RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Praktyczne zastosowanie podwójnej fasady w systemie wentylacji budynku

Practical application of double facade in building ventilation system

Podwójna fasada w systemie wentylacji budynku
Fot. Schuco

Podwójna fasada w systemie wentylacji budynku


Fot. Schuco

W poprzednim artykule (RI 11/2013) przedstawiono samą koncepcję wentylowanej fasady podwójnej. Opierając się na literaturze branżowej, stwierdzono, że zastosowanie podwójnej fasady w systemie wentylacji może zwiększyć efektywność energetyczną budynku i poprawić panujący w nim mikroklimat. Wymieniono również szereg zalet zastosowania podwójnej fasady w budynkach o dużym przeszkleniu, co może zdecydować o wyborze tego rozwiązania.
Poniżej omówiono praktyczne zastosowanie podwójnej fasady w systemie wentylacji budynku: zintegrowanie funkcji fasad z samym budynkiem i określenie sposobu regulacji systemu wentylacji, który pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości tego rozwiązania, oraz koszty i efekty oszczędności energetycznych.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

Zintegrowanie podwójnych fasad z systemem wentylacji budynku

Sposób zintegrowania podwójnych fasad z systemem wentylacji jest bardzo istotnym zagadnieniem z punktu widzenia efektywności energetycznej całego budynku. W literaturze [1, 2] podano wiele czynników podstawowych, które należy określić na wstępnym etapie projektu instalacji wentylacyjnej budynku z podwójnymi fasadami.

 

Najważniejsze z nich to:

  • zdefiniowanie funkcji podwójnej fasady w budynku. Opisane powinny zostać wymagania dotyczące wartości strumienia powietrza wentylującego, charakterystyki cieplnej budynku i możliwości regulacyjnych systemu,
  • wybranie typu podwójnej fasady i elementów w niej zastosowanych, a także jej wymiarów,
  • zaprojektowanie takiego systemu wentylacji budynku, który można połączyć z podwójnymi fasadami,
  • określenie strategii regulacyjnej dla pełnego systemu wentylacji budynku.

Należy pamiętać, że system wentylacji budynku z podwójnymi fasadami może być użytkowany na trzy różne sposoby:

  1. Pełny system wentylacji mechanicznej z podwójnymi fasadami niebędącymi jego częścią. Wiąże się on z wysokim zużyciem energii, istnieje jednak możliwość wybrania przez użytkownika dwóch różnych wariantów zapewnienia warunków wewnętrznych w pomieszczeniach – albo poprzez wentylację mechaniczną, albo tylko wentylację naturalną wykorzystującą podwójne fasady.
  2. Ograniczony system wentylacji mechanicznej, w którym podwójna fasada jest częściowo elementem systemu albo odgrywa główną rolę w zapewnieniu stosownych warunków mikroklimatu. Podwójna fasada może pełnić funkcję wstępnego podgrzania powietrza wentylacyjnego, wywiewnego kanału wentylacyjnego oraz wstępnego chłodzenia, szczególnie w przypadku nocnego przewietrzania budynku.
  3. Brak systemu wentylacji mechanicznej, podwójna fasada zapewniająca jedynie wentylację naturalną budynku. Teoretycznie jest to sytuacja idealna, pozwalająca osiągnąć oszczędności energetyczne przy najmniejszych nakładach inwestycyjnych. Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku nie jest możliwa precyzyjna kontrola parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach budynku.

Obserwacje istniejących budynków z wentylowanymi podwójnymi fasadami i symulacje funkcjonowania projektowanych obiektów wskazują, że najbardziej efektywnym rozwiązaniem z punktu widzenia oszczędności energetycznych i możliwości zapewnienia odpowiednich warunków mikroklimatu jest ograniczony system wentylacji mechanicznej z możliwością podgrzania lub schłodzenia powietrza nawiewanego do wymaganego poziomu.

Wówczas w okresie grzewczym powietrze wentylacyjne czerpane jest w dolnej części fasady i wstępnie podgrzewane w szczelinie, a następnie w centrali wentylacyjnej doprowadzane do odpowiedniej temperatury nawiewu. W okresach przejściowych, gdy temperatura zewnętrzna nie spada poniżej 7°C i w sposób ciągły występują zyski ciepła od nasłonecznienia, można zrezygnować z pracy nagrzewnic i wykorzystywać jedynie efekt odzysku ciepła w szczelinie fasady.

Powietrze w szczelinie jest mieszane z powietrzem zewnętrznym w taki sposób, by można było uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Gdy temperatura zewnętrzna staje się zbyt niska bądź promieniowanie słoneczne jest niewystarczające, należy w pełni wykorzystać możliwości nagrzewnicy w centrali wentylacyjnej. Działanie fasady w pomieszczeniu w okresie grzewczym pokazano na rys. 1.

W godzinach nocnych podwójna fasada może być wykorzystywana jako kanał wywiewny, co daje dodatkowy efekt izolacji cieplnej budynku. Również w okresie letnim fasada może służyć jako kanał wywiewny, usuwając w dużym stopniu zyski ciepła od nasłonecznienia i zmniejszając temperaturę na powierzchni wewnętrznej fasady, co pokazano na rys. 2.

Bardzo istotną funkcję z punktu widzenia oszczędności energii chłodniczej w okresie letnim fasada podwójna powinna spełniać przy tak zwanym przewietrzaniu nocnym. Może się ono odbywać poprzez wykorzystanie jedynie efektu wentylacji naturalnej lub być wspomagane przez wentylator wywiewny. Powietrze zewnętrzne w ciągu kilku godzin nocnych, gdy jego temperatura osiąga najniższe wartości, może schłodzić zarówno samą fasadę, jak i wentylowane pomieszczenie, co pokazano na rys. 3.

Efekt cieplny działania podwójnej fasady jest często wzmacniany poprzez zastosowanie w ich wnętrzu czarno-białych rolet bądź żaluzji. Część czarna intensyfikuje zyski ciepła w szczelinie w okresie grzewczym, a biała ogranicza je latem. Działanie rolet nie powinno zakłócać dopływu światła naturalnego w godzinach dziennych. Tak jak przepustnice powietrza, mogą być one podłączone do centralnego układu regulacji systemu wentylacyjnego.

Jeśli podwójna fasada zostanie prawidłowo zintegrowana z ogólnym systemem wentylacji budynku i stworzony zostanie jednocześnie odpowiedni układ regulacji, wszystkie opisane powyżej funkcje fasady będą mogły zostać w pełni wykorzystane.

Układ automatycznej regulacji w systemie wentylacji z podwójnymi fasadami

Jak wspomniano, podstawowym problemem przy wykorzystaniu podwójnych fasad w budynku jest takie zdefiniowanie strategii regulacyjnej, by można było zużytkować zyski ciepła od nasłonecznienia w okresie grzewczym i usunąć je latem.

Według różnych autorów [2–5] możliwe jest stworzenie takiego systemu regulacji, który zapewni odpowiednie warunki mikroklimatu w pomieszczeniach przy zmieniających się parametrach powietrza zewnętrznego. Dla osiągnięcia tego efektu trzeba zsynchronizować pracę wszystkich elementów zintegrowanego systemu wentylacji (razem z podwójnymi fasadami) za pomocą układu regulacji. 

Przy opracowywaniu układu należy uwzględnić następujące zasady:

  1. Użytkownicy pomieszczeń powinni mieć możliwość ingerencji w działanie systemu dla zapewnienia sobie odpowiednich warunków mikroklimatu, nawet wtedy, gdy powoduje to zwiększone zużycie energii.

  2. Oszczędności w zużyciu energii mogą być osiągnięte tylko wtedy, gdy układ regulacji pozwala na maksymalne wykorzystanie warunków zewnętrznych, zanim przełączy system na pełną obróbkę powietrza w centrali wentylacyjnej.

  3. Każdy element strategii regulacyjnej powinien wiązać wymagane warunki komfortu cieplnego z najniższym zużyciem energii.

  4. Gdy nikogo nie ma w budynku, układ regulacji zapewnić ma jedynie oszczędności energii, podczas gdy w okresach użytkowania budynku priorytetem musi pozostać komfort przebywania ludzi w pomieszczeniach.

  5. Zrealizowanie powyższych zasad będzie możliwe, jeśli układ regulacji zapewni: odpowiedni poziom temperatury w budynku, wystarczający strumień powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniach oraz odpowiedni strumień światła naturalnego dochodzącego do pomieszczeń.

Na rys. 4 przedstawiono przykładowe rozwiązanie układu automatycznej regulacji dla systemu wentylacji wykorzystującej podwójne fasady [6]. Instalacja wentylacji mechanicznej podłączona do podwójnej fasady składa się z takich podstawowych elementów, jak: kanały nawiewne i wywiewne, centralna nagrzewnica i centralna chłodnica, wentylator ze zmiennym strumieniem powietrza oraz centralny regulator połączony z przepustnicami powietrznymi i czujnikami temperatury i ciśnienia.

Zasadniczymi elementami wykonawczymi są przepustnice powietrza i inne urządzenia ruchome: 

  • przepustnice dA, dB, dC, dD regulują wielkość strumienia i kierunek powietrza wentylacyjnego;

  • przepustnica dE reguluje wielkość strumienia powietrza nawiewanego do pomieszczenia i powinna być zamknięta, gdy pomieszczenie nie jest użytkowane;

  • przepustnica dF reguluje wielkość strumienia powietrza wpływającego do szczeliny fasady;

  • przepustnica dG zamykana jest w okresie grzewczym i otwierana w okresie letnim;

  • okno dW reguluje wielkość strumienia powietrza wpływającego ze szczeliny do pomieszczenia w okresie grzewczym i latem podczas przewietrzania nocnego;

  • roleta dSB w kolorze czarnym reguluje w pewnym zakresie temperaturę w szczelinie w okresie grzewczym;

  • roleta dSW w kolorze białym redukuje zyski ciepła od nasłonecznienia.

W układzie regulacji zainstalowano:

  • czujnik ciśnienia w szczelinie fasady na pierwszej kondygnacji – kontroluje on przepustnicę zapewniającą odpowiedni dopływ powietrza do szczeliny fasady;

  • czujnik ciśnienia w centralnym kanale powietrznym – reguluje on wydajność powietrzną wentylatora zapewniającego odpowiedni strumień powietrza nawiewanego bądź wywiewnego;

  • czujnik powietrza zewnętrznego;

  • czujnik powietrza w szczelinie – określający, czy temperatura powietrza jest odpowiednia, by go wykorzystać do celów wentylacyjnych;

  • czujnik temperatury w kanale powietrznym – regulujący temperaturę nawiewu powietrza, gdy w pełni działa system wentylacji mechanicznej;

  • czujnik użytkowania pomieszczenia – odcina on pomieszczenie od systemu wentylacji w razie nieobecności użytkowników.

Istnieje wiele trybów działania układu automatycznej regulacji dla systemu wentylacji wykorzystującej podwójne fasady. Przykładowo w okresie grzewczym, gdy temperatura powietrza zewnętrznego znacznie spadnie, przepustnica dF kontroluje minimalny przepływ powietrza w szczelinie fasady. 

Jednocześnie by można było absorbować więcej zysków ciepła od nasłonecznienia, wykorzystuje się częściowo rolety w czarnym kolorze, co powoduje dodatkowy wzrost temperatury w szczelinie. Wytworzony efekt kominowy w fasadzie zapewnia odpowiedni strumień powietrza. Wentylator jest wyłączony i zużyte powietrze usuwane jest w sposób naturalny, płynąc drogą A-B-C-D. 

Czujnik ciśnienia w kanale wywiewnym kontroluje strumień powietrza. W przypadku gdy strumień ten jest zbyt mały, włączony zostaje wentylator o zmiennym przepływie powietrza, przy jednoczesnym zamknięciu przepustnicy dD i otwarciu przepustnicy dC.

Wywiewne powietrze podąża wówczas drogą A-B-C-E-F. Jeżeli nie wystąpią zyski ciepła od nasłonecznienia w szczelinie fasady, wentylator może być wykorzystany jako nawiewny przy zamkniętych przepustnicach dA, dF, dC i otwartych dB i dH. Powietrze nawiewane ogrzewane jest wtedy za pomocą centralnej nagrzewnicy, a szczelina fasady stanowi kanał wywiewny. 

Powietrze może być zawracane ze szczytu fasady i ponownie użyte do wentylacji budynku. Gdy pojawiają się znaczące zyski ciepła, powodując wyraźną różnicę temperatury między powietrzem w szczelinie i powietrzem zewnętrznym, układ włącza wentylator ponownie w trybie wywiewu. 

Może się zdarzyć, że temperatura zewnętrzna i odzysk ciepła w szczelinie spowodują, że nawet przy pełnym otwarciu przepustnicy dF wartość temperatury w szczelinie staje się za wysoka i wtedy rolety czarne powinny zostać zupełnie zwinięte.

W okresie letnim, gdy temperatura powietrza w szczelinie osiąga wartości wyższe niż powietrza w pomieszczeniach, fasada staje się kanałem wywiewnym, a wentylator pracuje w trybie wentylatora nawiewnego. Nawiewane powietrze chłodzone jest w chłodnicy centralnej, a wywiewane usuwa zbędne zyski z fasady. 

System ten można również wykorzystać w lecie do przewietrzania nocnego poprzez wentylację naturalną, wykorzystując jedynie kanał w szczelinie fasady przy zamknięciu pozostałych przepustnic, a także korzystając z wentylatora wywiewnego, otwierając przepustnice na drodze A-B-C-E-F.

Koszty i efekty finansowe zastosowania podwójnych fasad

W dostępnej literaturze poświęconej zastosowaniu podwójnych fasad w systemach wentylacji budynków niewiele miejsca poświęca się dodatkowym kosztom wykonania oraz utrzymania i konserwacji wentylowanych fasad. Z całą pewnością są one wyższe niż w przypadku fasad pojedynczych. 

Jednak powszechnie przyjmuje się, że przy prawidłowo zaprojektowanej podwójnej fasadzie i odpowiednim zintegrowaniu jej z systemem wentylacji budynku możliwe staje się wyraźne zredukowanie zużycia energii na potrzeby grzania, chłodzenia i transportu powietrza wentylacyjnego. 

Wielkość, o jaką zmniejszą się dzięki temu koszty eksploatacyjne budynku, zależy od wielu parametrów, które mają dwojaki charakter. Po pierwsze, są to parametry związane z samym budynkiem, takie jak: rozwiązanie architektoniczne i typ budynku, jego orientacja względem stron świata, godziny użytkowania oraz wymagania dotyczące systemu wentylacyjnego. 

Po drugie, są to parametry związane z lokalizacją budynku, takie jak: lokalny klimat i warunki pogodowe, dostępność światła dziennego oraz otoczenie budynku i wiążące się z nim częściowe przesłonięcie przez inne obiekty. Wszystkie te elementy należy szczegółowo przeanalizować przed podjęciem decyzji o zastosowaniu podwójnych fasad w budynku, a także w trakcie projektowania systemu wentylacji.

W jednej z publikacji [7] autor przeanalizował 78 budynków z podwójnymi fasadami oddanych do użytku w ostatnich 10 latach w dziewięciu krajach europejskich. Na tej podstawie oszacował koszty inwestycyjne oraz utrzymania i konserwacji fasad podwójnych i standardowych. 

Koszty inwestycyjne dla standardowych fasad wynoszą 300–500 euro/m2, a dla fasad podwójnych 600–800 euro/m2. Natomiast roczne koszty utrzymania w wypadku fasad standardowych wynoszą 2,5–3,5 euro/m2, a dla fasad podwójnych 4,0–7,5 euro/m2.

Mimo istnienia pewnej liczby budynków z podwójnymi fasadami eksploatowanych od wielu lat, trudno znaleźć w dość bogatej literaturze technicznej informacje na temat efektów oszczędności energii, wyrażone choćby wartością prostego okresu zwrotu (SPBT). Publikowane tego typu dane dotyczą teoretycznych analiz ekonomicznych opartych na symulacjach działania systemów wentylacji w budynkach z podwójnymi fasadami. 

Podawane wartości prostego okresu zwrotu, czyli czasu, jaki jest potrzebny, żeby wartość oszczędności energetycznych związanych z zastosowaniem podwójnych fasad pokryła dodatkowe koszty inwestycyjne i koszty konserwacji, mieszczą się w przedziale od 4,7 do 10 lat [8]. Niestety wartości te mają charakter jedynie pewnych wskaźników i trudno je porównywać, gdyż dotyczą bardzo różnych budynków, w których w indywidualny sposób eksploatuje się system wentylacyjny.

I tak w niektórych budynkach fasady podwójne wykorzystuje się jedynie jako element wentylacji naturalnej w okresie grzewczym i nie uwzględnia się możliwości nocnego przewietrzania budynku latem. W innych systemach z kolei podwójne fasady podłączone są do systemu wentylacji mechanicznej i, co za tym idzie, czas ich pracy w ciągu roku jest najdłuższy.

Wszystkie obserwacje dotyczące działania podwójnych fasad w systemach wentylacyjnych budynków wskazują, że ze względu na klimat i pogodę największą oszczędność energii można uzyskać w krajach środkowoeuropejskich, w tym w Polsce. Stwierdzono również, że najlepszymi obiektami z punktu widzenia oszczędzania energii i zapewnienia odpowiednich warunków mikroklimatu są budynki o użytkowaniu czasowym, na przykład biurowce.

Oszczędności energii sprowadzają się do efektów uzyskiwanych w okresie grzewczym i letnim, gdy wymagane jest chłodzenie pomieszczeń. Dla warunków klimatycznych środkowej Europy, gdy dostępne jest ciepło z promieniowania słonecznego, oszczędności energii grzewczej sięgają 35–55% rocznego zapotrzebowania budynku [6–9].

Oszczędności te wynikają ze wstępnego podgrzania powietrza w systemie wentylacji mechanicznej, jak również wykorzystania wprost podgrzanego powietrza (bez konieczności użycia nagrzewnicy) przez wentylację naturalną, gdy temperatura powietrza zewnętrznego przyjmuje stosunkowo wysokie wartości (powyżej 7°C). 

W okresie letnim oszczędności energii potrzebnej na chłodzenie pomieszczeń uzyskuje się w pewnej mierze, usuwając zyski ciepła od nasłonecznienia poprzez wykorzystanie wymuszenia (naturalnego bądź mechanicznego) przepływu powietrza w podwójnej fasadzie. Jednocześnie trzeba przyznać, że jest to działanie i tak konieczne, ponieważ bez odprowadzania powietrza temperatura w szczelinie fasady może znacznie wzrosnąć i zamiast oszczędzania energii konieczne będzie chłodzenie. 

W warunkach klimatu środkowoeuropejskiego znaczące efekty oszczędności energii chłodniczej można uzyskać dzięki wykorzystaniu podwójnych fasad do przewietrzania nocnego, najlepiej poprzez wentylację naturalną. Dzięki tej operacji usunąć można tzw. rezydualne zyski ciepła przesunięte w czasie z godzin dziennych, jednocześnie zwiększając możliwości akumulacji zysków ciepła przez budynek następnego dnia. 

Oszczędność energii chłodniczej w okresie letnim szacuje się na ok. 40% [9]. Przy zastosowaniu odpowiedniej regulacji opartej na przewidywaniu warunków pogodowych oszczędności te mogą wzrosnąć do ok. 60% sezonowego zapotrzebowania na energię chłodniczą.

Należy również zaznaczyć, że pojawiają się nieliczne sceptyczne głosy na temat zasadności stosowania podwójnych fasad w systemach wentylacyjnych budynku. Jednak z drugiej strony, szczególnie w Europie Środkowej i Północnej zauważa się coraz więcej realizacji, w których w pełni wykorzystuje się podwójne fasady i według ich użytkowników osiągane są znaczne oszczędności energetyczne przy jednoczesnym zapewnieniu satysfakcjonujących warunków mikroklimatu.

Podsumowanie

Zastosowanie podwójnej fasady w systemie wentylacyjnym budynku może przynieść korzyści tylko wtedy, gdy cały system jest w pełni zintegrowany i odpowiednio regulowany. 

Stwierdzono, że najbardziej efektywnym rozwiązaniem z punktu widzenia oszczędności energetycznych i możliwości zapewnienia korzystnych warunków mikroklimatu w pomieszczeniach jest przyjęcie takiego systemu wentylacji budynku, w którym podwójna fasada może być częściowo elementem systemu albo odgrywać główną rolę w procesie wentylacji.

Podwójna fasada może zapewniać wstępne podgrzanie powietrza wentylacyjnego, pełnić funkcję wywiewnego kanału wentylacyjnego oraz wstępnego chłodzenia, szczególnie w przypadku nocnego przewietrzania budynku. W takim systemie wentylacyjnym istnieje zawsze możliwość podgrzania lub schłodzenia powietrza nawiewanego do wymaganej temperatury. 

Wykorzystanie wszystkich funkcji podwójnej fasady opisanych powyżej wymaga stworzenia nieco bardziej skomplikowanego układu regulacji niż wykorzystywany jest w konwencjonalnych systemach wentylacyjnych. Oszczędności w zużyciu energii mogą być osiągnięte tylko wtedy, gdy układ regulacji pozwala na maksymalne wykorzystanie warunków zewnętrznych, zanim przełączy system na pełną obróbkę powietrza w centrali wentylacyjnej.

Zaobserwowano, że klimat i warunki pogodowe w krajach środkowoeuropejskich, w tym w Polsce, sprzyjają uzyskaniu wyraźnych oszczędności energetycznych w systemach wentylacyjnych budynków z podwójnymi fasadami. Stwierdzono również, że najlepszymi obiektami z punktu widzenia oszczędzania energii i zapewnienia odpowiednich warunków mikroklimatu są budynki o czasowym użytkowaniu, na przykład biurowce.

W artykule jedynie zasygnalizowano niektóre zagadnienia dotyczące praktycznego zastosowania podwójnej fasady w systemach wentylacyjnych budynków. Pełny obraz przedstawionego rozwiązania będzie można uzyskać po dokładnej analizie wieloletnich obserwacji działania systemów wentylacyjnych tego typu.

Literatura

1. Stec W., van Paassen A.H.C., Integration of the Double Skin Façade with the buildings, Energy in Built Environment, Energy Technology, TU Delft, Mekelweg 2, 2628 CD, Delft, The Netherlands, 2003.
2. Oesterle E., Lieb R.-D., Lutz M., Heusler W., Double Skin Facades – Integrated Planning, Prestel Verlag, Munich 2001.
3. Manz H., Simmler H., Experimental and numerical study of a mechanically ventilated glass double façade with integrated shading device, Proceedings of the Building Physics Conference, Belgium 2003.
4. Flamant G., Heijmans N., Guiot E., Gratia E., Bruyere I., Ventilated Double Facades. Determination of the energy performances of ventilated double facades by the use of simulation integrating the control aspects. Final report, Belgian Building Research Institute, Dept. of Building Physics, Indoor Climate and Building Services, 12/2004.
5. Poirazis H., Double skin facades for office buildings; a literature review, Division of Energy and Building Design, Department of Construction and Architecture, Lund Institute of Technology, Lund University, Sweden 2004.
6. Bugaj A., Stec W., Application of double skin façade in the ventilation system, Proceedings of 10th International Conference Air Conditioning & Heating, Wrocław 2002.
7. Jager W., Double Skin Facades – Sustainable Concepts, Presentation of Hydro for Syd Bygg 2003, Malmö, Sweden.
8. Cakmanus I., Optimization of Double Skin Façades for Buildings, Proceedings of Clima WellBeing Indoors Conference 2007, Ankara, Turkey.
9. Stec W.J., van Paassen A.H.C., Symbiosis of the double skin façade with the HVAC system, „Energy and Buildings” No. 37 (2005).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.