RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompowanie ścieków – uciążliwości eksploatacyjne

Sewage pumping – operation challenges

ecol-unicon

ecol-unicon

Oprócz problemów związanych z zatrzymywaniem wirników pomp przez nieczystości owijające wał wirnika w kanalizacji ciśnieniowej występują również inne uciążliwości eksploatacyjne, do których należy wydzielanie się odorów oraz problem korozji siarczanowej dotyczący betonu, żeliwa i stali. Jest to problem nie tylko kanalizacji, ale również oczyszczalni ścieków, przynajmniej w zakresie krat, piaskowników i osadników wstępnych oraz początku komór osadu czynnego, dopóki napowietrzanie nie usunie siarkowodoru ze ścieków.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Odory i korozja siarczanowa

Korozja siarczanowa może wystąpić w źle przewietrzanej kanalizacji grawitacyjnej, szczególnie gdy spadki, w których prowadzone są kanały, nie umożliwiają okresowego transportu zawieszonych części stałych. Jednak korozja siarczanowa i odory są nieodłącznie powiązane z kanalizacją ciśnieniową.

Wszystkie odory mają w swoim składzie atomy siarki lub azotu. Skład odorantów najczęściej spotykanych w kanalizacji zawarto w tabeli 1 (opracowanej na podstawie publikacji [4], z wykorzystaniem danych z raportu amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska [1]).

Przykładowe odory w kanalizacji

Tabela 1. Najczęściej występujące odory w kanalizacji (wg [4], w oparciu o [1])


 

Odory powstają w wyniku zachodzenia procesów gnilnych w biofilmie pokrywającym ściany przewodów ciśnieniowych, gdyż rozwijają się tam kolonie bakterii utleniające łatwo rozkładalne związki organiczne, redukując azot pozostający w azotanach, a później siarkę pochodzącą z siarczanów.

Wymaga to dyfuzji związków organicznych do biofilmu i osadów, przy czym w przeciętnych ściekach bytowo-gospodarczych siarczany dyfundują w nadmiarze, a zatem nie ich stężenie w ściekach, tylko całkowity węgiel organiczny, BZT-y i ChZT-y, a jeszcze bardziej ich rozpuszczalne czy ulegające z łatwością biodegradacji części determinują szybkość redukcji siarki i wytwarzania siarczków.

Redukcja siarki w znacznie mniejszym stopniu zachodzi w ściekach niż w biofilmie, gdyż brakuje w nich rozwiniętych kolonii bakterii Desulfovibrio prowadzących do tej redukcji. Dlatego często szybkość redukcji siarki oblicza się na jeden metr kwadratowy wewnętrznej powierzchni przewodów ciśnieniowych, tak jak to podano w tabeli 2 (zacytowanej za publikacją [4]).

Pominięto tutaj informacje o publikacjach, z których pochodzą empiryczne wzory podane w tabeli 2. Można je znaleźć zebrane w pozycjach [1, 4–7]). Znając średnicę przewodu ciśnieniowego, można obliczyć powierzchnię biofilmu przypadającą na jednostkę objętości ścieków zamkniętych w tym przewodzie, a więc można także zapisać równania pozwalające obliczyć szybkość redukcji siarki w odniesieniu do jednostkowej objętości ścieków.

 Równania empiryczne na szybkość redukcji siarki

Tabela 2. Równania empiryczne na szybkość redukcji siarki dwuwartościowej z metra kwadratowego biofilmu przykrywającego ścianę rurociągu ciśnieniowego ścieków [4]

Takie równanie będzie zawsze zawierać średnicę przewodu. Przykładem może być równanie (1) zalecane przez Agencję Ochrony Środowiska USA.

Agencja ta proponuje własne równanie na szybkość redukcji siarki w biofilmie [1, 7]:

Wzór 1(1)

gdzie:

d[S]/dt – szybkość redukcji siarki wyrażona w gramach siarki w odniesieniu do jednego metra sześciennego ścieków [g/(m3 · h)];

M – stała wyznaczana empirycznie [m/h];

EBOD – wartość BZT5 przeliczona na temperaturę 20°C według wzoru: BZT5 · 1,07(T–20) [g/(m3 · h)];

d      – średnica rury [m];

T      – temperatura ścieków [°C].

Jeżeli na dopływie do rurociągu już występują siarczki rozpuszczone o stężeniu S1, to z równania tego wynika, że na wypływie stężenie siarczków rozpuszczonych S2 wyniesie:

Wzór 2(2)

gdzie:

t      – czas przepływu przez rurociąg [h].

Stosując równania (1) i (2), dla prognozy ilości wytwarzanych siarczków w przewodach tłocznych zakłada się, że zmiany BOD w czasie przepływu przez przewód ciśnieniowy są na tyle małe, iż nie jest konieczne ich uwzględnianie w obliczeniach.

Poradnik amerykańskiej EPA [1] cytuje wyniki różnych badań nad wartością współczynnika M i według tych danych współczynnik ten zawiera się pomiędzy 0,05 · 10–3 [m/h] a 2,90 · 10–3 [m/h], a więc rozrzut jest tu bardzo duży.

Tak różne wartości tego współczynnika wynikają stąd, że w ściekach mogą występować substancje toksyczne przeszkadzające w procesach biochemicznych. W przypadku braku danych EPA zaleca przyjmowanie M = 10–3 m/h.

Prowadząc porównania z zastosowaniem wzorów zestawionych w tabeli 2 (to znaczy takich, w których szybkość redukcji siarki dS/dt nie jest wyrażona w [g/m3 · h], tylko w [g/m2 · h]), należy przeliczyć emisję siarczków, w tym siarkowodoru, z 1 m2 powierzchni wewnętrznej ściany przewodu w ciągu godziny na 1 m3 ścieków przepływających tym przewodem przez godzinę.

Jeżeli konieczne jest wyznaczenie masy siarczków MS [kg/h] wypływających z rurociągu w ciągu godziny, uzyskamy ją, mnożąc powierzchnię biofilmu w metrach kwadratowych, równą powierzchni wewnętrznej rurociągu, przez dS/dt wyrażone w [g/(m2 · h)] [8].

Wzór 3(3)

gdzie:

L      – długość rurociągu ciśnieniowego [m].

Żeby prognozować stężenie siarczków C [kg/m3] w ściekach wypływających z rurociągu, konieczne jest uwzględnienie czasu przetrzymania t = L/u, gdzie u jest prędkością przepływu ścieków w metrach na godzinę.

W kanałach grawitacyjnych i ciśnieniowych o czasie przetrzymania ścieków rzędu kilku–kilkunastu minut w ściekach mogą wystąpić warunki aerobowe i wówczas od stężenia tlenu w ściekach zależy to, czy z biofilmu dostanie się do nich siarkowodór. 

Jeżeli stężenie przekracza 1 mg tlenu na litr, siarka, dyfundując przez biofilm, zostanie po drodze do ścieków utleniona przez tlen, który dyfunduje w kierunku przeciwnym [1]. Przy niższych niż 0,1 mg/l stężeniach tlenu w ściekach utlenianie to będzie mieć marginalny wpływ na ilość siarkowodoru przedostającego się do ścieków.

W zakresie pośrednim stężenia tlenu trudno jest z góry przesądzić o tym, czy siarkowodór będzie transportowany do ścieków [1]. W większości kanałów ciśnieniowych tlen w ściekach jest szybko zużywany i kwestia transportu siarkowodoru z biofilmu do ścieków jest bezdyskusyjna.

Kolejnymi istotnymi dla prognozowania korozji siarczanowej parametrami są: pH ścieków oraz stężenie żelaza. Jony żelaza powodują wytrącanie słabo rozpuszczalnych siarczków żelaza FeS. Zazwyczaj 10–30% siarczków strąca się samoczynnie przez reakcję z jonami żelaza i innych metali. Siarczki te nie biorą udziału w korozji siarczanowej kanałów.

Przy kwaśnym odczynie ścieków podstawową formą, w której występuje siarka dwuwartościowa, jest siarkowodór H2S, a przy zasadowym odczynie jony HS–. Siarkowodór w rurociągu tłocznym nie prowadzi do istotnych strat spowodowanych korozją siarczanową, jest natomiast destrukcyjny w kanałach grawitacyjnych, do których często doprowadzane są ścieki przewodami tłocznymi.

W kanałach grawitacyjnych siarkowodór ulatnia się ze ścieków i przyczynia do korozji siarczanowej sklepienia kanałów betonowych i żelbetowych. Natomiast jony HS– pozostają w ściekach i dopóki nie zostanie obniżona wartość ich pH, na przykład przez dopływ ścieków kwaśnych, nie zagrażają konstrukcji kanałów. Tak więc pH ścieków jest bardzo istotne przy prognozowaniu postępów korozji siarczanowej.

Na rys. 1 przedstawiono ułamkowy udział siarkowodoru i jonów HS– w zależności od pH ścieków [4]. Wykres sporządzono dla ścieków o niskiej mineralizacji, a więc małej wartości siły jonowej, i temperatury ścieków 25°C. W długich kanałach w miarę przechodzenia siarkowodoru do powietrza jony HS– przechodzą w H2S, dążąc do zachowania równowagi.

Wykres zmian stężenia siarki

Rys. 1. Wykres zmian stężenia siarki dwuwartościowej w wodzie o niskiej sile jonowej i temperaturze 25°C [4]


 

Kolejną informacją dotyczącą korozji kanału betonowego, do którego doprowadzane są ścieki przewodem ciśnieniowym, jest ocena efektywności przewietrzania kanału [3]. Z kanałów dobrze przewietrzanych siarkowodór jest w dużej części usuwany wraz z przepływającym powietrzem.

Dla rozwoju korozji siarczanowej potrzebna jest wilgoć oraz pH betonu poniżej 9, do czego z czasem dochodzi w wyniku reakcji zasady wapiennej z ditlenkiem węgla.

Poniżej tej wartości pH rozmnażają się bakterie Thiobacillus Desulfovibrio, Desulfotomaculum utleniające siarkę ujemnie dwuwartościową do wartości zerowej, a później bakterie Desulfobacterium, Desulfococcus do plus sześć, co prowadzi do powstania siarczanów.

Utlenianie siarki może się też odbywać dzięki aktywności życiowej obligatoryjnych chemolitrofów (Thiobacillus concretivorus, Tchiobacillus thiooxidans, Thiobacillus neapolitanus, Thiobacillus ferrooxidans), fakultatywnych chemolitotrofów, fotolitotrofów (Chlorobiaceae, Chromatiaceae, Rhodospirillaceae) oraz chemoorganotrofów (Beggiatoa sp., Thiotrix sp., Thiobacillus Q), bakterii Pseudomonoas, drożdży Rhodotorula oraz wielu innych mikroorganizmów.

Powstałe na powierzchni sklepienia kanałów grawitacyjnych siarczany wchodzą w reakcję z zasadą wapienną, tworząc najpierw gips CaSO4 · 2H2O, a później w reakcji pomiędzy nim i niezhydratyzowanym glinianem trójwapniowym lub monosulfatem powstaje ettringit 3CaO · Al2O3 · 3CaSO4 · 32H2O, który krystalizując z tak dużą liczbą cząsteczek wody, zajmuje dużą objętość, rozsadzając beton [9].

W przewodach tłocznych o dużych średnicach, prowadzących stężone ścieki o stosunkowo wysokiej temperaturze, destrukcja położonego dalej kanału grawitacyjnego może przebiegać zatrważająco szybko.

Kanał grawitacyjny o długości 5 km odprowadzający ścieki z Kalisza do oczyszczalni Kapuściska zbudowany z podłużnie i poprzecznie sprężonych ciśnieniowych rur żelbetowych o średnicy przeważnie 1400 mm i wytrzymałości betonu (w starej klasyfikacji) B45 został zniszczony przez korozję siarczanową podczas pięcioletniej eksploatacji [2].

Częściowo przewody były od góry załamane do tego stopnia, że wymagały wymiany, gdyż nie można było bezwykopowo wstawić do nich przewodów, za pomocą których poddano renowacji całe 5 km przewodu grawitacyjnego.

Metody zapobiegania to: napowietrzanie, doprowadzanie tlenu, wprowadzanie azotanów i związków żelaza, usprawnienie wentylacji przewodów oraz unikanie przewodów betonowych lub przykrywanie ich powierzchni wykładzinami z tworzyw sztucznych.

W przewodach o małych średnicach i niedużej długości powierzchnia biofilmu jest również niewielka i problemy z wydzielaniem siarkowodoru i innych odorantów są także mniejsze. Jednak przy długich czasach przetrzymania, na przykład w trakcie nocnych przestojów, stężenia siarkowodoru w ściekach wypływających z tych przewodów mogą być bardzo wysokie, gdyż na jednostkę powierzchni biofilmu w przewodach o małej średnicy przypada mniejsza objętość ścieków.

Zastosowanie programu Epanet

W rozpoznaniu stanu technicznego ciśnieniowego systemu odprowadzania ścieków pomocne może być oprogramowanie numeryczne do obliczania przepływów i ciśnień w przewodach. Jest ono tym istotniejsze, im mniejszą mamy możliwość pomiarów.

Przykładem może być tutaj przepompownia w mieście M, dla której jedyną informacją jest przepływ przez przewód odprowadzający ścieki z całej pompowni. Ścieki ogólnospławne są pompowane na długości ok. 300 m w kierunku oczyszczalni w celu pokonania lokalnego wzniesienia terenu. Następnie ze studni rozprężnej ścieki spływają grawitacyjnie do oczyszczalni.

Tak zaprojektowany układ zapobiega rozerwaniu strumienia w czasie ujemnej fazy uderzenia hydraulicznego, do którego mogłoby łatwo dojść, gdyby cały rurociąg do oczyszczalni został zaprojektowany jako ciśnieniowy (patrz RI 11/2013).

Pompownia pracuje z napływem i ma kształt walca, który podzielono w pionie na dwie nierówne części – większą stanowi pompownia, a mniejszą zbiornik czerpalny ścieków. Po modernizacji pompownia złożona jest z czterech pomp posadowionych wertykalnie na czterech fundamentach. Pompy pracują z napływem ścieków, a więc poziom tych ostatnich w zbiorniku znajduje się powyżej króćca wlotowego do pomp.

Schemat połączenia pomp i rurociągów pokazano na rys. 2, który stanowi wydruk z programu obliczeniowego Epanet2. Do zbiornika 2 dopływają ścieki ogólnospławne kanałem 1. Przyjęta do obliczeń duża średnica przewodu 1 i mała długość powoduje, że zadając w węźle 1 zmienne w czasie dopływy (ujemne rozbiory), możliwe jest modelowanie pracy pompowni przy zadanych dopływach w czasie deszczu.

Schemat w programie Epanet2

Rys. 2. Schemat połączeń do modelu numerycznego pompowni w programie Epanet2

Zbiornik 2 uwzględnia bilans masy w czasie. Sterowanie pompami 6, 7, 8 i 9 odbywa się w zależności od poziomu ścieków w zbiorniku. Pierwsza pompa włącza się, gdy poziom przekroczy 1,75 m, i wyłącza, gdy spadnie poniżej 1,35 m. Druga włącza się, gdy poziom napełnienia zbiornika przekroczy 2,15 m, i wyłącza, gdy spadnie poniżej 1,35 m, trzecia – gdy poziom przekroczy 2,35 m i spadnie poniżej 1,35 m, a czwarta załączana jest, gdy poziom przekroczy 2,55 m, a wyłączana, gdy spadnie poniżej 1,35 m.

Model nie uwzględnia tego, że pompy pracują w rezerwie gorącej – w czasie pogody bezdeszczowej pracują kolejno w zakresie położeń zwierciadła ścieków w zbiorniku pomiędzy 1,75 a 1,35 m. Jest to praktycznie bez znaczenia dla wyników obliczeń, gdyż jak potwierdził w trakcie pomiarów serwisant firmy Grundfos, wydajności pojedynczo pracujących pomp nieznacznie różnią się między sobą.

Odcinek tłoczny o łącznej długości 304 m został rozbity na dwa odcinki: nr 17 i 18. Studnię rozprężną zamodelowano za pomocą symbolu używanego do ustalenia poziomu zwierciadła wody, a tym razem ścieków – nadano jej nr 16.

Zsumowano współczynniki oporów miejscowych na poszczególnych odcinkach i wprowadzono je do programu. Najbardziej problematyczne jest ustalenie wielkości współczynnika oporu dla zwrotnych zaworów kulowych, gdyż do momentu przekroczenia pewnej wartości ciśnienia od strony napływu w ogóle się one nie otwierają, później są częściowo otwarte, co odpowiada bardzo wysokim współczynnikom oporów miejscowych, i wreszcie po całkowitym otwarciu wartość tych współczynników spada.

Zatem zawory zwrotne nie charakteryzują się stałą wartością współczynnika oporów miejscowych, aż do ich całkowitego otwarcia. Zastosowane zawory zwrotne kołnierzowe z wulkanizowaną kulą produkcji Jafar o numerze katalogowym 6516 otwierają się całkowicie po przekroczeniu spadku wysokości ciśnienia 0,4 m słupa wody przy wydajności 360 m3/h, to znaczy 100 l/s (jak wynika z katalogu producenta).

Poniżej tego przepływu zastosowane zawory nie powinny pracować, gdyż położenie kuli może być niestabilne. Przepływ 100 l/s przez przewód o średnicy 200 mm odbywa się z prędkością 3,2 m/s. Obliczając na tej podstawie współczynnik oporów miejscowych ze wzoru (5), otrzymujemy stosunkowo małą wartość – x = 0,76.

Wzór 5(5)

gdzie:

Dhstr – strata wysokości ciśnienia w metrach słupa wody,

x – współczynnik oporów miejscowych,

g – przyspieszenie ziemskie.

Korzystając dalej z krzywej sprawności zaworów zwrotnych, otrzymujemy stratę wysokości ciśnienia 2 m słupa wody przy wydajności 236 l/s, to jest przy prędkości ok. 7,5 m/s. Obliczony współczynnik oporów miejscowych wynosi dla tych wartości niewiele ponad 0,7. Zatem współczynnik oporów miejscowych najpierw maleje wraz ze wzrostem prędkości przepływu aż do całkowitego otwarcia zaworu kulowego, a później utrzymuje stałą wartość. Dla pojedynczo pracującej pompy przyjęto pełne otwarcie zwrotnego zaworu kulowego i x = 0,8.

Dla mniejszych średnic, żeby całkowicie otworzyć zawór zwrotny, wymagane są mniejsze przepływy – przykładowo dla średnicy 100 mm zaworów kulowych wspomnianego producenta byłoby to 50 l/s, ale minimalna prędkość przepływu dla pełnego otwarcia będzie jeszcze większa.

Wyniki obliczeń i dyskusja

Do obliczeń założono bardzo wysoką wartość zastępczego współczynnika chropowatości piaskowej przewodów: dla nowej pompowni 1 mm, a w starym przewodzie tłocznym 6 mm. Obliczenia przeprowadzono, przyjmując, że w czasie symulacji numerycznej zamknięty jest przewód do mieszania osadów w komorze przepompowni.

Przewód ten, o średnicy 100 mm, włączony jest do rurociągu tłocznego w pompowni pomiędzy węzłami 13 i 14. Wszystkie obliczenia przeprowadzono przy wysokości napełnienia ściekami odpowiadającej chwili włączenia ostatniej pompy i wyłączenia pierwszej.

Przy przyjęciu do modelu numerycznego tak wysokich wartości zastępczej chropowatości piaskowej pojedyncza pompa powinna według obliczeń dostarczać od 108 do 113 l/s dla wysokości napełnienia 1,40 m w komorze czerpalnej oraz od 113 do 119 l/s dla wysokości 2,60 m. Zróżnicowanie wydajności przy tej samej wysokości napełnienia wynika z różnych ustawień pomp w pompowni.

Wartość 108 l/s jest zaniżona z uwagi na zawyżony współczynnik oporów dla trójników, które dla pojedynczej pompy nie pracują jako trójniki i nie powodują tak dużych strat wysokości ciśnienia. Tymczasem z pomiarów przeprowadzonych przez Grundfos wynika, że pojedyncze pompy mają wydajności 92–94 l/s, a więc znacznie mniejsze.

Tak mała różnica wydajności skrajnych pomp pracujących z osobna świadczy o tym, że od węzła 14 do węzła 11 opory przepływu są mniejsze od założonych w modelu (współczynniki oporów miejscowych dla trójników) i że na tym odcinku nie ma sensu szukać przyczyn dławienia przepływu.

Przy dwóch pracujących pompach sumaryczna obliczona z modelu wydajność pomp 6–7 i 3–8 wyniosła 203 l/s przy napełnieniu 2,60 m komory czerpalnej, a pomp 4–13 i 5–14 – 185 l/s przy napełnieniu 1,40 m.

Tymczasem zmierzona przez Grundfos wydajność dwóch pomp wyniosła 125 l/s. Dla trzech pomp pracujących (nr 6–7, 3–8, 4–9 z rys. 2) przy wysokości napełnienia zbiornika czerpalnego 2,60 m obliczone wydajności wynoszą 86, 85 i 84 l/s, czyli obliczeniowa wydajność całkowita wynosi 256 l/s, a zmierzona przez Grundfos – 153 l/s.

Dla czterech współpracujących pomp obliczeniowe wydajności wyniosły odpowiednio: 75, 74, 71 i 70 l/s. Brakuje wyników pomiarów, które można byłoby porównać z wartościami obliczeniowymi dla tego przypadku.

Tarowanie modelu

Ponieważ różnice pomiędzy obliczonymi i zmierzonymi wartościami przepływów są rażąco duże, podjęto próbę wytarowania modelu. Jak już wcześniej stwierdzono, od węzła 14 do węzła 11 opory przepływu są mniejsze od założonych w modelu (współczynniki oporów miejscowych dla trójników) i wyniki pomiarów Grundfosa dowodzą, że nie ma co szukać na tym odcinku przyczyn dławienia przepływu.

Tarowanie modelu przez zwiększanie stałych współczynników oporów miejscowych na odcinkach 6–11, 3–12, 4–13, 5–14 nie może dać zadowalających rezultatów, gdyż prowadzić będzie do prawie równomiernego dławienia pomp.

Tarowanie mogłoby być przeprowadzone przez zwiększanie współczynników oporów miejscowych kulowych zaworów zwrotnych na połączeniach 7–11, 8–12, 9–13, 10–14, tym większych, im mniejszy jest przepływ, ale nie znane są wielkości tych oporów dla przepływów poniżej charakterystyki pracy podanej przez producenta.

W przypadku małych przepływów wiadomo, że współczynniki strat miejscowych zaworów zwrotnych bardzo rosną, ale maleje kwadrat prędkości przepływu. Zatem za najbardziej prawdopodobne przyjęto wystąpienie wysokich oporów w przewodzie tranzytowym spowodowanych oporem miejscowym, np. przymkniętą zasuwą lub osadami w tym przewodzie.

Przyjmując całkowity współczynnik oporów miejscowych na odcinku 15–16 w wysokości Sx = 180, uzyskano sumaryczny przepływ dla dwóch pomp (5–10, 4–9) w wysokości 134–138 l/s przy wysokości napełnienia w komorze czerpalnej 1,40 m, a z pomiarów 125 l/s. Dla pracujących trzech pomp (6–7, 3–8, 4–9) i dla napełnienia zbiornika czerpalnego 2,60 m otrzymano z obliczeń 149 l/s, a z pomiarów 153 l/s.

Dla pracującej pojedynczej pompy (5–10) otrzymano przepływ obliczeniowy 92 l/s, a z pomiarów 93 l/s. Wyniki obliczeń zbliżone są zatem do wyników pomiarów, co świadczy o nadzwyczaj dużej oporności rurociągu tłocznego poza pompownią (osady, przymknięta zasuwa?).

Osady w przewodach ssawnych

Według obliczeń dla pojedynczo pracującej pompy (najczęstszy przypadek) naprężenia ścinające w rurociągu ssawnym analizowanej pompowni wynoszą ok. 4,9 N/m2, co jest na tyle dużą wartością, że wątpliwe wydaje się, by w przewodach mógł się odłożyć osad. Również rurociąg tłoczny pracuje przy stosunkowo wysokich wartościach naprężeń ścinających – 4,3 N/m2 przy pojedynczo pracującej pompie.

Trudno ocenić okresowe działanie recyrkulacji ścieków w komorze czerpalnej, gdyż brakuje danych dotyczących tego rozwiązania w dokumentacji, a dostęp wymagałby najpierw spuszczenia ścieków z komory, a zatem wykonania na ten czas obejścia pompowni.

Zawracane okresowo do komory ścieki mają naddatek ciśnienia w stosunku do potrzeb rozmywania osadów i można to rozwiązać, np. układając w narożnikach komory, na jej dnie, wypływy zakończone dyszami, tak aby wykorzystać ciśnienie panujące po stronie tłocznej pompowni do nadania ściekom wysokiej energii kinetycznej w celu rozmywania osadów.

Model ogólny

Zastosowane do badania pompowni ścieków ogólnospławnych modele można łatwo rozszerzyć o możliwość współpracy ze zmiennym w czasie dopływem ścieków deszczowych. Ponieważ program Epanet nie służy do modelowania przepływu przez kanały ze swobodnym zwierciadłem wody, konieczne jest zadanie zmiennego w czasie dopływu do pompowni.

Należy również zdefiniować czas, którego dotyczy rozkład dopływu, i podać współczynniki nierównomierności w opcji „pattern”. Zapisane w opcji „controls” instrukcje sterowania pracą pomp w zależności od położenia zwierciadła wody w zbiorniku pompowni powinny odpowiadać warunkom rzeczywistym.

Bardziej naturalne w takim przypadku jest jednak zastosowanie jednego programu dla kanałów dopływowych i pompowni z tranzytem. Liczba komercyjnych programów, które można do tego celu zastosować, jest duża, można też skorzystać z darmowego programu SWMM.

Wnioski

  1. Kanalizacji ciśnieniowej towarzyszy wydzielanie odorów, w tym toksycznego siarkowodoru, który powoduje korozję siarczanową grawitacyjnych kanałów betonowych lub, gdy ich nie ma za przewodem tłocznym, konstrukcji oczyszczalni ścieków. Sam przewód ciśnieniowy nie jest atakowany przez ten rodzaj korozji. Straty materialne wywołane korozją mogą być dotkliwe i problemowi temu należy poświęcić znacznie więcej uwagi niż dotychczas. Im mniejsze średnice przewodów i krótsze czasy przetrzymania, tym mniejsze straty wywołane korozją. Możliwe jest prognozowanie postępów korozji, a co ważniejsze przeciwdziałanie jej. W kanalizacji ciśnieniowej, w terenie o zabudowie rozproszonej, a więc dla małych średnic przewodów i przy krótkich czasach przetrzymania, ilość wydzielanego siarkowodoru i innych odorów jest mniejsza niż przy dużych średnicach przewodu.
  2.  Żeby zaszła gwałtowna korozja siarczanowa betonu, muszą zostać spełnione następujące warunki:
  • stężenie tlenu rozpuszczonego w kanale grawitacyjnym mniejsze od 1 mg/l,
  • czas przetrzymania w przewodzie ciśnieniowym powyżej 0,5 h albo małe prędkości przepływu w przewodzie grawitacyjnym i nieefektywne przewietrzanie,
  • pH ścieków poniżej 8,
  • zawilgocenie sklepienia kanału grawitacyjnego.

Korozja siarczanowa przebiega tym szybciej, im:

  • mniejsze jest stężenie tlenu w ściekach,
  • mniejsze jest stężenie azotanów w ściekach,
  • dłuższy jest czas przetrzymania ścieków w kanale ciśnieniowym,
  • bardziej stężone są ścieki bytowo-gospodarcze,
  • niższe jest pH ścieków i wyższa ich temperatura,
  • mniej efektywne jest przewietrzanie kanału grawitacyjnego.

Żeby zaszła korozja siarczanowa betonowego kanału grawitacyjnego, konieczny jest też choćby nieduży dopływ tlenu do powietrza wypełniającego kanał, ale wystarczą włazy kanalizacyjne, a tym bardziej rzadkie podłączenia do budynków z pionami zakończonymi wywietrznikami, by ten warunek spełnić.

3. Programy numeryczne służące obliczaniu ciśnieniowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych są przydatnym narzędziem do badania powodów zmniejszenia wydajności pompowni i utrudnień w ich pracy, spowodowanych na przykład częściowym zamknięciem zaworów zwrotnych lub zbyt dużymi wymaganymi wartościami ciśnienia na ssaniu dla wydajności pomp znacznie odbiegających od wartości nominalnych. Programy takie stanowią niezastąpione narzędzie do badań tam, gdzie możliwości przeprowadzenia jakichkolwiek pomiarów są bardzo ograniczone.

4. Możliwości samooczyszczania się przewodów tłocznych zależą w dużej mierze od tego, na ile strome są charakterystyki pomp. Przy stromych charakterystykach raz na pewien czas bardzo wzrasta ciśnienie i prędkość przepływu ścieków, co sprzyja usuwaniu osadów. Obliczone wartości naprężeń ścinających są znacznie lepszym wskaźnikiem warunków transportu osadów niż same prędkości przepływu, gdyż ich wartości uwzględniają wpływ średnicy i chropowatości przewodu. W przewodach ciśnieniowych na sklepieniu kanału odkładają się często tłuszcze.

Artykuł powstał na podstawie referatu przedstawionego podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Gospodarka wodno-ściekowa i odpadowa miast i wsi”, Tuchola/Tleń, 5–7 września 2013 r.

Literatura

  1.  Design manual, Odor and Corrosion Control in Sanitary sewerage Systems and Treatment Plants, EPA/625/1-85/018, Center for Environmental Research Information U.S. Environmental Protection Agency, Office of Research and Development, Cincinnati, OH, October 1985.
  2. Czuba J., Korozja siarczanowa konstrukcji betonowych na przykładzie kolektora przerzutowego z Kalisza, „Ochrona Środowiska” nr 3/2006.
  3. Dąbrowski W., McGarity A., Czapliński T., Dąbrowska B., Spaczyńska M., Metoda wnioskowania o zagrożeniu kanałów betonowych korozją siarczanową wraz z przykładem zastosowania, IV Konferencja Naukowo­‑Techniczna „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Ustroń 2002.
  4. Dąbrowski W., Oddziaływanie sieci kanalizacyjnych na środowisko, książka akademicka PK, Kraków 2004.
  5. Dąbrowski W., Czy stężenie siarczanów ma istotny wpływ na korozję siarczanową? Część 1. Podstawy prognozowania, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 11/2011.
  6. Dąbrowski W., Czy stężenie siarczanów ma istotny wpływ na korozję siarczanową? Część 2. Rzeczywisty przykład obliczeniowy, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 12/2010.
  7. Dąbrowski W., Nieporozumienia dotyczące korozji siarczanowej kanałów, „Instal” nr 1/2013.
  8. Weismann D., Komunalne przepompownie ścieków, Wyd. Seidel-Przywecki, Warszawa 2000.
  9. Węglewski W., Modelowanie zniszczenia betonu wywołanego korozją siarczanową, rozprawa doktorska, Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2008.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Bakterie, które walczą o czystą wodę

Bakterie, które walczą o czystą wodę Bakterie, które walczą o czystą wodę

Bakterie kojarzą nam się z czymś niedobrym. Zazwyczaj myślimy o nich jako coś, co trzeba zwalczyć. Jednak bakterie to cudowne stworzenia, jednokomórkowe zakłady przetwórcze, które w biologicznych oczyszczalniach...

Bakterie kojarzą nam się z czymś niedobrym. Zazwyczaj myślimy o nich jako coś, co trzeba zwalczyć. Jednak bakterie to cudowne stworzenia, jednokomórkowe zakłady przetwórcze, które w biologicznych oczyszczalniach ścieków mogą utylizować każdy rodzaj odpadów, jeśli tylko odpowiednio je do tego przystosujemy. Wśród nich są niezwykłe pod względem budowy komórkowej bakterie, prowadzące beztlenowe utlenianie amoniaku - anammox.

Redakcja RI Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie...

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie cen bądź lekkie podwyżki wynikające np. z inflacji.

Redakcja RI Rynek wodno-kanalizacyjny i jego prawa

Rynek wodno-kanalizacyjny i jego prawa Rynek wodno-kanalizacyjny i jego prawa

Czy cena za wodę niskiej jakości powinna być obniżona? Podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, czy trzeba zapłacić? W jakiej sytuacji można odciąć dostawę wody i rozwiązać umowę? Na te i inne pytania...

Czy cena za wodę niskiej jakości powinna być obniżona? Podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, czy trzeba zapłacić? W jakiej sytuacji można odciąć dostawę wody i rozwiązać umowę? Na te i inne pytania odpowiada poradnik, który przygotował UOKiK.

Redakcja RI Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości ponad 36 mln zł otrzymają tym razem inwestycje w gminach: Kozy (województwo śląskie) i Śmigiel (województwo wielkopolskie).

Redakcja RI Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną w Nowym Sączu

Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną w Nowym Sączu Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną w Nowym Sączu

W dniach 24 - 26 października 2018 roku w Nowym Sączu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. Infrastruktura krytyczna miast. Tematem przewodnim konferencji będzie bezpieczeństwo...

W dniach 24 - 26 października 2018 roku w Nowym Sączu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. Infrastruktura krytyczna miast. Tematem przewodnim konferencji będzie bezpieczeństwo funkcjonowania infrastruktury komunalnej: wodociągów, kanalizacji, energetyki i teleinformatyki.

Redakcja RI NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie)...

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie) – ośrodkach licznie uczęszczanych przez turystów, a także w Głogowie na Dolnym Śląsku, leżącym nad Odrą. Dotacje dla tych trzech miast wyniosą razem ok. 30 mln zł.

Redakcja RI Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd...

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd województwa dołoży do inwestycji w tych gminach ponad 60 milionów złotych.

Redakcja RI Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej....

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel unijną dotację w wysokości ponad 5 mln zł.

Redakcja RI Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko...

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko zakrojony projekt ma być realizowany wspólnie z sąsiednimi gminami Dywity i Gietrzwałd.

Redakcja RI Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii

Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii

Muzyczne arcydzieła nie powstają z dnia na dzień. Zazwyczaj są efektem wieloletnich wysiłków, niektóre pozostają niedokończone, ale pomimo tego zachwycają ludzi przez całe dekady i wieki. To samo odnosi...

Muzyczne arcydzieła nie powstają z dnia na dzień. Zazwyczaj są efektem wieloletnich wysiłków, niektóre pozostają niedokończone, ale pomimo tego zachwycają ludzi przez całe dekady i wieki. To samo odnosi się do budynków, gdzie rozbrzmiewa wspaniała muzyka. Przykładem jest nowa Filharmonia nad Łabą, której budowa trwała aż 10 lat, ale po ukończeniu zachwyca zarówno pod względem akustyki, jak i wyjątkowej architektury.

Redakcja RI NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych

NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano pięć kolejnych umów o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycje w Bydgoszczy, Dębicy, Nowej Dębie,...

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano pięć kolejnych umów o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycje w Bydgoszczy, Dębicy, Nowej Dębie, Tomaszowie Mazowieckim i Dobrej (Szczecińskiej) będą kosztowały przeszło 206 mln zł, a wsparcie z Funduszu Spójności wyniesie ponad 106 mln zł. Dotychczas NFOŚiGW udzielił unijnej pomocy 279 tego typu przedsięwzięciom o wartości ponad 13 mld zł, z czego 6,7 mld zł stanowią dotacje.

Redakcja RI Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu!

Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu! Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu!

Zapraszamy do udziału w XXVI edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”....

Zapraszamy do udziału w XXVI edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Targi odbędą się w dniach 5-7 czerwca. Nasza redakcja objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

Redakcja RI Kanalizacja niskoszumowa Wavin SiTech+: Konkurs Lider Instalacji 2018

Kanalizacja niskoszumowa Wavin SiTech+: Konkurs Lider Instalacji 2018 Kanalizacja niskoszumowa Wavin SiTech+: Konkurs Lider Instalacji 2018

System kanalizacji niskoszumowej nowej generacji Wavin SiTech+ obejmuje pełną gamę rur i kształtek do niskoszumowych instalacji kanalizacyjnych. Dzięki recepturze surowca, budowie rur oraz kształtek, a...

System kanalizacji niskoszumowej nowej generacji Wavin SiTech+ obejmuje pełną gamę rur i kształtek do niskoszumowych instalacji kanalizacyjnych. Dzięki recepturze surowca, budowie rur oraz kształtek, a także opracowanej technice mocowania obniża poziom natężenia hałasu wynikający z pracy instalacji kanalizacyjnej w stosunku do klasycznej kanalizacji wewnętrznej wykonanej z rur i kształtek z polipropylenu zgodnych z normą PN-EN 1451-1:2001.

Redakcja RI NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków

NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykorzystując środki z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wesprze przebudowę i rozbudowę oczyszczalni...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykorzystując środki z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wesprze przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w gminie Mogilno, w województwie kujawsko-pomorskim. Wysokość dotacji wyniesie ponad 17 milionów złotych, przy czym koszt całkowity przedsięwzięcia to 33 miliony złotych.

Redakcja RI NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi

NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły ubiegać się jednostki...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego w terminie od 30 kwietnia do 31 sierpnia 2018 r.

Redakcja RI Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek”

Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek” Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek”

Płyną pod Twoimi stopami, w Twoim kranie, są dla nas najcenniejszym skarbem – rzeki, które są źródłem naszej wody pitnej. Ludzie w 75% składają się z wody, dlatego rzeki dosłownie i w przenośni płyną przez...

Płyną pod Twoimi stopami, w Twoim kranie, są dla nas najcenniejszym skarbem – rzeki, które są źródłem naszej wody pitnej. Ludzie w 75% składają się z wody, dlatego rzeki dosłownie i w przenośni płyną przez nasze serca. Można wręcz powiedzieć, że wszyscy jesteśmy rzekami. WWF i Geberit połączyły siły w programie „Strażnicy Rzek”, żeby chronić polskie rzeki.

Redakcja RI Modernizacja i rozbudowa kanalizacji w Międzyzdrojach z dofinansowaniem

Modernizacja i rozbudowa kanalizacji w Międzyzdrojach z dofinansowaniem Modernizacja i rozbudowa kanalizacji w Międzyzdrojach z dofinansowaniem

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach oraz budowa i modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej – takie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej...

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach oraz budowa i modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej – takie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków na terenie aglomeracji Międzyzdroje”. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 62 mln zł, z czego 32 mln zł pokryje NFOŚiGW z unijnego budżetu.

Redakcja RI Konferencja "Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych"

Konferencja "Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych" Konferencja "Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych"

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaprasza na XII Konferencję Naukowo-Techniczną, która odbędzie się w dniach 17-19 października 2018...

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaprasza na XII Konferencję Naukowo-Techniczną, która odbędzie się w dniach 17-19 października 2018 r. w Beskidzie Śląskim. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji przedstawicieli środowisk naukowych, projektantów, wykonawców i producentów oraz eksploatatorów sieci i instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.

Redakcja RI Unijne środki to za mało

Unijne środki to za mało Unijne środki to za mało

Województwo opolskie wyczerpało 52 mln zł z UE na dofinansowanie budowy i ulepszeń sieci kanalizacji, jakie miało do dyspozycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Województwo opolskie wyczerpało 52 mln zł z UE na dofinansowanie budowy i ulepszeń sieci kanalizacji, jakie miało do dyspozycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Redakcja RI Pompownie przeciwpożarowe

Pompownie przeciwpożarowe Pompownie przeciwpożarowe

Pompownie pożarowe to potoczna nazwa pomieszczenia, w którym umieszczane są pompy i inne urządzenia służące do zasilania w medium instalacji gaśniczych. Mogą to być pompownie zasilające instalacje gaśnicze...

Pompownie pożarowe to potoczna nazwa pomieszczenia, w którym umieszczane są pompy i inne urządzenia służące do zasilania w medium instalacji gaśniczych. Mogą to być pompownie zasilające instalacje gaśnicze pianowe, instalacje hydrantów zewnętrznych i wewnętrznych czy instalacje tryskaczowe.

Wiktor Janecki Ochrona przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

Ochrona przed przepływem zwrotnym w kanalizacji Ochrona przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków....

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków. Zabezpieczenie takie stanowią zawory zwrotne i pompownie ścieków.

Waldemar Joniec Zapobieganie zagniwaniu ścieków

Zapobieganie zagniwaniu ścieków Zapobieganie zagniwaniu ścieków

Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej wiąże się z szeregiem zjawisk wynikających ze specyfiki budowy sieci i urządzeń do pompowania ścieków. Jednym z nich jest zagniwanie ścieków. W trakcie paru dekad...

Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej wiąże się z szeregiem zjawisk wynikających ze specyfiki budowy sieci i urządzeń do pompowania ścieków. Jednym z nich jest zagniwanie ścieków. W trakcie paru dekad eksploatacji kanalizacji ciśnieniowej zebrano doświadczenia i powstały rozwiązania techniczne oraz procedury eksploatacji zapobiegające temu zjawisku.

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Waldemar Joniec Chusteczki nawilżane – problem systemów kanalizacyjnych

Chusteczki nawilżane – problem systemów kanalizacyjnych Chusteczki nawilżane  – problem systemów kanalizacyjnych

Każdemu, kto korzysta z toalety, powinno przyświecać nowe przykazanie wodociągowców – nie wrzucaj nawilżanych chusteczek do kanalizacji. Materiały, z którego są one wykonane, nie rozkładają się w ściekach...

Każdemu, kto korzysta z toalety, powinno przyświecać nowe przykazanie wodociągowców – nie wrzucaj nawilżanych chusteczek do kanalizacji. Materiały, z którego są one wykonane, nie rozkładają się w ściekach i powodują one ogromne problemy eksploatacyjne, a tym samym wiele awarii i zbędnych kosztów. W wielu krajach urasta to do głównego problemu w eksploatacji pompowni i oczyszczalni ścieków.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.