Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Pompowanie ścieków – uciążliwości eksploatacyjne

Sewage pumping – operation challenges
ecol-unicon

Oprócz problemów związanych z zatrzymywaniem wirników pomp przez nieczystości owijające wał wirnika (patrz RI 11/2013) w kanalizacji ciśnieniowej występują również inne uciążliwości eksploatacyjne, do których należy wydzielanie się odorów oraz problem korozji siarczanowej dotyczący betonu, żeliwa i stali.

Jest to problem nie tylko kanalizacji, ale również oczyszczalni ścieków, przynajmniej w zakresie krat, piaskowników i osadników wstępnych oraz początku komór osadu czynnego, dopóki napowietrzanie nie usunie siarkowodoru ze ścieków.

Odory i korozja siarczanowa

Korozja siarczanowa może wystąpić w źle przewietrzanej kanalizacji grawitacyjnej, szczególnie gdy spadki, w których prowadzone są kanały, nie umożliwiają okresowego transportu zawieszonych części stałych. Jednak korozja siarczanowa i odory są nieodłącznie powiązane z kanalizacją ciśnieniową.

Wszystkie odory mają w swoim składzie atomy siarki lub azotu. Skład odorantów najczęściej spotykanych w kanalizacji zawarto w tabeli 1 (opracowanej na podstawie publikacji [4], z wykorzystaniem danych z raportu amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska [1]).

Odory powstają w wyniku zachodzenia procesów gnilnych w biofilmie pokrywającym ściany przewodów ciśnieniowych, gdyż rozwijają się tam kolonie bakterii utleniające łatwo rozkładalne związki organiczne, redukując azot pozostający w azotanach, a później siarkę pochodzącą z siarczanów.

Wymaga to dyfuzji związków organicznych do biofilmu i osadów, przy czym w przeciętnych ściekach bytowo-gospodarczych siarczany dyfundują w nadmiarze, a zatem nie ich stężenie w ściekach, tylko całkowity węgiel organiczny, BZT-y i ChZT-y, a jeszcze bardziej ich rozpuszczalne czy ulegające z łatwością biodegradacji części determinują szybkość redukcji siarki i wytwarzania siarczków.

Przeczytaj także: Projektowanie pompowni ścieków - wybrane zagadnienia >>

Redukcja siarki w znacznie mniejszym stopniu zachodzi w ściekach niż w biofilmie, gdyż brakuje w nich rozwiniętych kolonii bakterii Desulfovibrio prowadzących do tej redukcji. Dlatego często szybkość redukcji siarki oblicza się na jeden metr kwadratowy wewnętrznej powierzchni przewodów ciśnieniowych, tak jak to podano w tabeli 2 (zacytowanej za publikacją [4]).

Pominięto tutaj informacje o publikacjach, z których pochodzą empiryczne wzory podane w tabeli 2. Można je znaleźć zebrane w pozycjach [1, 4–7]). Znając średnicę przewodu ciśnieniowego, można obliczyć powierzchnię biofilmu przypadającą na jednostkę objętości ścieków zamkniętych w tym przewodzie, a więc można także zapisać równania pozwalające obliczyć szybkość redukcji siarki w odniesieniu do jednostkowej objętości ścieków.

Takie równanie będzie zawsze zawierać średnicę przewodu. Przykładem może być równanie (1) zalecane przez Agencję Ochrony Środowiska USA.

Agencja ta proponuje własne równanie na szybkość redukcji siarki w biofilmie [1, 7]:

(1)

gdzie:
d[S]/dt – szybkość redukcji siarki wyrażona w gramach siarki w odniesieniu do jednego metra sześciennego ścieków [g/(m3 · h)];
M – stała wyznaczana empirycznie [m/h];
EBOD – wartość BZT5 przeliczona na temperaturę 20°C według wzoru: BZT5 · 1,07(T–20) [g/(m3 · h)];
d      – średnica rury [m];
T      – temperatura ścieków [°C].

Jeżeli na dopływie do rurociągu już występują siarczki rozpuszczone o stężeniu S1, to z równania tego wynika, że na wypływie stężenie siarczków rozpuszczonych S2 wyniesie:

(2)

gdzie:
t      – czas przepływu przez rurociąg [h].

Stosując równania (1) i (2), dla prognozy ilości wytwarzanych siarczków w przewodach tłocznych zakłada się, że zmiany BOD w czasie przepływu przez przewód ciśnieniowy są na tyle małe, iż nie jest konieczne ich uwzględnianie w obliczeniach.

Poradnik amerykańskiej EPA [1] cytuje wyniki różnych badań nad wartością współczynnika M i według tych danych współczynnik ten zawiera się pomiędzy 0,05 · 10–3 [m/h] a 2,90 · 10–3 [m/h], a więc rozrzut jest tu bardzo duży.

Tak różne wartości tego współczynnika wynikają stąd, że w ściekach mogą występować substancje toksyczne przeszkadzające w procesach biochemicznych. W przypadku braku danych EPA zaleca przyjmowanie M = 10–3 m/h.

Czytaj dalej >>

   22.01.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl