RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Co nowego w kurtynach powietrznych?

Kurtyna powietrzna
Fot. Centrum Klima

Kurtyna powietrzna


Fot. Centrum Klima

Głównym zadaniem kurtyny jest wyeliminowanie przeciągu i niekontrolowanych strat ciepła lub chłodu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oprócz powszechnego zastosowania w drzwiach obiektów o dużym nasileniu ruchu pieszych (sklepy, urzędy, biura, galerie handlowe itd.) montuje się je również nad bramami wjazdowymi w obiektach przemysłowych, w chłodniach, a nawet na farmach − jako ochronę przed owadami.

Zobacz także

Systema Polska Rooftop – profesjonalne rozwiązanie Systema Polska dla dużych kubatur

Rooftop – profesjonalne rozwiązanie Systema Polska dla dużych kubatur Rooftop – profesjonalne rozwiązanie Systema Polska dla dużych kubatur

Zastosowanie aparatów grzewczo-wentylacyjnych typu Rooftop do ogrzewania i wentylacji średnich i wielkokubaturowych obiektów przemysłowych zapewnia komfort cieplny pracy ludzi oraz minimalizuje wysokie...

Zastosowanie aparatów grzewczo-wentylacyjnych typu Rooftop do ogrzewania i wentylacji średnich i wielkokubaturowych obiektów przemysłowych zapewnia komfort cieplny pracy ludzi oraz minimalizuje wysokie koszty utrzymania obiektu.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Królewska jakość Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika. Możesz wybrać między prostym w obsłudze i tanim w zakupie silnikiem AC a energooszczędnym, przynoszącym...

Królewska jakość Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika. Możesz wybrać między prostym w obsłudze i tanim w zakupie silnikiem AC a energooszczędnym, przynoszącym korzyści finansowe w trakcie eksploatacji, nowoczesnym silnikiem EC.

VTS Polska Sp. z o.o. Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika.

Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika.

Na rynku dostępne są różne rozwiązania kurtyn, dopasowane do potrzeb danego obiektu. To samo urządzenie dostępne jest w kilku wersjach, np. ekonomicznej, standardowej lub eleganckiej, komponującej się z wystrojem.

W obiektach handlowych ostatni wariant odgrywa szczególną rolę – stosowane są w nich kurtyny przeznaczone do zabudowy w suficie podwieszanym lub z wyświetlaczami LCD służącymi jako banery reklamowe.

Regulowane kratki wylotowe umożliwiają nakierowanie strumienia pod odpowiednim kątem. Najlepiej, gdy odchylenie wynosi ok. 10–15° do płaszczyzny podłogi. Strumień powinien się również charakteryzować dużą rozpiętością i odpowiednią temperaturą. Można to uzyskać dzięki wykorzystaniu dwóch wentylatorów, jeden z nich zasysa nieogrzewane powietrze zewnętrzne, tworząc barierę, a drugi po stronie wewnętrznej wprowadza powietrze do nagrzewnicy, gdzie jest ogrzewane do temperatury komfortu.

Dodatkowym elementem wyposażenia są czujniki otwierania drzwi – zewnętrzne i wewnętrzne – działające na podczerwień. Ponieważ sterowanie BMS staje się powoli standardem, proponuje się rozwiązania, które umożliwiają podpięcie kurtyn do tego systemu poprzez zastosowanie karty komunikującej się z zamontowanym naściennym termostatem.

W celu dopasowania do zróżnicowanej szerokości drzwi wejściowych, możliwe jest instalowanie urządzeń w postaci kilku modułów połączonych ze sobą, przez co mogą być one sterowane za pomocą jednego panelu. Dla drzwi obrotowych stosuje się pionowe kurtyny powietrza, które pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę, szczególnie przy strefie przypodłogowej.

Nowe rozwiązania

Na rynku pojawiły się kurtyno-nagrzewnice, które pełnią podwójną funkcję – bariery powietrznej oraz ogrzewania pomieszczenia. Jest to realizowane poprzez zastosowanie dwóch niezależnych strumieni, z czego jeden jest wytwarzany w płaszczyźnie otworu drzwiowego, a drugi jest źródłem ciepła w pomieszczeniu. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie szczególnie w małych sklepach spożywczych czy stacjach benzynowych, gdyż pozwala zrezygnować z ogrzewania w postaci grzejników, które zajmują cenne miejsce.

W chłodniach głównym problemem jest napływ ciepłego powietrza w momencie otwarcia drzwi, po czym natychmiast się ono ochładza i kondensuje, czego efektem może być np. oblodzenie podłogi lub występowanie mgły. Żeby temu przeciwdziałać, stosuje się specjalne kurtyny zatrzymujące chłodne powietrze w środku.

Proponowaną technologią jest MAT (Multi Air stream Technology) polegająca na nawiewie trzech quasi-laminarnych strumieni. Kurtynę powietrzną instaluje się nad wejściem do chłodni, po stronie pomieszczenia o wyższej temperaturze, i zasysa powietrze z obu przestrzeni.

Obydwa strumienie różnią się wilgotnością i temperaturą, zatem żeby uniknąć mgły, stosuje się trzeci dodatkowy strumień rozdzielający. Jest on zasysany z chłodni, a następnie podgrzewany, przez co może pochłaniać wilgoć zawartą w ciepłym powietrzu. Pozwala to wyeliminować ryzyko mieszania się skrajnych dwóch strumieni, a co za tym idzie – powstawania mgły.

W przypadku obiektów przemysłowych lub takich, dla których priorytetem jest odseparowanie dwóch przestrzeni strumieniem powietrza, stosuje się specjalne kurtyny wdmuchujące powietrze pod wysokim ciśnieniem. Mogą być one montowane na wysokości nawet do 6 m, tworząc nieprzeniknioną barierę dla pyłów, owadów czy dymu.

Dla efektywnej pracy kurtyny przy dużych prędkościach powietrza szczególnie istotne jest uzyskanie przepływu laminarnego. Turbulencja strugi obniża jej skuteczność, powodując, że część ciepłego powietrza miesza się z zimnym i ucieka na zewnątrz, zanim jeszcze dotrze do strefy przypodłogowej. Żeby sobie z tym poradzić, jeden z producentów opatentował system wypływu powietrza – rectifier.

Wentylator zasysa powietrze do komory, w której jest ono rozprężane, przez co następuje pierwotna redukcja turbulencji. Następnie powietrze kierowane jest do układu kratek nawiewnych. Uzyskanie strumienia laminarnego jest możliwe, gdy kratki mają odpowiednie wymiary i są dobrze rozstawione. Efekt ten otrzymywany jest również dzięki zastosowaniu kratki o odpowiedniej strukturze, np. plastra miodu.

Oprócz kurtyn standardowo wieszanych nad wejściem producenci proponują rozwiązania w postaci filarów z kapturem wlotowym oraz kanałem podłogowym ze szczeliną. Elementy pionowe umieszcza się po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie wejścia, a powietrze wtłacza się pod ciśnieniem przez szczelinę w podłodze, a następnie zasysane jest ono przez kaptur.

Efektywnie i oszczędnie

Nowym rozwiązaniem są kurtyny powietrzne współpracujące z pompą ciepła typu powietrze/powietrze. Działanie układu oparte jest na obiegu parowym, a składa się on ze sprężarki, zaworu rozprężnego, skraplacza w postaci kurtyny powietrznej oraz parowacza umieszczonego na zewnątrz.

Powietrze zewnętrzne występuje jako źródło ciepła, powodując podgrzanie czynnika roboczego znajdującego się w obiegu, który następnie zostaje sprężony, osiąga temperaturę ok. 35–40°C, i trafia do kurtyny. Tam oddaje ciepło, ochładza się, a następnie przechodząc przez zawór rozprężny, obniża swoje ciśnienie i trafia z powrotem do parowacza.

Efektywne ogrzewanie jest możliwe, gdy temperatura zewnętrzna nie przekracza –15°C, a moc sięga 22 kW przy ogrzewaniu, natomiast przy chłodzeniu (odwróconym obiegu) 19 kW. Sezonowa praca układu została przedstawiona na rys. 1. W jednym z obiektów handlowych w Monachium zastosowanie takiego rozwiązania zamiast kurtyny z grzałką pozwoliło zmniejszyć roczne zużycie energii elektrycznej z 35 tys. do 12 tys. kWh, a inwestycja zwróciła się po roku eksploatacji.

Kurtyny powietrzne stosowane są obecnie powszechnie w obiektach różnego rodzaju. Pozwalają zredukować zużycie energii na ogrzewanie lub chłodzenie przy zachowaniu komfortu w budynku. Stosowane technologie różnią się między sobą, cel jest jednak jeden – zapewnienie odpowiedniej bariery ochronnej w postaci strumienia powietrza.

Producenci proponują różne rozwiązania i żeby się w nich nie pogubić, należy się kierować przeznaczeniem pomieszczenia, w którym zostanie umieszczona kurtyna. Poszczególne technologie nie są bowiem uniwersalne i nie sprawdzą się w każdym obiekcie.

Literatura

1. Materiały firm: Kampann, Systemair, Fläkt Bovent, Juvent, Iglotech, Dimplex, Foko, Frico, Biddle, Thermoscreens, Teddington i Flowair.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Ryszard Śnieżyk Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża. Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...

arch. Mateusz Sikorski Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego. M.in. w związku z wymaganiami...

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego. M.in. w związku z wymaganiami dyrektywy europejskiej 2010/31/EU dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków architekci coraz częściej proponują zastosowanie technologii aktywnych redukujących zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia. Niestety wciąż mało popularne jest zagadnienie strategii pasywnych,...

Waldemar Joniec Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Gazowe pompy ciepła w PGNiG Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

dr inż. Anna Bryszewska-Mazurek, dr inż. Wojciech Mazurek, mgr inż. Grzegorz Napolski, mgr inż. Tymoteusz Świeboda Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej...

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest to zawsze opłacalna inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi układami chłodniczymi. Wiele zależy bowiem od lokalnych warunków i praktycznie w każdym przypadku konieczna jest ekonomiczna analiza projektu. Z kolei pomiary przeprowadzone dla sprężarkowego urządzenia chłodniczego...

Waldemar Joniec Czym będziemy ogrzewać domy?

Czym będziemy ogrzewać domy? Czym będziemy ogrzewać domy?

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

dr inż. Piotr Jadwiszczak Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o.

Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o. Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o.

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie...

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie hydrauliczne stają się nieaktualne i nieskuteczne. Wymagane są zmiany dostosowujące c.o. do pracy w nowych warunkach. Dla zapewnienia poprawnej, komfortowej i energooszczędnej pracy konieczne jest ponowne równoważenie hydrauliczne istniejącej instalacji c.o.

dr hab. inż. Wojciech Ozgowicz, dr inż. Elżbieta Kalinowska-Ozgowicz, dr inż. Sabina Lesz, mgr inż. Aleksander Kowalski Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali...

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali basenowej wymaga uwzględnienia jednocześnie takich czynników, jak: uzdatnianie powietrza, jego wilgotność oraz środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sterowanie domem w zasięgu ręki

Sterowanie domem w zasięgu ręki Sterowanie domem w zasięgu ręki

Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować...

Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować własnym domem, utrzymując przy tym komfortowe parametry mikroklimatu. Takie udogodnienia są znakiem naszych czasów, dlatego warto na bieżąco śledzić nowe możliwości w tym zakresie.

REGULUS-system Wójcik s.j. Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową...

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową dla siebie? Czy taka sama temperatura powinna panować w domu w porze relaksu, zajęć wymagających aktywności fizycznej, aktywności umysłowej, czy też podczas snu? Czy taka sama temperatura powinna panować w każdym pomieszczeniu, w całym domu, podczas całego sezonu grzewczego?

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła? Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Ilario Vigani Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin

Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, nazywane również kogeneracją, jest jednoczesną produkcją dwóch rodzajów energii – ciepła i energii elektrycznej – z jednego źródła paliwa. Wytwarzanie...

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, nazywane również kogeneracją, jest jednoczesną produkcją dwóch rodzajów energii – ciepła i energii elektrycznej – z jednego źródła paliwa. Wytwarzanie dwóch rodzajów energii z jednego źródła jest wydajne, oszczędne i korzystne dla środowiska. Bezolejowe mikroturbiny pozwalają na zmianę natężenia zasilania w cyklu dzień-noc oraz lato-zima, co jest zaletą w porównaniu do standardowych silników stosowanych w branży hotelarskiej i spa.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków

Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków

Termomodernizacja budynku powinna kompleksowo obejmować wszystkie aspekty związane z jego energochłonnością. Niestety w praktyce często ogranicza się jedynie do zwiększenia izolacyjności cieplnej przegród...

Termomodernizacja budynku powinna kompleksowo obejmować wszystkie aspekty związane z jego energochłonnością. Niestety w praktyce często ogranicza się jedynie do zwiększenia izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych i wymiany stolarki okiennej, bez ingerencji w źródło ciepła i instalację centralnego ogrzewania. Jest to działanie niewłaściwe, niepełne, a nawet szkodliwe z energetycznego punktu widzenia. Jakość pracy instalacji nie poprawia się, a w określonych przypadkach nawet pogarsza. Zużycie...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Certyfikacja Euroventu – komu i do czego jest ona potrzebna?

Certyfikacja Euroventu – komu i do czego jest ona potrzebna? Certyfikacja Euroventu – komu i do czego jest ona potrzebna?

Postawione w tytule pytanie pewnie łatwo można byłoby zbyć jednym słowem, ale nim się na nie zdecydujemy, warto poświęcić chwilę na zastanowienie.

Postawione w tytule pytanie pewnie łatwo można byłoby zbyć jednym słowem, ale nim się na nie zdecydujemy, warto poświęcić chwilę na zastanowienie.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza

Tematem kolejnej części cyklu jest sposób wyznaczania tras i średnic przewodów w przypadku budowy nowej dwuprzewodowej sieci ciepłowniczej prowadzącej ze źródła ciepła do każdego z budynków.

Tematem kolejnej części cyklu jest sposób wyznaczania tras i średnic przewodów w przypadku budowy nowej dwuprzewodowej sieci ciepłowniczej prowadzącej ze źródła ciepła do każdego z budynków.

dr inż. Małgorzata Smuczyńska Rynek pomp ciepła w Polsce

Rynek pomp ciepła w Polsce Rynek pomp ciepła w Polsce

Polska jako kraj członkowski UE zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów unijnych, między innymi dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych....

Polska jako kraj członkowski UE zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów unijnych, między innymi dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Jej głównym celem jest doprowadzenie do wzrostu wykorzystania OZE w całkowitym zużyciu energii do poziomu 15% w 2020 r. Prognozy rozwoju rynku OZE w Polsce i pozostałych krajach Unii wskazują, że znaczącą rolę w wypełnieniu wymagań dyrektywy może odegrać geotermia, zwłaszcza niskotemperaturowa,...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy

Do budowy kotłowni osiedlowej można wykorzystać sieć łączącą poszczególnych odbiorców z nowym źródłem ciepła. Znajomość warunków pracy układu przygotowania ciepłej wody użytkowej pozwala na optymalne wykorzystanie...

Do budowy kotłowni osiedlowej można wykorzystać sieć łączącą poszczególnych odbiorców z nowym źródłem ciepła. Znajomość warunków pracy układu przygotowania ciepłej wody użytkowej pozwala na optymalne wykorzystanie kotłów gazowych do wytwarzania ciepła na potrzeby chwilowe.

prof. dr hab. inż. Władysław Szaflik Rozwiązania źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

Rozwiązania źródła ciepła dla domu jednorodzinnego Rozwiązania źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane...

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane z ogrzewaniem oraz przygotowaniem i rozprowadzaniem ciepłej wody.

Paweł Ślęzak Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki...

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki i sterowania oraz urządzeń do łączności (komputerów, tabletów i smartfonów) pozwala na jeszcze łatwiejszą obsługę systemu grzewczego i wentylacyjnego przez użytkownika. Rozwój techniki sprawił, że firmy wykonawcze już dziś mogą realizować nawet bardzo nietypowe instalacje z pompami ciepła.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej

W poprzednich częściach cyklu (RI 6 i 7–8/2012) przedstawiono pokrótce ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia budynków w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową...

W poprzednich częściach cyklu (RI 6 i 7–8/2012) przedstawiono pokrótce ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia budynków w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową [1] oraz szczegółowej analizy zapotrzebowania na ciepło w budynkach poddanych termomodernizacji [2]. W poniższym artykule opisano pracę kotłowni z centralnym węzłem c.w.u. Znajomość warunków pracy tego układu umożliwi najlepsze dostosowanie wielkości produkcji ciepła do potrzeb.

Waldemar Joniec Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania

Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne...

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

praca zbiorowa Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience? Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji...

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji producenta i stosować odpowiednie materiały. W artykule pokazujemy krok po kroku poszczególne etapy prac.

prof. Bjarne W. Olesen, prof. Michele de Carli Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2)

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2) Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 6/2012) przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia...

W artykule (cz. 1 w RI 6/2012) przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego i przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.