Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Efektywne energetycznie pompy

Wybór żądanej charakterystyki
Wybór żądanej charakterystyki
LFP

Energooszczędność to pożądana cecha urządzeń stosowanych w instalacjach wodnych. Nowe wymagania dla pomp bezdławnicowych wyprą z rynku stałoobrotowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne, robiąc miejsce dla urządzeń mogących dostosować pracę do zmiennych parametrów instalacji.

Do niedawna kupujący pompy obiegowe kierowali się przede wszystkim dwoma charakterystycznymi parametrami urządzeń – wysokością podnoszenia oraz wydajnością. Wysokie ceny energii oraz konieczność zadbania o środowisko skłoniła producentów do poszukiwania nowych, bezpiecznych i energooszczędnych rozwiązań. Wraz z rozwojem technologii Unia Europejska systematycznie śrubuje wymagania wobec pomp obiegowych i cyrkulacyjnych.

W dyrektywie 2009/125/WE (tzw. produkty związane z energią – dyrektywa ErP) oraz rozporządzeniu 641/2009 w sprawie wymagań dotyczących ekoprojektu dla pomp bezdławnicowych wolnostojących i zintegrowanych z produktami i zmieniającym je rozporządzeniu 622/2012 uściślono i zwiększono obostrzenia w stosunku do tych urządzeń w zakresie sprawności oraz efektywności energetycznej.

Przeczytaj także: Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy >>

Działanie funkcji AUTOADAPT
Rys. Grundfos

W rozporządzeniu 641/2009 podano metodykę obliczania współczynnika EEI, który zastąpił stosowane wcześniej klasy energetyczne. Zmiany te były kolejnym impulsem dla producentów do doskonalenia swoich produktów, tak żeby już teraz spełniały one wymagania, które zostaną wprowadzone w życie dopiero za kilka lat.

Automatyczna regulacja

Standardem w instalacjach c.o. są obecnie zawory termostatyczne, przez co mamy do czynienia z częstymi wahaniami ciśnienia spowodowanymi zmianami ich stopnia otwarcia. Dla takich układów najlepszym rozwiązaniem są elektroniczne pompy z bezstopniową regulacją obrotów, które samoczynnie dostosowują się do zmiennego przepływu. Dzięki temu do minimum zredukować można hałas w instalacji.

Pompy bezdławnicowe ze stałą prędkością obrotową nie spełniają wymagań, które obowiązują od 1 stycznia 2013 r. Osiągnięcie przez nie współczynnika efektywności energetycznej o wartości niższej niż 0,27 jest w praktyce niemożliwe.

Nowe pompy na bieżąco ustalają punkt pracy na charakterystyce ciśnienia proporcjonalnego – jeżeli ich wydajność wzrośnie, punkt pracy przesuwa się do góry, a jeśli zmaleje – w dół. Poprzez samoistne dostosowywanie się praca pompy jest sprawniejsza i nie wymaga ręcznej ingerencji.

Ulepszone rozwiązania

Dawniej standardowe pompy wymagały poboru mocy rzędu nawet 90 W. Obecnie w ofertach można znaleźć urządzenia, dla których wartość ta wynosi tylko 3 W – to, co jeszcze kilka lat temu było innowacją, teraz jest już normą. Żeby pompa mogła pracować z wysoką wydajnością przy niskim nakładzie mocy, konieczne było wprowadzenie zmian w jej silniku.

Przeczytaj także: Pompy obiegowe i cyrkulacyjne >>

Wysoka sprawność może zostać osiągnięta dzięki zastosowaniu silnika z magnesem trwałym – rozwiązanie to pozwala uniknąć dawniej wykorzystywanych pierścieni i szczotek oraz tarcia wywołanego ich pracą. Dzięki temu silnik ma mniejsze rozmiary, a jego działanie jest mniej awaryjne i nie wymaga częstego serwisowania.

W nowym rozwiązaniu moment obrotowy powstaje poprzez współdziałanie prądu uzwojeń wirnika i strumienia magnetycznego stojana. Dzięki temu silnik jest stale namagnesowany i nie wymaga dostarczenia energii z zewnątrz.

W silniku komutowanym elektronicznie układ mikroprocesorów w zależności od wymaganego punktu pracy steruje przetwornicą częstotliwości wpływającą na działanie uzwojenia wirnika.

Dzięki temu sprawność jest większa niż silników asynchronicznych, można także uzyskać wyższe prędkości obrotowe. Co ważne, zastosowano również zabezpieczenia antyprzeciążeniowe, dzięki którym prąd o dużym napięciu nie uszkodzi silnika. Jest on również odporny na prąd przy zablokowaniu dzięki specjalnej funkcji ABS, która uniemożliwi zahamowanie wirnika.

Kolejnym ulepszeniem jest zastosowanie izolacji korpusu pompy, co pozwala na redukcję strat ciepła w instalacji. Pracę pompy zabezpieczono poprzez hermetyzację mokrej przestrzeni wykonanej z materiału rozpraszającego pole magnetyczne.

Pompowane medium smaruje łożyska i chłodzi silnik, konieczne zatem było zastosowanie izolacji od generującego prąd stojana poprzez tuleję rozdzielającą. Obecne rozwiązania materiałowe pozwalają minimalizować straty przepływu strumienia magnetycznego spowodowane tuleją.

Nadchodzące zmiany w wymaganiach rawnych

Od 1 stycznia 2013 r. wartość graniczna współczynnika efektywności energetycznej wynosi 0,27, a na tabliczce znamionowej pojawił się znak CE wraz z wartością EEI.

Kolejne obostrzenia wejdą w życie w sierpniu 2015 r., kiedy graniczna wartość EEI zostanie obniżona do 0,23 i obowiązywać będzie pompy wbudowane w urządzenia wytwarzające ciepło, również zintegrowane z instalacjami solarnymi.

Od 2020 r. pompy zintegrowane ze źródłami ciepła będzie można wymienić tylko na mające współczynnik EEI do 0,23. Pompy cyrkulacyjne stanowią wyjątek – obowiązywać je będzie jedynie odpowiednie oznakowanie. Obecnie pompy te osiągają EEI równe 0,20.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   27.11.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl