Skuteczność oczyszczania ścieków w żwirze pod drenażem rozsączającym ścieki

Wyniki i ich analiza
fot. ekspertbudowlany.pl
Ciąg dalszy artykułu...

Wykonane badania skuteczności oczyszczania ścieków w złożu gruntowym ze żwiru pokazują (tabela 1), że zawiesiny ogólne nie są usuwane w zadowalającym stopniu i nie spełniają obowiązujących zaleceń [8, 9]. Duża ilość zawiesiny ogólnej wprowadzanej do złoża gruntowego powoduje jego szybką kolmatację [5]. W związku z tym zmniejsza współczynnik przepuszczalności złoża i ogranicza żywotność przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym.

Średnia skuteczność usuwania związków organicznych (oznaczanych wskaźnikiem BZT5 i ChZT) w złożu gruntowym ze żwiru jest wysoka i wynosi powyżej 85%, natomiast średnia skuteczność usuwania azotu ogólnego jest niska – tylko 26%.

Zastosowanie warstwy wspomagającej z popiołu mineralnego o miąższości 0,2 m (tabela 2) znacznie poprawiło średnią skuteczność usuwania zawiesiny ogólnej, bo aż o 46% i tym samym wyniosła ona 99%. Średnia skuteczność usuwania zawiesiny ogólnej w złożu ze żwiru bez warstwy wspomagającej wynosiła 53%, a z warstwą wspomagającą 99%. Poprawiła się również średnia skuteczność usuwania azotu ogólnego, która wzrosła do 45%, tj. o 19%.

Fosfor ogólny, zarówno w złożu gruntowym bez warstwy wspomagającej (tabela 1), jak i z warstwą wspomagającą (tabela 2) był w trakcie badań usuwany, ponieważ w ściekach surowych występował w bardzo małej ilości. Natomiast w ściekach oczyszczonych fosfor ogólny występował w ilościach śladowych (tabela 1 i 2), a jego średnia skuteczność zmniejszenia jest wysoka i wynosi powyżej 90%.

Podsumowanie

W złożu gruntowym z samego żwiru wskaźniki BZT5, ChZT, azotu ogólnego i fosforu ogólnego są usuwane w ilości zgodnej z obowiązującymi zaleceniami [8, 9].

Natomiast zawiesiny ogólne nie są usuwane w zadowalającym stopniu i nie spełniają obowiązujących zaleceń. Dopiero zastosowanie w złożu gruntowym ze żwiru warstwy wspomagającej z popiołu mineralnego o miąższości 0,2 m spowodowało zwiększenie skuteczności usuwania zawiesiny ogólnej oraz azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych.

Przeczytaj: Dobór systemu rozsączającego >>

Przeprowadzone badania pokazują, że przydomowe oczyszczalnie ścieków można również budować w gruntach ze żwiru, ale tylko z warstwą wspomagającą o miąższości co najmniej 0,2 m.

Bardzo dobra efektywność usuwania zawiesiny ogólnej ze ścieków surowych w żwirze z warstwą popiołu mineralnego może być przyczyną szybkiej kolmatacji drenażu rozsączającego. W związku z tym należy tak zaprojektować osadnik gnilny, aby co najmniej 70% zawiesin ogólnych ze ścieków surowych była w nim zatrzymywana.

Literatura

1. CUGW, Budownictwo oczyszczalni ścieków. Wytyczne techniczne projektowania drenaży rozsączających i filtrów piaskowych, Wyd. Katalogów i Cenników, Warszawa 1971.
2. Kalenik M., Ambroziak R., Skuteczność oczyszczania ścieków w złożu gruntowym ze żwiru pod drenażem rozsączającym ścieki, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych nr 506/2005.
3. Kalenik M., Wilkowska M., Badania modelowe oczyszczania ścieków w żwirze z warstwą wspomagającą, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych nr 526/2008.
4. Kalenik M., Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2009.
5. Łomotowski J., Kolmatacja drenaży rozsączających, V Ogólnopolskie Sympozjum Szkoleniowe „Projektowanie i eksploatacja przydomowych oczyszczalni ścieków”, Poznań-Kiekrz, 1999.
6. PN-EN 12566-1:2004/A1 Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50. Prefabrykowane osadniki gnilne.
7. PN-C-04616/10 Woda i ścieki. Badania specjalne osadów. Hodowla standardowego osadu czynnego w warunkach laboratoryjnych.
8. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 137/2006, poz. 984).
9. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 stycznia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 27/2009, poz. 196).
10. Tabernacki J., Heidrich Z., Sikorski M., Kuczewski K., Łomotowski J., Jasiński P., Lipowski K., Album wzorcowych rozwiązań odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków bytowo-gospodarczych z wiejskich gospodarstw zagrodowych, IMUZ, Falenty 1990.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   27.11.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl