Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Bezinwazyjny odczyt licznika

APATOR

W dobie mobilnego przesyłu danych i coraz większej automatyzacji procesów kwestią czasu było wykorzystanie tych technik w urządzeniach pomiarowych.

Producenci oferują wiele urządzeń i systemów przeznaczonych do zdalnego odczytu – wybór zależy od specyfiki układu, w którym miałyby one zostać zastosowane.

Na szczególną uwagę zasługują sieci M-Bus i Ethernet oraz coraz bardziej rozwijana bezprzewodowa technologia GSM.

Rozwiązania zapewniające komfort i bezpieczeństwo stają się powoli standardem. Systemy zdalnego odczytu (AMR – ang. automatic meter reading) mediów komunalnych są dużym udogodnieniem zarówno dla mieszkańców budynków jedno- i wielorodzinnych, jak i firm zajmujących się opomiarowaniem. Pozwalają zaoszczędzić czas dzięki łatwemu, szybkiemu i przy tym precyzyjnemu odczytowi z urządzeń pomiarowych, a także nie zakłócać prywatności użytkowników.

Przeczytaj: Technologie pomiaru ciepła >>

Producenci oferują kilka możliwości realizacji zdalnego odczytu przy wykorzystaniu technologii bezprzewodowych, jak i przewodowych. Te drugie rekomendowane są szczególnie dla nowych budynków, gdzie mogą stanowić również element tzw. inteligentnego budynku, a odczyty drogą radiową, przez WiFi czy Bluetooth, proponowane są dla instalacji już istniejących.

Komunikacja radiowa

Systemy transmisji bezprzewodowej wykorzystujące łączność radiową składają się ze specjalnych modułów, które montowane są na urządzenia pomiarowe jako nakładka, lub w nie wbudowywanych. Dodatkowymi elementami systemu są koncentratory danych, które zbierają sygnały z poszczególnych modułów w jednym miejscu. Powinny być one umieszczone tak, by były łatwo dostępne dla obsługi. Dla wygodniejszego odczytu systemy wspierane są przez terminale odbierające sygnały z koncentratorów.

Transmisja danych może odbywać się jednokierunkowo, czyli sygnał wysyłany jest stale, w określonych odstępach czasu, lub dwukierunkowo, gdy sygnał odpowiedzi z urządzenia pomiarowego wyposażonego w moduł z nadajnikiem i odbiornikiem przesyłany jest po zapytaniu do terminalu. Systemy transmisji radiowej umożliwiają zdalną konfigurację modułów i nadanie im numerów identyfikacyjnych ułatwiających zlokalizowanie ewentualnych usterek czy awarii.

Przeczytaj: Rozliczanie kosztów ciepła >>

Producenci oferują zestawy urządzeń do odczytów m.in. z jadącego samochodu. Wykorzystuje się do tego terminal zbierający dane z poszczególnych liczników oraz koncentratorów, umożliwiając tym samym kontrolę systemu w czasie rzeczywistym.

Drugim rozwiązaniem jest odczyt stacjonarny z wykorzystaniem komputera z dostępem do systemu, w którym zbiorczo zapisywane są dane z poszczególnych odbiorników, przez co możliwa jest ich obserwacja i analiza w wybranym przedziale czasowym.

Odczyt z każdego miejsca

Uzupełnieniem radiowego odczytu są technologie GSM. Moduł radiowy urządzeń pomiarowych należy wyposażyć w kartę GPRS. Dzięki temu możliwe jest przesłanie informacji w dowolne miejsce, w którym jest zasięg danego operatora sieci telefonii komórkowej. Liczba przesyłanych odczytów jest praktycznie nieograniczona, co umożliwia pełną analizę danych oraz monitoring sieci i urządzeń pomiarowych.

Ten rodzaj transmisji nie ma ograniczeń związanych z odległością – odczyt może być przeprowadzony w gęsto zaludnionych miastach i w rozproszonej zabudowie na wsi. Koszty związane z zastosowaniem tej technologii są coraz niższe, przez co ma ona duże możliwości rozwoju.

Przeczytaj także: Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych >>

Coraz większą popularność zdobywają odczyty przy zastosowaniu lokalnych sieci bezprzewodowych, zarówno z koncentratorów danych, jak i samych liczników. O ile Bluetooth umożliwia odczyt z odległości do 100 m, to WiFi przy wykorzystaniu anten kierunkowych – z kilku lub nawet kilkunastu kilometrów. Urządzenia pomiarowe powinny być wyposażone w specjalne nakładki, dzięki którym dane są przesyłane do przenośnego terminalu, a następnie do komputera, pozwalając tym samym na przetwarzanie informacji.

Transmisja „po kablu”

Jedną z technologii przewodowych jest wykorzystanie sieci energetycznej niskiego napięcia. Jest to komunikacja Lonworks, która nie jest zbyt popularna, gdyż jej jakość zależy od stanu sieci energetycznej. Najlepiej sprawdza się na terenach miejskich, gdzie odległości między poszczególnymi licznikami są niewielkie. Jakość sieci i długość obwodów elektrycznych wpływają bezpośrednio na odczyt i nierzadko awaria spowodować może utratę danych.

Dla nowych budynków rekomendowanym rozwiązaniem jest sieć M-Bus – w modernizowanych obiektach wykonanie specjalnego okablowania dla tej technologii wymagałoby poniesienia znacznych kosztów. Ze względu na wysoką jakość odczytu danych przy stosunkowo niewielkiej cenie modułu jest to interesująca technologia.

Głównym elementem systemu są urządzenia pomiarowe wyposażone w kartę M-Bus lub w wyjścia impulsowe oraz magistrala połączona z centralą, w której zbierane są wszystkie dane z opomiarowania. Jednostka centralna może być również wyposażona w modem GPRS, dzięki czemu informacje mogą być przesyłane do serwera ftp lub na adres e-mail i osoba zajmująca się rozliczeniami ma dostęp do nich na swoim komputerze.

Przeczytaj: Problemy z metrologią wodomierzy >>

Uzupełnieniem sieci M-Bus jest Ethernet, który umożliwia dostęp do internetu, dzięki czemu dane pomiarowe znajdują się na stronie www. Archiwizowane są one na komputerze, a użytkownik zyskuje bieżącą kontrolę nad zużyciem mediów. Prosta obsługa i informowanie o awariach poprzez stronę internetową to kolejne zalety systemu.

Podsumowanie

Zdalne opomiarowanie usprawniło system monitoringu sieci. Dzięki wykorzystaniu w niektórych technologiach internetu użytkownik sam może wygodnie i na bieżąco kontrolować stan licznika. Nie musi też udostępniać swojego lokalu inkasentom, a ci ostatni dzięki odpowiednim urządzeniom wykonują swoją pracę szybciej i wygodniej. Ich rola w przyszłości sprowadzi się jedynie do serwisowania w razie awarii urządzenia pomiarowego. W kontekście coraz większej popularności tzw. inteligentnych domów zdalny odczyt stał się praktycznie koniecznością.

Opracowano na na podstawie materiałów firm: Apator, Bmeters, Ista, Itron, Mirometr i Sensus

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   31.12.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym na rynku wyróżniają się kleje do izolacji  » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji
Za pomocą klejów w sprayu połączysz w łatwy i ekonomiczny sposób takie materiały jak np.: maty i płyty z wełny mineralnej szklanej i skalnej (...) czytam więcej »
Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Woda bez żelaza w Twoim domu! Poznaj sposób »

czysta woda w domu

Efektem napowietrzenia jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność dodatkowego
(...)
czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Skorzystaj z 5 lat gwarancji na wentylatory »   Jak wykryć wyciek gazu »
aplikacja ogrzewanie


  (...) detektory gazów toksycznych i wybuchowych, mikroprocesorowe centrale oraz oparty o (...) czytam więcej »

 


Jak zapewnić stałe ciśnienie w sieci wodociągowej »

ciśnienie w sieci wodociągowej

kompaktowe i zintegrowane urządzenia, które zapewniają (...) czytam więcej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
3/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja budynków edukacyjnych
  • - Bezpieczeństwo pożarowe w nowych WT
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Ciepłomierze

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl