Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Modernizacja instalacji c.o. w budynkach po termomodernizacji

Korekta parametrów czynnika grzewczego cd.
Rys. 1. Schemat analizowanej części budynku i istniejącej instalacji c.o.
Rys. 1. Schemat analizowanej części budynku i istniejącej instalacji c.o.
Autor
Ciąg dalszy artykułu...

W tabeli 3 zestawiono wartości procentowe zawyżenia dostawy ciepła w stosunku do zredukowanych potrzeb cieplnych w pomieszczeniach po termomodernizacji obudowy cieplnej budynku.

 • Wariant I/A przedstawia instalację c.o. bez korekty temperatury projektowej czynnika grzewczego, co pociąga za sobą przegrzewanie wszystkich pomieszczeń (zawyżenie dostawy ciepła o 29–65%) oraz redukcję strumienia przepływu, co z kolei wymusza wymianę pompy obiegowej i powoduje rozregulowanie hydrauliczne instalacji.
  Rozwiązanie to jest niepoprawne zarówno od strony instalacji c.o., jak i ogrzewania pomieszczeń ogrzewanych.
 • Wariat I/B to utrzymanie temperatury zasilania (np. wymuszonej typem źródła ciepła) oraz korekta schłodzenia z 20 na 12°C w celu utrzymania strumienia przepływu czynnika grzewczego sprzed termomodernizacji. Pozwala to na wykorzystanie istniejącej pompy obiegowej i utrzymuje dotychczasową regulację hydrauliczną.
  Dla instalacji rozwiązanie to jest poprawne, ale od strony pomieszczeń jest ono nieskuteczne. Wszystkie analizowane pomieszczenia wciąż są przegrzewane (zawyżenie dostawy ciepła o 42–115%).
 • Wariant I/C to dalsza próba obniżania parametrów czynnika roboczego w celu dopasowania mocy cieplnej grzejników do zmniejszonego zapotrzebowania z jednoczesnym utrzymaniem regulacji hydraulicznej (niezmieniony przepływ dzięki schłodzeniu wynoszącemu 12°C). Obniżenie projektowej temperatury zasilania z 90 do 75°C pozwala wyeliminować przegrzewanie pomieszczeń, których obciążenie cieplne zmieniło się najmniej po termomodernizacji. Są to pomieszczenia wewnętrzne o małym udziale przegród zewnętrznych. Obniżenie to wymaga jednak zmian w źródle ciepła lub wprowadzenia rozwiązań zmniejszających wtórnie temperaturę zasilania.
  Analogicznie do wariantu I/B – rozwiązanie to jest poprawne z punktu widzenia instalacji c.o., ale nie eliminuje zupełnie problemu przegrzewania zasilanych pomieszczeń.
 • Wariant I/D to dalsze obniżanie projektowej temperatury zasilania, do 65°C, w celu ograniczenia liczby pomieszczeń przegrzewanych. Wynikiem jest dopasowanie mocy cieplnej istniejących grzejników członowych w prawie wszystkich pomieszczeniach szczytowych, niestety kosztem niedogrzewania pomieszczeń wewnętrznych (od –6 do –16% obciążenia cieplnego).
  Szczególnym przypadkiem jest pomieszczenie 2.4, w którym pojawia się 27‑proc. nadmiar dostawy ciepła. Występuje tu największa redukcja obciążenia cieplnego po termomodernizacji.
 • Wariant I/E jest próbą znalezienia najlepszego, choć wciąż kompromisowego rozwiązania między liczbą pomieszczeń przegrzewanych i niedogrzewanych. Wyznaczona przez projektanta temperatura zasilania 67°C i schłodzenia 12°C wydaje się zbyt dokładna, ale choć wciąż nieidealna, zmniejsza uciążliwości eksploatacyjne dla mieszkańców budynku.
  Dodatkowo utrzymanie pierwotnego przepływu czynnika pozwala zachować pompę obiegową i regulację hydrauliczną.

Powyższe warianty są ilustracją możliwości dostosowania istniejącej instalacji c.o. do zredukowanych dzięki termomodernizacji potrzeb cieplnych pomieszczeń.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zachowania układu instalacji, przewodów, grzejników i pompy obiegowej, a wadą niemożność dostosowania mocy cieplnej grzejników do nowych potrzeb cieplnych we wszystkich pomieszczeniach ogrzewanych. Dodatkowy brak regulacji miejscowej oraz uzasadnienia ekonomicznego dla zachowania istniejącej pompy obiegowej sprawia, że wariant ten można stosować tylko w uzasadnionych przypadkach.

Korekta liczby członów T-1 grzejników żeliwnych

Rozwiązanie to polega na wykorzystaniu podstawowej cechy żeliwnych grzejników członowych, jaką jest możliwość zmiany liczby członów w danym grzejniku. Założeniem jest wykorzystanie istniejących przewodów c.o., regulacji hydraulicznej i pompy obiegowej. W tabeli 4 zestawiono początkową i skorygowaną liczbę członów T-1 w grzejnikach.

Korekta liczby członów całkowicie likwiduje problem przegrzewania i niedogrzewania pomieszczeń. Zachowanie parametrów 90/70°C powoduje konieczność wymiany pompy obiegowej oraz ponownej regulacji hydraulicznej – trudnej do przeprowadzenia.

Żeby zachować istniejącą pompę obiegową i regulację hydrauliczną, należy skorygować obliczeniowe schłodzenie czynnika do poziomu 12°C (90/78°C). Zmiana ta nie wpłynęła na korektę liczby członów T-1 w poszczególnych pomieszczeniach.

Zaletą tego rozwiązania jest pełne dopasowanie mocy grzejników do zmienionych potrzeb cieplnych we wszystkich pomieszczeniach oraz wykorzystanie istniejącej struktury instalacji c.o. Sama redukcja liczby członów jest szybka i prosta technicznie. Wadą jest niekorzystny wzrost udziału zysków ciepła od nieizolowanych pionów w porównaniu do mocy grzejników, co będzie przedmiotem dalszych analiz, oraz brak regulacji miejscowej w pomieszczeniach ogrzewanych.

Wprowadzenie GZT i korekta parametrów czynnika grzewczego

Często spotykaną praktyką jest montowanie grzejnikowych zaworów termostatycznych jako antidotum na wszelkie dolegliwości istniejącej instalacji c.o. w budynku po termomodernizacji. Zaletą tego rozwiązania jest skuteczna regulacja hydrauliczna w warunkach zredukowanych obciążeń cieplnych oraz wprowadzenie regulacji miejscowej w pomieszczeniach.

Działanie to nie eliminuje jednak przewymiarowania grzejników (tabela 1, wariant I/A), co prowadzi często do dwustawnej pracy zaworów termostatycznych i falowania temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych.

Dodatkowo zawory termostatyczne zwiększają dwukrotnie opory przepływu, co w połączeniu ze zmiennością przepływów związaną z ich pracą wymaga wymiany pompy obiegowej na sterowaną elektronicznie lub wprowadzenia analogicznych rozwiązań. Kolejnym problemem jest wzrost udziału zysków ciepła od pionów, co pogłębia trudności z regulacją temperatury w pomieszczeniach.

Czytaj dalej: Izolowanie pionów centralnego ogrzewania >>

   19.11.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl