RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Modernizacja instalacji c.o. w budynkach po termomodernizacji

The modernization of the heating system in buildings after thermomodernization process

Schemat analizowanej części budynku i istniejącej instalacji c.o.

Schemat analizowanej części budynku i istniejącej instalacji c.o.

Termomodernizacja budynku obniża jego obciążenie cieplne oraz zapotrzebowanie na ciepło. Wielkość tych zmian zależy od właściwości budynku oraz od przyjętego rozwiązania termomodernizacyjnego [1].
Zredukowanie potrzeb cieplnych budynku zmienia warunki pracy istniejącego systemu grzewczego. Staje się on „za duży”, ma moc cieplną przewyższającą nowe zapotrzebowanie.
Pozostawienie instalacji c.o. w stanie istniejącym jest błędem inżynierskim, powoduje obniżenie komfortu cieplnego w budynku, rozregulowanie hydrauliczne instalacji oraz zmniejszenie oszczędności energetycznych wynikających z termomodernizacji.

Zobacz także

REGULUS-system Wójcik s.j. Grzejniki do pompy ciepła?

Grzejniki do pompy ciepła? Grzejniki do pompy ciepła?

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji...

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji swojego domu, pozostawienie dotychczasowych grzejników jest „błędem w sztuce”. Inwestorzy mają potem żal, że nikt ich o tej konieczności nie poinformował.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć...

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego.

REGULUS-system Wójcik s.j. REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Zmiany warunków cieplnych pracy c.o.

W artykule [1] przedstawiono analizę zmian obciążenia cieplnego wybranych pomieszczeń w budynku wielorodzinnym (rys. 1) w zależności od przyjętego wariantu jego termomodernizacji. W niniejszej publikacji na przykładzie pierwszego wariantu termomodernizacji (tabela 1) przeanalizowano zmiany w cieplnych warunkach pracy instalacji c.o. i przedstawiono wybrane sposoby jej modernizacji.

Przyjęto, że istniejąca w budynku instalacja c.o. jest instalacją wodną dwururową, pompową, o parametrach projektowych 90/70°C, z rozdziałem dolnym i pionami wznośnymi (rys. 1). Przewody c.o. są izolowane cieplnie jedynie w obrębie piwnic.

Nieizolowane piony prowadzone są po wierzchu ścian. W pomieszczeniach ogrzewanych zastosowano żeliwne grzejniki członowe T-1 bez armatury regulacyjnej, zasilane nieizolowanymi gałązkami. Układ ma centralną instalację odpowietrzającą. Wstępna regulacja hydrauliczna odbywa się za pomocą kryz.

Średnice przewodów, liczba członów grzejników, kryzy regulacyjne i pompa obiegowa w istniejącej instalacji c.o. dostosowane są do potrzeb i warunków pracy sprzed termomodernizacji budynku. Zapewniają one dystrybucję i dostawę ciepła do pomieszczeń ogrzewanych. Po termomodernizacji obciążenia cieplne pomieszczeń zmniejszyły się do 43–73% (średnio 60% dla budynku) obciążenia początkowego (tabela 1).

Oznacza to, że ilość ciepła dostarczanego przez instalację grzewczą jest nawet dwukrotnie większa od aktualnych potrzeb danego pomieszczenia. Brak jakiejkolwiek regulacji miejscowej powoduje przegrzewanie pomieszczeń, nawet do temperatury 38°C (tabela 2), co zmusza użytkowników do otwierania okien. Najwyższe temperatury występują w pomieszczeniach o największej redukcji obciążenia cieplnego.

Zmieniły się warunki temperaturowe pracy instalacji, a schłodzenie czynnika zmniejsza się z 20 do 12°C. Zwiększenie temperatury powrotu obniży sprawność źródła ciepła, a w wypadku zasilania sieciowego wywoła sprzeciw dostawcy.

Zmienił się też układ hydrauliczny instalacji, co przy pozostawieniu istniejącej pompy obiegowej wywołuje nadmiar ciśnienia, a tym samym zawyżony przepływ, w aż 1/3 grzejników. Obniża to efektywność wymiany ciepła i powoduje hałas podczas pracy instalacji.

Sposoby modernizacji instalacji c.o.

Wyraźnie widać, że pozostawienie niezmienionej instalacji c.o. w budynku poddanym termomodernizacji jest błędem. Dostosowanie jej do nowych warunków pracy jest konieczne do osiągnięcia zakładanego wyniku przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.  

Modernizację c.o. można przeprowadzić na wiele sposobów [1], zależnie od stanu technicznego, umiejętności i doświadczenia projektanta czy zasobności portfela inwestora. Każdorazowo wymagana jest analiza obliczeniowa i projekt inżynierski wskazujące konieczne, możliwe oraz najlepsze w danych warunkach rozwiązanie techniczne.

 

 

Poniżej przedstawiono wpływ wybranych działań modernizacyjnych na cieplne warunki pracy instalacji c.o. w budynku po termomodernizacji. Przyjęto, że istniejąca instalacja jest w dobrym stanie technicznym, a jej główne elementy nie wymagają wymiany i nadają się do dalszej eksploatacji. W celu przedstawienia możliwości i konsekwencji wyboru danej metody modernizacji instalacji c.o. rozpatrzono następujące warianty:

  1. Korekta parametrów czynnika grzewczego.
  2. Korekta liczby członów w grzejnikach żeliwnych.
  3. Wprowadzenie grzejnikowych zaworów termostatycznych (GZT) i korekta parametrów czynnika grzewczego.
  4. Izolowanie pionów c.o.

Niektóre warianty są niezgodne z obecnymi standardami i wymaganiami prawa (np. brak zaworów termostatycznych czy systemu rozliczeń zużytego ciepła) [2]. Są one przytaczane jedynie dla zilustrowania skutków podjętych działań.

W celu przeprowadzenia analiz wpływu zmian obciążeń cieplnych oraz poszczególnych działań modernizacyjnych na pracę instalacji c.o. zbudowano numeryczny model fragmentu budynku i instalacji, wykorzystując oprogramowanie do wspomagania projektowania i obliczeń inżynierskich (rys. 1). Model uwzględnia obciążenia i moce cieplne, temperatury i schłodzenie czynnika w przewodach i grzejnikach oraz hydraulikę instalacji c.o.

Korekta parametrów czynnika grzewczego

Wariant ten jest teoretycznie najłatwiejszym w realizacji działaniem modernizacyjnym. Struktura instalacji c.o. i grzejniki pozostają bez zmian, a dostosowanie mocy grzewczej układu do zredukowanych potrzeb cieplnych budynku zostanie osiągnięte poprzez właściwe obniżenie parametrów czynnika grzewczego. W teorii nic prostszego, a dodatkowo prawie bez inwestycji.

Jednak co w praktyce oznacza „właściwe obniżenie parametrów czynnika grzewczego”? Moc cieplna urządzenia grzewczego jest składową strumienia i temperatury wody grzewczej (temperatura w pomieszczeniu nie zmienia się po termomodernizacji). Dodatkową trudnością jest nierównomierna redukcja obciążenia cieplnego poszczególnych pomieszczeń ogrzewanych w budynku [1] (tabela 1).

W tabeli 3 zestawiono wartości procentowe zawyżenia dostawy ciepła w stosunku do zredukowanych potrzeb cieplnych w pomieszczeniach po termomodernizacji obudowy cieplnej budynku. 

  • Wariant I/A przedstawia instalację c.o. bez korekty temperatury projektowej czynnika grzewczego, co pociąga za sobą przegrzewanie wszystkich pomieszczeń (zawyżenie dostawy ciepła o 29–65%) oraz redukcję strumienia przepływu, co z kolei wymusza wymianę pompy obiegowej i powoduje rozregulowanie hydrauliczne instalacji. 
    Rozwiązanie to jest niepoprawne zarówno od strony instalacji c.o., jak i ogrzewania pomieszczeń ogrzewanych.
  • Wariat I/B to utrzymanie temperatury zasilania (np. wymuszonej typem źródła ciepła) oraz korekta schłodzenia z 20 na 12°C w celu utrzymania strumienia przepływu czynnika grzewczego sprzed termomodernizacji. Pozwala to na wykorzystanie istniejącej pompy obiegowej i utrzymuje dotychczasową regulację hydrauliczną. 
    Dla instalacji rozwiązanie to jest poprawne, ale od strony pomieszczeń jest ono nieskuteczne. Wszystkie analizowane pomieszczenia wciąż są przegrzewane (zawyżenie dostawy ciepła o 42–115%).
  • Wariant I/C to dalsza próba obniżania parametrów czynnika roboczego w celu dopasowania mocy cieplnej grzejników do zmniejszonego zapotrzebowania z jednoczesnym utrzymaniem regulacji hydraulicznej (niezmieniony przepływ dzięki schłodzeniu wynoszącemu 12°C). Obniżenie projektowej temperatury zasilania z 90 do 75°C pozwala wyeliminować przegrzewanie pomieszczeń, których obciążenie cieplne zmieniło się najmniej po termomodernizacji. Są to pomieszczenia wewnętrzne o małym udziale przegród zewnętrznych. Obniżenie to wymaga jednak zmian w źródle ciepła lub wprowadzenia rozwiązań zmniejszających wtórnie temperaturę zasilania. 
    Analogicznie do wariantu I/B – rozwiązanie to jest poprawne z punktu widzenia instalacji c.o., ale nie eliminuje zupełnie problemu przegrzewania zasilanych pomieszczeń.
  • Wariant I/D to dalsze obniżanie projektowej temperatury zasilania, do 65°C, w celu ograniczenia liczby pomieszczeń przegrzewanych. Wynikiem jest dopasowanie mocy cieplnej istniejących grzejników członowych w prawie wszystkich pomieszczeniach szczytowych, niestety kosztem niedogrzewania pomieszczeń wewnętrznych (od –6 do –16% obciążenia cieplnego). 
    Szczególnym przypadkiem jest pomieszczenie 2.4, w którym pojawia się 27‑proc. nadmiar dostawy ciepła. Występuje tu największa redukcja obciążenia cieplnego po termomodernizacji.
  • Wariant I/E jest próbą znalezienia najlepszego, choć wciąż kompromisowego rozwiązania między liczbą pomieszczeń przegrzewanych i niedogrzewanych. Wyznaczona przez projektanta temperatura zasilania 67°C i schłodzenia 12°C wydaje się zbyt dokładna, ale choć wciąż nieidealna, zmniejsza uciążliwości eksploatacyjne dla mieszkańców budynku. 
    Dodatkowo utrzymanie pierwotnego przepływu czynnika pozwala zachować pompę obiegową i regulację hydrauliczną.

Powyższe warianty są ilustracją możliwości dostosowania istniejącej instalacji c.o. do zredukowanych dzięki termomodernizacji potrzeb cieplnych pomieszczeń. 

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zachowania układu instalacji, przewodów, grzejników i pompy obiegowej, a wadą niemożność dostosowania mocy cieplnej grzejników do nowych potrzeb cieplnych we wszystkich pomieszczeniach ogrzewanych. Dodatkowy brak regulacji miejscowej oraz uzasadnienia ekonomicznego dla zachowania istniejącej pompy obiegowej sprawia, że wariant ten można stosować tylko w uzasadnionych przypadkach.

Korekta liczby członów T-1 grzejników żeliwnych

Rozwiązanie to polega na wykorzystaniu podstawowej cechy żeliwnych grzejników członowych, jaką jest możliwość zmiany liczby członów w danym grzejniku. Założeniem jest wykorzystanie istniejących przewodów c.o., regulacji hydraulicznej i pompy obiegowej. W tabeli 4 zestawiono początkową i skorygowaną liczbę członów T-1 w grzejnikach. 

Korekta liczby członów całkowicie likwiduje problem przegrzewania i niedogrzewania pomieszczeń. Zachowanie parametrów 90/70°C powoduje konieczność wymiany pompy obiegowej oraz ponownej regulacji hydraulicznej – trudnej do przeprowadzenia.Żeby zachować istniejącą pompę obiegową i regulację hydrauliczną, należy skorygować obliczeniowe schłodzenie czynnika do poziomu 12°C (90/78°C). Zmiana ta nie wpłynęła na korektę liczby członów T-1 w poszczególnych pomieszczeniach.Zaletą tego rozwiązania jest pełne dopasowanie mocy grzejników do zmienionych potrzeb cieplnych we wszystkich pomieszczeniach oraz wykorzystanie istniejącej struktury instalacji c.o. Sama redukcja liczby członów jest szybka i prosta technicznie. Wadą jest niekorzystny wzrost udziału zysków ciepła od nieizolowanych pionów w porównaniu do mocy grzejników, co będzie przedmiotem dalszych analiz, oraz brak regulacji miejscowej w pomieszczeniach ogrzewanych.

Wprowadzenie GZT i korekta parametrów czynnika grzewczego

Często spotykaną praktyką jest montowanie grzejnikowych zaworów termostatycznych jako antidotum na wszelkie dolegliwości istniejącej instalacji c.o. w budynku po termomodernizacji. Zaletą tego rozwiązania jest skuteczna regulacja hydrauliczna w warunkach zredukowanych obciążeń cieplnych oraz wprowadzenie regulacji miejscowej w pomieszczeniach.Działanie to nie eliminuje jednak przewymiarowania grzejników (tabela 1, wariant I/A), co prowadzi często do dwustawnej pracy zaworów termostatycznych i falowania temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych. Dodatkowo zawory termostatyczne zwiększają dwukrotnie opory przepływu, co w połączeniu ze zmiennością przepływów związaną z ich pracą wymaga wymiany pompy obiegowej na sterowaną elektronicznie lub wprowadzenia analogicznych rozwiązań. Kolejnym problemem jest wzrost udziału zysków ciepła od pionów, co pogłębia trudności z regulacją temperatury w pomieszczeniach.

Korzystając z wniosków dotyczących wariantu I/E, przeanalizowano wprowadzenie zaworów termostatycznych z jednoczesną redukcją parametrów obliczeniowych czynnika do 67/55°C. 

Wynikiem jest całkowita eliminacja zjawiska przegrzewania lub niedogrzewania pomieszczeń, skuteczna regulacja hydrauliczna oraz wprowadzenie regulacji miejscowej w pomieszczeniach ogrzewanych. Ceną tego jest wzrost oporności hydraulicznej instalacji, co w połączeniu z regulacją ilościową wywołaną pracą zaworów termostatycznych wymaga wymiany pompy obiegowej, jednak inwestycja jest tego warta. 

Krytycznym czynnikiem jest tu poprawne wyznaczenie i rzetelne zrealizowanie właściwych nastaw wstępnych w zaworach termostatycznych, co zapewnia poprawną regulację hydrauliczną. Działanie to jest wystarczające w niedużych (nierozległych) instalacjach c.o. 

W wypadku wielopionowych, rozległych instalacji wymagana będzie dodatkowa armatura regulacyjna do tzw. regulacji podpionowej. Sposoby i urządzenia służące do regulacji hydraulicznej rozległych modernizowanych instalacji c.o. będą przedmiotem kolejnego artykułu.

Izolowanie pionów centralnego ogrzewania

W procesie projektowania ogrzewania grzejnikowego ważnym czynnikiem jest wpływ zysków ciepła od pionowych i poziomych przewodów c.o. przechodzących przez pomieszczenie ogrzewane. Udział zysków zmienia się w zależności do lokalizacji pionu, długości gałązek zasilających (rys. 2) oraz temperatury i przepływu czynnika grzewczego.Zyski ciepła od przewodów pionowych nie podlegają regulacji miejscowej na zaworach grzejnikowych. W instalacjach stałoprzepływowych nie stanowiło to problemu, ale w systemach wyposażonych w zawory termostatyczne duży udział zysków jest niekorzystny i ogranicza zakres regulacji mocy urządzenia grzewczego (rys. 3).

Udział procentowy „nieregulowanych” zysków ciepła od przewodów c.o. w analizowanych pomieszczeniach podano w tabeli 5. Wariant IV/A przedstawia stan przed termomodernizacją. Udział zysków zmienia się w funkcji długości przewodów, schłodzenia czynnika i obciążenia cieplnego danego pomieszczenia.

Zyski te zostały uwzględnione przez projektanta i odjęte od mocy umownej grzejników w instalacji pozbawionej regulacji miejscowej [3]. W sezonie grzewczym ich wielkość zmienia się wraz z mocą cieplną grzejnika w funkcji temperatur czynnika. 

W wariancie IV/B obniżenie potrzeb cieplnych pomieszczeń po termomodernizacji obudowy budynku spowodowało zwiększenie udziału zysków ciepła od przewodów c.o. Przy zachowaniu parametrów 90/70°C zyski liczbowo się nie zmieniły, a obciążenie cieplne pomieszczeń zmalało. Zyski sięgają nawet 42% obciążenia cieplnego, co w instalacji c.o. wyposażonej w zawory termostatyczne zawęża zakres regulacji ogrzewania do 100–42% chwilowej mocy.

Obniżenie temperatur projektowych do poziomu 67/55°C powoduje w warunkach zredukowanych potrzeb cieplnych powrót do pierwotnych proporcji procentowych (wariant IV/C) – maks. 30%. Oznacza to, że nawet przy zakręconym grzejnikowym zaworze termostatycznym do pomieszczenia będzie stale dostarczane 30% aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Dodatkową trudnością jest rozliczanie takich „pozagrzejnikowych” źródeł ciepła za pomocą podzielników ciepła.

Warianty IV/D i IV/E to sprawdzenie wpływu zastosowania izolacji cieplnej przewodów c.o. na udział w pomieszczeniach zysków ciepła, których nie można regulować. Izolowanie przewodów ogranicza wielkość, a tym samym udział zysków ciepła od przewodów, i redukuje schłodzenie czynnika zasilającego odległe grzejniki.

Podsumowanie

Opisane powyżej wybrane sposoby modernizacji instalacji c.o. w budynkach wielorodzinnych poddanych termomodernizacji wyraźnie wskazują, że jest to zagadnienie ważne i wymagające indywidualnego podejścia projektowego.

Dostosowanie instalacji do zmienionych warunków pracy jest konieczne po obniżeniu zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania pomieszczeń. Zaniechanie tej czynności jest dużym błędem. 

Również wprowadzanie zmian bez wcześniejszych analiz i projektu inżynierskiego może się skończyć niepowodzeniem, brakiem poprawy, a nawet pogorszeniem działania instalacji c.o.

Wybór właściwej metody modernizacji instalacji c.o. nie jest zadaniem rutynowym. Może wymagać połączenia kilku działań modernizacyjnych: obniżenia temperatury projektowej czynnika, redukcji wielkości grzejników, montażu zaworów termostatycznych, wymiany pompy obiegowej itd. 

Analiza cieplna pracy istniejącej instalacji grzewczej w warunkach zredukowanego obciążenia cieplnego jest częścią wymaganej analizy projektowej. Równie ważnym zagadnieniem jest zrównoważenie hydrauliczne instalacji c.o. po zmianie parametrów czynnika grzewczego, wprowadzeniu armatury regulacyjnej itd. Będzie to przedmiotem kolejnego artykułu dotyczącego zmian i równoważenia hydraulicznego instalacji c.o.

Literatura

1. Jadwiszczak P., Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2013.
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
3. Kołodziejczyk W., Płuciennik M., Wytyczne projektowania instalacji centralnego ogrzewania, COBRTI INSTAL, Warszawa 2001.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Dorota Anna Krawczyk, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności

Rozkład zużycia energii w sektorze budowlanym pomiędzy systemy grzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i urządzenia elektryczne zależy od warunków klimatycznych, w jakich...

Rozkład zużycia energii w sektorze budowlanym pomiędzy systemy grzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i urządzenia elektryczne zależy od warunków klimatycznych, w jakich dany obiekt się znajduje, preferencji i przyzwyczajeń użytkowników oraz uwarunkowań techniczno-ekonomicznych. W Polsce ok. 70% zużycia energii wiąże się z ogrzewaniem budynków [2] – w Wielkiej Brytanii ok. 58–60% [3, 4]. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w krajach o ciepłym klimacie,...

mgr inż. Konrad Rodacki, mgr inż. Małgorzata Mieszczak Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej...

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej instalacji wentylacji czy ogrzewania budynku. Elementy te projektowane są na ogół przez specjalistów z danej dziedziny inżynierii (architektura, konstrukcja, inżynieria sanitarna, ogrzewnictwo) i traktowane osobno. Jednak jedynie całościowe analizowanie wszystkich elementów zintegrowanych...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Izabela Łukaszuk Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.

Koniec rur przy grzejniku

Koniec rur przy grzejniku Koniec rur przy grzejniku

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

kr Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii...

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii motywują producentów do wytwarzania coraz lepszych, sprawniejszych urządzeń.

mgr inż. Hubert Denda, prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, dr inż. Michał Ryms Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta...

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta jest prosta, szybka i nie wymaga kosztownych pomiarów. Po ustaleniu się równowagi temperaturowej, co zajmuje kilkanaście minut, oraz wykonaniu i przetworzeniu termogramu uzyskujemy dane badanego obszaru bez konieczności czasochłonnego próbkowania tradycyjnymi miernikami temperatury.

dr inż. Andrzej Górecki Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować...

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować im 50-letnią trwałość oraz komfort użytkowania pomieszczeń, a także prawidłowe rozliczanie kosztów ogrzewania.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

REGULUS-system Wójcik s.j. Hybrydowa dystrybucja ciepła

Hybrydowa dystrybucja ciepła Hybrydowa dystrybucja ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu...

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu grzewczego w ciepłym, dobrze akumulującym domu, instalacja nie musi grzać w ogóle – zatem instalacja oparta jedynie na samej "podłogówce" nie sprawdzi się.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

Redakcja RI Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

dr inż. Tomasz Cholewa, dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. PL, mgr inż. Rafał Anasiewicz Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe....

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe. Dzięki zastosowaniu mieszkaniowych węzłów cieplnych można znacznie ograniczyć straty ciepła na przesyle czynnika od źródła ciepła do mieszkań.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Kazimierz Zakrzewski Miedź czy tworzywo?

Miedź czy tworzywo? Miedź czy tworzywo?

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych...

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych są bezapelacyjne.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie...

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie różnych wzorów i wartości współczynników oraz nieuwzględnianie temperatury wody.

REGULUS-system Wójcik s.j. Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne...

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne i zlikwidować mostki cieplne. Po remoncie należy ponownie dobrać grzejniki, ich moc powinna być dostosowana do nowych potrzeb grzewczych, które trzeba dokładnie wyliczyć. Unikniemy w ten sposób przewymiarowania źródła ciepła, które wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami zakupu instalacji, ale też...

REGULUS-system Wójcik s.j. Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

Bardzo cienkie grzejniki Inspiro Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne...

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne kolory wg palety RAL w tej samej cenie

Damian Żabicki Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne i równoważące Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast...

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast zawory równoważące odpowiadają za właściwe równoważenie instalacji.

inż. Michał Jarosiński, Michał Zarębski Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016 Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak...

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak domy studenckie, gdzie zużycie mediów czasem kilkukrotnie przekracza akceptowalne wielkości. Studenci Politechniki Warszawskiej przyjrzeli się bliżej poziomowi energii pochłanianej przez „akademiki”, mającemu zasadniczy wpływ na koszty ich eksploatacji. Wnioski z audytu mogą stanowić ważne przesłanki...

Redakcja RI Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Dlaczego warto stosować zawory równoważące? Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Joanna Ryńska Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Sterowanie urządzeniami grzewczymi Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania...

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.

mgr inż. Elżbieta Niemierka, mgr inż. Kamila Kozłowska, dr inż. Piotr Jadwiszczak Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza...

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza parametrów GRWC jest podstawą wyboru najkorzystniejszego rozwiązania oraz uzyskania zakładanych na etapie projektowania efektów, szczególnie w wypadku dużych i złożonych wymienników gruntowych. Modelowanie CFD dostarcza dużo dokładniejszych danych i informacji wspomagających inżyniera niż metody...

dr inż. Adrian Trząski, dr inż. Andrzej Wiszniewski Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku...

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku do innych rozwiązań, gdyby system energetyczny korzystał w dużej mierze z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii i nie był obarczony tak wysokim współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.

dr inż. Bogusław Maludziński Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok” Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu...

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach w okresach spadku temperatur powietrza zewnętrznego poza sezonem grzewczym nie generuje wysokich kosztów i może być z powodzeniem stosowane w budynkach mieszkalnych.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.