Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych

Selected problems of fire ventilation in multi-storey buildings
Fot. mercor

Funkcjonowanie wentylacji pożarowej regulowane jest przez zaledwie kilka przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane oraz o ochronie przeciwpożarowej.

Z jednej strony te skąpe regulacje umożliwiają stosowanie systemów wentylacji pożarowej w budynkach, ale z drugiej ich ogólność nie zawsze sprzyja stosowaniu rozwiązań najwłaściwszych z technicznego punktu widzenia.

Niestety w wielu przypadkach nadal dominującym kryterium wyboru jest cena, a nie skuteczność systemu. Minimalizacja kosztów powoduje przyjmowanie niewłaściwych założeń do projektu lub stosowanie „układów hybrydowych” dobranych według ceny, a nie kryterium kompatybilności i skuteczności.

Od strony formalnej system wygląda na kompletny, ale w działaniu często zawodzi i nie spełnia swojej funkcji, tj. ochrony zdrowia i życia użytkowników obiektu.

W odróżnieniu od garaży i obiektów wielkokubaturowych systemy wentylacji pożarowej budynków wielokondygnacyjnych mają działanie lokalne, ograniczone do chronionych przestrzeni klatek schodowych, przedsionków pożarowych, szachtów windowych i korytarzy ewakuacyjnych. Dla tej grupy budynków warunki techniczne i przepisy przeciwpożarowe przewidują dwa typy instalacji służących ochronie dróg ewakuacji – są to urządzenia oddymiające lub zapobiegające zadymieniu.

Specyfika systemów oddymiania

W obiektach klasyfikowanych jako niskie oraz średniowysokich najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja oddymiania klatek schodowych. Są to najczęściej proste systemy grawitacyjne składające się z automatycznie otwieranej klapy dymowej na najwyższej kondygnacji klatki schodowej oraz punktu nawiewu powietrza kompensacyjnego zlokalizowanego w dolnej części chronionej przestrzeni.

Zadaniem takiego systemu jest odprowadzenie z przestrzeni klatki schodowej wyłącznie porcji dymu, która napływa do tej przestrzeni, wraz z otwarciem drzwi na kondygnacji objętej pożarem. Po powrocie drzwi do pozycji zamkniętej (zadziałaniu samozamykacza) i usunięciu dymu klatka musi być dostępna dla osób opuszczających wyżej położone kondygnacje. Rozwiązania takie mają szansę spełnić swoją funkcję, tylko jeżeli spełnione zostaną poniższe warunki.

Skuteczność instalacji związana jest ściśle z warunkami termicznymi i wysokością budynku, dlatego chroniony obiekt zaliczać się może wyłącznie do kategorii obiektów niskich lub średniowysokich.

Warunki techniczne [3] dopuszczają wprawdzie funkcjonowanie takich układów w wysokich budynkach mieszkalnych i przemysłowo-magazynowych, ale szczególnie w odniesieniu do budynków mieszkalnych jest to raczej ukłon ustawodawcy w stronę postulatów deweloperów niż próba zapewnienia realnego poziomu bezpieczeństwa użytkownikom obiektu.

Patrz: Wymagania standardów projektowania >>

Skuteczność układu zależy od odcięcia ciągłego napływu dymu do klatki schodowej, dlatego wyjścia na pionowe drogi ewakuacyjne muszą być chronione drzwiami dymoszczelnymi (o klasie oporności pożarowej EIS) wyposażonymi w sprawne samozamykacze i niezablokowanymi podczas pożaru. Powszechnym zjawiskiem w obiektach użytkowych, a zwłaszcza mieszkaniowych, jest dewastowanie samozamykaczy lub trwałe blokowanie przez użytkowników drzwi prowadzących na klatkę schodową.

Spotkać się można nawet z sytuacją, w której administracja obiektu wyposaża drzwi ewakuacyjne w mechaniczne blokady umożliwiające ich stałe utrzymanie w pozycji otwartej. Jest to oczywiste sabotowanie bezpieczeństwa pożarowego na rzecz dyskusyjnej poprawy komfortu użytkowników.

System oddymiania powinien być uruchamiany automatycznie po wykryciu pożaru, co wiąże się z koniecznością wyposażenia obiektu w system detekcji dymu (zainstalowanego co najmniej w najwyższym punkcje klatki schodowej) oraz w ręczne ostrzegacze pożarowe uruchamiające alarm pożarowy.

Centrala sterowania pożarowego po otrzymaniu sygnału o zagrożeniu pożarowym powinna otworzyć klapę dymową na najwyższej kondygnacji i punkt nawiewu kompensacyjnego w dolnej części klatki schodowej. Pełne przewietrzanie przestrzeni chronionej warunkuje bowiem skuteczne usunięcie dymu z klatki schodowej.

Zobacz także: Główne składowe budowy systemu zapobiegania zadymieniu >>

Bardzo często powyższe zadanie realizowane jest jedynie połowicznie, to znaczy istnieje możliwość automatycznego otwarcia klapy dymowej, natomiast zapomina się o zastosowaniu nawiewu kompensacyjnego.

Podczas prób okresowych i odbiorowych funkcję „automatycznego” otwarcia drzwi na poziomie wyjścia z budynku przejmuje pracownik techniczny, co spotyka się z przyzwoleniem organu nadzorczego. Z przyczyn oczywistych jest to sytuacja niewłaściwa pod kątem zapewnienia warunków bezpiecznej ewakuacji.

Problematyczną praktyką jest stosowanie wentylatorów w funkcji oddymiania klatki schodowej. Po pierwsze, nie ma żadnego standardu projektowego, na podstawie którego możliwe jest stworzenie takiego rozwiązania (np. wyliczenie wydajności wentylatora wyciągowego).

Po drugie, zastosowanie wyciągu mechanicznego stwarza realną możliwość podsysania dymu przez nieszczelność drzwi ewakuacyjnych i ciągłego zadymienia klatki schodowej. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest system oddymiania grawitacyjnego z mechanicznym nawiewem kompensacyjnym, którego działanie może skutecznie zabezpieczyć trzon klatki schodowej. Na przeszkodzie jego stosowania stoi jednak również brak standardów projektowych.

Czytaj dalej: Problemy w funkcjonowaniu systemów różnicowania ciśnienia >>

   26.02.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl