalacji c.o. i grzejniki pozostają bez zmian, a dostosowanie mocy grzewczej układu do zredukowanych potrzeb cieplnych budynku zostanie osiągnięte poprzez właściwe obniżenie parametrów czynnika grzewczego. W teorii nic prostszego, a dodatkowo prawie bez inwestycji.

Jednak co w praktyce oznacza „właściwe obniżenie parametrów czynnika grzewczego”? Moc cieplna urządzenia grzewczego jest składową strumienia i temperatury wody grzewczej (temperatura w pomieszczeniu nie zmienia się po termomodernizacji). Dodatkową trudnością jest nierównomierna redukcja obciążenia cieplnego poszczególnych pomieszczeń ogrzewanych w budynku [1] (tabela 1).

Czytaj dalej: Korekta parametrów czynnika grzewczego cd. >>

   19.11.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl