RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocena technologii spalania odpadów komunalnych Wykorzystanie koncepcji najlepszej dostępnej technologii BATNEEC

Technology assessment of municipal waste incineration using the concept of best available technology BATNEEC

Spalanie odpadów komunalnych
http://www.sxc.hu

Spalanie odpadów komunalnych


http://www.sxc.hu

Artykuł przedstawia metodykę oceny opcji BATNEEC zastosowaną dla różnych technologii termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Koncepcje BAT i BATNEEC w przepisach prawa

Koncepcja BAT w pierwotnym ujęciu to koncepcja „najlepszych dostępnych technologii” (best available technology), która w prawodawstwie Unii Europejskiej pojawiła się po raz pierwszy w dyrektywie dotyczącej zrzutu substancji niebezpiecznych do wód.

Dyrektywa wprowadziła wymaganie określania wartości granicznych takich zrzutów przy założeniu, że dla ich ograniczenia stosowana będzie właśnie najlepsza dostępna technologia.

Z kolei BATNEEC to koncepcja „najlepszych dostępnych technologii niepowodujących nadmiernych, nieuzasadnionych kosztów” (best available technology not entailing excessive costs), która po raz pierwszy pojawiła się w dyrektywie o zwalczaniu zanieczyszczeń powietrza pochodzących z zakładów przemysłowych.

Obecnie zgodnie z obowiązującą dyrektywą IPPC 96/61/EC [3] standard BAT ma służyć określaniu granicznych wielkości emisji w UE. Założenia tej koncepcji nie wymagają stosowania konkretnych urządzeń czy technologii, ale proponują limity emisyjne, które odzwierciedlają właściwe proporcje pomiędzy kosztami i korzyściami, stanowiąc jednocześnie o bezpieczeństwie ekologicznym proponowanych instalacji.

BAT jest więc pakietem warunków, założeń technologicznych czy zagadnień, które muszą być uwzględnione przy określaniu optymalnych środków zmniejszania zanieczyszczeń w każdym indywidualnym przypadku. Według przepisów dyrektywy należy rozumieć BAT jako najbardziej efektywny i zaawansowany stopień w rozwoju danych działań (wraz z prowadzonymi operacjami technicznymi), charakteryzujący się praktyczną użytecznością w stosowaniu takich technik, które umożliwiają osiągnięcie wymaganych standardów emisyjnych, a przez to zapobieganie bądź znaczące ograniczenie emisji i oddziaływań na środowisko jako całość. Wytyczne te stanowią podstawę ustalania granicznych wielkości emisyjnych mających na celu wyeliminowanie emisji lub jej ograniczenie.

Dokumenty referencyjne w gospodarce odpadami

Europejskie Biuro ds. Kontroli i Zapobiegania Zanieczyszczeniom w Sewilli opracowało dwa dokumenty referencyjne dla instalacji gospodarki odpadami: Reference Document (2005 [16] i 2006 [15]). Zawierają one wymagania dla instalacji przetwarzania odpadów oraz specyficzne wymagania m.in. dla instalacji biologicznego i mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, w tym odpadów komunalnych, oraz instalacji produkcji paliw z odpadów, a także wymagania dla wszystkich instalacji termicznego przetwarzania odpadów.

Na ich bazie opracowano dokument stanowiący wytyczne do projektowania instalacji gospodarki odpadami [17]. Nie obejmuje on niestety instalacji spalających odpady.

Wymagania BAT przedstawione w dokumencie BREF [15] uwzględniają instalacje:

  • spalania zmieszanych odpadów komunalnych, ewentualnie łącznie z odpadami z przemysłu i handlu o charakterystyce podobnej do charakterystyki odpadów komunalnych,
  • spalania frakcji odpadów komunalnych zbieranych selektywnie lub wydzielonych z odpadów zmieszanych w taki sposób, że ich charakterystyka odbiega znacznie od charakterystyki odpadów zmieszanych,
  • spalania paliwa wytworzonego z odpadów komunalnych.

Wymagania BAT dla osiągnięcia wymaganych standardów zostały przedstawione na dwóch poziomach: ogólnym, jako wspólne wymagania dla wszystkich instalacji termicznego przetwarzania odpadów (tzw. generic BAT), oraz na poziomie szczegółowym, uwzględniającym specyficzne wymagania dla poszczególnych grup technologii termicznego przetwarzania odpadów, w tym dla zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów zbieranych selektywnie lub wstępnie przetworzonych.

Wymagania na poziomie ogólnym opisują możliwe rozwiązania techniczne i technologiczne instalacji spalających warunki prawidłowej ich eksploatacji i utrzymywania reżimu technologicznego spalania odpadów (np. temperatura, czas przepływu gazów i turbulencja) oraz procedur minimalizacji emisji szkodliwych substancji do środowiska, jak również produktów procesu termicznego.

W dokumencie [15] podano także zakresy poziomów emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz emisji zanieczyszczeń w oczyszczonych ściekach odprowadzanych z oczyszczalni ścieków z mokrego oczyszczania gazów odlotowych ze spalarni odpadów.

Metodyka oceny opcji BATNEEC

To metodyka najlepszych dostępnych rozwiązań technicznych niepowodujących nadmiernych, nieuzasadnionych kosztów. Są to rozwiązania gwarantujące minimum zagrożeń dla środowiska naturalnego przy równoczesnej opłacalności ekonomicznej produkcji.

Ta metodyka oceny stosowana jest najczęściej przy wyborze technologii budowy instalacji produkcyjnej. Może być też zastosowana przy modernizacji technologii, w celu oceny i poprawy warunków funkcjonowania lub eksploatacji. Wówczas można ją traktować jako metodę zarządzania środowiskiem wskazującą na aspekty pracy technologii, które można lub należy poprawić. 

W artykule za pomocą tej metodyki oceniane będą różne technologie termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Różnią się one wydajnościami oraz zastosowanymi instalacjami oczyszczania gazów odlotowych.

BAT oceniana jest zwykle metodami eksperckimi, przy czym najczęściej stosowanymi kryteriami są: realność techniczna realizacji, korzyści ekologiczne i opłacalność ekonomiczna [1, 5–7]. Metodyka oceny efektów ekologicznych i ekonomicznych opcji modernizacji procesu technologicznego lub też nowych procesów wytwórczych składa się z kilku etapów działania, które obejmują [1, 7, 12]:

  • opracowanie technologii ocenianych wariantów możliwych do realizacji i ich szczegółowy opis, 
  • przygotowanie tematyki i obszarów działania oraz zakresu i aspektów oceny poszczególnych rozwiązań technologicznych, 
  • opracowanie szczegółowych kryteriów stanowiących podstawę oceny i metodykę ich wartościowania, 
  • utworzenie zespołu problemowego, w skład którego wchodzą eksperci od wszystkich ocenianych aspektów, 
  • ocenę opcji w poszczególnych jej aspektach. 

Zespoły problemowe mogą liczyć od kilku do kilkunastu osób [1, 3, 10]. Zestaw informacji przedstawiany zespołom problemowym przed rozpoczęciem ich pracy powinien obejmować procedury operacyjne, bilanse materiałowe i energetyczne, charakterystyki i wielkości strumieni surowców i odpadów, specyfikacje surowców i końcowego produktu oraz dokumentację przewidywanych zmian procesu opartą na wynikach badań laboratoryjnych i przemysłowych. 

Gdy zespół uzgodni ostateczną liczbę opcji, spośród których dokona wyboru najkorzystniejszej, ustala zestaw kryteriów, według których opcje te są oceniane. Często dodaje się do takiej oceny kryteria specyficzne, dostosowane do konkretnego rozwiązania technologicznego lub innych uwarunkowań lokalnych [6, 12, 18]. 

Oczywiście oceniane zadanie powinno być w pełni opisane i skwantyfikowane poprzez kryteria oceniające. Tylko w przypadku pełnego opisu można mówić o prawidłowej, pełnej i obiektywnej ocenie opcji BATNEEC [3, 4, 9, 10, 18].

Oceniane opcje były punktowane w ten sposób, że każdy z członków zespołu przydzielał od 0 do 10 pkt w ramach danego kryterium. Sumując punkty i dzieląc sumę przez liczbę punktujących, otrzymywano średnią punktację danego kryterium i zaokrąglano do pełnych wartości. Suma ocen kryteriów dawała ocenę opcji. Każdy zespół problemowy może zestawiać swoje własne kryteria, stąd w praktyce występuje ich znaczne zróżnicowanie, ale jednocześnie daje to pełną i obiektywną ocenę tych opcji. 

Opis ocenianych wariantów 

Spalarnia Spittelau mieści się w odległości ponad 2 km na północny wschód od centrum Wiednia, w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych, i należy do wiedeńskiego systemu elektrociepłowniczego. Rocznie spala się w niej ok. 250 tys. ton odpadów komunalnych dostarczanych przez blisko 250 śmieciarek dziennie. Spalanie odpadów odbywa się w piecach zaopatrzonych w dwutorowy ruszt kaskadowy firmy Martin.

W instalacji funkcjonuje czterostopniowy system oczyszczania spalin: redukowanie pyłu do poziomu 5 mg/m3(trójstrefowy elektrofiltr), usuwanie kwaśnych gazów (metoda mokra – dwustopniowy układ płuczący), redukowanie poziomu pyłu poniżej 1 mg/m3 (układ elektrodynamicznych dysz Venturiego), redukowanie NOx i dioksyn (układ selektywnej redukcji SCR-DeNOx). Ponadto spalarnia ma rozbudowany system oczyszczania wody biorącej udział w procesie płukania spalin. 

Produktami procesu termicznego są: żużel z paleniska, złom żelazny, pyły lotne z elektrofiltra oraz placki filtracyjne. Oczyszczona woda jako produkt systemu oczyszczania spalin jest zawracana do systemu albo odprowadzana do Kanału Dunajskiego. Żużel i pyły lotne z elektrofiltra wymieszane z cementem i wodą stanowią materiał do budowy ścian składowisk. Jedynie placki filtracyjne jako odpad niebezpieczny są wywożone do nieczynnej niemieckiej kopalni soli i tam składowane [11].

Do spalania odpadów komunalnych w Tarnobrzegu może być wykorzystana po modernizacji istniejąca elektrociepłownia. Obecnie pracuje ona w oparciu o cztery kotły OR-32 produkujące parę o ciśnieniu 4 MPa. Termiczne przekształcanie odpadów wymagałoby dostawienia pieca obrotowego. Skala procesu spalania odpadów do 100 000 t/r (średnio 2 m3 na mieszkańca rocznie, przy przyjętym ciężarze nasypowym 0,3 t/m3) pozwalałaby eksploatować tylko jeden kocioł jako układ dopalania spalin.

Instalacja pracowałaby tak, by w każdej chwili część odpadów (w przypadku ich braku) mogła zostać uzupełniona węglem. Po kotle dopalającym spaliny zamontowany zostałby układ ich oczyszczania, a oczyszczone spaliny kierowane byłyby do istniejącego komina.

Kotły mają cyklony odpylania suchego i układy mokrego gaszenia żużla (typowe). Bezpośrednim produktem wytwarzanym w spalarni odpadów jest para grzewcza o ciśnieniu roboczym 4,0 MPa (obliczeniowym 4,4 MPa) i temperaturze roboczej pary przegrzanej 400°C. W efekcie pracy generatora wytwarzana jest energia elektryczna o napięciu 380 V, która sprzedawana jest do sieci i wykorzystywana dla potrzeb własnych EC. 

Pyły powstające w czasie dopalania spalin opadać będą do układu mokrego gaszenia popiołu, wspólnego dla kotła i pieca obrotowego, po czym nastąpi suche odpylanie spalin w cyklonach. Pyły z cyklonu przekazywane będą do układu mokrego gaszenia popiołu z pieca obrotowego. Spaliny będą odpylane w dwustopniowym układzie odpylania mokrego. 

Pierwszy stopień odpylania stanowi płuczka pianowa zasilana mlekiem wapiennym, natomiast drugi stopień jest absorberem zasilanym roztworem wodorotlenku sodu [10, 13].

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) w Warszawie jest eksploatowany od 2000 roku. Instalacja termicznego przekształcania poprzedzona jest sortownią i kompostownią odpadów komunalnych. W sortowni wydzielane są frakcje użyteczne i organiczne, które z kolei poddawane są procesowi tlenowego przetwarzania w kompostowni. 

W ZUSOK unieszkodliwia się rocznie ok. 65 tys. ton odpadów. Produktami spalania są żużle, popioły lotne zawierające substancje niebezpieczne oraz odpady stałe z oczyszczania spalin (pył pofiltracyjny z filtrów workowych). Unieszkodliwianie popiołów i pyłów polega na zestaleniu przy użyciu środka wiążącego Geodur cementu (spoiwo hydrauliczne) oraz wody.

Koncentrat Geodur jest mieszaniną substancji nieorganicznych i organicznych monomerów oraz polimerów aktywnych powierzchniowo. Jego komponenty skutecznie wiążą zanieczyszczenia i uniemożliwiają ich wymywanie na składowisku. Zastosowane w zakładzie rozwiązania technologiczne (m.in. suche metody oczyszczania spalin) powodują zamknięcie obiegu wód procesowych i zapewniają bezściekowy charakter instalacji [11]. 

Wyniki oceny technologii termicznego przekształcania odpadów komunalnych wg BATNEEC

Drugim etapem zaproponowanej metodyki oceny opcji BATNEEC było przygotowanie tematyki, obszarów działania oraz zakresu i aspektów oceny poszczególnych opisanych wcześniej rozwiązań technologicznych. Dla oceny skutków realizacji technologii termicznego przekształcania wybrano konsekwencje techniczne, ekologiczne i ekonomiczne wdrożenia lub prowadzenia poszczególnych opcji technologicznych [15]. 

Wśród aspektów technicznych pod uwagę wzięto: wykorzystanie produktów procesu termicznego (energii i produktów stałych); wśród aspektów ekologicznych uwzględniono: zmniejszenie ilości odpadów w wyniku procesu oraz wpływ procesu na środowisko naturalne. Aspekty ekonomiczne w głównej mierze uwzględniały: efektywność ekonomiczną, nakłady oraz koszty procesu. 

Kolejnym etapem postępowania było opracowanie szczegółowych kryteriów stanowiących podstawę oceny i metodykę ich wartościowania dla oceny wybranych opcji. Ocena taka ma charakter jakościowy, dlatego zarówno dobór kryteriów, jak i przypisywanie im wartości jest dokonywane przez ekspertów wielu dziedzin, którzy dokonują oceny w wielu aspektach. W tym przypadku opracowano 14 kryteriów oceniających opcje (tabela 1). 

Dla ułatwienia oceny opcji wprowadzono podział punktacji (wartości kryteriów, oceniających poziom spełnienia kryteriów BATNEEC) na pięć szczebli obejmujących efekty zerowe (0 pkt), małe (1–2 pkt), średnie (3–5 pkt), duże (6–8 pkt) i bardzo duże (9–10 pkt). Maksymalna ocena jednej opcji może wynieść 140 punktów. 

Kryteria tego typu mają charakter uniwersalny i mogą być stosowane po odpowiedniej adaptacji na potrzeby dowolnych procesów technologicznych [16]. Wyniki analizy i rankingu opcji przedstawiono w tabelach 1 i 2 na podstawie oceny dokonanej przez kilkuosobowy zespół ekspertów.

Analiza ocen z tabeli 2 wskazuje, że spalarnie odpadów osiągają wysokie oceny eksperckie jako rozwiązania o bardzo dużej efektywności ekologicznej i ekonomicznej oraz umiarkowanych nakładach inwestycyjnych. Wszystkie trzy oceniane instalacje mają zbliżone oceny (pomiędzy 103, a 112 pkt, przy maksymalnej ocenie 140 pkt).

Wiąże się to z tym, że instalacje pracują przy pełnym reżimie technologicznym, wg najnowszych rozwiązań technicznych, realizując zmniejszenie ilości i szkodliwego charakteru odpadów przy jak największym ograniczeniu wpływu instalacji na środowisko naturalne. Ograniczenia te narzucone są właśnie przez wymagania BATNEEC. 

Zgodnie z zaproponowaną metodyką oceniane były również inne technologie gospodarki odpadami komunalnymi [9], głównie różne technologie składowania odpadów, ale również infrastruktura do segregacji i magazynowania odpadów komunalnych, w tym także niebezpiecznych. Ocena przeprowadzona była na podstawie opisanych założeń i w oparciu o te same kryteria oceniające, zgodne z założeniami ekologiczno-ekonomicznymi oceny opcji BATNEEC. 

W niniejszym artykule przedstawiono jedynie wyniki wszystkich opcji, pozwalające na porównanie różnych technologii składowania z opcjami termicznego przekształcania odpadów. Porównanie to, łącznie ze zbiorczą oceną spalarni odpadów, przedstawia tabela 2. 

Zwraca uwagę stosunkowo wysoka punktacja wszystkich trzech opcji spalania (odpowiednio 80, 78 i 74% wartości maksymalnej), które można uważać za najlepsze dostępne techniki, redukujące strumień i szkodliwy charakter odpadów przy jednoczesnej opłacalności ekonomicznej.

Z analizowanych ośmiu opcji połowa osiągnęła ponad 50% maksymalnej liczby 140 punktów. Maksymalne punktacje na poziomie 75% mogą z drugiej strony świadczyć o bardzo zróżnicowanym, a jednocześnie prawidłowym doborze kryteriów oceny. Relatywnie dobry jest wynik analizy opcji dotyczących selektywnej zbiórki odpadów (53% wartości maksymalnej). 

Niskie są natomiast oceny opcji dotyczących wariantów składowania odpadów komunalnych (odpowiednio 33, 31, 24 i 16% wartości maksymalnej). Jako najbardziej niekorzystna wskazywana jest opcja najprostszego składowania odpadów z pełną emisją gazu wysypiskowego do środowiska. 

Podsumowanie i wnioski 

Techniki BATNEEC i ich wdrożenie to kolejny etap ewolucji koncepcji zmierzających do stworzenia wytycznych w ogólny sposób określających obowiązki wobec środowiska naturalnego dla podmiotów korzystających z niego. 

Stosowanie BATNEEC to nie tylko wskazówki dla budowy technologii, ale również odpowiednie procedury operacyjne, technologie i techniki, konserwacja, monitoring procesu oraz nadzór. Dla technologii termicznego przekształcania odpadów opracowane są dokumenty referencyjne BAT, uwzględniające technologie spalania zmieszanych odpadów komunalnych oraz frakcji odpadów komunalnych zbieranych selektywnie lub wydzielonych z odpadów zmieszanych.

Dokumenty referencyjne wskazują na prawidłowe rozwiązania i technologie, ale dla oceny funkcjonowania instalacji i prawidłowości prowadzenia procesów termicznych wymagane jest wprowadzenie wskaźników oceniających, pozwalających na określenie, w jakim stopniu wypełniane są wskazówki i zalecenia zapisane w dokumentach referencyjnych. Zaproponowana metodyka pozwala na ocenę porównawczą, a kryteria mają charakter uniwersalny. 

Wszystkie trzy oceniane instalacje termiczne mają zbliżone oceny, ponieważ pracują przy pełnym reżimie technologicznym i wg najnowszych rozwiązań technicznych. Niskie są natomiast oceny opcji dotyczących wariantów składowania odpadów komunalnych w porównaniu z technologiami termicznymi.

Zaproponowana metodyka może służyć jako narzędzie zarządzania środowiskiem i może być wykorzystywana do oceny innych procesów technologicznych, nie tylko w gospodarce odpadami komunalnymi. 

Artykuł powstał na podstawie referatu przedstawionego podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Gospodarka wodno-ściekowa i odpadowa miast i wsi”, Tuchola/Tleń, 5–7 września 2013 r.

Literatura 

1. Batneec Guidance Note for Board Manufacture 1992, Environmental Protection Agency Ardcavan, Wex­ford.
2. BAT Guidance Notes, http://www.epa.ie/whatwedo/advice/bat/.
3. Council Directive 96/61/EC of 24 September 1996 concerning integrated pollution prevention and control (Official Journal L 257, 10/10/1996).
4. Council Directive 2000/76/EC of 4 December 2000 on the incineration of waste (Official Journal L 332, 28/12/2000).
5. Dijkmans R., Methodology for selection of best available techniques (BAT) at the sector level, „J. Cleaner Prod.” Vol. 8 No. 1/2000.
6. Generowicz A., Kulczycka J., Kowalski Z., Banach M., Assessment of waste management technology using BATNEEC options, technology quality method and multi-criteria analysis, „Journal of Environmental Management” Vol. 92 No. 4/2011.
7. Kowalski Z., Czystsze technologie jako strategia ochrony środowiska naturalnego – 3, Biuletyn Komitetu Inżynierii Środowiska PAN, 1998.
8. Kowalski Z., Generowicz A., Makara A., Banach M., Ocena technologii produkcji kwasu fosforowego metodami opcji BATNEEC i analizy wielokryterialnej, „Przemysł Chemiczny” nr 5/2011.
9. Kowalski Z., Generowicz A., Makara A., Evaluation of municipal waste disposal technologies by BATNEEC, „Przemysł Chemiczny” nr 5/2012.
10. Kowalski Z., Kulczycka J., Ocena jakości technologicznej różnych wariantów składowania i spalania odpadów komunalnych, opracowanie IGSME PAN, 2009 (niepublikowane).
11. Kowalski Z., Kulczycka J., Kosińska I., Porównanie składowania i spalania odpadów komunalnych metodą analizy procesu w ujęciu rachunku skumulowanego, opracowanie IGSME, Kraków 2009 (nie­publikowane).
12. Kowalski Z., Mazanek C., Metoda oceny BAT (Best Available Techniques) na przykładzie przetwarzania rudy chromowej, „Gospodarka surowcami mineralnymi”, zeszyt specjalny, T 17, 2001.
13. Kowalski Z., Wzorek Z., Wilkosz A., Koneczny K., Kulczycka J., Analiza opłacalności spalania odpadów komunalnych w adaptowanej ciepłowni miejskiej, Czasopismo Techniczne Krakowskiego Towarzystwa Technicznego nr 90–93/2003.
14. Kulesza L., Generowicz A., Zysk energetyczny ze spalania odpadów komunalnych na przykładzie Krakowa, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 3/2011.
15. Reference Document on Best Available Techniques for the Waste Incineration, European Commission, August 2006.
16. Reference Document on Best Available Techniques for the Waste Treatment Industries, European Commission, August 2005.
17. Szpadt R., Jędrczak A., Wytyczne dotyczące wymagań dla procesów kompostowania, fermentacji i mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, http://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_07/ffc492d741b261340b1e 263cd1c05c85.pdf, dostępność: listopad 2013.
18. Wilson E.J. et al., Euro-trash: searching Europe for a more sustainable approach to waste management resources, „Conservation and Recycling” nr 31 (2001).
19. den Boer E., den Boer J., Szpadt R., Wymagania BAT dla instalacji unieszkodliwiania odpadów komunalnych, opracowanie IGSME PAN, 2009 (niepublikowane).
20. Kowalski Z., Kulczycka J., Konieczna R., Ocena technologii składowania i spalania odpadów komunalnych metodyką oceny ekologicznej i ekonomicznej opcji BATNEEC, opracowanie IGSME PAN, 2009 (niepublikowane).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.