Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Modernizacja instalacji c.o. w budynkach po termomodernizacji

Izolowanie pionów centralnego ogrzewania
Rys. 1. Schemat analizowanej części budynku i istniejącej instalacji c.o.
Rys. 1. Schemat analizowanej części budynku i istniejącej instalacji c.o.
Autor
Ciąg dalszy artykułu...

Korzystając z wniosków dotyczących wariantu I/E, przeanalizowano wprowadzenie zaworów termostatycznych z jednoczesną redukcją parametrów obliczeniowych czynnika do 67/55°C.

Wynikiem jest całkowita eliminacja zjawiska przegrzewania lub niedogrzewania pomieszczeń, skuteczna regulacja hydrauliczna oraz wprowadzenie regulacji miejscowej w pomieszczeniach ogrzewanych. Ceną tego jest wzrost oporności hydraulicznej instalacji, co w połączeniu z regulacją ilościową wywołaną pracą zaworów termostatycznych wymaga wymiany pompy obiegowej, jednak inwestycja jest tego warta.

Krytycznym czynnikiem jest tu poprawne wyznaczenie i rzetelne zrealizowanie właściwych nastaw wstępnych w zaworach termostatycznych, co zapewnia poprawną regulację hydrauliczną. Działanie to jest wystarczające w niedużych (nierozległych) instalacjach c.o.

W wypadku wielopionowych, rozległych instalacji wymagana będzie dodatkowa armatura regulacyjna do tzw. regulacji podpionowej. Sposoby i urządzenia służące do regulacji hydraulicznej rozległych modernizowanych instalacji c.o. będą przedmiotem kolejnego artykułu.

Izolowanie pionów centralnego ogrzewania

W procesie projektowania ogrzewania grzejnikowego ważnym czynnikiem jest wpływ zysków ciepła od pionowych i poziomych przewodów c.o. przechodzących przez pomieszczenie ogrzewane. Udział zysków zmienia się w zależności do lokalizacji pionu, długości gałązek zasilających (rys. 2) oraz temperatury i przepływu czynnika grzewczego.

Zyski ciepła od przewodów pionowych nie podlegają regulacji miejscowej na zaworach grzejnikowych. W instalacjach stałoprzepływowych nie stanowiło to problemu, ale w systemach wyposażonych w zawory termostatyczne duży udział zysków jest niekorzystny i ogranicza zakres regulacji mocy urządzenia grzewczego (rys. 3).

Udział procentowy „nieregulowanych” zysków ciepła od przewodów c.o. w analizowanych pomieszczeniach podano w tabeli 5. Wariant IV/A przedstawia stan przed termomodernizacją. Udział zysków zmienia się w funkcji długości przewodów, schłodzenia czynnika i obciążenia cieplnego danego pomieszczenia.

Zyski te zostały uwzględnione przez projektanta i odjęte od mocy umownej grzejników w instalacji pozbawionej regulacji miejscowej [3]. W sezonie grzewczym ich wielkość zmienia się wraz z mocą cieplną grzejnika w funkcji temperatur czynnika.

W wariancie IV/B obniżenie potrzeb cieplnych pomieszczeń po termomodernizacji obudowy budynku spowodowało zwiększenie udziału zysków ciepła od przewodów c.o. Przy zachowaniu parametrów 90/70°C zyski liczbowo się nie zmieniły, a obciążenie cieplne pomieszczeń zmalało. Zyski sięgają nawet 42% obciążenia cieplnego, co w instalacji c.o. wyposażonej w zawory termostatyczne zawęża zakres regulacji ogrzewania do 100–42% chwilowej mocy.

Przeczytaj także: Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o. >>

Obniżenie temperatur projektowych do poziomu 67/55°C powoduje w warunkach zredukowanych potrzeb cieplnych powrót do pierwotnych proporcji procentowych (wariant IV/C) – maks. 30%. Oznacza to, że nawet przy zakręconym grzejnikowym zaworze termostatycznym do pomieszczenia będzie stale dostarczane 30% aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Dodatkową trudnością jest rozliczanie takich „pozagrzejnikowych” źródeł ciepła za pomocą podzielników ciepła.

Warianty IV/D i IV/E to sprawdzenie wpływu zastosowania izolacji cieplnej przewodów c.o. na udział w pomieszczeniach zysków ciepła, których nie można regulować. Izolowanie przewodów ogranicza wielkość, a tym samym udział zysków ciepła od przewodów, i redukuje schłodzenie czynnika zasilającego odległe grzejniki.

Podsumowanie

Opisane powyżej wybrane sposoby modernizacji instalacji c.o. w budynkach wielorodzinnych poddanych termomodernizacji wyraźnie wskazują, że jest to zagadnienie ważne i wymagające indywidualnego podejścia projektowego.

Dostosowanie instalacji do zmienionych warunków pracy jest konieczne po obniżeniu zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania pomieszczeń. Zaniechanie tej czynności jest dużym błędem.

Również wprowadzanie zmian bez wcześniejszych analiz i projektu inżynierskiego może się skończyć niepowodzeniem, brakiem poprawy, a nawet pogorszeniem działania instalacji c.o.

Wybór właściwej metody modernizacji instalacji c.o. nie jest zadaniem rutynowym. Może wymagać połączenia kilku działań modernizacyjnych: obniżenia temperatury projektowej czynnika, redukcji wielkości grzejników, montażu zaworów termostatycznych, wymiany pompy obiegowej itd.

Analiza cieplna pracy istniejącej instalacji grzewczej w warunkach zredukowanego obciążenia cieplnego jest częścią wymaganej analizy projektowej. Równie ważnym zagadnieniem jest zrównoważenie hydrauliczne instalacji c.o. po zmianie parametrów czynnika grzewczego, wprowadzeniu armatury regulacyjnej itd. Będzie to przedmiotem kolejnego artykułu dotyczącego zmian i równoważenia hydraulicznego instalacji c.o.

Literatura

1. Jadwiszczak P., Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2013.
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
3. Kołodziejczyk W., Płuciennik M., Wytyczne projektowania instalacji centralnego ogrzewania, COBRTI INSTAL, Warszawa 2001.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   19.11.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl