Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Co nowego w kurtynach powietrznych?

Fot. Centrum Klima

Głównym zadaniem kurtyny jest wyeliminowanie przeciągu i niekontrolowanych strat ciepła lub chłodu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oprócz powszechnego zastosowania w drzwiach obiektów o dużym nasileniu ruchu pieszych (sklepy, urzędy, biura, galerie handlowe itd.) montuje się je również nad bramami wjazdowymi w obiektach przemysłowych, w chłodniach, a nawet na farmach − jako ochronę przed owadami.

Przeczytaj także: Moce nagrzewnicy i chłodnicy powietrza wyznaczane w oparciu o dane klimatyczne >>

Na rynku dostępne są różne rozwiązania kurtyn, dopasowane do potrzeb danego obiektu. To samo urządzenie dostępne jest w kilku wersjach, np. ekonomicznej, standardowej lub eleganckiej, komponującej się z wystrojem.

W obiektach handlowych ostatni wariant odgrywa szczególną rolę – stosowane są w nich kurtyny przeznaczone do zabudowy w suficie podwieszanym lub z wyświetlaczami LCD służącymi jako banery reklamowe.

Regulowane kratki wylotowe umożliwiają nakierowanie strumienia pod odpowiednim kątem. Najlepiej, gdy odchylenie wynosi ok. 10–15° do płaszczyzny podłogi. Strumień powinien się również charakteryzować dużą rozpiętością i odpowiednią temperaturą. Można to uzyskać dzięki wykorzystaniu dwóch wentylatorów, jeden z nich zasysa nieogrzewane powietrze zewnętrzne, tworząc barierę, a drugi po stronie wewnętrznej wprowadza powietrze do nagrzewnicy, gdzie jest ogrzewane do temperatury komfortu.

Dodatkowym elementem wyposażenia są czujniki otwierania drzwi – zewnętrzne i wewnętrzne – działające na podczerwień. Ponieważ sterowanie BMS staje się powoli standardem, proponuje się rozwiązania, które umożliwiają podpięcie kurtyn do tego systemu poprzez zastosowanie karty komunikującej się z zamontowanym naściennym termostatem.

Przeczytaj także: Ogrzewanie dużych obiektów >>

W celu dopasowania do zróżnicowanej szerokości drzwi wejściowych, możliwe jest instalowanie urządzeń w postaci kilku modułów połączonych ze sobą, przez co mogą być one sterowane za pomocą jednego panelu. Dla drzwi obrotowych stosuje się pionowe kurtyny powietrza, które pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę, szczególnie przy strefie przypodłogowej.

Nowe rozwiązania

Na rynku pojawiły się kurtyno-nagrzewnice, które pełnią podwójną funkcję – bariery powietrznej oraz ogrzewania pomieszczenia. Jest to realizowane poprzez zastosowanie dwóch niezależnych strumieni, z czego jeden jest wytwarzany w płaszczyźnie otworu drzwiowego, a drugi jest źródłem ciepła w pomieszczeniu. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie szczególnie w małych sklepach spożywczych czy stacjach benzynowych, gdyż pozwala zrezygnować z ogrzewania w postaci grzejników, które zajmują cenne miejsce.

W chłodniach głównym problemem jest napływ ciepłego powietrza w momencie otwarcia drzwi, po czym natychmiast się ono ochładza i kondensuje, czego efektem może być np. oblodzenie podłogi lub występowanie mgły. Żeby temu przeciwdziałać, stosuje się specjalne kurtyny zatrzymujące chłodne powietrze w środku.

Proponowaną technologią jest MAT (Multi Air stream Technology) polegająca na nawiewie trzech quasi-laminarnych strumieni. Kurtynę powietrzną instaluje się nad wejściem do chłodni, po stronie pomieszczenia o wyższej temperaturze, i zasysa powietrze z obu przestrzeni.

Obydwa strumienie różnią się wilgotnością i temperaturą, zatem żeby uniknąć mgły, stosuje się trzeci dodatkowy strumień rozdzielający. Jest on zasysany z chłodni, a następnie podgrzewany, przez co może pochłaniać wilgoć zawartą w ciepłym powietrzu. Pozwala to wyeliminować ryzyko mieszania się skrajnych dwóch strumieni, a co za tym idzie – powstawania mgły.

W przypadku obiektów przemysłowych lub takich, dla których priorytetem jest odseparowanie dwóch przestrzeni strumieniem powietrza, stosuje się specjalne kurtyny wdmuchujące powietrze pod wysokim ciśnieniem. Mogą być one montowane na wysokości nawet do 6 m, tworząc nieprzeniknioną barierę dla pyłów, owadów czy dymu.

Przeczytaj także: Kurtyny a oszczędność energii >>

Dla efektywnej pracy kurtyny przy dużych prędkościach powietrza szczególnie istotne jest uzyskanie przepływu laminarnego. Turbulencja strugi obniża jej skuteczność, powodując, że część ciepłego powietrza miesza się z zimnym i ucieka na zewnątrz, zanim jeszcze dotrze do strefy przypodłogowej. Żeby sobie z tym poradzić, jeden z producentów opatentował system wypływu powietrza – rectifier.

Wentylator zasysa powietrze do komory, w której jest ono rozprężane, przez co następuje pierwotna redukcja turbulencji. Następnie powietrze kierowane jest do układu kratek nawiewnych. Uzyskanie strumienia laminarnego jest możliwe, gdy kratki mają odpowiednie wymiary i są dobrze rozstawione. Efekt ten otrzymywany jest również dzięki zastosowaniu kratki o odpowiedniej strukturze, np. plastra miodu.

Oprócz kurtyn standardowo wieszanych nad wejściem producenci proponują rozwiązania w postaci filarów z kapturem wlotowym oraz kanałem podłogowym ze szczeliną. Elementy pionowe umieszcza się po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie wejścia, a powietrze wtłacza się pod ciśnieniem przez szczelinę w podłodze, a następnie zasysane jest ono przez kaptur.

Efektywnie i oszczędnie

Nowym rozwiązaniem są kurtyny powietrzne współpracujące z pompą ciepła typu powietrze/powietrze. Działanie układu oparte jest na obiegu parowym, a składa się on ze sprężarki, zaworu rozprężnego, skraplacza w postaci kurtyny powietrznej oraz parowacza umieszczonego na zewnątrz.

Powietrze zewnętrzne występuje jako źródło ciepła, powodując podgrzanie czynnika roboczego znajdującego się w obiegu, który następnie zostaje sprężony, osiąga temperaturę ok. 35–40°C, i trafia do kurtyny. Tam oddaje ciepło, ochładza się, a następnie przechodząc przez zawór rozprężny, obniża swoje ciśnienie i trafia z powrotem do parowacza.

Przeczytaj także: Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych >>

Efektywne ogrzewanie jest możliwe, gdy temperatura zewnętrzna nie przekracza –15°C, a moc sięga 22 kW przy ogrzewaniu, natomiast przy chłodzeniu (odwróconym obiegu) 19 kW. Sezonowa praca układu została przedstawiona na rys. 1. W jednym z obiektów handlowych w Monachium zastosowanie takiego rozwiązania zamiast kurtyny z grzałką pozwoliło zmniejszyć roczne zużycie energii elektrycznej z 35 tys. do 12 tys. kWh, a inwestycja zwróciła się po roku eksploatacji.

Kurtyny powietrzne stosowane są obecnie powszechnie w obiektach różnego rodzaju. Pozwalają zredukować zużycie energii na ogrzewanie lub chłodzenie przy zachowaniu komfortu w budynku. Stosowane technologie różnią się między sobą, cel jest jednak jeden – zapewnienie odpowiedniej bariery ochronnej w postaci strumienia powietrza.

Producenci proponują różne rozwiązania i żeby się w nich nie pogubić, należy się kierować przeznaczeniem pomieszczenia, w którym zostanie umieszczona kurtyna. Poszczególne technologie nie są bowiem uniwersalne i nie sprawdzą się w każdym obiekcie.

Literatura

1. Materiały firm: Kampann, Systemair, Fläkt Bovent, Juvent, Iglotech, Dimplex, Foko, Frico, Biddle, Thermoscreens, Teddington i Flowair.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   10.01.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl