Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Pompownie przeciwpożarowe – zasady projektowania

Pompa główna a zbiornik zapasu wody
Pompownie przeciwpożarowe – zasady projektowania
Pompownie przeciwpożarowe – zasady projektowania
InstalCompact
Ciąg dalszy artykułu...

Woda zasilająca pompownię nie powinna mieć temperatury wyższej niż 40°C. Jeśli zastosowane zostaną pompy zatapialne, temperatura wody nie powinna przekraczać 25°C (chyba że producent dopuszcza możliwość pracy silnika w temperaturze do 40°C zgodnie z normą EN 12259-12 [4]).

Warunek mówiący o konieczności ochrony za pomocą tryskaczy dotyczy wyłącznie pompowni zasilającej instalację tryskaczową. W przypadku pompowni zasilającej instalację lub sieć hydrantów nie jest on konieczny. Warunki zastosowania hydrantów i instalacji tryskaczowej są niezależne i wzajemnie niepowiązane. W budynku, w którym funkcjonuje instalacja hydrantów wewnętrznych, nie muszą być automatycznie stosowane tryskacze.

Pompa główna a zbiornik zapasu wody

Jak dobrze zaprojektować i rozplanować rozstawienie urządzeń w pompowni? Jest to przede wszystkim uzależnione od położenia pomieszczenia pompowni względem zbiornika zapasu wody. Najlepiej, jeśli pompownia znajduje się tuż obok zbiornika wody. Idealne jest ustawienie, w którym jedna ze ścian jest jednocześnie ścianą zbiornika i ścianą pompowni.

Na rys. 1 przedstawiono warianty usytuowania przewodu ssawnego pompy głównej w stosunku do dna zbiornika zapasu wody oraz ścian samego zbiornika zgodnie z normą [3]. Od możliwości ustawienia przewodów ssawnych zależy ustawienie pompy lub kilku pomp głównych w pomieszczeniu przepompowni.

Przewód lub przewody ssawne należy usytuować tak, by nie znajdowały się zbyt blisko ścian zbiornika, ponieważ może to zakłócić wir wody dopływającej do przewodu ssawnego. Końcówka przewodu ssawnego nie może się również znajdować zbyt blisko dna zbiornika, gdyż może to ograniczyć ilość wody dopływającej do przewodu ssawnego, a tym samym wydajność tego przewodu i samej pompy głównej.

Zbyt bliska odległość spodu przewodu ssawnego od dna zbiornika może również powodować zakłócenia wiru wody i tym samym nieprawidłową pracę układu. Minimalne wymagania odnośnie do wymiarów A i B przedstawia tabela 1. Jeśli zastosowana zostanie płyta przeciwwirowa, wymiar A można zmniejszyć do 0,1 m.

Wskazane jest, by podłoga pompowni znajdowała się na tym samym poziomie co podłoga zbiornika. Jeśli podłoga zbiornika będzie się znajdować niżej niż podłoga pompowni, odległość od spodu przewodu ssawnego do osi pompy głównej może okazać się na tyle duża, że wystąpić może zjawisko kawitacji w przewodzie ssawnym.

W takim przypadku stosuje się dodatkową pompę zalewającą, którą umieszcza się wewnątrz zbiornika. Zadaniem pompy zalewającej jest napełnianie przewodu ssawnego pompy głównej i utrzymywanie w nim ciśnienia na tyle dużego, by pompa główna mogła zasysać wodę bez powodowania zjawiska kawitacji.

Jeśli podłoga zbiornika będzie się znajdować powyżej podłogi pompowni, wysokość ciśnienia słupa wody może być na tyle duża, że konieczne okaże się zastosowanie pompy o rząd wielkości większej, niż to wynika z obliczeń hydraulicznych.

Ważnym czynnikiem warunkującym poprawną pracę pompy głównej jest ustalenie, czy będzie ona pracować z napływem czy ze ssaniem. Warunek ten ustala bowiem poziom zwierciadła wody w zbiorniku oraz jego pojemność użyteczną w odniesieniu do osi pompy. Pojemność użyteczna zbiornika zapasu wody to objętość wody znajdująca się powyżej wymiaru A (rys. 1) do poziomu zwierciadła wody. Pompa będzie pracowała w systemie pracy z napływem, jeśli:

  • co najmniej 2/3 pojemności użytecznej zbiornika będzie się znajdowało ponad osią pompy,
  • oś pompy nie będzie się znajdowała wyżej niż 2,0 m nad najniższym poziomem wody w zbiorniku (stan poziomu wody X na rys. 1).

Jeśli powyższe warunki nie zostaną spełnione, pompa będzie pracowała w systemie pracy ze ssaniem. W takim przypadku należy jeszcze obowiązkowo zastosować automatyczną instalację zalewową pompy głównej. Jest to instalacja z zastosowaniem zbiornika zalewowego (oczywiście z osprzętem) montowanego nad pompą główną.

W zależności od przyjętej klasyfikacji zagrożenia pożarowego dla danego budynku (klasyfikacja zgodnie z normą PN-EN 12845 [3]) stosuje się zbiornik zalewowy o pojemności minimalnej 100 l i przewodzie zalewowym o średnicy co najmniej 25 mm (w przypadku przyjętego zagrożenia pożarowego LH) lub zbiornik o pojemności minimalnej 500 l i średnicy przewodu zalewowego co najmniej 50 mm (w przypadku przyjętego zagrożenia pożarowego OH, HHP i HHS).

Przykładową instalację zalewającą pompy głównej przedstawia rys. 2.

Przy pracy pompy ze ssaniem należy również zwrócić uwagę na konieczność spełnienia warunków dodatkowych. Średnica przewodu ssawnego nie powinna być mniejsza niż 80 mm, powinna być natomiast tak dobrana, by przy pracy pompy z wymaganą wydajnością maksymalna prędkość wody w przewodzie nie przekroczyła 1,5 m/s.

Oś pompy nie powinna się znajdować wyżej niż 3,2 m ponad określoną rzędną niskiego poziomu wody w zbiorniku. W przypadku gdy zastosowano więcej niż jedną pompę, przewody ssawne tych pomp nie powinny być ze sobą połączone.

Przeczytaj także: Urządzenia tryskaczowe >>

Przy pracy pompy w systemie z napływem średnica przewodu ssawnego nie powinna być mniejsza niż 65 mm. Dodatkowo średnica przewodu ssawnego powinna być tak dobrana, by w przypadku gdy pompa pracuje z wydajnością odpowiadającą maksymalnemu wymaganemu natężeniu przepływu, prędkość przepływu wody w przewodzie ssawnym nie przekroczyła 1,8 m/s.

Przy pracy pomp w systemie z napływem można połączyć przewody ssawne pomp. Należy jednak na tych przewodach zamontować zawory odcinające w taki sposób, żeby zapewniona była praca ciągła każdej z pomp, w przypadku gdy inna pompa zostanie zdemontowana, np. do konserwacji.

Ogólnie rzecz ujmując, norma polska PN-EN 12845 [3] zaleca stosowanie pomp wirowych poziomych pracujących w systemie pracy z napływem. Jeśli nie jest to możliwe, pompa może być instalowana w systemie pracy ze ssaniem lub zastosować można pompy pionowe.

Czytaj dalej: Pompa główna i osprzęt >>

   21.01.2014
powiązane produkty

Komentarze

(3)
zbiorniki wody zapasowej | 28.11.2016, 17:36
po to by uzyskać pozytywny wynik badania "prądownicą" na końcu węża strażackiego hydrantu wewnętrznego - z reguły należy zabudować dodatkowy zbiornik retencyjny wody p.pożarowej np. technologii modułowej AMARGTank z płyt tworzywa MultiPower http://amargo.pl/pl/oferta/produkty/zbiorniki-na-wode - zazwyczaj dostawca wody miejskiej wydaje "wygodne" warunki zasilania obiektu i ciśnienie z sieci jest zbyt niskie, zwłaszcza, że dochodzą niezwykle duże spadki ciśnienia / miejscowe straty na takiej armaturze jak zawory antyskażeniowe, wodomierze, zawory zwrotne, filtry itd..
Jeśli masz z tym problem - zapraszamy do kontaktu! pomożemy znaleźć właściwe rozwiązanie
makaivel938 | 20.08.2017, 10:02

Przy projektowaniu taki pompowni trzeba się zorientować czy mamy wszelki niezbędny sprzęt. 

Leszczyńska Fabryka Pomp | 24.01.2018, 14:19

Pompownie p.poż, hydrantowe często są źle projektowane. Uwzględniają wymagania p.poż ale, nie są optymalizowane do ciągłej pracy np. tylko na cele socjalne. Powoduje to, duże zużycie energii. 

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl