RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych

Selected problems of fire ventilation in multi-storey buildings

Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych
Fot. mercor

Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych


Fot. mercor

Funkcjonowanie wentylacji pożarowej regulowane jest przez zaledwie kilka przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane oraz o ochronie przeciwpożarowej.
Z jednej strony te skąpe regulacje umożliwiają stosowanie systemów wentylacji pożarowej w budynkach, ale z drugiej ich ogólność nie zawsze sprzyja stosowaniu rozwiązań najwłaściwszych z technicznego punktu widzenia.
Niestety w wielu przypadkach nadal dominującym kryterium wyboru jest cena, a nie skuteczność systemu. Minimalizacja kosztów powoduje przyjmowanie niewłaściwych założeń do projektu lub stosowanie „układów hybrydowych” dobranych według ceny, a nie kryterium kompatybilności i skuteczności.
Od strony formalnej system wygląda na kompletny, ale w działaniu często zawodzi i nie spełnia swojej funkcji, tj. ochrony zdrowia i życia użytkowników obiektu.

Zobacz także

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Redakcja RI Skuteczne oddymianie zimą

Skuteczne oddymianie zimą Skuteczne oddymianie zimą

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących...

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących z nią siłowników system nie spełni swojej funkcji.

mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka, Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o. Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast,...

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

W odróżnieniu od garaży i obiektów wielkokubaturowych systemy wentylacji pożarowej budynków wielokondygnacyjnych mają działanie lokalne, ograniczone do chronionych przestrzeni klatek schodowych, przedsionków pożarowych, szachtów windowych i korytarzy ewakuacyjnych. Dla tej grupy budynków warunki techniczne i przepisy przeciwpożarowe przewidują dwa typy instalacji służących ochronie dróg ewakuacji – są to urządzenia oddymiające lub zapobiegające zadymieniu.

Specyfika systemów oddymiania

W obiektach klasyfikowanych jako niskie oraz średniowysokich najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja oddymiania klatek schodowych. Są to najczęściej proste systemy grawitacyjne składające się z automatycznie otwieranej klapy dymowej na najwyższej kondygnacji klatki schodowej oraz punktu nawiewu powietrza kompensacyjnego zlokalizowanego w dolnej części chronionej przestrzeni.

Zadaniem takiego systemu jest odprowadzenie z przestrzeni klatki schodowej wyłącznie porcji dymu, która napływa do tej przestrzeni, wraz z otwarciem drzwi na kondygnacji objętej pożarem. Po powrocie drzwi do pozycji zamkniętej (zadziałaniu samozamykacza) i usunięciu dymu klatka musi być dostępna dla osób opuszczających wyżej położone kondygnacje. Rozwiązania takie mają szansę spełnić swoją funkcję, tylko jeżeli spełnione zostaną poniższe warunki.

Skuteczność instalacji związana jest ściśle z warunkami termicznymi i wysokością budynku, dlatego chroniony obiekt zaliczać się może wyłącznie do kategorii obiektów niskich lub średniowysokich.

Warunki techniczne [3] dopuszczają wprawdzie funkcjonowanie takich układów w wysokich budynkach mieszkalnych i przemysłowo-magazynowych, ale szczególnie w odniesieniu do budynków mieszkalnych jest to raczej ukłon ustawodawcy w stronę postulatów deweloperów niż próba zapewnienia realnego poziomu bezpieczeństwa użytkownikom obiektu.

Skuteczność układu zależy od odcięcia ciągłego napływu dymu do klatki schodowej, dlatego wyjścia na pionowe drogi ewakuacyjne muszą być chronione drzwiami dymoszczelnymi (o klasie oporności pożarowej EIS) wyposażonymi w sprawne samozamykacze i niezablokowanymi podczas pożaru. Powszechnym zjawiskiem w obiektach użytkowych, a zwłaszcza mieszkaniowych, jest dewastowanie samozamykaczy lub trwałe blokowanie przez użytkowników drzwi prowadzących na klatkę schodową.

Spotkać się można nawet z sytuacją, w której administracja obiektu wyposaża drzwi ewakuacyjne w mechaniczne blokady umożliwiające ich stałe utrzymanie w pozycji otwartej. Jest to oczywiste sabotowanie bezpieczeństwa pożarowego na rzecz dyskusyjnej poprawy komfortu użytkowników.

System oddymiania powinien być uruchamiany automatycznie po wykryciu pożaru, co wiąże się z koniecznością wyposażenia obiektu w system detekcji dymu (zainstalowanego co najmniej w najwyższym punkcje klatki schodowej) oraz w ręczne ostrzegacze pożarowe uruchamiające alarm pożarowy.

Centrala sterowania pożarowego po otrzymaniu sygnału o zagrożeniu pożarowym powinna otworzyć klapę dymową na najwyższej kondygnacji i punkt nawiewu kompensacyjnego w dolnej części klatki schodowej. Pełne przewietrzanie przestrzeni chronionej warunkuje bowiem skuteczne usunięcie dymu z klatki schodowej.

Zobacz także: Główne składowe budowy systemu zapobiegania zadymieniu >>

Bardzo często powyższe zadanie realizowane jest jedynie połowicznie, to znaczy istnieje możliwość automatycznego otwarcia klapy dymowej, natomiast zapomina się o zastosowaniu nawiewu kompensacyjnego.

Podczas prób okresowych i odbiorowych funkcję „automatycznego” otwarcia drzwi na poziomie wyjścia z budynku przejmuje pracownik techniczny, co spotyka się z przyzwoleniem organu nadzorczego. Z przyczyn oczywistych jest to sytuacja niewłaściwa pod kątem zapewnienia warunków bezpiecznej ewakuacji.

Problematyczną praktyką jest stosowanie wentylatorów w funkcji oddymiania klatki schodowej. Po pierwsze, nie ma żadnego standardu projektowego, na podstawie którego możliwe jest stworzenie takiego rozwiązania (np. wyliczenie wydajności wentylatora wyciągowego).

Po drugie, zastosowanie wyciągu mechanicznego stwarza realną możliwość podsysania dymu przez nieszczelność drzwi ewakuacyjnych i ciągłego zadymienia klatki schodowej. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest system oddymiania grawitacyjnego z mechanicznym nawiewem kompensacyjnym, którego działanie może skutecznie zabezpieczyć trzon klatki schodowej. Na przeszkodzie jego stosowania stoi jednak również brak standardów projektowych.

Problemy w funkcjonowaniu systemów różnicowania ciśnienia

Skuteczniejszą po względem działania formą zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych w budynkach wielokondygnacyjnych są systemy zapobiegania zadymieniu. Instalacje tego typu dzięki wytworzeniu odpowiedniej gradacji ciśnienia oraz ukierunkowaniu przepływu powietrza mają za zadanie nie dopuścić do przedostania się dymu ze strefy objętej pożarem do chronionej przestrzeni. 

Obliczenia projektowe

Główny problem z prawidłowym działaniem omawianego układu polega na tym, że rozwiązanie systemu różnicowania ciśnienia musi zostać starannie dobrane, z uwzględnieniem specyficznego charakteru każdego obiektu (szczególnie wysokości i indywidualnego układu dróg komunikacyjnych).

Do niedawna zdecydowana większość systemów różnicowania ciśnienia projektowana i wykonywana była w oparciu o spolszczoną wersję standardów funkcjonujących we Francji (początkowo w formie opracowanej przez I. Dobrudzkiego, a następnie zawartych w Instrukcji ITB nr 378). Obecnie większość instalacji projektowana jest zgodnie z wytycznymi normy PN-EN 12101-6 [5]. 

Obie drogi projektowe różnią się w założeniach oraz sposobie wykonywania obliczeń, co skutkuje znacznymi różnicami w wielkości systemu napowietrzania.

Bezpieczniejsze dla określenia rzeczywistej wielkości instalacji jest przeprowadzenie obliczeń na podstawie normy europejskiej, ponieważ określa się tu wydajność wentylatorów napowietrzania klatki schodowej dla dwóch scenariuszy działania – warunku wytworzenia nadciśnienia w przestrzeni chronionej i warunku ukierunkowanego przepływu w drzwiach otwartych. 

Standardy francuskie zakładają, że największą wydajność instalacja uzyskuje, kiedy otwarte pozostają drzwi z klatki schodowej do przedsionka przeciwpożarowego i z przedsionka na korytarze ewakuacyjne. 

W praktyce można spotkać obiekty (szczególnie starsze), w których poziom nieszczelności przegród budowlanych jest na tyle duży, że więcej powietrza trzeba dostarczyć do przestrzeni chronionej, kiedy wszystkie drzwi prowadzące do niej pozostają zamknięte. Dodatkową zaletą założeń normy jest oddzielenie przestrzeni chronionej i niechronionej nadciśnieniem.

Taka definicja pozwala na projektowanie systemów różnicowania ciśnienia dla budynków zawierających popularne przestrzenie typu open-space. Przepisy francuskie wymagają wydzielenia przestrzeni klatki schodowej, przedsionka przeciwpożarowego i korytarzy ewakuacyjnych. 

Po obliczeniu wielkości instalacji należy dokonać wyboru systemu realizującego zabezpieczenie dróg ewakuacji przed zadymieniem. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, jakie typy systemów różnicowania ciśnienia ma do dyspozycji projektant i jakie są ich zalety i wady. 

Ogólnie rzecz ujmując, omawiany układ zbudowany jest z dwóch współdziałających ze sobą instalacji – systemu napowietrzania wydzielonych przestrzeni chronionych nadciśnieniem (klatki schodowej, przedsionka przeciwpożarowego, szachtów windowych) oraz systemu odbioru powietrza i dymu.

Największa różnorodność możliwych do zastosowania rozwiązań dotyczy systemów napowietrzania pożarowego pionowych dróg ewakuacji. Wyróżnić tu można:

  • tzw. układy pasywne, których działanie oparte jest na zastosowaniu jednobiegowych wentylatorów napowietrzających, skalibrowanych do konkretnej wielkości i charakterystyki hydraulicznej klatki schodowej, 
  • układ wentylatora napowietrzającego i mechanicznych urządzeń kontroli nadciśnienia (klap nadmiarowo-upustowych),
  • tzw. układy aktywne z elektronicznie sterowanym wentylatorem nawiewnym. 

W pierwszym przypadku można mówić o systemach jednego stanu budynku, których skuteczność jest zadowalająca jedynie w przypadku, gdy parametry otoczenia (temperatura, parcie wiatru, opory przepływu powietrza, nieszczelności itd.) są zbliżone do parametrów kalibracji układu.

Zaletami drugiego systemu są: stosunkowo prosty w wykonaniu i kalibracji układ działania, dobra skuteczność w wysokich budynkach (do ok. 50 m) oraz krótki czas reakcji na zmianę położenia drzwi oddzielających przestrzeń chronioną i niechronioną nadciśnieniem. 

Omawiany układ ma zdecydowanie szerszy zakres skutecznego działania niż w pierwszym przypadku, jednak kłopotliwe może być utrzymanie pożądanej wartości nadciśnienia (gwarantującej zachowanie siły 100 N potrzebnej dla otwarcia drzwi) podczas ciepłych dni letnich oraz w przypadku klap upustowych połączonych bezpośrednio z przestrzenią zewnętrzną – ryzyko zamarzania tego urządzenia. 

Kolejnym systemem zapobiegania zadymieniu, który wszedł niedawno na rynek, są monoblokowe układy napowietrzania pożarowego sterowane elektronicznie (tzw. systemy aktywne). Podstawą funkcjonowania omawianego systemu jest płynne sterowanie wydajnością wentylatora za pomocą falownika, który realizuje wytyczne sterownika reagującego na zmiany ciśnienia w przestrzeni chronionej. 

Warunkiem stosowania układów aktywnych jest wykorzystanie niezawodnej automatyki przemysłowej. Dzięki najnowszym osiągnięciom automatyki predykcyjnej, wykorzystującym algorytmy oparte na sieci neuronowej, system ten umożliwia bardzo precyzyjną i błyskawiczną regulację parametrów pracy systemu różnicowania ciśnienia, zachowując jednocześnie wysoką odporność zarówno na zmiany parametrów środowiska zewnętrznego (warunki atmosferyczne) i środowiska wewnętrznego (zmieniające się w czasie nieszczelności obiektu i opory przepływu powietrza), jak i zakłócenia przy realizacji scenariusza ewakuacji.

Przedstawione rozwiązanie jest oparte w całości na polskiej myśli technicznej i na tle innych systemów bezpieczeństwa wyróżnia się niezawodnością, skutecznością działania i błyskawicznym czasem adaptacji. 

Podobnie jak w przypadku systemów pasywnych, dla obiektu o wysokości powyżej 50 m układ nie został przewidziany do aktywnego przeciwdziałania skutkom interferencji ciągu kominowego, oporów przepływu powietrza i wymiany ciepła z przegrodami budowlanymi.

W przypadku budynków wysokościowych istnieje już konieczność budowy układów aktywnie przeciwdziałających zjawiskom zewnętrznego i wewnętrznego ciągu termicznego. Najwyższą skuteczność uzyskują tzw. układy przepływowe składające się z odpowiednio skonfigurowanych układów nawiewnego i wyciągowego. 

Wytworzone podczas działania systemu opory przepływu powietrza są w stanie skutecznie niwelować początkowe rozwarstwienie ciśnienia wywołane ciągiem termicznym, co stanowi podstawę do pełnej realizacji wymagań stawianych systemom różnicowania ciśnienia. 

W przypadku budynków wysokościowych do realizacji scenariusza przepływu w drzwiach otwartych konieczne jest stosowanie jednego lub kilku dodatkowych punktów dostarczenia powietrza zewnętrznego. Przy wykorzystaniu systemu przepływowego funkcję taką pełnić mogą jednobiegowe wentylatory wspomagające montowane na piętrach technicznych, które kompensują ubytek powietrza przez nieszczelności. Kompensacja jest konieczna, jeżeli aktualnie działająca jednostka nawiewu pożarowego znajduje się w znacznej odległości od kondygnacji z czynną instalacją odbioru powietrza i dymu. 

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o problemach z funkcjonowaniem systemów odbioru powietrza i dymu, które często nazywane są błędnie instalacjami oddymiania. Przy ciągłym napływie dymu z pomieszczenia objętego pożarem na poziome drogi ewakuacji (jeżeli drzwi łączące te przestrzenie pozostają otwarte) ograniczona kubatura korytarzy nie pozwala w praktyce na wytworzenie pionowej separacji powietrza i dymu, czyli realizację założeń oddymiania. 

Funkcją systemu odbioru powietrza i dymu jest umożliwienie na kondygnacji objętej pożarem ukierunkowanego przepływu dymu z przestrzeni chronionej nadciśnieniem (klatki schodowej, przedsionka przeciwpożarowego) na korytarz, tak żeby dym nie mógł się przedostać na pionowe drogi ewakuacji.

Planowane zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych nałożą obowiązek stosowania drzwi pożarowych wyposażonych w samozamykacze pomiędzy pomieszczeniami użytkowymi a korytarzami ewakuacyjnymi. Praktyczna realizacja takiego przepisu ograniczy ilość dymu przedostającego się na poziome drogi ewakuacji, co umożliwi ich skuteczne oddymianie przynajmniej w początkowej fazie pożaru. 

Według obowiązujących obecnie wymagań zadaniem projektanta jest jednak zapewnienie jedynie ukierunkowanego przepływu powietrza i dymu. Z dostępnych metod stosowanych w tym celu na uwagę zasługują dwie najbardziej popularne: okna oddymiające i wyciąg mechaniczny. Pierwsza metoda jest powszechnie stosowna, głównie ze względu na przeświadczenie o jej niższych kosztach.

Warto jednak pamiętać, że jeżeli system okien uchylnych zostanie wykonany prawidłowo, to znaczy:

  • uchylne okna wykonane zostaną w każdym narażonym na pożar pomieszczeniu (jeżeli korytarz nie ma okien zewnętrznych),
  • okna zostaną zdublowane i sterowane czujnikiem wiatru pozwalającym na otwarcie jedynie okien niewychodzących na aktualnie nawietrzną stronę budynku,
  • cały system uchylnych okien połączony będzie we wspólną sieć sterowania pożarowego,

to koszty takiej instalacji nie będą należeć do niskich. 

Alternatywą może być zdecydowanie pewniejszy w działaniu system wyciągu mechanicznego. Warunkiem jest tu jednak taki dobór wydajności instalacji, żeby nie istniało ryzyko wytworzenia podciśnienia na korytarzu w stosunku do przestrzeni chronionej nadciśnieniem. 

Ryzyko to można wyeliminować, stosując wyciąg zbilansowany z ilością powietrza trafiającego z przestrzeni chronionej nadciśnieniem na korytarz. Konieczne jest tu wykonanie przerzutu (grawitacyjnego lub mechanicznego) pomiędzy tymi przestrzeniami. Ciekawym rozwiązaniem jest prezentowany na rys. 8 przerzut mechaniczny wykorzystujący układ przepustnic sterowanych ciśnieniem w przedsionku pożarowym

Podsumowanie

Ograniczona forma artykułu pozwala na omówienie tylko niektórych zagadnień funkcjonowania układów wentylacji pożarowej. Najistotniejsze jest jednak odpowiednie podejście do projektowania, wykonania i nadzoru nad instalacją. Tylko w ten sposób można uniknąć błędów, które w przyszłości mnożą problemy techniczne, prawne i koszty konieczne dla przywrócenia podstawowej funkcji systemów wentylacji pożarowej w obiektach użytkowych, czyli ochrony zdrowia i życia ich użytkowników.

Literatura

1. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU nr 81/1991, poz. 351, z późn. zm.).
2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 89/1994, poz. 414, z późń. zm.).
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
4. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).
5. PN-EN 12101-6 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 6. Wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnień. Zestaw urządzeń.
6. Mizieliński B., Kubicki G., Wentylacja pożarowa – oddymianie, WNT 2012.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Górecki Trwałość instalacji centralnego ogrzewania

Trwałość instalacji centralnego ogrzewania Trwałość instalacji centralnego ogrzewania

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu...

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu poświęcanego na proces projektowania, uruchamiania i oddawania instalacji do użytku. W tej części artykułu (cz. 1. – „RI” nr 6/2009) przedstawiono zalecane i niezalecane rozwiązania projektowe mające zastosowanie w systemach HVAC.

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać kocioł gazowy?

Jak dobrać kocioł gazowy? Jak dobrać kocioł gazowy?

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może...

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

dr inż. Ryszard Śnieżyk O pompowaniu w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono...

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

Jerzy Kosieradzki Wentylacja w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Opis projektu

Wentylacja w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Opis projektu Wentylacja w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Opis projektu

Biuro projektów Probad-Bis z Warszawy wykonało projekt instalacji dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Mgr inż. Krzysztof Kotliński wraz z zespołem opracował dokumentację instalacji chłodniczej...

Biuro projektów Probad-Bis z Warszawy wykonało projekt instalacji dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Mgr inż. Krzysztof Kotliński wraz z zespołem opracował dokumentację instalacji chłodniczej i wentylacji dla budynków, które służą podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Charakter obiektu i jego wielozadaniowość, a także brak sprecyzowanych funkcji, jakie w przyszłości pełnić będą niektóre pomieszczenia w budynkach, wymagały nietypowego...

dr inż. Marcin Sompoliński, dr hab. inż. Edward Przydróżny Wentylacja i klimatyzacja galerii handlowej

Wentylacja i klimatyzacja galerii handlowej Wentylacja i klimatyzacja galerii handlowej

W artykule szczegółowo opisano system wentylacji i klimatyzacji, w tym wentylacji pożarowej, zainstalowany w galerii handlowej Sfera II w Bielsku-Białej. Ze względu na całoroczne użytkowanie pomieszczeń...

W artykule szczegółowo opisano system wentylacji i klimatyzacji, w tym wentylacji pożarowej, zainstalowany w galerii handlowej Sfera II w Bielsku-Białej. Ze względu na całoroczne użytkowanie pomieszczeń w obiekcie tym zastosowano urządzenia wentylacyjne ze zmiennymi strumieniami powietrza oraz z jego dwustopniowym uzdatnianiem.

praca zbiorowa Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić...

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja...

mgr inż. Kamil Więcek Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089 Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Redakcja RI Klapy odcinające

Klapy odcinające Klapy odcinające

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.

Waldemar Joniec Przewody oddymiające

Przewody oddymiające Przewody oddymiające

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje...

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje co odprowadzanie naturalne. Zaletą oddymiania wymuszonego jest to, że pełna moc wolumetryczna jest dostępna natychmiast i może być użyta także wobec zimnego dymu. Jednak przepływ gazów spowodowany przez wentylatory zmniejsza się w miarę wzrostu temperatury tych gazów, dlatego tak ważna jest odporność...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wentylatory w systemach oddymiania

Wentylatory w systemach oddymiania Wentylatory w systemach oddymiania

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako...

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako urządzenia odpowiedzialne za usuwanie toksycznych produktów spalania poza budynek, zajmują w tych systemach szczególne miejsce. Zarówno w układach mechanicznego oddymiania, jak i zapobiegania zadymieniu wentylatory muszą być wykonane bardzo starannie i spełniać rygorystyczne wymagania techniczne. Jednak...

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Bezpieczeństwo pożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe Bezpieczeństwo pożarowe

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie...

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru, a w przypadku jego zaistnienia – zwiększenie szans przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób z budynku. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie strat materialnych spowodowanych działaniem dymu i wysokiej temperatury.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.