Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylacja w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Opis projektu

P. Kawka

Biuro projektów Probad-Bis z Warszawy wykonało projekt instalacji dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Mgr inż. Krzysztof Kotliński wraz z zespołem opracował dokumentację instalacji chłodniczej i wentylacji dla budynków, które służą podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Charakter obiektu i jego wielozadaniowość, a także brak sprecyzowanych funkcji, jakie w przyszłości pełnić będą niektóre pomieszczenia w budynkach, wymagały nietypowego podejścia do instalacji.

Puławski Park Naukowo-Technologiczny powstał na terenie zabudowanym z uzbrojeniem podziemnym w sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne i energetyczne. Część istniejącego uzbrojenia została usunięta, gdy stała się już zbędna.

Projektowany obiekt składa się z trzech piętrowych budynków połączonych parterowym łącznikiem. Na dachu każdego zaprojektowano centrale wentylacyjne i wentylatory dachowe obsługujące tylko dany budynek. Również instalacje chłodnicze są dla każdego z budynków niezależne. Na ich dachach zaprojektowano po agregacie czynnika chłodzącego dla chłodnic wentylacyjnych i drugim agregacie wody chłodzącej dla zasilania fan-coili (klimakonwektorów wentylatorowych).

Przeczytaj także: Wpływ rodzaju wymiennika wyparnego na efektywność solarnych systemów klimatyzacyjnych >>

Pomimo założonych rezerw ciepła i chłodu dla przyszłych, a nieznanych obecnie celów badawczych i produkcyjnych projektanci przewidzieli także, że w wypadku zbyt dużego przyszłego zapotrzebowania na media będzie można korzystać również z dodatkowych nagrzewnic elektrycznych lub freonowych systemów chłodzenia.

Instalacje wentylacyjne

W omawianym obiekcie znajdują się cztery podstawowe grupy pomieszczeń: produkcyjne, laboratoryjne, inkubatory i pomieszczenia biurowe, a także pomieszczenia towarzyszące, takie jak pokoje socjalne, pomieszczenia umywalni i WC, korytarze, pomieszczenia techniczne oraz bufet z zapleczem i jadalnia.

Wszystkie pomieszczenia w obiekcie są wentylowane mechanicznie. Na dachach poszczególnych budynków ulokowano centrale wentylacyjne i wentylatory dachowe. Wszystkie systemy wyposażone są w tłumiki, a wentylatory dachowe ustawiane są na tłumiących podstawach dachowych. Centrale nawiewno­‑wywiewne mają systemy odzysku ciepła za pomocą wymienników krzyżowych.

Do pomieszczeń nawiewane jest powietrze o parametrach zapewniających utrzymanie temperatury projektowej. W okresach niewymagających dostarczenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza stosuje się recyrkulację. Straty ciepła w zimie będą pokrywane przez system centralnego ogrzewania, a zyski ciepła będą niwelowane za pomocą fan-coili sufitowych. Systemy wywiewne z kuchni, w.c. i digestoriów pozbawione są systemu odzysku ciepła.

Poszczególne systemy nawiewne i wywiewne są zblokowane tak, że mogą pracować jednocześnie. W kanałach wentylacyjnych przechodzących przez różne strefy pożarowe zainstalowane są klapy pożarowe EIS 120 z siłownikiem, odcinające instalację w razie pożaru.

Przeczytaj także: Efektywność solarnych układów klimatyzacyjnych wykorzystujących wymienniki gruntowe >>

Przy projektowaniu pomieszczeń laboratoriów i inkubatorów szczególnym wyzwaniem było zapewnienie odpowiednich parametrów bez wiedzy o specyfice ich późniejszego wykorzystania, łącznie z produkcją i technologiami. Dlatego zaprojektowano system wentylacji nawiewno-wywiewnej (ogólnej), który zapewni w tych pomieszczeniach podstawowe standardy jakości powietrza.

W kilku pomieszczeniach produkcyjnych przewidziano także możliwość wykonania dodatkowych zespołów wentylacji nawiewno-wywiewnej o wydajności 3000 m3/h (wentylacja technologiczna). Ma ona sprostać szczególnym wymaganiom dla przyszłych procesów, takich jak np. lakierowanie lub szlifowanie, co wymagać może wywiewu znacznej ilości powietrza (~10 w/h) z uwagi na dodatkowe znaczne zyski ciepła bądź zanieczyszczenia.

Projektanci przewidzieli także możliwość odzysku ciepła w wymienniku krzyżowym. Decyzja o ostatecznym doborze urządzeń powinna nastąpić jednak dopiero po zatwierdzeniu technologii produkcji w danym pomieszczeniu.

W pomieszczeniach produkcyjnych i inkubatorów oraz sali wystawienniczej z zapleczem zaprojektowano ogrzewanie dyżurne do 12°C. Dogrzanie do wymaganej temperatury wewnętrznej 20°C będzie realizowane poprzez wentylację mechaniczną. W lecie przewidziano także częściowe przechłodzenie powietrza nawiewnego poniżej wymaganej temperatury wewnętrznej pomieszczeń – 25°C.

Przeczytaj: Wentylacja fasadowa >>

Z uwagi na pewne ograniczenia minimalnej temperatury nawiewu założono, że będzie ona wynosiła 18°C. Ewentualne konieczne dochłodzenie uzyskane zostanie poprzez zastosowanie fan-coili sufitowych. Centrale wentylacyjne pracujące dla pomieszczeń z ogrzewaniem dyżurnym mogą pracować z 90-proc. recyrkulacją powietrza w okresach niewymagających dostarczania odpowiedniej ilości powietrza świeżego. Pozwoli to w sposób ekonomiczny utrzymać odpowiednią temperaturę wewnętrzną.

W pięciu pomieszczeniach laboratoryjnych projektanci przewidzieli możliwość montażu dygestoriów. Dla ich właściwej obsługi przewidziano niezależne zblokowane systemy wentylacji nawiewnej i wyciągowej o wydajności odciąganego powietrza ok. 800 m3/h. Do kompensacji tej ilości wywiewanego powietrza zastosowano małe centralki nawiewne wyposażone w nagrzewnice elektryczne, natomiast do utrzymania w lecie temperatury w pomieszczeniach ok. 25°C służą freonowe chłodnice kanałowe.

Każdy z systemów ma własną jednostkę zewnętrzną usytuowaną na dachu budynku. Rozwiązanie takie pozwoli zapewnić odpowiednie parametry powietrza we wszystkich pomieszczeniach i dostosować dodatkowe systemy wentylacyjne do przyszłych specjalnych wymagań niektórych pomieszczeń.

Czytaj dalej: Instalacja chłodnicza i klimatyzacja >>

   03.12.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl