Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Sterowanie domem w zasięgu ręki

Somfy

Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować własnym domem, utrzymując przy tym komfortowe parametry mikroklimatu.

Takie udogodnienia są znakiem naszych czasów, dlatego warto na bieżąco śledzić nowe możliwości w tym zakresie.

Systemy automatyki

Rozwój automatyki budynkowej umożliwił użytkownikom osiągnięcie oczekiwanej wygody, komfortu i poczucia bezpieczeństwa we własnym domu. Opierając się na jednym module komunikacyjnym, możliwe jest kontrolowanie poszczególnych instalacji, ich elementów składowych oraz urządzeń elektrycznych.

Budynek inteligentny to rozwiązanie zdobywające coraz większą popularność, a przy tym wciąż rozwijane. System zarządzania budynkiem (ang. Building Management System) pozwala na sterowanie, kontrolowanie i monitorowanie działania urządzeń i instalacji w budynku i jego otoczeniu. Wszystkie sygnały zbierane są w jednym centrum zarządzającym. Wielkością wejściową do sterownika jest odchylenie od wartości zadanej, następnie generowana jest informacja do urządzeń wykonawczych.

Przeczytaj: Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym >>

BMS może działać na kilku poziomach przesyłania informacji. W pierwszym, podstawowym, systemy działają niezależnie. Większe możliwości kontroli daje zespolenie poszczególnych podsystemów i łączenie ich szeregowo z regulatorami.

Trzeci poziom to połączenie poszczególnych komponentów w sieci LAN, a najbardziej skomplikowany, ale zarazem najszerszy zakres kontroli umożliwia zastosowanie jednego modułu komunikacyjnego (EIB/KNX, LonWorks, BACnet) [1]. Dwa ostatnie poziomy są dla użytkownika wyjątkowo wygodne, ponieważ każdy, kto dysponuje komputerem z dostępem do sieci, może na bieżąco sprawdzać stan pracy systemu.

Przeczytaj: Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych >>

Rozwój technologii w kierunku urządzeń mobilnych umożliwił kontrolę budynku z każdego miejsca na świecie, w którym działa internet. Żeby sterowanie domem było jeszcze łatwiejsze, powstały również specjalne aplikacje działające na smartfonach czy tabletach. Na polskim rynku wybór systemów oraz wspierających ich aplikacji jest coraz szerszy, dzięki czemu użytkownik może dobrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Budynek pod szczególnym nadzorem

Obecnie aplikacje umożliwiają pełną regulację instalacji HVAC. W zależności od stopnia rozbudowania systemu użytkownik może zdalnie ustawiać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu np. zanim wróci z pracy, włącza ogrzewanie, żeby w momencie jego wejścia do domu temperatura była już komfortowa.

Za pomocą notebooka czy smartfonu można sterować źródłem ciepła, takim jak kocioł, pompa ciepła czy kolektory słoneczne, a także chłodu, np. klimatyzatorem. Aplikacja, integrując się z czujnikami, może pokazywać temperaturę, wilgotność czy stężenie CO2.

Przeczytaj: Zarządzanie wodą w budynku inteligentnym >>

Możliwe jest ustawianie trybów pracy, takich jak „noc” czy „praca”, poprzez wysłanie odpowiedniej informacji do regulatora, a także sterowanie elektrozaworami. Inne opcje to np. kontrola sprzętu RTV i AGD, będąca zarówno udogodnieniem, jak i zabezpieczeniem. Aplikacje oferują również możliwość sterowania węzłami indywidualnymi oraz kilkoma–kilkunastoma kotłowniami z jednego miejsca, przez co obsługa staje się prostsza i wygodniejsza.

Logując się na stronie producenta lub korzystając ze smartfonu, można na bieżąco monitorować zużycie energii w budynku, a także dla pełniejszego obrazu wyświetlić przejrzyste wykresy pozwalające ocenić pracę systemu w określonym przedziale czasu.

Szerokie spektrum możliwości oferowanych przez aplikacje uzupełnia przyjazny interfejs. Użytkownik ma dostęp do parametrów instalacji, których zmiana do tej pory wymagała obecności serwisanta. Teraz sam może regulować pracę kotła, a system przypomina o koniecznych czynnościach przedłużających jego eksploatację.

W przypadku awarii, w zależności od wybranego wcześniej modelu, użytkownik oraz wybrany serwisant otrzymują powiadomienie o usterce, dzięki czemu możliwa jest szybka naprawa. System może również sam uruchomić procedurę konieczną do wykonania w razie awarii. Informowanie o alarmach i archiwizowanie danych ułatwia lokalizację usterki i jej naprawę.

Przeczytaj: Zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym >>

Budynek inteligentny to coś więcej niż powiązanie w jednym systemie skomplikowanej automatyki, sterowanej za pomocą niezliczonej liczby pilotów. Największą zaletą jest sprzężenie wszystkich możliwości w jednym miejscu i dostosowanie wszystkich parametrów instalacji do wartości zadanych przez użytkownika, nawet jeśli nie ma go w domu [2].

Możliwości i wątpliwości

Inteligentny budynek jest rozwiązaniem komfortowym, które nie wymaga od użytkownika częstego korzystania z pomocy specjalistów. Mając wgląd do wszystkich informacji o działaniu instalacji i urządzeń, użytkownik sam decyduje o parametrach, które będą dla niego odpowiednie.

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Elementy i urządzenia systemu muszą być kompatybilne i wówczas nawet najbardziej skomplikowany układ staje się przyjazny dla użytkownika i można nim wygodnie kierować z jednego miejsca.

Zwiększona ilość elektroniki w budynku pociąga za sobą pewne konsekwencje. Im więcej wyrafinowanych elementów składowych, tym większe ryzyko awaryjności systemu. Urządzenia elektroniczne są szczególnie wrażliwe na niewłaściwą eksploatację i mogą wówczas łatwo ulec usterkom. Należy zatem z rozwagą dobierać system automatyki, tak by odpowiednio reagował na sytuacje awaryjne.

Automatyzacja procesów jest jednak znakiem naszych czasów i warto zainwestować w taki inteligentny system. Pozwala on zaoszczędzić czas i energię, dając użytkownikowi wolną rękę w sterowaniu instalacjami i urządzeniami we własnym domu. Przykłady zastosowania aplikacji można mnożyć, a rosnące zainteresowanie nimi świadczy o ich wysokiej użyteczności.

Literatura

1. www.automatyka-budynkowa.com.
2. Biskupski J., Inteligentny budynek mieszkalny, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2009.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   20.11.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl