Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Komputerowe zarządzanie energią w halach przemysłowych

Computer energy management in industrial halls
fot. www.konstrukcje-stal.pl

Konieczna jest poprawa efektywności wykorzystania energii przez użytkowników końcowych nowoczesnych hal przemysłowych, niewynikająca ze zmiany technologii na bardziej efektywną, ale z wprowadzenia zmian w istniejących instalacjach HVAC i systemach BEMS (Building Energy Management Systems).

Zaobserwowano bowiem, że niedoceniane są możliwości ograniczenia zużycia energii na cele nieprodukcyjne, związane z energochłonnością i funkcjonalnością budynku jako całości.

Racjonalizacja zużycia energii i mediów przy zachowaniu komfortu dla użytkowników oraz warunków technologicznych jest niezbędnym elementem działalności każdego przedsiębiorstwa przemysłowego, prowadzącym do oszczędności energii pierwotnej i emisji CO2.

Optymalizacja w zakresie zarządzania procesem produkcyjnym i racjonalizacji użytkowania oraz niewielkie inwestycje w sprzęt i wyposażenie pozwalają osiągnąć oszczędności w zużyciu energii. Przy czym optymalizacje procesu technologicznego mogą przynieść znaczną redukcję kosztów zużycia wody i energii – nawet do 50% [4].

Przeczytaj także: Projektowanie zintegrowane – co nas czeka? >>

Na całym świecie inżynierowie i projektanci pracują nad racjonalizacją procesu projektowania budynków tradycyjnych i niskoenergetycznych oraz metodami szacowania rocznego zapotrzebowania na ciepło. Stosują w tym celu metody symulacji dynamicznej, modele predykcji w warunkach ustalonych oraz modele statystyczne wykorzystujące metody regresji [1, 3].

W artykule skupiono się na metodach ograniczenia zużycia energii w halach produkcyjnych przy wykorzystaniu komputerowych systemów zarządzania energią, z publikacji [1, 5] wynika bowiem, że tego typu systemy są powszechnie stosowane w budynkach biurowych i użyteczności publicznej, natomiast brakuje publikacji dotyczących ich zastosowania w obiektach typu przemysłowego.

Zarządzanie energią w hali przemysłowej

Zdecydowaną większość budynków przemysłowych stanowią obiekty mające za zadanie realizację określonego celu produkcyjnego. Może się w nich odbywać bezpośrednia produkcja, montaż lub magazynowanie materiałów i wyrobów. Są one wyposażane w stałe lub ruchome urządzenia technologiczne (maszyny, suwnice, podnośniki, ciągi transportowe i instalacyjne) zapewniające prawidłowy przebieg produkcji, hale mogą również stanowić zaplecze produkcyjne (kotłownie, maszynownie itp.).

Przeczytaj także: Ogrzewanie dużych obiektów >>

O kształcie i wielkości budynku halowego decydują wymagania eksploatacyjne, dlatego konstrukcja powinna być podporządkowana przeznaczeniu obiektu i jego prawidłowemu użytkowaniu. Dodatkowo pełnienie założonej funkcji technologicznej (produkcyjnej, eksploatacyjnej) oraz ochrona wnętrza przed wpływami otoczenia ma zasadniczy wpływ na konstrukcję budynku i wybór systemu grzewczo-wentylacyjnego, a tym samym za­rzą­dzania energią.

Praca systemu zarządzania energią (Building Energy Management Systems) w hali produkcyjnej ma na celu osiągnięcie odpowiednich warunków technologicznych oraz możliwego poziomu komfortu termicznego dla pracowników przy równoczesnym obniżeniu kosztów zaopatrzenia w energię i media w obiekcie poprzez wykorzystanie zaawansowanej technologii informatycznej, automatyki budynkowej BAS (Building Automation System), systemów EMS (Energy Management System) oraz numerycznych modeli energetycznych budynku.

Przeczytaj także: Ogrzewanie promiennikowe >>

Do poprawnej pracy niezbędna jest integracja wszystkich systemów oraz ich zdolność do modyfikacji, aktualizacji i reorganizacji odzwierciedlającej zmiany technologiczne i sposobów użytkowania oraz wpływy zewnętrzne.

Celem zarządzania energią jest zmniejszenie jej zużycia i kosztów oraz obciążenia środowiska, zapewnienie odpowiednich warunków technologicznych i komfortu cieplnego, a także stworzenie warunków do programowych działań, tak żeby w długoterminowym podejściu zarządzanie mogło się finansować ze swoich efektów – oszczędności kosztów paliw, energii i wody.

Ogólny warunek samofinansowania się inwestycji zakłada, że koszt usługi energetycznej po podjęciu działań energooszczędnych powinien być mniejszy bądź równy kosztom ponoszonym przed podjęciem działań energooszczędnych.

Zastosowanie komputerowego systemu zarządzania energią pozwala na [6]:

  • kontrolowanie i sporządzanie raportów o zużyciu energii,
  • przewidywanie (budżetowanie) zużycia energii,
  • ocenę poziomu zużycia energii,
  • realizację algorytmów ograniczających zużycie energii do dopuszczalnego poziomu,
  • rozliczenie kosztów zużycia energii przez poszczególnych użytkowników (indywidualne rachunki za energię, ciepło, chłód i inne media).

Dzięki regularnemu kontrolowaniu zużycia energii przedsiębiorstwo jest motywowane do utrzymania budynku i jego instalacji na odpowiednio wysokim poziomie efektywności energetycznej, zmniejszając tym samym również obciążenie dla środowiska.

Wydaje się zatem, że stosowanie systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwach jest konieczne. Należy jednak pamiętać, że system komputerowy jest jedynie narzędziem pomocnym w zarządzaniu energią i nie może funkcjonować bez obsługującego go personelu.

Czytaj dalej: Energooszczędne funkcje BEMS >>

   25.11.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl