Skuteczność oczyszczania ścieków w żwirze pod drenażem rozsączającym ścieki

Metodyka badań
fot. ekspertbudowlany.pl
Ciąg dalszy artykułu...

Rozstaw rurociągów rozsączających powinien wynosić od 1,5 do 2 m, a głębokość ich ułożenia 0,8–1,2 m. Długość rurociągów rozsączających nie powinna przekroczyć 20 m. W celu zapewnienia wentylacji złoża rozsączającego na końcach rurociągów rozsączających instaluje się rury wentylacyjne z otworami wyniesionymi minimum 0,5 m nad poziom terenu [4].

Złoże rozsączające składa się z tłucznia kamiennego lub płukanego żwiru o średnicy 15–40 mm. Grubość złoża to 30–35 cm, a szerokość 50–120 cm. Warstwa oddzielająca (8 na rys. 1), chroniąca złoże rozsączające przed zamuleniem, może być wykonana z włókniny filtracyjnej lub pięciocentymetrowej warstwy słomy czy papieru [4].

Metodyka badań

Badania skuteczności oczyszczania ścieków w złożu gruntowym ze żwiru pod drenażem rozsączającym wykonano na wybudowanym stanowisku pomiarowym w postaci szczelnego pojemnika o następujących wymiarach: długość 1,20 m, wysokość 1,70 m, szerokość 0,20 m (rys. 2). Pojemnik został wykonany z płyt z tworzywa sztucznego (8), zamocowanych w metalowych ramach (10).

Ścieki ze zbiornika przewodem tłocznym (4) podawano pompą (2) do przewodu rozsączającego o średnicy 100 mm (5), który ułożony został w warstwie złoża rozsączającego (6) wykonanego z kamieni o średnicy 20–40 mm. Pompa była włączana i wyłączana przez sterownik (3). Wymiary warstwy złoża rozsączającego wynoszą: długość 0,50 m, szerokość 0,20 m, wysokość 0,20 m. Ścieki do warstwy złoża rozsączającego filtrowały przez otwór o średnicy 8 mm znajdujący się w dnie przewodu rozsączającego.

Podczas pierwszego cyklu badań ścieki po przefiltrowaniu przez warstwę rozsączającą (rys. 2a) filtrowały przez złoże gruntowe ze żwiru (7). Natomiast podczas drugiego cyklu badań ścieki po przefiltrowaniu przez warstwę rozsączającą filtrowały przez warstwę wspomagającą z popiołu mineralnego (12) w głąb złoża ze żwiru (rys. 2b).

Badania zostały przeprowadzone dla złoża ze żwiru o miąższości 1,30 m i warstwy wspomagającej o miąższości 0,20 m. W dnie stanowiska pomiarowego zostały wykonane trzy otwory (9), które umożliwiały odpływ przefiltrowanych ścieków do naczyń zbierających (11). Pojemnik napełniano żwirem warstwami o miąższości 5 cm i zagęszczano je przez ubijanie.

Do badań użyto ścieków syntetycznych, które sporządzano wg PN-C-04616/10 [7]. Ścieki syntetyczne (ścieki surowe) dozowano trzy razy na dobę, a ich dobowa dawka została określona w zależności od rodzaju złoża gruntowego i minimalnego dopuszczalnego obciążenia hydraulicznego gruntu ściekami według polskich zaleceń [1, 10].

Przed wprowadzeniem ścieków surowych na złoże gruntowe, jak i po przefiltrowaniu ich przez złoże gruntowe oznaczano następujące wskaźniki zanieczyszczenia ścieków [8, 9]: zawiesiny ogólne, BZT5 i ChZT, azot ogólny, fosfor ogólny. Oznaczenia wskaźników zanieczyszczeń w ściekach wykonywano raz na tydzień, uwzględniając czas filtracji ścieków przez złoże gruntowe ze żwiru i warstwę wspomagającą z popiołu mineralnego.

Przeczytaj: Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji  >>

Zawartość poszczególnych frakcji uziarnienia gruntu została określona metodą analizy sitowej. Badania wykonano na trzech próbkach, a uzyskane wyniki wykazały, że jest to żwir [2]. Współczynnik filtracji dla żwiru określono w aparacie Z. Wiłuna ITB-ZW-K2. Pomiar wykonano dla sześciu próbek. Dla badanego żwiru współczynnik filtracji (k) wyniósł 0,005 m3 · s–1.

Znając rodzaj gruntu (żwir) i jego współczynnik filtracji (0,005 m3 · s–1), określono dobową dawkę ścieków (3,0 dm3), odnosząc ją zgodnie z zaleceniami polskimi [1, 10] do długości przewodu rozsączającego ścieki. Obciążenie hydrauliczne przewodu rozsączającego wg zaleceń polskich odnosi się do 1 m długości przewodu i dla żwiru wynosi 15 dm3 · m–1 · d–1. Dobową dawkę ścieków podzielono na trzy dawki po 1,0 dm3 i podawano na złoże rozsączające o godzinie 8.00, 12.00 i 16.00.

Ścieki syntetyczne (surowe) były przygotowywane co sześć dni, a wskaźniki zanieczyszczeń w nich były oznaczane na początku, w środku i na końcu okresu dozowania, po czym zostały uśrednione (tabela 1 i 2). Zawiesiny ogólne oznaczano metodą wagową, BZT5 metodą elektrochemiczną Sensomat firmy Lovibond, a ChZT metodą miareczkowania z dwuchromianem potasu. Azot ogólny i fosfor ogólny oznaczano spektrofotometrem firmy Hach.

Wyniki i ich analiza

Analizując wyniki badań, można stwierdzić, że po przefiltrowaniu ścieków surowych przez żwir bez warstwy wspomagającej (tabela 1) i z warstwą wspomagającą z popiołu mineralnego (tabela 2) nastąpiło obniżenie zawartości zawiesiny ogólnej, BZT5 i ChZT (związków organicznych) oraz azotu ogólnego i fosforu ogólnego (związków biogennych) w ściekach oczyszczonych.

Czytaj dalej: Wyniki i ich analiza cd. >>

   27.11.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl