Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Solar-assisted air conditioning

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest to zawsze opłacalna inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi układami chłodniczymi. Wiele zależy bowiem od lokalnych warunków i praktycznie w każdym przypadku konieczna jest ekonomiczna analiza projektu.

Z kolei pomiary przeprowadzone dla sprężarkowego urządzenia chłodniczego zasilanego w energię elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne wskazują na możliwość realizacji takiego rozwiązania przy sprzyjających warunkach pogodowych, a opłacalność inwestycji ściśle zależy od zapotrzebowania na energię elektryczną, ceny paneli PV oraz systemu dopłat do energii produkowanej w instalacjach fotowoltaicznych.

W ostatnich latach rozwijane są techniki wykorzystujące energię słoneczną do wspomagania procesów chłodzenia w budynkach. Wiele prac badawczych i rozwojowych dotyczy absorpcyjnych układów chłodniczych, które w całości lub częściowo zasilane są energią cieplną pobieraną w kolektorach słonecznych [1–3]. W większości są to jeszcze instalacje pilotażowe i doświadczalne, zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia o małej mocy chłodniczej.

Dzięki zastosowaniu absorpcyjnych urządzeń chłodniczych możliwe jest obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną potrzebną do napędu tradycyjnych (sprężarkowych) urządzeń chłodniczych. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim, gdy występują szczytowe wartości zapotrzebowania na energię elektryczną [4].

Przeczytaj także: Wpływ klimatu polskiego na pracę i projektowanie słonecznego systemu klimatyzacyjnego SDEC >>

W sprężarkowych systemach chłodniczych wykorzystywane są jako czynniki robocze freony (CFC, HCFC), które niszczą warstwę ozonową. Tej niekorzystnej cechy nie wykazują czynniki robocze stosowane w absorpcyjnych układach chłodniczych. Nadal jednak na rynku dominują urządzenia sprężarkowe, głównie ze względu na niższą cenę i dostępność rozwiązań w szerokim zakresie wydajności chłodniczej.

W artykule scharakteryzowano problemy związane z wykorzystaniem energii słonecznej w absorpcyjnych obiegach chłodniczych. Przedstawiono ponadto badania dotyczące klasycznego sprężarkowego urządzenia chłodniczego zasilanego energią wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

Absorpcyjne urządzenia chłodnicze zasilane energią słoneczną

W absorpcyjnych systemach klimatyzacyjnych (SVAC – solar-vapor-absorption cooling) zasilanych energią słoneczną wykorzystuje się najczęściej chłodziarki jednostopniowe pracujące z mieszaniną LiBr-H2O.

Współczynniki wydajności chłodniczej (COP), a także udział energii cieplnej pochodzącej ze słońca zależą w przypadku tych systemów od warunków pogodowych. Maksymalne wartości COP mieszczą się w zakresie 0,6–0,7, przy temperaturze zasilania generatora ciepła 75–90oC [5, 6].

Przeczytaj także: Wykorzystanie kolektorów słonecznych w instalacjach klimatyzacyjnych >>

W urządzeniach dwustopniowych można uzyskać wyższe współczynniki COP (1,2–1,5), ale wymaga to podwyższenia temperatury nośnika zasilającego generator pary (120–160°C) [5, 6]. Tak wysokie temperatury wody zasilającej można uzyskać jedynie, stosując kolektory wyposażone w rury próżniowe, z parabolicznym lustrem i układem śledzenia słońca.

Schemat przykładowego układu absorpcyjnego zasilanego ciepłem z kolektorów słonecznych przedstawia rys. 1. Wiele testowanych układów ma charakter pilotażowy, powstają jednak również komercyjne układy absorpcyjne zasilane energią słoneczną (częściowo lub w całości).

Według obliczeń przedstawionych w publikacji [7] w krajach południowej Europy i śródziemnomorskich systemy klimatyzacyjne wspomagane energią słoneczną pozwalają zaoszczędzić nawet do 40–50% energii pierwotnej.

Współczynnik opisujący sprawność (wydajność chłodniczą) dla urządzenia absorpcyjnego zasilanego energią słoneczną (COPsolar) można wyznaczyć w oparciu o współczynnik wydajności chłodniczej COP urządzenia absorpcyjnego i sprawność kolektorów słonecznych (hkol), wg zależności [7]:

(1)

Sprawność kolektorów słonecznych maleje wraz ze wzrostem temperatury w generatorze. Jednocześnie współczynnik COP rośnie wraz ze wzrostem temperatury w generatorze, można zatem wyznaczyć pewną optymalną temperaturę pracy urządzenia, zapewniającą optymalne zyski od słońca i produkcję chłodu.

Na podstawie uproszczonej analizy (urządzenie chłodnicze pracuje w nominalnych warunkach, stałe natężenie promieniowania słonecznego, układ automatycznej regulacji stabilizuje działanie urządzenia dla zadanej temperatury zasilania) ustalono optymalną temperaturę pracy dla dwóch różnych typów kolektorów słonecznych [7].

Rozpatrywano jednostopniowe bromo-litowe urządzenie absorpcyjne współpracujące z chłodnią kominową. Dla płaskich, selektywnych kolektorów słonecznych optymalna temperatura pracy wynosiła ok. 70–75°C i była bliska minimalnej temperaturze działania urządzenia absorpcyjnego, które w tych warunkach nie pracowało z maksymalną efektywnością i uzyskany COPsolar » 0,44.

W przypadku kolektorów z rur próżniowych optymalna temperatura pracy była wyższa i wynosiła ok. 87°C, co pozwoliło uzyskać COPsolar » 0,52. Należy podkreślić, że jest to analiza uproszczona, optymalna temperatura pracy generatora zależy bowiem od wielu zmiennych, takich jak: temperatura zewnętrzna, wilgotność powietrza, natężenie promieniowania słonecznego, kąt padania promieniowania na powierzchnię kolektora.

Zatem współczynnik COPsolar też będzie zależał od wymienionych parametrów, które zmienne są przecież zarówno w cyklu dziennym, miesięcznym, jak i nawet rocznym.

Czytaj dalej: Współpraca sprężarkowego urządzenia chłodniczego z panelem fotowoltaicznym >>

   15.01.2014

Komentarze

(1)
Karol | 09.05.2017, 16:25
Hm ciekawa sprawa. Ale w sumie czemu nie wykorzystać fotowoltaiki w ten sposób? :) Ważne, że daje sporo oszczędności!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl