Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czym będziemy ogrzewać domy?

Krystyna Dawson
Krystyna Dawson
Fot. BSRIA

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

Czym zajmuje się BSRIA?

Building Services Research and Information Association to organizacja techniczno-badawcza non profit, która działa na rynku brytyjskim od połowy lat 50. i zajmuje się m.in. opracowywaniem standardów dla budownictwa i instalacji grzewczych, wentylacyjnych, chłodniczych, a także testowaniem produktów i budynków pod wieloma względami.

Oferujemy ponadto doradztwo dla budownictwa i prowadzimy wypożyczalnię narzędzi i instrumentów do przeprowadzania skomplikowanych badań i obliczeń. Ja pracuję w dziale Worldwide Market Intelligence, który zajmuje się badaniami rynkowymi prowadzonymi praktycznie na całym świecie, w 94 krajach.

Dotyczą one technologii grzewczych, chłodniczych i odnawialnych źródeł energii. Od czterech lat mamy też komórkę badającą technologie smart (inteligentne). Między innymi dlatego, że zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurowych konieczne jest wprowadzenie kontroli zużycia energii z uwagi na wymagania prawne w zakresie energoefektywności.

Przeczytaj także: Przed nami nieustanne zmiany w technice grzewczej - rozmowa z P. Lachmanem, prezesem PORT PC >>

Mamy też mały oddział IT. W BSRIA zajmuję się działem technologii grzewczych i odnawialnych źródeł energii. W zakres naszych prac wchodzą m.in. badania różnych rodzajów kotłów, podgrzewczy wody, grzejników, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, urządzeń kogeneracyjnych, pomp ciepła, a nawet ogniw paliwowych.

Dokąd zmierza budownictwo w UE i czy nie stawia mu się zbyt daleko idących wymagań?

Wbrew pozorom nie są one tak duże. Trzeba uwzględnić fakt, że zanim wymagania zaczną obowiązywać, mija parę lat, projekty powstają na kilka lat przed realizacją, funkcjonują też okresy przejściowe dla przepisów. Poprzeczkę trzeba ustawiać wysoko, bo nie mamy zbyt dużo czasu na realizację celu 3×20, tj. obniżenia emisji i zużycia energii oraz wzrostu wykorzystania źródeł odnawialnych.

Mimo że aktualne dane wskazują na mniejsze tempo zmian klimatu, jednak mają one miejsce i musimy na to reagować. Wprowadzenie wymagań prawnych jest konieczne – gdyby o standardzie energetycznym budynków decydowała wyłącznie ekonomia, zmiany zajęłyby zbyt dużo czasu.

Zdarzają się oczywiście inwestorzy traktujący ekologię priorytetowo, jest ich jednak zbyt mało. Także nowe regulacje prawne nie zmienią sytuacji szybko, ale są solidnymi podwalinami dla zmian, które potem można będzie przyspieszyć.

Ponadto na Zachodzie poparcie rządu sprawia, że dane działanie cieszy się większą akceptacją społeczną i rośnie do niego zaufanie. Nie wiem, czy w Polsce nadal jest odwrotnie – jeśli rząd coś wspiera, jest to traktowane z przymrużeniem oka?

Nasze społeczeństwo lubi inicjatywy rządu, o ile wiąże się z nimi konkretne wsparcie finansowe.

Czyli tak, jak w całej Europie. Zakładając, że rząd wie, co robi, ma to sens. Przeprowadzaliśmy przykładowo różne badania i symulacje, które miały na celu oszacowanie przyszłego wykorzystania pomp ciepła i innych technologii w budynkach. Nowe budownictwo niewiele poprawi sytuację, zatem rządy powinny zwracać szczególną uwagę na obiekty remontowane i modernizowane.

Nowe budynki przyczyniają się do wzrostu ogólnej liczby obiektów tylko o 1–3% rocznie…

Tak, to niewiele, nasze prognozy wskazują, że w Anglii w 2050 r. nadal 75% mieszkań będzie zbudowanych w starych technologiach. Największy potencjał stanowią zatem istniejące budynki. Jest to potencjał dla producentów, branży instalacyjnej i zwłaszcza dla rządowych planów ograniczania emisji. W budynkach tych można stosować różne technologie ogrzewania, m.in. pompy ciepła, i przeprowadzać termomodernizację.

Przeczytaj także: O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach  >>

Często spotykam się z opinią producentów, że jednym z najprostszych sposobów ograniczenia zużycia energii jest stosowanie systemów regulacji – począwszy od zwykłych zaworów termostatycznych, poprzez pokojowe regulatory mieszkaniowe, po bardziej skomplikowane systemy zarządzania budynkiem (BMS).

Technika zmienia się w bardzo szybkim tempie. Na przykład 15 lat temu nie można było sterować ogrzewaniem za pomocą smartfonu, a my mówimy i planujemy w perspektywie ponad 30 lat – 2050 roku.

To dla technologii dużo czasu.

Tak, ale ważna jest jeszcze akceptacja społeczna oraz ludzkie możliwości. W istniejących budynkach leży duży potencjał redukcji emisji i zmniejszenia zużycia energii, są też szansą dla branży pomp ciepła. Nie można jednak narzucać konsumentom jednej technologii.

   20.12.2013

Komentarze

(2)
adrian | 27.01.2014, 07:12

wszystko się zmienia, sposoby ogrzewania też, ja na pewno nie zrezygnowałbym z kominka, bo dzięki niemu dom jest taki przytulny

deflee | 14.10.2015, 02:43
Kominek owszem, ale jako uzupełnienie, ciekawostka. Codzienne palenie w nim byłoby niepraktycznie - problem ze składowaniem opału, z pyłem popiołowym. Na święta można sobie w kominku rozpalić, ale do codziennego użytku lepiej już mieć np. kocioł zgazowujący - też na drewno, a dużo tańszy i wygodniejszy w użytkowaniu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl