Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Podwójna fasada – efektywny element systemu wentylacji budynku

Double skin facade – an effective element of building ventilation system
www.sxc.hu

Na świecie, także w Polsce coraz więcej budynków, szczególnie tych o charakterze biurowym, jest obecnie prawie w całości przeszklonych.

Głównym powodem tego rosnącego trendu jest duża estetyka takiego rozwiązania. Jednak we wstępnych rozważaniach inwestycyjnych nie bierze się pod uwagę zagadnień efektywności energetycznej przeszklonego budynku oraz konieczności zapewnienia w nim odpowiednich warunków mikroklimatu, a szczególnie komfortu cieplnego.

Jednym z podstawowych sposobów zoptymalizowania efektywności energetycznej budynku oraz osiągnięcia wymaganych warunków mikroklimatu jest zastosowanie odpowiedniego rozwiązania architektonicznego – uwzględniającego oba te zagadnienia. Ważnym elementem projektu architektonicznego budynku jest zastosowanie fasad o odpowiedniej konstrukcji.

Przeczytaj także: Wentylacja fasadowa >>

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie takich fasad, które mogłyby współpracować z systemami ogrzewania i wentylacji w budynku i wspólnie tworzyłyby odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach, zapewniając jednocześnie jak najniższe zużycie energii.

W ostatnich latach na świecie coraz częściej w budynkach wysokich o dużym przeszkleniu stosuje się tak zwane wentylowane fasady podwójne [1–3]. Mają one zwiększać efektywność energetyczną budynku i zapewniać wysoką wartość użytkową.

Opis wentylowanej fasady podwójnej

Podwójna fasada składa się z dwóch powierzchni szklanych tworzących szczelinę, przez którą przepływa powietrze. Odległość między tymi powierzchniami może wynosić od 10 cm do 2 m. W szczelinie umieszczone są żaluzje lub rolety odpowiedniej konstrukcji, które kontrolują dopływ promieniowania słonecznego do pomieszczeń.

Przepływ powietrza w szczelinie tworzącej kanał wentylacyjny może być związany z wentylacją naturalną lub wspomaganą wentylatorem bądź wentylacją całkowicie mechaniczną. Powierzchnię wewnętrzną stanowi okno o podwójnym oszkleniu, a zewnętrzną pojedyncza tafla wzmocnionego szkła.

Rys. 1 ilustruje konstrukcję podwójnej fasady wentylowanej i sposób jej działania. Przepływ powietrza w szczelinie i strumień powietrza wentylacyjnego doprowadzanego do każdego z pomieszczeń regulowane są przez pięć rodzajów przepustnic spełniających różne funkcje, do których należą:

 • przepustnice w najniższym punkcie fasady regulujące przepływ powietrza w szczelinie powodowany przez efekt kominowy i ciśnienie wiatru;
 • przepustnice zewnętrzne na poszczególnych kondygnacjach otwierające szczelinę na powietrze zewnętrzne i w pewnym zakresie regulujące panującą w niej temperaturę;
 • przepustnice dzielące szczelinę na kondygnacje;
 • przepustnice otwierające szczelinę na pomieszczenia i regulujące strumień powietrza wpływający do pomieszczenia;
 • przepustnice na szczycie fasady, które otwierają (w lecie) i zamykają (w zimie) przepływ powietrza;
 • przepustnice w kratkach kontaktowych w pomieszczeniach kontrolujące układ ciśnień w budynku wraz z wentylatorem wywiewnym.

Wymiana ciepła w szczelinie fasady regulowana jest przez przepustnice, które mogą zwiększać bądź zmniejszać przepływ powietrza oraz poprzez usytuowane w szczelinie rolety kontrolować zyski ciepła od nasłonecznienia. Dzięki takiemu wyposażeniu szczelin w okresie grzewczym podwójna fasada powinna izolować budynek, wyraźnie zmniejszając jego straty ciepła i jednocześnie zwiększając zyski od nasłonecznienia w szczelinie i w samych wentylowanych pomieszczeniach.

Przeczytaj: Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie >>

W okresie letnim fasada powinna efektywnie chronić pomieszczenia przed zyskami ciepła od nasłonecznienia, równocześnie umożliwiając dostęp światła naturalnego, oraz zapewnić, jeśli jest to możliwe, chłodzenie pomieszczeń powietrzem zewnętrznym.

Zalety stosowania wentylowanych fasad podwójnych można podsumować następująco:

 • Izolacja akustyczna – rozwiązanie to pozwala w znacznym stopniu ograniczyć hałas pochodzący z zewnątrz.
 • Izolacja cieplna – podczas sezonu grzewczego dodatkowa powierzchnia fasady zwiększa zasadniczo opór cieplny całej konstrukcji. Co więcej, przepływające powietrze i wyższa temperatura powietrza w szczelinie niż na zewnątrz obiektu zdecydowanie obniżają straty ciepła w budynku. Natomiast w okresie letnim zyski od nasłonecznienia można wyraźnie zmniejszyć, usuwając jednocześnie ogrzane powietrze poprzez otwarcie przepustnic na szczycie fasad.
 • Naturalna wentylacja (lub wspomagana wentylatorem wyciągowym) – możliwość jej zastosowania jest jedną z podstawowych zalet podwójnych fasad. Wybór odpowiedniej fasady pozwala osiągnąć taki efekt naturalnej wentylacji, który zapewni wyraźne oszczędności energetyczne i korzystne warunki mikroklimatu w pomieszczeniach.
 • Wentylacja nocna – w okresie letnim można wykorzystać naturalną wentylację poprzez przechłodzenie pomieszczeń za pomocą powietrza zewnętrznego. Dzięki tej operacji usuwa się zyski ciepła z dnia poprzedniego, jednocześnie zwiększając potencjał akumulacyjny całego budynku.
 • Oszczędność energii – podwójne fasady mogą zapewnić znaczne oszczędności cieplne i wynikające z transportu powietrza, gdyż naturalna wentylacja może być jedynie wzmacniana (w razie potrzeby) niewielkimi wentylatorami wyciągowymi.
 • Lepsza ochrona zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych – żaluzje lub rolety instaluje się w przestrzeni szczelinowej i dzięki temu chronione są przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.
 • Komfort cieplny związany z temperaturą przegrody wewnętrznej – ponieważ w okresie grzewczym powietrze w szczelinie fasady jest zawsze cieplejsze od powietrza zewnętrznego, wewnętrzna część fasady utrzymuje temperaturę blisko poziomu komfortu (w odróżnieniu od fasady pojedynczej). Natomiast w okresie letnim przez wiele godzin efekt cieplny jest odwrotny (powierzchnia chłodniejsza niż w przypadku fasady pojedynczej), co również zapewnia lepsze warunki komfortu cieplnego.

Czytaj dalej: Analiza działania podwójnej fasady wentylowanej >>

   17.12.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szczelność powietrza budynków
 • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl