Ocena technologii spalania odpadów komunalnych
Wykorzystanie koncepcji najlepszej dostępnej technologii BATNEEC

Technology assessment of municipal waste incineration using the concept of best available technology BATNEEC
www.sxc.hu

Artykuł przedstawia metodykę oceny opcji BATNEEC zastosowaną dla różnych technologii termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

Koncepcje BAT i BATNEEC w przepisach prawa

Koncepcja BAT w pierwotnym ujęciu to koncepcja „najlepszych dostępnych technologii” (best available technology), która w prawodawstwie Unii Europejskiej pojawiła się po raz pierwszy w dyrektywie dotyczącej zrzutu substancji niebezpiecznych do wód.

Dyrektywa wprowadziła wymaganie określania wartości granicznych takich zrzutów przy założeniu, że dla ich ograniczenia stosowana będzie właśnie najlepsza dostępna technologia.

Z kolei BATNEEC to koncepcja „najlepszych dostępnych technologii niepowodujących nadmiernych, nieuzasadnionych kosztów” (best available technology not entailing excessive costs), która po raz pierwszy pojawiła się w dyrektywie o zwalczaniu zanieczyszczeń powietrza pochodzących z zakładów przemysłowych.

Obecnie zgodnie z obowiązującą dyrektywą IPPC 96/61/EC [3] standard BAT ma służyć określaniu granicznych wielkości emisji w UE. Założenia tej koncepcji nie wymagają stosowania konkretnych urządzeń czy technologii, ale proponują limity emisyjne, które odzwierciedlają właściwe proporcje pomiędzy kosztami i korzyściami, stanowiąc jednocześnie o bezpieczeństwie ekologicznym proponowanych instalacji.

BAT jest więc pakietem warunków, założeń technologicznych czy zagadnień, które muszą być uwzględnione przy określaniu optymalnych środków zmniejszania zanieczyszczeń w każdym indywidualnym przypadku. Według przepisów dyrektywy należy rozumieć BAT jako najbardziej efektywny i zaawansowany stopień w rozwoju danych działań (wraz z prowadzonymi operacjami technicznymi), charakteryzujący się praktyczną użytecznością w stosowaniu takich technik, które umożliwiają osiągnięcie wymaganych standardów emisyjnych, a przez to zapobieganie bądź znaczące ograniczenie emisji i oddziaływań na środowisko jako całość. Wytyczne te stanowią podstawę ustalania granicznych wielkości emisyjnych mających na celu wyeliminowanie emisji lub jej ograniczenie.

Dokumenty referencyjne w gospodarce odpadami

Europejskie Biuro ds. Kontroli i Zapobiegania Zanieczyszczeniom w Sewilli opracowało dwa dokumenty referencyjne dla instalacji gospodarki odpadami: Reference Document (2005 [16] i 2006 [15]). Zawierają one wymagania dla instalacji przetwarzania odpadów oraz specyficzne wymagania m.in. dla instalacji biologicznego i mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, w tym odpadów komunalnych, oraz instalacji produkcji paliw z odpadów, a także wymagania dla wszystkich instalacji termicznego przetwarzania odpadów.

Na ich bazie opracowano dokument stanowiący wytyczne do projektowania instalacji gospodarki odpadami [17]. Nie obejmuje on niestety instalacji spalających odpady.

Wymagania BAT przedstawione w dokumencie BREF [15] uwzględniają instalacje:

  • spalania zmieszanych odpadów komunalnych, ewentualnie łącznie z odpadami z przemysłu i handlu o charakterystyce podobnej do charakterystyki odpadów komunalnych,
  • spalania frakcji odpadów komunalnych zbieranych selektywnie lub wydzielonych z odpadów zmieszanych w taki sposób, że ich charakterystyka odbiega znacznie od charakterystyki odpadów zmieszanych,
  • spalania paliwa wytworzonego z odpadów komunalnych.

Wymagania BAT dla osiągnięcia wymaganych standardów zostały przedstawione na dwóch poziomach: ogólnym, jako wspólne wymagania dla wszystkich instalacji termicznego przetwarzania odpadów (tzw. generic BAT), oraz na poziomie szczegółowym, uwzględniającym specyficzne wymagania dla poszczególnych grup technologii termicznego przetwarzania odpadów, w tym dla zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów zbieranych selektywnie lub wstępnie przetworzonych.

Wymagania na poziomie ogólnym opisują możliwe rozwiązania techniczne i technologiczne instalacji spalających warunki prawidłowej ich eksploatacji i utrzymywania reżimu technologicznego spalania odpadów (np. temperatura, czas przepływu gazów i turbulencja) oraz procedur minimalizacji emisji szkodliwych substancji do środowiska, jak również produktów procesu termicznego.

W dokumencie [15] podano także zakresy poziomów emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz emisji zanieczyszczeń w oczyszczonych ściekach odprowadzanych z oczyszczalni ścieków z mokrego oczyszczania gazów odlotowych ze spalarni odpadów.

Czytaj dalej: Metodyka oceny opcji BATNEEC >>

   23.01.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl