Projekty typowe budynków a energooszczędność

Standard projects and energy-efficient architecture
Fot. Domy Czystej Energii

Tworzenie projektów typowych, powtarzalnych jednorodzinnych domów niskoenergetycznych wymaga określenia lokalizacji tych budynków w celu przeprowadzenia analiz energetycznych. Każda zmiana lokalizacji wiąże się z koniecznością wykonania nowej analizy i obliczeń.

W osiągnięciu celu – energooszczędności – niezbędny jest zintegrowany proces projektowy, który wymaga stałego kontaktu projektantów architektury, konstrukcji i instalacji sanitarnych oraz osób odpowiedzialnych za optymalizację energetyczną.

Liczba analiz podstawowych i ewentualnych wariantów projektu jest znaczna, a potencjalne nieprzewidziane zmiany mogą w bardzo negatywny sposób wpłynąć na energooszczędność budynku. To z kolei grozi nie tylko pozbawieniem użytkowników komfortu, ale także narażeniem inwestora na duże straty, związane zarówno z wysokimi kosztami eksploatacji lub koniecznością wprowadzenia zmian, jak i uniemożliwieniem mu uzyskania wsparcia dla inwestycji, np. w ramach programu NFOŚiGW.

W ostatnich latach w polskim budownictwie można zaobserwować nowy trend – architekturę energooszczędną. Jej coraz większa popularność to wynik dużych akcji społecznych, edukacji, a także wzrastającej świadomości ekologicznej zarówno użytkowników, jak i inwestorów.

Ta świadomość może być również w dużym stopniu kształtowana przez rosnące koszty utrzymania obiektów budowlanych, co w dobie kryzysu finansowego staje się ważnym kryterium przy doborze mieszkań czy domów. Również zarówno obecne, jak i wkrótce obowiązujące przepisy zachęcają, a już niedługo będą wymagać stosowania rozwiązań proekologicznych i obniżających konsumpcję energii w budownictwie.

Budynkami energooszczędnymi przyjęło się nazywać obiekty, których roczny bilans energetyczny jest niższy niż budynków tradycyjnych i według różnych źródeł kształtuje się na poziomie ok. 80 kWh/(m2 · rok). W ramach budownictwa energooszczędnego można wyróżnić jeszcze dwa typy:

  • budynki niskoenergetyczne – z zapotrzebowaniem na energię na poziomie ok. 40 kWh/(m2 · rok) lub niższym
  • budynki pasywne – roczne zużycie energii na poziomie ok. 15 kWh/(m2 · rok) i niższym.

W praktyce energooszczędność takiego budynku powinna obejmować również ograniczenie zużycia energii już na etapie wytwarzania materiałów budowlanych oraz podczas budowy, a także pozyskiwanie jej ze źródeł odnawialnych w sposób aktywny i pasywny.

Zgodnie z zapisami dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej od początku 2021 r. wszystkie nowopowstające budynki powinny być obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii” [7]. W tym celu za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiony został na lata 2013–18 program dopłat do budynków niskoenergetycznych, skierowany „do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera (…)” [4].

Ma on być zachętą i impulsem dla polskiego budownictwa do wdrażania rozwiązań niskoenergetycznych jeszcze przed zmianą obowiązujących przepisów. Częściowe spłaty kapitału kredytu będą wypłacane po zakończeniu procesu budowy lub po zakupie gotowego domu bądź mieszkania i zweryfikowaniu, czy obiekt odpowiada stawianym mu przez NFOŚiGW wymaganiom.

Przeczytaj koniecznie: Standard energetyczny NF15 i NF40 oraz dopłaty do budownictwa energooszczędnego >>

Fundusz w Załączniku nr 3 do Programu Priorytetowego [6] ściśle określa wytyczne, które są „niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych dla budynków mieszkalnych oraz sposób weryfikacji projektów i sprawdzenia wykonanych domów energooszczędnych” [5]. Wymagania te znacząco się różnią od stawianych obecnie [8] i są zapowiedzią zmian, które nastąpią w niedalekiej przyszłości. Wprowadzenie tak ostrych kryteriów w programie dopłat ma na celu stopniowe przygotowanie rynku budowlanego na nadchodzące zmiany.

Przypomnijmy, że NFOŚiGW podzielił energooszczędne budownictwo jednorodzinne na dwie kategorie:

  • standard NF15
  • standard NF40.

Wymagania, a co za tym idzie również wysokość dopłat, zostały podzielone według tych dwóch standardów, które odpowiadają uzyskanym wskaźnikom rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco).

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Standard NF15 zakłada wskaźnik EUco na poziomie mniejszym lub równym 15 kWh/(m2 · rok) i dopłatę w wysokości 50 tys. zł brutto. W przypadku standardu NF40 jest to EUco na poziomie mniejszym lub równym 40 kWh/(m2 · rok) i dopłata w wysokości 30 tys. zł brutto [7].

Przeczytaj także: Eksploatacja central wentylacyjnych a dotacje dla domów energooszczędnych >>

Żeby można było sprostać założonemu zapotrzebowaniu, NFOŚiGW precyzyjnie wyznaczył wymagania stawiane zarówno budynkowi, jak i jego konstrukcji i wyposażeniu. Wymagania te znacząco różnią się od stawianych w warunkach technicznych, m.in. graniczne wartości współczynników przenikania ciepła przegród w standardzie NF40 są średnio dwa razy, a dla standardu NF15 trzy razy niższe.

Dodatkowe dosyć surowe wymagania stawiane układom wentylacji oraz instalacjom grzewczym i sanitarnym znacząco zwiększają koszty budowy. Według szacunkowych kosztorysów przeprowadzonych przez Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy koszt wzniesienia przeciętnego budynku jednorodzinnego w standardzie NF40 do tzw. stanu deweloperskiego (bez instalacji sanitarnych i elektrycznych) jest o ok. 60 tys. wyższy [8] niż w przypadku wznoszenia tego budynku wg obecnych wymagań w warunkach technicznych.

O ile nie każdy decyduje się na udział w programie dopłat z powodu wyższych kosztów budowy i skomplikowanych procedur, o tyle rośnie zainteresowanie jednorodzinnymi domami niskoenergetycznymi w standardzie zapotrzebowania na energię użytkową maks. 40 kWh/(m2 · rok) [3].

Czytaj dalej: Projektowanie niskoenergetycznych budynków typowych >>

   07.01.2014

Komentarze

(1)
projektant | 19.02.2014, 17:11
Projekty typowe po wprowadzeniu nowych przepisów i wymogu spełniania EP są praktycznie do wyrzucenia. Po zmianach adaptacyjnych należy wykonać nowe obliczenia i charakterystykę. Cena tych usług to ok. 600 zł i Inwestorzy są oburzeni dlaczego muszą ponosić dodatkowe koszta skoro mają gotowy projekt. Charakterystyki zawarte w typówkach są nierzetelne i robione byle jak. Firmy sprzedające typówki zarabiają krocie na bublach, które trzeba poprawiać. Proszę zastanowić się kilka razy przed zakupem projektu typowego.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl