RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Skuteczność oczyszczania ścieków w żwirze pod drenażem rozsączającym ścieki

Effectiveness of sewage treatment in gravel under subsurface sewage disposal field

Przydomowa oczyszalnia ścieków

Przydomowa oczyszalnia ścieków

Wiele wsi w Polsce, a także małych miast nie ma uporządkowanej gospodarki ściekowej. Najczęściej spotykaną metodą usuwania ścieków z budynków mieszkalnych i gospodarskich jest ich gromadzenie w zbiorniku bezodpływowym i wywóz samochodem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków, niekiedy na pole czy do rowu.

Taki system kanalizacji jest drogi w eksploatacji, a zbiorniki bezodpływowe są często nieszczelne i nieprawidłowo użytkowane. Ścieki i osady wywożone na pole bez dezynfekcji stanowią duże zagrożenie sanitarne z uwagi na obecność w nich bakterii chorobotwórczych i jaj pasożytów.

Zobacz także

Wilo Polska Sp. z o.o., mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych,...

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych, niższe posadowienie wyjścia kanalizacji w stosunku do kolektora sieci kanalizacji lub znaczne oddalenie od miejsca zrzutu ścieków.

Dräger Safety Polska Sp. z o.o. Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe....

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe. Oczyszczanie ścieków: Dräger wspiera cały cykl pracy systemów kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków, które zbierają, oczyszczają, transportują i usuwają ścieki komunalne oraz przemysłowe. Odsalanie: to różnego rodzaju metody wykorzystywane do usuwania soli oraz innych minerałów ze słonej...

ROTH POLSKA Sp. z o.o. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej...

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

Rozbudowa wodociągów wiejskich i podniesienie standardu wyposażenia mieszkań w urządzenia sanitarne spowodowały wzrost ilości ścieków w gospodarstwach domowych. Budowa zbiorczych systemów do zbierania i unieszkodliwiania ścieków jest w wielu przypadkach niemożliwa z powodu rozproszonego budownictwa, niekorzystnej topografii terenu i dużych kosztów inwestycyjnych. W tych warunkach alternatywą może być przydomowa oczyszczalnia ścieków.

W przypadku obszarów wiejskich przydomowe oczyszczalnie ścieków zaleca się stosować na terenach o zabudowie bardzo rozproszonej, gdzie budowa sieci kanalizacyjnych jest z powodów ekonomicznych nieuzasadniona.

Ścieki bytowe mogą być odprowadzane do gruntu, gdy pochodzą z wolnostojących domów zlokalizowanych poza obszarami stref ochrony ujęć wody podziemnej oraz gdy ilość ścieków nie przekracza 5,0 m3 · d–1 [8, 9]. W małych jednostkach osadniczych (wieś) na jednego mieszkańca przyjmuje się jako optymalną jednostkową ilość ścieków q = 120 dm3 · d–1, a w dużych jednostkach (miasto) q = 200 dm3 · d–1 [4].

Celem artykułu jest ocena skuteczności oczyszczania ścieków w złożu gruntowym bez warstwy wspomagającej i z warstwą wspomagającą pod drenażem rozsączającym ścieki. Zakres badań obejmował złoże gruntowe ze żwiru o miąższości 1,3 m bez warstwy wspomagającej i z warstwą wspomagającą z popiołu mineralnego o miąższości 0,2 m.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym

Przydomowe oczyszczalnie z drenażem rozsączającym buduje się w gruntach dobrze przepuszczalnych (piaski) i kiedy maksymalny poziom zwierciadła wody gruntowej znajduje się co najmniej 1,5 m poniżej poziomu rozsączania ścieków [8, 9]. Ma to na celu doczyszczenie ścieków w strefie aeracji, w tym zatrzymanie bakterii, wirusów i niedopuszczenie do skażenia środowiska naturalnego.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym to najtańsza i najprostsza oczyszczalnia ścieków bytowych. System ten jest prosty w budowie i eksploatacji, nie wymaga wykwalifikowanej obsługi oraz nadzoru technicznego i laboratoryjnego. Może być obsługiwany przez odpowiednio przeszkolonego właściciela gospodarstwa domowego.

Drenaż rozsączający to urządzenie służące do wprowadzania do gruntu ścieków bytowych wstępnie oczyszczonych w osadniku gnilnym. W wyniku przesączania się przez naturalne warstwy gruntu ścieki ulegają procesom oczyszczania biologicznego pod wpływem bakterii tlenowych i innych mikroorganizmów, które pobierają tlen z powietrza znajdującego się w gruncie.

Drobne zawiesiny stałe i koloidalne są zatrzymywane na powierzchni ziaren piasku. Część ścieków jest pobierana przez korzenie roślin, część podnosi się ku powierzchni terenu dzięki kapilarności gruntu, skąd paruje, a pozostała ilość infiltruje do wód podziemnych.

Na rys. 1 pokazano budowę i zasadę działania przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. Ścieki spływają grawitacyjnie przykanalikiem (1) z budynku mieszkalnego do osadnika gnilnego (2), w którym czas zatrzymania ścieków powinien wynosić około 2–3 doby, nie mniej niż dobę.

Po osadniku gnilnym ścieki płyną do dozownika (3), który kieruje je do przewodów rozsączających (5) zakończonych rurami wentylacyjnymi (4). Następnie ścieki przez otwory w rurociągach rozsączających rozpływają się w złożu rozsączającym ścieki (7) i dalej infiltrują w głąb gruntu.

W osadniku gnilnym następuje wstępne mechaniczne oczyszczanie ścieków bytowych, w którym BZT5 dopływających ścieków musi być zredukowane co najmniej o 20%, a zawartość zawiesiny ogólnej o co najmniej 50% [8, 9]. Zbyt duża zawartość zawiesin ogólnych w ściekach rozsączanych powoduje bowiem przyspieszenie kolmatacji gruntu pod drenażem rozsączającym, a przez to zmniejsza się okres prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

W osadniku gnilnym zachodzą procesy sedymentacji i flotacji, które powodują zatrzymywanie zanieczyszczeń stałych, oraz procesy biologiczne beztlenowego rozkładu osadów zgromadzonych na dnie zbiornika. Ogólna pojemność osadnika gnilnego nie może być mniejsza niż 2,0 m3 [6], a ponadto do 4,0 m3 należy stosować osadniki gnilne dwukomorowe, natomiast powyżej 4,0 m3 trzykomorowe, jeżeli osadniki gnilne nie są wyposażone w kosze filtracyjne.

Jako wypełnienie kosza filtracyjnego stosuje się keramzyt lub puzzolanę. W celu ograniczenia wypływu zawiesiny z osadnika gnilnego dolna krawędź trójnika, kosza filtracyjnego lub osłony powinna być zagłębiona w ściekach na 0,4 m. Z osadnika gnilnego raz lub dwa razy w roku należy usunąć osady zgromadzone na dnie zbiornika.

Rurociągi rozsączające wykonywane są ze sztywnych rur PVC o minimalnej średnicy wewnętrznej 100 mm, perforowanych otworami o średnicy 8,0–10,0 mm w odstępach co 20 cm. Spadek rurociągu rozsączającego wynosi 5–10‰.

Schemat drenażu rozsączającego

Rys. 1. Schemat drenażu rozsączającego: a) rzut poziomy, b) przekrój podłużny, c) przekrój poprzeczny drenażu bez warstwy wspomagającej, d) przekrój poprzeczny drenażu z warstwą wspomagającą; 1 – rurociąg doprowadzający ścieki, 2 – osadnik gnilny, 3 – dozownik, 4 – rury wywiewne, 5 – rurociąg rozsączający ścieki, 6 – grunt rodzimy, 7 – złoże rozsączające ścieki, 8 – geowłóknina, 9 – warstwa wspomagająca, 10 – powierzchnia infiltracji ścieków.

Rozstaw rurociągów rozsączających powinien wynosić od 1,5 do 2 m, a głębokość ich ułożenia 0,8–1,2 m. Długość rurociągów rozsączających nie powinna przekroczyć 20 m. W celu zapewnienia wentylacji złoża rozsączającego na końcach rurociągów rozsączających instaluje się rury wentylacyjne z otworami wyniesionymi minimum 0,5 m nad poziom terenu [4].

Złoże rozsączające składa się z tłucznia kamiennego lub płukanego żwiru o średnicy 15–40 mm. Grubość złoża to 30–35 cm, a szerokość 50–120 cm. Warstwa oddzielająca (8 na rys. 1), chroniąca złoże rozsączające przed zamuleniem, może być wykonana z włókniny filtracyjnej lub pięciocentymetrowej warstwy słomy czy papieru [4].

Metodyka badań

Badania skuteczności oczyszczania ścieków w złożu gruntowym ze żwiru pod drenażem rozsączającym wykonano na wybudowanym stanowisku pomiarowym w postaci szczelnego pojemnika o następujących wymiarach: długość 1,20 m, wysokość 1,70 m, szerokość 0,20 m (rys. 2). Pojemnik został wykonany z płyt z tworzywa sztucznego (8), zamocowanych w metalowych ramach (10).

Ścieki ze zbiornika przewodem tłocznym (4) podawano pompą (2) do przewodu rozsączającego o średnicy 100 mm (5), który ułożony został w warstwie złoża rozsączającego (6) wykonanego z kamieni o średnicy 20–40 mm. Pompa była włączana i wyłączana przez sterownik (3). Wymiary warstwy złoża rozsączającego wynoszą: długość 0,50 m, szerokość 0,20 m, wysokość 0,20 m. Ścieki do warstwy złoża rozsączającego filtrowały przez otwór o średnicy 8 mm znajdujący się w dnie przewodu rozsączającego.

Podczas pierwszego cyklu badań ścieki po przefiltrowaniu przez warstwę rozsączającą (rys. 2a) filtrowały przez złoże gruntowe ze żwiru (7). Natomiast podczas drugiego cyklu badań ścieki po przefiltrowaniu przez warstwę rozsączającą filtrowały przez warstwę wspomagającą z popiołu mineralnego (12) w głąb złoża ze żwiru (rys. 2b).

Badania zostały przeprowadzone dla złoża ze żwiru o miąższości 1,30 m i warstwy wspomagającej o miąższości 0,20 m. W dnie stanowiska pomiarowego zostały wykonane trzy otwory (9), które umożliwiały odpływ przefiltrowanych ścieków do naczyń zbierających (11). Pojemnik napełniano żwirem warstwami o miąższości 5 cm i zagęszczano je przez ubijanie.

Do badań użyto ścieków syntetycznych, które sporządzano wg PN-C-04616/10 [7]. Ścieki syntetyczne (ścieki surowe) dozowano trzy razy na dobę, a ich dobowa dawka została określona w zależności od rodzaju złoża gruntowego i minimalnego dopuszczalnego obciążenia hydraulicznego gruntu ściekami według polskich zaleceń [1, 10].

Przed wprowadzeniem ścieków surowych na złoże gruntowe, jak i po przefiltrowaniu ich przez złoże gruntowe oznaczano następujące wskaźniki zanieczyszczenia ścieków [8, 9]: zawiesiny ogólne, BZT5 i ChZT, azot ogólny, fosfor ogólny. Oznaczenia wskaźników zanieczyszczeń w ściekach wykonywano raz na tydzień, uwzględniając czas filtracji ścieków przez złoże gruntowe ze żwiru i warstwę wspomagającą z popiołu mineralnego.

Zawartość poszczególnych frakcji uziarnienia gruntu została określona metodą analizy sitowej. Badania wykonano na trzech próbkach, a uzyskane wyniki wykazały, że jest to żwir [2]. Współczynnik filtracji dla żwiru określono w aparacie Z. Wiłuna ITB-ZW-K2. Pomiar wykonano dla sześciu próbek. Dla badanego żwiru współczynnik filtracji (k) wyniósł 0,005 m3 · s–1.

Znając rodzaj gruntu (żwir) i jego współczynnik filtracji (0,005 m3 · s–1), określono dobową dawkę ścieków (3,0 dm3), odnosząc ją zgodnie z zaleceniami polskimi [1, 10] do długości przewodu rozsączającego ścieki. Obciążenie hydrauliczne przewodu rozsączającego wg zaleceń polskich odnosi się do 1 m długości przewodu i dla żwiru wynosi 15 dm3 · m–1 · d–1. Dobową dawkę ścieków podzielono na trzy dawki po 1,0 dm3 i podawano na złoże rozsączające o godzinie 8.00, 12.00 i 16.00.

Ścieki syntetyczne (surowe) były przygotowywane co sześć dni, a wskaźniki zanieczyszczeń w nich były oznaczane na początku, w środku i na końcu okresu dozowania, po czym zostały uśrednione (tabela 1 i 2). Zawiesiny ogólne oznaczano metodą wagową, BZT5 metodą elektrochemiczną Sensomat firmy Lovibond, a ChZT metodą miareczkowania z dwuchromianem potasu. Azot ogólny i fosfor ogólny oznaczano spektrofotometrem firmy Hach.

Schemat stanowiska pomiarowego

Rys. 2. Schemat stanowiska pomiarowego: a) bez warstwy wspomagającej, b) z warstwą wspomagającą; 1 – zbiornik, 2 – pompa, 3 – sterownik, 4 – przewód tłoczny, 5 – przewód rozsączający, 6 – złoże rozsączające, 7 – złoże gruntowe (żwir), 8 – przezroczysta płyta plastikowa, 9 – odpływ ścieków, 10 – rama metalowa, 11 – naczynia zbierające przefiltrowane ścieki, 12 – warstwa wspomagająca (popiół)

Wyniki i ich analiza

Analizując wyniki badań, można stwierdzić, że po przefiltrowaniu ścieków surowych przez żwir bez warstwy wspomagającej (tabela 1) i z warstwą wspomagającą z popiołu mineralnego (tabela 2) nastąpiło obniżenie zawartości zawiesiny ogólnej, BZT5 i ChZT (związków organicznych) oraz azotu ogólnego i fosforu ogólnego (związków biogennych) w ściekach oczyszczonych.

Wyniki badań ścieków

Tabela 1. Wyniki badań ścieków surowych i oczyszczonych w złożu gruntowym ze żwiru bez warstwy wspomagającej (wartości średnie)

Wyniki badań ścieków surowych

Tabela 2. Wyniki badań ścieków surowych i oczyszczonych w złożu gruntowym ze żwiru z warstwą wspomagającą z popiołu o miąższości 0,2 m (wartości średnie)

Wykonane badania skuteczności oczyszczania ścieków w złożu gruntowym ze żwiru pokazują (tabela 1), że zawiesiny ogólne nie są usuwane w zadowalającym stopniu i nie spełniają obowiązujących zaleceń [8, 9]. Duża ilość zawiesiny ogólnej wprowadzanej do złoża gruntowego powoduje jego szybką kolmatację [5]. W związku z tym zmniejsza współczynnik przepuszczalności złoża i ogranicza żywotność przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym.

Średnia skuteczność usuwania związków organicznych (oznaczanych wskaźnikiem BZT5 i ChZT) w złożu gruntowym ze żwiru jest wysoka i wynosi powyżej 85%, natomiast średnia skuteczność usuwania azotu ogólnego jest niska – tylko 26%.

Zastosowanie warstwy wspomagającej z popiołu mineralnego o miąższości 0,2 m (tabela 2) znacznie poprawiło średnią skuteczność usuwania zawiesiny ogólnej, bo aż o 46% i tym samym wyniosła ona 99%. Średnia skuteczność usuwania zawiesiny ogólnej w złożu ze żwiru bez warstwy wspomagającej wynosiła 53%, a z warstwą wspomagającą 99%. Poprawiła się również średnia skuteczność usuwania azotu ogólnego, która wzrosła do 45%, tj. o 19%.

Fosfor ogólny, zarówno w złożu gruntowym bez warstwy wspomagającej (tabela 1), jak i z warstwą wspomagającą (tabela 2) był w trakcie badań usuwany, ponieważ w ściekach surowych występował w bardzo małej ilości. Natomiast w ściekach oczyszczonych fosfor ogólny występował w ilościach śladowych (tabela 1 i 2), a jego średnia skuteczność zmniejszenia jest wysoka i wynosi powyżej 90%.

Podsumowanie

W złożu gruntowym z samego żwiru wskaźniki BZT5, ChZT, azotu ogólnego i fosforu ogólnego są usuwane w ilości zgodnej z obowiązującymi zaleceniami [8, 9].

Natomiast zawiesiny ogólne nie są usuwane w zadowalającym stopniu i nie spełniają obowiązujących zaleceń. Dopiero zastosowanie w złożu gruntowym ze żwiru warstwy wspomagającej z popiołu mineralnego o miąższości 0,2 m spowodowało zwiększenie skuteczności usuwania zawiesiny ogólnej oraz azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych.

Przeprowadzone badania pokazują, że przydomowe oczyszczalnie ścieków można również budować w gruntach ze żwiru, ale tylko z warstwą wspomagającą o miąższości co najmniej 0,2 m.

Bardzo dobra efektywność usuwania zawiesiny ogólnej ze ścieków surowych w żwirze z warstwą popiołu mineralnego może być przyczyną szybkiej kolmatacji drenażu rozsączającego. W związku z tym należy tak zaprojektować osadnik gnilny, aby co najmniej 70% zawiesin ogólnych ze ścieków surowych była w nim zatrzymywana.

Literatura

  1. CUGW, Budownictwo oczyszczalni ścieków. Wytyczne techniczne projektowania drenaży rozsączających i filtrów piaskowych, Wyd. Katalogów i Cenników, Warszawa 1971.
  2. Kalenik M., Ambroziak R., Skuteczność oczyszczania ścieków w złożu gruntowym ze żwiru pod drenażem rozsączającym ścieki, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych nr 506/2005.
  3. Kalenik M., Wilkowska M., Badania modelowe oczyszczania ścieków w żwirze z warstwą wspomagającą, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych nr 526/2008.
  4. Kalenik M., Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2009.
  5. Łomotowski J., Kolmatacja drenaży rozsączających, V Ogólnopolskie Sympozjum Szkoleniowe „Projektowanie i eksploatacja przydomowych oczyszczalni ścieków”, Poznań-Kiekrz, 1999.
  6. PN-EN 12566-1:2004/A1 Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50. Prefabrykowane osadniki gnilne.
  7. PN-C-04616/10 Woda i ścieki. Badania specjalne osadów. Hodowla standardowego osadu czynnego w warunkach laboratoryjnych.
  8. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 137/2006, poz. 984).
  9. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 stycznia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 27/2009, poz. 196).
  10. Tabernacki J., Heidrich Z., Sikorski M., Kuczewski K., Łomotowski J., Jasiński P., Lipowski K., Album wzorcowych rozwiązań odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków bytowo-gospodarczych z wiejskich gospodarstw zagrodowych, IMUZ, Falenty 1990.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Ścieki ze szpitali zakaźnych – czy są prawidłowo odprowadzane?

Ścieki ze szpitali zakaźnych – czy są prawidłowo odprowadzane? Ścieki ze szpitali zakaźnych – czy są prawidłowo odprowadzane?

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że z danych uzyskanych zarówno od przedstawicieli sektora wodociągowo–kanalizacyjnego, jak i wojewodów wynika, że system odprowadzania...

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że z danych uzyskanych zarówno od przedstawicieli sektora wodociągowo–kanalizacyjnego, jak i wojewodów wynika, że system odprowadzania ścieków ze szpitali zakaźnych działa w większości przypadków prawidłowo, i nie dochodzi do wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych ścieków zawierających drobnoustroje chorobotwórcze.

Redakcja RI news Wody Polskie apelują: nie zaśmiecajmy rzek!

Wody Polskie apelują: nie zaśmiecajmy rzek! Wody Polskie apelują: nie zaśmiecajmy rzek!

Wody Polskie apelują o niezaśmiecanie rzek! Pracownicy Wód Polskich na bieżąco prowadzą wizje terenowe obiektów hydrotechnicznych i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym monitoring oczyszczalni ścieków....

Wody Polskie apelują o niezaśmiecanie rzek! Pracownicy Wód Polskich na bieżąco prowadzą wizje terenowe obiektów hydrotechnicznych i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym monitoring oczyszczalni ścieków. Oceniają stan wód w rzekach i powiadamiają odpowiednie służby, jeśli zauważą zanieczyszczenia w postaci zrzutów ścieków i innych nieczystości, w tym zanieczyszczeń stałych, zwłaszcza różnego typu odpadów mało- i wielkogabarytowych.

Redakcja RI news Wzrost zakażeń koronawirusa można przewidzieć dzięki ściekom

Wzrost zakażeń koronawirusa można przewidzieć dzięki ściekom Wzrost zakażeń koronawirusa można przewidzieć dzięki ściekom

Hiszpańscy biolodzy i epidemiolodzy ustalili, że analiza wody ze ścieków pozwala przewidzieć kilka tygodni wcześniej nasilenie się epidemii koronawirusa. Informacja o wzroście stężenia wirusa w ściekach...

Hiszpańscy biolodzy i epidemiolodzy ustalili, że analiza wody ze ścieków pozwala przewidzieć kilka tygodni wcześniej nasilenie się epidemii koronawirusa. Informacja o wzroście stężenia wirusa w ściekach daje opiece medycznej czas na przygotowanie.

Redakcja RI news Wodociągowcy mają problem z rękawiczkami i maseczkami, które trafiają do kanalizacji

Wodociągowcy mają problem z rękawiczkami i maseczkami, które trafiają do kanalizacji Wodociągowcy mają problem z rękawiczkami i maseczkami, które trafiają do kanalizacji

Wrocławski MPWiK alarmuje, że chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne trafiają coraz częściej do sieci kanalizacyjnej, co powoduje, że zapychają się rury. Jak tego uniknąć? Wystarczy...

Wrocławski MPWiK alarmuje, że chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne trafiają coraz częściej do sieci kanalizacyjnej, co powoduje, że zapychają się rury. Jak tego uniknąć? Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, aby ograniczyć liczbę awarii.

RI news Tyski szpital ma nowy system odprowadzania ścieków

Tyski szpital ma nowy system odprowadzania ścieków Tyski szpital ma nowy system odprowadzania ścieków

Tyska spółka wodociągowa przebudowała instalację do dezynfekcji ścieków w szpitalu w Tychach, który ze względu na epidemię koronawirusa przekształcono w placówkę zakaźną.

Tyska spółka wodociągowa przebudowała instalację do dezynfekcji ścieków w szpitalu w Tychach, który ze względu na epidemię koronawirusa przekształcono w placówkę zakaźną.

Redakcja RI news W jaki sposób podczas epidemii radzą sobie ze ściekami Amerykanie?

W jaki sposób podczas epidemii radzą sobie ze ściekami Amerykanie? W jaki sposób podczas epidemii radzą sobie ze ściekami Amerykanie?

Amerykańska rządowa agencja bezpieczeństwa i higieny pracy opublikowała wytyczne dla pracodawców i pracowników dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa. Informacje objęły m.in. odpady...

Amerykańska rządowa agencja bezpieczeństwa i higieny pracy opublikowała wytyczne dla pracodawców i pracowników dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa. Informacje objęły m.in. odpady komunalne, medyczne, materiały nadające się do recyklingu, a także ścieki.

Redakcja RI news Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków na wsi

Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków na wsi Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków na wsi

Poziom skanalizowania polskich wsi wynosi nieco ponad 40 proc. i jest wciąż niewystarczający. Rozwiązaniem problemu mogą być pasywne systemy oczyszczania ścieków typu „constructed wetlands”, zaproponowane...

Poziom skanalizowania polskich wsi wynosi nieco ponad 40 proc. i jest wciąż niewystarczający. Rozwiązaniem problemu mogą być pasywne systemy oczyszczania ścieków typu „constructed wetlands”, zaproponowane przez firmę RDLS – spółkę spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Instalacje tego typu naśladują naturalne procesy zachodzące na terenach bagiennych, pracując w odpowiednio zaprojektowanym i kontrolowanym układzie. Zaletą instalacji jest niski koszt budowy oraz eksploatacji. Tymczasem oczyszczenie...

Redakcja RI news Warszawski MPWiK zapłaci karę za nielegalny zrzut ścieków

Warszawski MPWiK zapłaci karę za nielegalny zrzut ścieków Warszawski MPWiK zapłaci karę za nielegalny zrzut ścieków

Wody Polskie nałożyły na warszawskie MPWiK ponad 10,5 mln zł kary za nielegalny zrzut ścieków do Wisły po awarii układu przesyłowego. Koszty musi ponieść MPWiK i nie mogą być one w żaden sposób przerzucone...

Wody Polskie nałożyły na warszawskie MPWiK ponad 10,5 mln zł kary za nielegalny zrzut ścieków do Wisły po awarii układu przesyłowego. Koszty musi ponieść MPWiK i nie mogą być one w żaden sposób przerzucone na mieszkańców.

Waldemar Joniec news Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej

Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej

Przed służbami eksploatacyjnymi i samorządami stoi wiele wyzwań związanych z eksploatacją sieci kanalizacyjnej, w tym kanalizacji ciśnieniowej. Pentair Jung Pumpen oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej...

Przed służbami eksploatacyjnymi i samorządami stoi wiele wyzwań związanych z eksploatacją sieci kanalizacyjnej, w tym kanalizacji ciśnieniowej. Pentair Jung Pumpen oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Prószkowie k. Opola zorganizowały 26 listopada regionalne seminarium dla eksploatatorów sieci kanalizacyjnej i samorządowców. Wymieniano się na nim doświadczeniami z projektowania i eksploatacji.

Redakcja RI news Światowy Dzień Toalety oficjalnie ustanowiony przez ONZ

Światowy Dzień Toalety oficjalnie ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Toalety oficjalnie ustanowiony przez ONZ

Światowy Dzień Toalety – 19 listopada – to oficjalnie ustanowione przez ONZ obchody, które mają na celu propagowanie rozwiązań zwalczających światowy kryzys sanitarny i doprowadzenie do tego, aby do 2030...

Światowy Dzień Toalety – 19 listopada – to oficjalnie ustanowione przez ONZ obchody, które mają na celu propagowanie rozwiązań zwalczających światowy kryzys sanitarny i doprowadzenie do tego, aby do 2030 roku każdy na Ziemi miał dostęp do sanitariatów. Realizacja tego celu jest możliwa, w dodatku – dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym – może być ekologiczna i neutralna energetycznie.

Redakcja RI news Oczyszczalnie ścieków nie korzystają ze swojego potencjału energetycznego

Oczyszczalnie ścieków nie korzystają ze swojego potencjału energetycznego Oczyszczalnie ścieków nie korzystają ze swojego potencjału energetycznego

Eksperci podają, że tylko 6 proc. działających w Polsce oczyszczalni ścieków ma biogazownie, dające możliwość wytwarzania prądu i ciepła na potrzeby własne oraz do zasilania lokalnych systemów energetycznych....

Eksperci podają, że tylko 6 proc. działających w Polsce oczyszczalni ścieków ma biogazownie, dające możliwość wytwarzania prądu i ciepła na potrzeby własne oraz do zasilania lokalnych systemów energetycznych. Eksperci zauważają, że potrzebne jest szersze wykorzystanie tego potencjału.

Redakcja RI news Innowacyjna metoda usuwania farmaceutyków ze ścieków w Wodociągach Jaworzno

Innowacyjna metoda usuwania farmaceutyków ze ścieków w Wodociągach Jaworzno Innowacyjna metoda usuwania farmaceutyków ze ścieków w Wodociągach Jaworzno

Spółka Wodociągi Jaworzno opracuje autorski sposób oczyszczania ścieków z substancji chemicznych stosowanych w lekach oraz innych wyrobach farmaceutycznych. W ramach projektu otrzyma 2 mln zł dotacji z...

Spółka Wodociągi Jaworzno opracuje autorski sposób oczyszczania ścieków z substancji chemicznych stosowanych w lekach oraz innych wyrobach farmaceutycznych. W ramach projektu otrzyma 2 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Metoda ozonowania ścieków, o stabilnej skuteczności, pozwala na usuwanie ze ścieków substancji szkodliwych, bez tworzenia kancerogennych produktów ubocznych.

Redakcja RI news Więcej pieniędzy na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej

Więcej pieniędzy na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej Więcej pieniędzy na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej

Budżet programu priorytetowego NFOŚiGW, którego celem jest poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji otrzyma większy budżet – zamiast 200 mln to 590 mln zł.

Budżet programu priorytetowego NFOŚiGW, którego celem jest poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji otrzyma większy budżet – zamiast 200 mln to 590 mln zł.

Redakcja RI news Co było powodem awarii układu przesyłającego ścieki pod Wisłą?

Co było powodem awarii układu przesyłającego ścieki pod Wisłą? Co było powodem awarii układu przesyłającego ścieki pod Wisłą?

27 sierpnia tego roku w Warszawie doszło do awarii układu przesyłającego ścieki pod Wisłą. MPWiK podała wstępną możliwą przyczyny awarii, w której skutek do rzeki dostały się miejskie ścieki.

27 sierpnia tego roku w Warszawie doszło do awarii układu przesyłającego ścieki pod Wisłą. MPWiK podała wstępną możliwą przyczyny awarii, w której skutek do rzeki dostały się miejskie ścieki.

Redakcja RI news Pasywna oczyszczalnia ścieków w Białce

Pasywna oczyszczalnia ścieków w Białce Pasywna oczyszczalnia ścieków w Białce

Uniwersytecka spółka spin-off RDLS we współpracy z czeską firmą Dekonta wybuduje jedną z pierwszych w Polsce hybrydowych hydrofitowych oczyszczalni wody i ścieków. To przyjazne środowisku rozwiązanie,...

Uniwersytecka spółka spin-off RDLS we współpracy z czeską firmą Dekonta wybuduje jedną z pierwszych w Polsce hybrydowych hydrofitowych oczyszczalni wody i ścieków. To przyjazne środowisku rozwiązanie, które imituje warunki hydrauliczne i siedliskowe naturalnych ekosystemów.

Redakcja RI news Aqualift F Basic - nowoczesna technologia w przystępnej cenie

Aqualift F Basic - nowoczesna technologia w przystępnej cenie Aqualift F Basic - nowoczesna technologia w przystępnej cenie

Nowa przepompownia Aqualift F Basic firmy KESSEL to kompaktowe i solidne urządzenie do odprowadzania ścieków domowych. Grube ścianki zbiornika gwarantują jego wytrzymałość, a dzięki teleskopowej nasadzie...

Nowa przepompownia Aqualift F Basic firmy KESSEL to kompaktowe i solidne urządzenie do odprowadzania ścieków domowych. Grube ścianki zbiornika gwarantują jego wytrzymałość, a dzięki teleskopowej nasadzie zabudowa w ziemi jest wygodna. Płaskie powierzchnie przeznaczone do nawiercenia otworów umożliwiają podłączenie dodatkowych dopływów bezpośrednio na miejscu budowy.

Redakcja RI news Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie

Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie

26 kwietnia otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Zawadzie. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała...

26 kwietnia otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Zawadzie. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała 3500 mieszkańców z miejscowości: Zawada, Stasiówka, Stobierna. Po rozbudowie przepustowość oczyszczalni pozwoli na podłączenie do 8000 mieszkańców w miarę powstającej rozbudowy obsługiwanych miejscowości.

Redakcja RI news Żywotny detektor O2

Żywotny detektor O2 Żywotny detektor O2

Firma Pro-Service oferuje nową wersję stacjonarnego tlenomierza opartego na stabilnym sensorze fotoluminiscencyjnym. Detektor EurOx®G/Lx 5+ służy do pomiaru zawartości tlenu w otoczeniu w zakresie 0–25%...

Firma Pro-Service oferuje nową wersję stacjonarnego tlenomierza opartego na stabilnym sensorze fotoluminiscencyjnym. Detektor EurOx®G/Lx 5+ służy do pomiaru zawartości tlenu w otoczeniu w zakresie 0–25% V.

Redakcja RI news Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele

Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali metodę, która skutecznie pozwala usunąć pozostałości leków ze ścieków. Wszystko dzięki aerożelom organicznym.

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali metodę, która skutecznie pozwala usunąć pozostałości leków ze ścieków. Wszystko dzięki aerożelom organicznym.

Redakcja RI news Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój

Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój

NFOŚiGW dofinansuje 26 projektów wodno-kanalizacyjnych w różnych regionach Polski, przeznaczając na ten cel ponad 151 mln zł. Tego typu inicjatywy otrzymały pomoc w postaci 14 dotacji ze środków Programu...

NFOŚiGW dofinansuje 26 projektów wodno-kanalizacyjnych w różnych regionach Polski, przeznaczając na ten cel ponad 151 mln zł. Tego typu inicjatywy otrzymały pomoc w postaci 14 dotacji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 2014-2020) oraz 12 preferencyjnych pożyczek ze środków własnych NFOŚiGW.

Redakcja RI Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

Redakcja RI 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Redakcja RI Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę

Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę

236 paneli fotowoltaicznych będzie zamontowanych w stacji uzdatniania wody w Jurowcach w ramach projektu gminnej spółki Wodociągi Białostockie. Powstaną tam też dwie małe elektrownie słoneczne - poinformowała...

236 paneli fotowoltaicznych będzie zamontowanych w stacji uzdatniania wody w Jurowcach w ramach projektu gminnej spółki Wodociągi Białostockie. Powstaną tam też dwie małe elektrownie słoneczne - poinformowała PAP spółka.

Redakcja RI Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki

Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki

Doktorant Politechniki Śląskiej Mariusz Tomaszewski pracuje nad wykorzystaniem nanomateriałów do wspomagania bakterii w efektywnym oczyszczaniu ścieków.

Doktorant Politechniki Śląskiej Mariusz Tomaszewski pracuje nad wykorzystaniem nanomateriałów do wspomagania bakterii w efektywnym oczyszczaniu ścieków.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.