Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Czym będziemy ogrzewać domy?

Krystyna Dawson
Krystyna Dawson
Fot. BSRIA

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

Czym zajmuje się BSRIA?

Building Services Research and Information Association to organizacja techniczno-badawcza non profit, która działa na rynku brytyjskim od połowy lat 50. i zajmuje się m.in. opracowywaniem standardów dla budownictwa i instalacji grzewczych, wentylacyjnych, chłodniczych, a także testowaniem produktów i budynków pod wieloma względami.

Oferujemy ponadto doradztwo dla budownictwa i prowadzimy wypożyczalnię narzędzi i instrumentów do przeprowadzania skomplikowanych badań i obliczeń. Ja pracuję w dziale Worldwide Market Intelligence, który zajmuje się badaniami rynkowymi prowadzonymi praktycznie na całym świecie, w 94 krajach.

Dotyczą one technologii grzewczych, chłodniczych i odnawialnych źródeł energii. Od czterech lat mamy też komórkę badającą technologie smart (inteligentne). Między innymi dlatego, że zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurowych konieczne jest wprowadzenie kontroli zużycia energii z uwagi na wymagania prawne w zakresie energoefektywności.

Przeczytaj także: Przed nami nieustanne zmiany w technice grzewczej - rozmowa z P. Lachmanem, prezesem PORT PC >>

Mamy też mały oddział IT. W BSRIA zajmuję się działem technologii grzewczych i odnawialnych źródeł energii. W zakres naszych prac wchodzą m.in. badania różnych rodzajów kotłów, podgrzewczy wody, grzejników, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, urządzeń kogeneracyjnych, pomp ciepła, a nawet ogniw paliwowych.

Dokąd zmierza budownictwo w UE i czy nie stawia mu się zbyt daleko idących wymagań?

Wbrew pozorom nie są one tak duże. Trzeba uwzględnić fakt, że zanim wymagania zaczną obowiązywać, mija parę lat, projekty powstają na kilka lat przed realizacją, funkcjonują też okresy przejściowe dla przepisów. Poprzeczkę trzeba ustawiać wysoko, bo nie mamy zbyt dużo czasu na realizację celu 3×20, tj. obniżenia emisji i zużycia energii oraz wzrostu wykorzystania źródeł odnawialnych.

Mimo że aktualne dane wskazują na mniejsze tempo zmian klimatu, jednak mają one miejsce i musimy na to reagować. Wprowadzenie wymagań prawnych jest konieczne – gdyby o standardzie energetycznym budynków decydowała wyłącznie ekonomia, zmiany zajęłyby zbyt dużo czasu.

Zdarzają się oczywiście inwestorzy traktujący ekologię priorytetowo, jest ich jednak zbyt mało. Także nowe regulacje prawne nie zmienią sytuacji szybko, ale są solidnymi podwalinami dla zmian, które potem można będzie przyspieszyć.

Ponadto na Zachodzie poparcie rządu sprawia, że dane działanie cieszy się większą akceptacją społeczną i rośnie do niego zaufanie. Nie wiem, czy w Polsce nadal jest odwrotnie – jeśli rząd coś wspiera, jest to traktowane z przymrużeniem oka?

Nasze społeczeństwo lubi inicjatywy rządu, o ile wiąże się z nimi konkretne wsparcie finansowe.

Czyli tak, jak w całej Europie. Zakładając, że rząd wie, co robi, ma to sens. Przeprowadzaliśmy przykładowo różne badania i symulacje, które miały na celu oszacowanie przyszłego wykorzystania pomp ciepła i innych technologii w budynkach. Nowe budownictwo niewiele poprawi sytuację, zatem rządy powinny zwracać szczególną uwagę na obiekty remontowane i modernizowane.

Nowe budynki przyczyniają się do wzrostu ogólnej liczby obiektów tylko o 1–3% rocznie…

Tak, to niewiele, nasze prognozy wskazują, że w Anglii w 2050 r. nadal 75% mieszkań będzie zbudowanych w starych technologiach. Największy potencjał stanowią zatem istniejące budynki. Jest to potencjał dla producentów, branży instalacyjnej i zwłaszcza dla rządowych planów ograniczania emisji. W budynkach tych można stosować różne technologie ogrzewania, m.in. pompy ciepła, i przeprowadzać termomodernizację.

Przeczytaj także: O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach  >>

Często spotykam się z opinią producentów, że jednym z najprostszych sposobów ograniczenia zużycia energii jest stosowanie systemów regulacji – począwszy od zwykłych zaworów termostatycznych, poprzez pokojowe regulatory mieszkaniowe, po bardziej skomplikowane systemy zarządzania budynkiem (BMS).

Technika zmienia się w bardzo szybkim tempie. Na przykład 15 lat temu nie można było sterować ogrzewaniem za pomocą smartfonu, a my mówimy i planujemy w perspektywie ponad 30 lat – 2050 roku.

To dla technologii dużo czasu.

Tak, ale ważna jest jeszcze akceptacja społeczna oraz ludzkie możliwości. W istniejących budynkach leży duży potencjał redukcji emisji i zmniejszenia zużycia energii, są też szansą dla branży pomp ciepła. Nie można jednak narzucać konsumentom jednej technologii.

   20.12.2013

Komentarze

(2)
adrian | 27.01.2014, 07:12

wszystko się zmienia, sposoby ogrzewania też, ja na pewno nie zrezygnowałbym z kominka, bo dzięki niemu dom jest taki przytulny

deflee | 14.10.2015, 02:43
Kominek owszem, ale jako uzupełnienie, ciekawostka. Codzienne palenie w nim byłoby niepraktycznie - problem ze składowaniem opału, z pyłem popiołowym. Na święta można sobie w kominku rozpalić, ale do codziennego użytku lepiej już mieć np. kocioł zgazowujący - też na drewno, a dużo tańszy i wygodniejszy w użytkowaniu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl