Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Pompy ciepła w praktyce

Nagroda za najciekawszą prezentację na Forum Pomp Ciepła
Daikin

Odnawialne i alternatywne źródła energii grzewczej zyskują na popularności, są jednak jeszcze niekiedy traktowane z pewną rezerwą, głównie z powodu braku wiedzy o możliwościach ich praktycznego zastosowania. Do tej grupy nowych technologii należą m.in. pompy ciepła, zwłaszcza urządzenia czerpiące ciepło z powietrza atmosferycznego.

Na Targach Renexpo, podczas Forum Pomp Ciepła, kilkanaście firm przedstawiało realizacje instalacji z pompami ciepła.

Za najciekawszą prezentację jury uznało materiał przygotowany przez Erwina Szczurka z firmy Daikin. Redakcja „Rynku Instalacyjnego” ufundowała dla zwycięzcy nagrodę – publikację na naszych łamach artykułu przygotowanego na podstawie prezentacji.

Na rynek stale wchodzą nowe rozwiązania technologii pomp ciepła, w tym w zakresie dolnego i górnego źródła, sterowania, automatyki i różnych podzespołów. Pociąga to za sobą konieczność zmian naszych aktualnych schematów myślenia i przyzwyczajeń w sferze ogrzewania. Projektowanie i budowa instalacji z pompami ciepła wymagają szczególnej staranności, a inwestorzy oczekują otwartości i rzetelnych, rzeczywistych danych.

Przeczytaj także: II Kongres PORT PC. Relacja >>

Niestety, w praktyce te zasady nie zawsze są przestrzegane, przez co namnożyło się wokół tej technologii sporo wątpliwości i mitów, począwszy od bezkrytycznego zachwytu, na skrajnym sceptycyzmie skończywszy. Być może przedstawione przykłady pomogą spojrzeć na tę technologię obiektywnie. Poniżej omówiono zarówno techniczne możliwości takich instalacji, jak i ekonomikę ich stosowania.

Dom w Kartuzach

Właściciel domu w Kartuzach nie był zadowolony z kosztów ogrzewania kotłem olejowym i w celu ich zoptymalizowania postanowił włączyć do istniejącej instalacji zasilającej grzejniki c.o. niskotemperaturową pompę ciepła. Dom ma całkiem dobrą izolację termiczną – dla powierzchni użytkowej 250 m2 obliczeniowe straty ciepła oszacowano na ok. 10,7 kW. Do ich pokrycia kocioł olejowy zużywał ok. 1735 l oleju opałowego, a wspomagający instalację c.o. kominek od 3 do 4 m3 drewna bukowego na sezon.

Modernizacja systemu ogrzewania polegała na dołączeniu do układu c.o. powietrznej pompy ciepła Daikin Altherma split o nominalnej wydajności grzewczej 8 kW z założeniem, że w szczytowych okresach wspomogą ją kocioł lub kominek. Instalacja grzejnikowa pozostała bez zmian. Ponieważ w instalacji c.w.u. zasilanej przez podgrzewacz elektryczny także nie zaszły żadne zmiany, zostanie ona pominięta w tym opisie. Także udział kominka w dostarczaniu energii nie zmienił się po modernizacji – nadal zużywał on 3–4 m3 drewna.

Przeczytaj także: Nieszablonowe rozwiązanie z kominkiem >>

Przed modernizacją łączne koszty paliw dla kotła olejowego i kominka wynosiły 8000 zł na sezon, a symulacja kosztów z udziałem pompy ciepła w instalacji wskazywała na duże możliwości ich obniżenia, nawet o ponad 50%. Po roku od uruchomienia zmodernizowanej instalacji zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła na cele grzewcze wyniosło 5794 kWh, co stanowi koszt 2,7 tys. zł w taryfie G12R, z cenami odpowiednio 0,29 i 0,74 zł/kWhel.

Ponieważ przez cały sezon grzewczy zarówno grzałka elektryczna pompy ciepła, jak i kocioł olejowy się nie włączyły, koszty w pierwszym sezonie wyniosły blisko 2700 zł za energię elektryczną i 750 zł za drewno do kominka, czyli ok. 3450 zł.

 

 

Średnioroczna efektywność pompy ciepła przy temperaturze zasilania instalacji c.o. 50°C wyniosła 2,65, co oznacza, że z 1 kWh energii elektrycznej otrzymano 2,65 kWh ciepła do ogrzewania domu. Dla niskotemperaturowych systemów c.o. te wskaźniki byłyby oczywiście jeszcze wyższe. Osiągnięte oszczędności przerosły sezonowe koszty i to o 1000 zł.

Do budynku w tym czasie dostarczono 24,0 MWh ciepła, z czego 2/3 przypada na pompę ciepła i 1/3 na kominek. Do budynku przekazano 9,6 MWh energii odnawialnej. Koszt modernizacji (urządzeń i montażu) wyniósł ok. 25 tys. zł i przy oszczędnościach rzędu 4,5 tys. zł rocznie zwróci się w całości w ciągu ok. 5,5 roku. Zatem szacunki zostały w pełni potwierdzone w praktyce i inwestycja przynosi wymierne oszczędności.

Duży dom w Pszczynie

Drugi przykład to znacznie większy system – kaskada dwóch niskotemperaturowych pomp ciepła powietrze/woda w domu o powierzchni 600 m2 zlokalizowanym koło Pszczyny. Przed modernizacją system był zasilany przez kocioł olejowy, który do pokrycia strat ciepła dochodzących do 40 kW zużywał w sezonie 7200 litrów oleju opałowego. Przy cenach oleju wynoszących 3,11 zł/litr (sezon 2010/2011) koszty ogrzewania kształtowały się na poziomie ok. 22 tys. zł i suma ta skłoniła użytkownika do zainstalowania pomp ciepła. Przy obecnych cenach oleju koszty te przekraczałyby 30 tys. zł.

W budynku zastosowano dwa zestawy pompy ciepła Daikin Altherma Split o nominalnej wydajności grzewczej 16 kW każdy. Zostały one dołączone do istniejącej instalacji, w której zasilają zasobnik buforowy do temperatury 42°C. System pobiera ciepło z bufora do zasilania obwodów grzejników naściennych temperaturą na poziomie 38°C oraz obwodów ogrzewania podłogowego temperaturą 25°C. Jedna z pomp ciepła zasila również układ c.w.u. poprzez zawór trójdrogowy i wężownicę zasobnika c.w.u., ale ta praca odbywa sie tylko w razie potrzeby i wyłącznie w czasie tańszej taryfy na energię elektryczną.

Przeczytaj także: Czym będziemy ogrzewać domy? >>

Efekty modernizacji są następujące: całkowite zużycie energii elektrycznej do zasilania pomp ciepła w sezonie wyniosło 25,9 MWhel, w tym 12 MWhel w pierwszej taryfie i 13,9 MWhel w drugiej, w tym 6,0 MWhel na cele c.w.u., przy cenach dla tych taryf odpowiednio 570 i 310 zł/MWhel. Całkowity koszt zużytej energii elektrycznej w sezonie wyniósł zatem ok. 11 tys. zł.

Do budynku dostarczono 71,2 MWh ciepła, z czego nieco ponad 45 MWh energii odnawialnej, a to oznacza efektywność przetwarzania energii elektrycznej w cieplną na poziomie 2,75. Koszty ogrzewania przed modernizacją udało się zredukować o połowę, do 11 tys. zł i tyle też wyniosły oszczędności. Przy cenach z sezonu 2010/2011 i koszcie inwestycji (urządzenia i montaż) 65 tys. zł daje to prosty czas zwrotu inwestycji w ok. 5,7 roku.

Jeśli jednak uwzględnimy stosunkowo szybki wzrost cen oleju opałowego w stosunku do cen energii elektrycznej, jaki miał miejsce w ostatnich latach, okres zwrotu inwestycji wyniesie tylko 4 lata i tym samym skumulowane oszczędności wyrównają koszty inwestycji już na wiosnę 2014 r.

Czytaj dalej: Blok w Raciborzu i duży dom w Katowicach >>

   03.12.2013
Pliki do pobrania

Komentarze

(2)
PawełZ | 21.04.2017, 18:32
3 lata temu skończyłem budowę swojego domu i mam gruntową pompę ciepła A-Pic. Pompa była uwzględniona już na samym początku + rekuperacja oczywiście. Dom z dachem dwuspadowym, bez kominów, styro grafitowy 20cm + wełna 40cm! Koszt ogrzania domu od października 2016 do dnia dzisiejszego wyniósł TYLKO 900zł! Owszem, mój dom to hermetyczna puszka, ale jest ciepły, zawsze jest ćwieże powietrze dzięki wentylacji mechanicznej. Jest po prostu komfortowo.
Tommy | 27.03.2019, 11:58
Osobiście postawiłem na powietrzną pompe ciepła od firmy Fonko i jestem z niej zadowolony. Urządzenie sprawuje się znakomicie i koszty ogrzewania sporo zmalały.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl